Dna a vysoká hladina kyseliny močové

Dna a vysoká hladina kyseliny močové – jak se jich zbavíte metodou lékařů přírodní medicíny

Proč se řídit radami lékařů přírodní medicíny?

Dna a vysoká hladina kyseliny močové jsou poruchy metabolismu, které mají více příčin. Podle lékařů západní přírodní medicíny je možné tyto příčiny odstranit. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytváří se lepší podmínky pro činnost buněk, zejména jaterních. K tomu se používají regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Hladina kyseliny močové se normalizuje. Dna odchází. Lékaři přírodní medicíny jdou tedy k podstatě problému. Proto přináší jiné výsledky než léčení pomocí léků. Tento článek vám ukáže hlavní kroky, jak opravit narušený metabolismus při dně a vysoké hladině kyseliny močové. Jen nízkopurinová dieta nestačí, dále vysvětlím proč. Pokud budete chtít, získáte i podrobný návod (včetně přesného rozpisu výživy). Dna i vysoká hladina kyseliny močové se dá tímto postupem odstranit.

Příčiny dny a vysoké hladiny kyseliny močové podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má dna a vysoká hladina kyseliny močové celou řadu možných příčin, které často působí současně. V podstatě je narušen metabolismus jaterních buněk. Za hlavní příčiny se považují: 

 1. nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných esenciálních živin)
 2. špatná struktura stravy z hlediska obsahu zásadotvorných a kyselinotvorných potravin (překyselení mezibuněčného prostoru)
 3. nadměrná konzumace některých potravin (např. alkohol, fruktóza)
 4. dlouhodobý stres
 5. užívání některých léků
 6. nadváha
 7. další příčiny

Ve svých článcích se snažím vždy podrobně vysvětlit podstatu problému. Ukážu vám, jak se odstraňují jednotlivé příčiny. To vám pomůže pochopit, proč je naše systémové řešení správné. 

Jak systémově probíhá regenerace při dně a vysoké hladině kyseliny močové?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk. (Tím se odstraňují jednotlivé příčiny dny a vysoké hladiny kyseliny močové). Tyto podmínky je třeba nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve jaterní buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. A hladina kyseliny močové se snižuje, dna odchází. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke snížení hladiny kyseliny močové a odstranění dny. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při dně a vysoké hladině kyseliny močové, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Důležitost plnohodnotné výživy a problém nízkopurinové diety

Správně fungující metabolismus potřebuje, aby ve stravě byl dostatek všech 46 tzv. esenciálních živin. Tyto živiny organismus neumí vyrobit, a proto je musíte dodat potravou. Pokud těchto živin není ve stravě dostatek, nevytváří se některé enzymy, které jsou právě základem metabolismu.

Pacienti, které trápí dna a vysoká hladina kyseliny močové, často podle různých návodů na internetu ze své stravy vylučují některé potraviny (obvykle maso, ryby, luštěniny a další potraviny podle tzv. nízkopurinové diety). Tím se ale výrazně naruší příjem živin. Strava neobsahuje dostatek všech 46 esenciálních (životně nezbytných) živin, které organismus potřebuje. Takové diety obvykle zdravotní stav ještě zhorší. Proto se také často dna považuje za neřešitelný zdravotní problém.

K odstranění dny proto nestačí jen nízkopurinová dieta, ale potřebujete tzv. plnohodnotnou nízkopurinovou výživu, která vám odborník předem důkladně propočítal na obsah všech 46 esenciálních (nenahraditelných) živin. Takovou zlepšenou výživu najdete v našem Regeneračním programu.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru – skrytá acidóza a vliv na činnost buněk

Lidský metabolismus je poměrně složitý komplex biochemických reakcí, ve kterém hrají roli základní makroživiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), mikroživiny (např. vitaminy, minerály) a celý komplex hormonů a enzymů. Při dně a vysoké hladině kyseliny močové jsou tyto reakce narušeny, hlavně tím, že nefungují některé enzymy, což jsou vlastně katalyzátory biochemických reakcí.

