Pokud máte problémy s ploténkami, dostáváte se právě teď k informacím, které vám mohou výrazně pomoci. Ukážu vám postup, jak stav svých plotýnek zlepšíte a zabráníte dalšímu zhoršování zdravotního stavu. V článku se budu zabývat jen skutečnými příčinami vyhřeznutých či jinak poškozených plotének (odborně osteochondróza) a jak je odstraníte. Záměrně se nebudu zabývat léky proti bolestem. Ty sice také pomáhají (zmírňují vaše bolesti zad), ale skutečnou podstatu špatného stavu plotének neřeší.

Odkud pochází informace, že se stav plotének a páteře dá zlepšit?  

V dnešní době je všude na internetu „přehršel“ informací. Vždy je proto dobré pátrat po zdroji informací. Informace v tomto článku jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Jaké jsou hlavní příčiny osteochondrózy podle lékařů západní přírodní medicíny? 

Podle lékařů západní přírodní medicíny má špatný stav plotének tyto 4 hlavní příčiny:

 • špatná výživa – nedostatek některé ze 46 esenciálních – nezbytných živin ve výživě, takže organismus nemá dostatek stavebního materiálu na správnou výživu plotének
 • „překyselení“ mezibuněčných prostor, který je dán dlouhodobou nerovnováhou mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami (špatná struktura stravy)
 • nedostatek pohybu a dostatečného zatěžování páteře
 • nedostatek některých hormonů (zejména v období menopauzy a andropauzy)

Dále se budu zabývat jednotlivými hlavními příčinami.

Vliv nedostatku některé ze 46 esenciálních živin na stav osteochondrózy

Hlavní příčinou osteochondrózy, která obvykle působí současně s překyselením organismu (viz dále), je nedostatek potřebných živin. Esenciální – tj. životně důležité a nenahraditelné živiny – přijímáme potravou. Věda zatím zná pouze 46 těchto esenciálních živin, žádné jiné živiny organismus pro svoje dobré fungování nepotřebuje. Z těchto 46 živin v organismu vzniká milióny různých dalších látek. Živiny jsou zdrojem naší energie, ale také základem pro stavbu všech kostí, svalů, chrupavek, orgánů, nervů, ale i enzymů, hormonů a imunitních látek. V organismu se prostě bez těchto 46 živin nic neobejde. A pokud některé chybí nebo nejsou stravou přijímány v dostatečném množství, vždy nastávají zdravotní problémy.

Pokud se týká “dostatečného množství“, tak pro všechny živiny – jedná se o esenciální aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály – už jsou známy nejmenší množství (tzv. doporučené denní dávky), které je třeba průměrně denně přijímat potravou. V našem Regeneračním programu při kostních problémech dostanete přesný odborně propočítaný plán, který vám zajistí dostatečný přísun všech 46 esenciálních živin. V tom je jeho velká výhoda.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Vliv překyselení mezibuněčných prostor na stav osteochondrózy

Překyselení organismu – lépe řečeno překyselení mezibuněčných prostor – je při léčbě osteochondrózy výrazně podceňováno. Prakticky jde o to, že veškeré lidské buňky – včetně buněk kostních a buněk pojivové tkáně (ty nás při osteochondróze zajímají nejvíce), mají mezi sebou tzv. mezibuněčný prostor. Dříve se tomuto mezibuněčnému prostoru nevěnovala žádná pozornost, byl považován za nevýznamný. Dnes už věda zjistila, že právě na stavu tohoto mezibuněčného prostoru hodně záleží. Zde působí mnohé enzymy a všechny hormony, do buněk vstupují živiny, odvádí se zplodiny buněčného metabolismu (tzv. toxiny) a jsou zde i nervy. Pokud je tento prostor znečištěný toxiny tzv. překyselený (je tam špatné pH), nemohou buňky dobře fungovat. Do buněk hůře prochází živiny (a to i tehdy, když je jinak správná výživa). Špatně zde fungují hormony, které jsou velice citlivé na pH mezibuněčného prostoru. A i když se stravujeme dobře, vlivem překyselení se živiny nedostanou do buněk. Proto se lékaři západní přírodní medicína vždy zařazují odkyselení mezibuněčného prostoru jako důležitou regenerační metodu. Pro rychlé odkyselení se používají detoxikace (půsty a odkyselovací programy), ale je třeba vždy vyřešit i dlouhodobě. Lze zajistit správnou strukturou stravy, kde musí být nastolena rovnováha mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami.  

