Vlastní domácí lázně – jiný přístup k řešení zdravotních problémů

Často se setkávám s tím, že si lidé se zdravotními problémy hodně slibují od pobytu v lázních.

Pobyt v lázních je lákavá představa, symbolizující něco, co pomáhá zlepšit zdraví. Mají svůj přínos – minimálně v tom, že se člověk dostane do jiného prostředí, odpočine si, absolvuje terapie a pozná nové lidi. U některých zdravotních problémů mohou lázně částečně pomoci, ale chronické zdravotní problémy podle mého názoru vyléčit nemohou.

Lázně nemohou většinou úplně pomoci hlavně proto, že pobyt v nich trvá relativně krátkou dobu (čtyři, pět týdnů). I kdyby se v lázních používaly všechny dostupné terapie a lepší výživa, měsíc pobytu je příliš krátký, aby se organismus tzv. mohl postavit na nohy. Aby pobyt v lázních mohl pomoci při chronických problémech, museli by podle mého názoru lidé pobývat v lázních půl roku až rok a to ještě za předpokladu skutečného využití maxima dostupných regeneračních metod. Ovšem takto dlouhodobý pobyt v lázních je v podstatě nemožný a to hned z několika důvodů – pracovní povinnosti, rodina, finance.

Navíc i realita v lázních je trochu jiná. Lázně mají své vlastní postupy a některé (např. výživa) ne vždy odpovídají tomu, co přírodní medicína považuje za podstatné. I s tím mám svou zkušenost. V začátcích našeho podnikání v roce 2013 (tehdy jsme ještě byli Centrum řízeného hladovění s.r.o.), jsme chtěli provádět 7 až 10 denní německé Půsty pro zdraví v lázeňských zařízeních v ČR. Chtěli jsme Půst pro zdraví dělat obdobně jako na německých půstovních klinikách – to znamená, že by naši klienti absolvovali Půst pro zdraví přímo v lázeňských zařízeních pod naším vedením. Cílem bylo současně procházet půstem a navíc využívat vhodných wellness možností, které lázeňská zařízení skýtají. To by pak odpovídalo německým podmínkám.  Vyjednávali jsme s několika zařízeními. Nakonec podmínky pro klienty nebyly příliš příznivé (kromě jiného byl i problém nastavit klientům správnou výživu po půstu) a tak jsme od této varianty ustoupili. Půsty pro zdraví provádíme v domácích podmínkách. To se velice osvědčilo.

Vytvořili jsme model, jak je možné i v českých podmínkách dosáhnout podobných výsledků jako na německých půstovních klinikách. A za zlomek ceny. Jen pro představu, třeba týden pobytu na půstovní klinice (obdoba lázeňského wellness zařízení) stojí řádově cca 1300 až 1800 Euro – a to v těch levnějších klinikách, může to být i 3x více.  Našim klientům, kteří mají zájem o podobný komfort, doporučujeme si vzít na Půst pro zdraví dovolenou a během půstu si individuálně zorganizovat všechny další služby, které poskytují tyto půstovní kliniky v místních zařízeních. To znamená vedle samotného Půstu pro zdraví, pohybu a nezbytných detoxikačních procedur si půst zpestřit pobytem v bazénech, masážemi, saunou. Celá řada našich klientů takto Půst pro zdraví absolvovala a byla nadšena. A takový „lázeňský pobyt“ lze pořídit za zlomek německé ceny. Zde jen poznámka – v roce 2016 dostal japonský vědec Yoshinori Ohsumi Nobelovu cenu za prokázání toho, že hladovění pomáhá omlazovat buňky. Němečtí lékaři doporučují Půst pro zdraví jako vynikající omlazující a regenerační metodu již téměř 100 let. Předpokladem je, že tento Půst trvá alespoň 7 až 10 dnů. Takže pokud někdy budete uvažovat o nějakém tzv. anti-aging programu, pak Půst pro zdraví je metoda, která má Nobelovou cenou prokázaný efekt. Můžeme vám v tom pomoci.

Vrátím se opět k lázním. Měli jsme možnost se seznámit i s tím, jak vypadá běžný jídelníček pacientů v lázních. Všude vařili chutně a režim výživy nebyl nijak striktní. Klienti mají většinou možnost vybírat si sami z několika jídel.  Je to pohodlné a uspokojí to pravděpodobně každého. Ale tato zdánlivá výhoda je z pohledu přírodní medicíny spíše nevýhoda. Systém volného výběru jídel v lázních klientům umožnuje v podstatě chaotický způsob stravování, který nemusí zajistit dostatečný příjem všech 46 esenciálních živin. To je v rozporu se systematickým  plánem plnohodnotné výživy, který např. prosazuje německá přírodní medicína a my také. A to je také jedna z příčin, proč si myslím, že regenerace v lázních nemůže fungovat na 100 %, i kdyby se v lázních lékaři snažili sebevíce. Režim plnohodnotné výživy chybí…

Setkávám se také s tím, že lidé jsou po návratu z lázní nespokojeni, protože od nich očekávali mnohem více. Nedávno k nám do kanceláře přišel klient, který řeší neuropatii a byl rozladěn, protože nebyl v lázních schopen dodržovat náš předepsaný výživový systém. Hlavně si stěžoval na nedostatek zeleniny a ovoce, což je důležitá část plnohodnotné výživy, která zajišťuje nezakyselující výživu.  Speciálně si vybíral lázně tak, aby měl více pohybových terapií na nohy (chodí o berlích). Nakonec to prý dopadlo tak, že se dostal do skupiny, kde vrchol pohybových aktivit v lázních byla rozcvička. Podle jeho poznámky si on sám dělá rozcvičku mnohem lepší. Žádné další terapie nedostával a doslova mi řekl, že měsíc v lázních byl pro něho ztracený čas.

Podle mého názoru je třeba k pobytu v lázních přistupovat jako ke každé jiné dovolené, s tím, že některé lázně nepochybně umožňují více různých terapií, které mohou pomoci. Ale není možné se k lázním upínat jako ke spáse. Jako každá dovolená i lázně skončí a lidé zase spadnou do tzv. „šedi běžného dne“. A vzniká otázka, co dále.

Chronické zdravotní problémy potřebují dlouhodobý systematický přístup, dlouhodobé používání jednoduchých, ale účinných regeneračních metod. To se vine celou mou knihou jako červená nit. Nárazový měsíční program v lázních může být dobrý, ale nemůže se vyrovnat vhodně nastaveným systematickým změnám v životním a stravovacím stylu, které jsou nezbytné. To představují naše regenerační programy podle lékařů přírodní medicíny. Jejich aplikace je pohodlná a v domácích podmínkách. Jsou bezpečné, ověřené a za dodržení metodiky také ozdravné. Proto já spíše než měsíční pobyt v lázních klientům doporučím nastoupit některý z našich regeneračních programů.

Naše regenerační programy jsou vlastně návodem, jak si udělat své vlastní „dlouhodobě působící lázně“ přímo doma.  Jedná se o přesné pokyny, jak změnit své stravování a životní návyky, aby se celkově zlepšilo i zdraví. Tyto změny je třeba promítnout do života a dodržovat více měsíců.  

Zásadní změna je přechod na systém plnohodnotné výživy. Důležité je slovo „systém“. Většina lidí se stravuje chaoticky a tento způsob nezajišťuje dostatek všech 46 esenciálních živin. Právě jednoduchý plán stravování je velice důležitý, protože je zde zajištěno všech 46 esenciálních živin, které organismus potřebuje. Systém plnohodnotné výživy nemá přesné jídelníčky. Jsou stanovené druhy potravin a jejich rozvržení v denním a týdenním horizontu.

V tomto směru mohou být tedy „vaše domácí lázně“ mnohem úspěšnější než klasický lázeňský pobyt. I když samozřejmě je velice pohodlné nevařit a přijít k hotovému jídlu. Přechod na systém plnohodnotné výživy není nijak složitý, každý se přizpůsobí. Podle našich i německých zkušenosti přechod na určitý systém stravování lidem obvykle trvá 14 dnů až 3 měsíce. Přibližně za 3 měsíce dodržování skutečné plnohodnotné výživy na sobě pozitivní změnu také pocítíte.    

Do lázní se obvykle také jezdí kvůli různým terapiím. Ani v tomto směru nejste ve vašich „domácích lázních“ bezmocní. Např. masáže se dnes nabízí doslova na každém kroku. Můžete si maséra objednat i domů. Ale při troše fantazie zjistíte, že si můžete masáže provádět vzájemně s  partnerem nebo se masírovat sami (na internetu je spousta návodů i instruktážních videí). Některé cviky např. v józe (např. tzv. kolébka na zádech) vám výborně promasírují celá záda, kam si automasáží nedosáhnete. To vše je k dispozici v podstatě zdarma.

Plavání v bazénu a provádění různých cviků pod vodu, což jsou vlastně různé vodní terapie, si můžete provádět sami i v bazénech a koupalištích. Takže ani v tomto směru nejsou lázně nenahraditelné.

Různé speciální rehabilitace – např. elektroléčba, kryoterapie apod. Většina z nich slouží k tomu, aby se lépe prokrvilo místo, kde se terapie aplikuje. Lepší prokrvení pak zajišťuje i lepší přísun živin. Pokud své terapie budete provádět současně s plnohodnotnou výživou, je předpoklad, že výsledky budou ještě lepší, protože ve vaší krvi bude kolovat více živin.  Pokud vám terapie pomáhají, nemusíte na to hned jezdit do lázní. Zkuste se s vaším ošetřujícím lékařem dohodnout a jistě někde poblíž vašeho bydliště je terapeutické středisko. Pokud chcete dosáhnout lepších výsledků, bude určitě vhodné terapie nasazovat ne jen krátkodobě, ale více měsíců po sobě. Pokud nezískáte doporučení od lékaře, pak je možné si je objednat sám jako samoplátce.  Jen pro představu např. v roce 2018 v ceníku Fyzioterapie Budějovická pro samoplátce byly takovéto ceny:

Rehabilitační poradenství (lékař) – (30 minut) – 250,-Kč

Relaxační vodoléčebná procedura (20 minut) – 200,-Kč

Masáž reflexní a vazivová (30 minut) – 300,-Kč

Parafinová lázeň se zábalem (20 minut)- 60,-Kč

Elektroléčba I (diadynamik, Ultrazvuk, IF, TENS, apod.) – 60,-Kč

Elektroléčba II. Magnetoterapie 25 minut – 140,-Kč

Elektroléčba III. (selektivní elektrostimulace, elektrogymnastika) – 210,-Kč

Lokální kryoterapie (1 aplikace) – 125,-Kč

Ceník nebudu dále opisovat, prakticky je k dispozici mnoho různých terapií včetně rotopedů, skupinového i individuálního zdravotního cvičení.

Pokud se týká pohybu a sportovních aktivit, každý si může sám doma denně absolvovat jak sportovní program, tak i vlastní rozcvičku – podle možností. Pokud máte problém si ji sestavit, tak jistě máte poblíž někoho, kdo vám ji sestaví na míru (to je zejména důležité pro lidi se sníženou pohyblivostí nebo invalidní občany. Zde je třeba se domluvit s místním zkušeným fyzioterapeutem, aby vám zpočátku pomohl).  Svižná chůze, pokud je dostupná, je v podstatě zadarmo a velice efektivní.

V domácích podmínkách si můžete pro sebe dopřát i více klidu. Zkuste chodit dříve spát (mimochodem i toto je velice prospěšné pro zdraví). Jde jen o to si trochu upravit životní priority a říci si např. jestli musíte večer tak dlouho koukat na televizi…

Pobyt v lázních samozřejmě nemůžete úplně nahradit ve všem (těžko si doma postavíte vlastní kolonádu…). Avšak procedury, výživa a životní návyky, které budou mít pozitivní vliv na vaše zdraví, můžete zařídit i v domácích podmínkách. Vaše „domácí lázně“ nejsou časově omezeny, můžete v nich „pobývat“ prakticky pořád.

Pokud budete regenerační režim dodržovat více měsíců, sami pocítíte, že toto jsou ty nejlepší lázně, které si můžete dopřát. A za podstatně nižší cenu. My vám v regeneračním programu doporučíme ty nejúčinnější a velmi praktické postupy, které používá přírodní medicína pro zlepšení zdraví.  Jde jen o to chtít něco změnit a nečekat, až to za vás udělá někdo jiný. Tak to nefunguje a už vůbec kvůli tomu nemusíte jet do lázní…

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy coby koníčkem se zabývá celoživotně, od roku 1999 profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.