Lékaři západní přírodní medicíny za hlavní důvod špatné funkčnosti enzymů a hormonů při dně a vysoké hladině kyseliny močové považují tzv. acidózu, nebo též skrytou acidózu. Někdy se tento stav také nazývá překyselením organismu. O co jde? Mezi buňkami v tzv. mezibuněčném prostoru se ukládají odpady buněčného metabolismu (tzv. toxiny). K tomuto stavu v organismu dochází zpravidla jako důsledek špatně složené stravy (nadbytek kyselinotvorných potravin nad zásadotvornými), dlouhodobými stresy (a tím i povrchním dýcháním), nedostatkem pohybu, kouřením či užíváním léků.

Toxiny v mezibuněčných prostorech způsobují, že enzymy v těchto podmínkách nemohou dobře fungovat (potřebují pro svou činnost příznivé pH). Takto přibližně acidóza v mezibuněčných prostorech narušuje správnou činnost buněk. A tím i metabolismus.

Odhaduje se, že v současné době až 80% obyvatelstva trpí tzv. latentní acidózou, tzv. skrytým překyselením. Existují však prověřené přírodní postupy, jak toto překyselení (acidózu) organismu odstranit. Zpravidla stačí dobře naplánovat stravu z hlediska obsahu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. To řeší i náš regenerační program. Více se o překyselení organismu dozvíte po kliknutí na tento odkaz.

Jak nadváha přispívá ke dně a vysoké hladině kyseliny močové?

Dna a vysoká hladina kyseliny močové může být způsobena také nadváhou. Při nadváze je totiž často narušena citlivost buněk na hormon inzulin (tzv. inzulinová rezistence buněk). Buňky tak špatně fungují a a narušuje se produkce některých hormonů a enzymů. Vyšší nadváha také způsobuje, že se v břišních partiích ukládá tzv. viscerální tuk, který je zánětlivý. Zánět v těle opět narušuje metabolické procesy. V našem regeneračním programu najdete stravovací plán plnohodnotné výživy jak pro běžné stravování, tak i variantu s hubnutím. Hubnete pohodlně a zdravě přibližně 3 a 4 kg/měsíc. Bez hladu.

Konzumace některých nevhodných potravin

Další z příčin dny a vysoké hladiny kyseliny močové je konzumace některých nevhodných potravin, které narušují činnost jater. To je hlavní metabolický orgán, ve kterém vzniká řada důležitých látek pro správný průběh metabolismu. Játrům škodí například vysoká konzumace alkoholu, vysoká konzumace masa, ale také – pro někoho překvapivě – i konzumace nadměrného množství ovocných šťáv a sladkostí. Fruktóza ve větším množství působí na játra podobně jako alkohol. V našem regeneračním programu najdete stravovací plán, který už nevhodné potraviny neobsahuje. 

Genetické příčiny dny a vysoké hladiny kyseliny močové

U malého procenta pacientů může být dna a vysoká hladina kyseliny močové způsobena geneticky. Pokud máte dnu nebo vysokou hladinu kyseliny močové už od malička, můžete být zrovna tímto nešťastníkem. Pokud se u vás dna nebo vysoká hladina kyseliny močové objevila až někdy v pokročilejším věku, či ve stáří, zpravidla se nejedná o genetickou příčinu – příčina je spíše ve vašem stravování a životním stylu (viz výše). V těchto případech vám může pomoci náš regenerační program.

Další příčiny dny a vysoké hladiny kyseliny močové

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují fungování buněk. Patří k nim např. dlouhodobý stres. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit dnu a vysokou hladinu kyseliny močové, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při dně a vysoké hladině kyseliny močové TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny. 

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při dně a vysoké hladině kyseliny močové vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka:

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.

Pokud je vaším hlavním problémem jen dna nebo vysoká hladina kyseliny močové, je pro vás přímo vhodný Regenerační program při dně a vysoké hladině kyseliny močové. Můžete kliknout na níže uvedený odkaz a s programem se seznámit, případně si ho i zakoupit.

Regenerační program při dně a vysoké hladině kyseliny močové (klikněte zde)

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, Copyright 2018, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se profesionálně zabývá od roku 1999. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.