Vliv pohybu na stav osteochondrózy

Krevní oběh u páteře i plotének je podporován pohybem páteře. Proto u lidí, kteří mají nedostatek pohybu, mají meziobratlové ploténky také nedostatek výživy. Vysychají. Často dochází k výhřezu plotének.  Tento patologický proces nepřichází ze dne na den, většinou trvá roky.  Výhřez plotének doprovází většinou silné bolesti, které zase zpětně brání lidem v pohybu. V současně době existuje několik způsobů, jak vyhřezlou ploténku napravit, krajním řešením je operace. Ale i po napravení stavu, případně operaci, pokud nedojde k odstranění příčin – viz tento článek –  je klient stále v ohrožení, že dojde k opakovanému vyhřeznutí ploténky.  Proto je při regeneraci při osteochondróze vždy nutné, vedle jiných opatření popsaných v tomto článku, vždy zařadit nějakou formu pohybu páteře. Nejlépe ve spolupráci s místně příslušným fyzioterapeutem, který nejlépe posoudí stav klienta a může zařadit takový pohyb, který bude co nejméně bolestivý. Bohužel bez dostatečného pohybu nejde páteř regenerovat.

 Vliv nízké hladiny některých hormonů na stav osteochondrózy

Hormony jsou molekuly, které přímo ovlivňují činnost buněk a sice tak, že se navazují na příslušné receptory na buňkách a spouští reakce v buňce.  Pokud je hormonů málo nebo se nedostanou (např. vlivem překyselení mezibuněčného prostoru) až k receptorům na buňkách, nemohou ani buňky dobře fungovat.  Důsledné odkyselení organismu (viz výše) samozřejmě dobře působí i na činnost hormonů a tím se zlepšuje činnost buněk.

Regenerační programy obecně působí k tomu, aby organismus byl schopen lépe produkovat hormony a enzymy (dostatečně kvalitní výživa, nezakyselující strava, dostatek spánku, dostatek pohybu). V průběhu regeneračního programu by se tedy měly hladiny hormonů zlepšovat. Bohužel u starších žen v období tzv. menopauzy a u mužů v období tzv. andropauzy se výživou a zdravějším životním stylem nepodaří obnovit potřebné hladiny hormonů, a proto regenerace ve starším věku probíhá pomaleji. Zejména u těžkých případů osteochondrózy je proto vždy vhodné nechat lékaře posoudit, zda hladina některých hormonů není výrazně snížena (u žen se jedná zejména o estradiol a progesteron, u mužů pak o testosteron). V krajních případech – pokud jsou hladiny hormonů hodně nízké – by měl klient jednat se svým lékařem (endokrinolog, ženský lékař nebo urolog) o možnosti bio – identické hormonální terapie (BHST). Jde o proces, kdy se do organismu dodávají ve fyziologických dávkách tzv. bio – identické hormony. Na rozdíl od běžné hormonální substituční terapie (HST) lékaři přírodní medicíny tento druh terapie považují za bezpečný, protože bio – identické hormony jsou molekuly, které i když jsou vyrobeny synteticky, mají stejnou strukturu jako hormony, které se běžně vyskytují v lidském organismu. V případech těžkých kostních problémů je však třeba se hormony zabývat, protože jejich stav přímo ovlivňuje úspěch regenerace.  

Jak vám pomůžeme?

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny osteochondrózy, je jich ještě více. Např. nedostatek spánku, dlouhodobý stres, dlouhodobé užívání některých léků, škodlivé chemikálie z průmyslově zpracované potravy (konzervanty, barviva, emulgátory apod.), kterým není možné se vyhnout. 

Jak už zaznělo výše, jedinou správnou cestou, jak osteochondrózu skutečně řešit, je odstranit všechny příčiny, pokud možno současně. V tomto duchu jsou koncipován i náš Regenerační program při kostních problémech. Je to vlastně návod ke zlepšení zdraví určený pro domácí užití. V programu jsou vyřešeny všechny hlavní příčiny, které se obvykle u pacientů s osteochondrózou vyskytují.  Každý řeší jen ty příčiny, které u něj připadají v úvahu. Např. pokud máte již nezakyselující stravu, nemusíte tuto příčinu řešit. Pokud nemáte stresy, nemusíte se zabývat metodami ke zvládání stresu. V programu najdete jednoduchý plán plnohodnotné výživy, který obvykle využije každý. Velkou výhodou programu je to, že kromě osteochondrózy si i celkově zlepšíte zdraví. Ale není to ze dne na den. Regenerace trvá většinou v měsících. Organismus se regeneruje relativně pomalu, ale za to účinně.  Pokud vás řešení skutečných příčin osteochondrózy zaujalo, můžete přejít do našeho eshopu, kde se dozvíte více informací o programu.  Tam se také můžete program včetně naší podpory zakoupit. Pokud máte i více zdravotních problémů, raději nám je popište (přes kontaktní formulář).  Najdeme pro vás nejvhodnější regenerační program.

Více se o Regeneračním programu při kostních problémech dozvíte po kliknutí na tento odkaz. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně. Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu. V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů