Syndrom dráždivého tračníku a jak na něj podle lékařů přírodní medicíny

Syndrom dráždivého tračníku a jak se ho zbavíte metodami lékařů západní přírodní medicíny

Proč se řídit radami lékařů západní přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že syndromu dráždivého tračníku se můžete zbavit. Podle lékařů západní přírodní medicíny je však třeba odstranit všechny skutečné příčiny tohoto problému. Tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Postupuje se jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost nervových buněk a buněk střevního traktu. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Tím se v organismu vytvoří lepší vnitřní podmínky pro činnost tračníku. Pak je třeba tyto lepší podmínky nějakou dobu nechat působit. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny postupně zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, syndrom dráždivého tračníku odchází. Tento postup funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které odstraňují příčiny zdravotních problémů i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět v samostatném článku a videu na našem webu (sekce VIDEO).

Hlavní příčiny syndromu dráždivého tračníku podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny syndromu dráždivého tračníku patří: konzumace nevhodných potravin (viz dále potraviny s vysokým obsahem FODMAP složek), nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin, které organismus nutně potřebuje, neumí si je vyrobit a MUSÍ být proto získány potravou), překyselení mezibuněčného prostoru, dlouhodobý stres, narušená střevní mikroflóra (např. častým užíváním antibiotik) a další příčiny. Jak sami vidíte, tyto jednotlivé příčiny spadají do oblasti stravování a životního stylu, proto nemohou být odstraněny pomocí léků. U pacienta se nemusí vyskytovat všechny výše uvedené příčiny, ale jen některé z nich.

Jak systémově probíhá regenerace při syndromu dráždivého tračníku?

Při řízené regeneraci se snažíme pomocí regeneračních metod odstranit všechny příčiny syndromu dráždivého tračníku. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při syndromu dráždivého tračníku, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny níže uvedené regenerační metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím vás ozdravují i celkově.

Vyloučení potravin nevhodných při syndromu dráždivého tračníku

V posledních desetiletích věda získává stále více a více nových poznatků o potravinách. Ukazuje se, že na potraviny je nutné nahlížet jinak než jen na zdroj kalorií, tuků, sacharidů a bílkovin. Potraviny v těle mohou působit i jako dráždivé „chemikálie“. Proto složení potravin hraje významnou roli i při léčbě syndromu dráždivého tračníku. Australští specialisté, gastroenterolog profesor Peter Gibson M.D. a nutriční specialistka Sue Shepherd PhD., vědecky prozkoumali a dokázali pomocí lékařské studie, že na syndrom dráždivého tračníku mají vliv tzv. FODMAP složky vyskytující se v některých potravinách.

Co jsou FODMAP složky?

FODMAP je zkratka, která vychází z angličtiny a znamená – Fermentable, Oligosacharides, Disachariedes, Monosacharides And Polyols. Jedná se o fermentovatelné, špatně vstřebatelné sacharidy s krátkým řetězcem. Tyto látky u citlivých jedinců způsobují nadýmání a průjmy. Výše uvedení vědci dokázali, že způsob stravování založený na potravinách s nízkým obsahem FODMAP složek při tomto zdravotním problému pomáhá. Jedná se v podstatě o eliminační dietu, to znamená, že jsou taxativně vyloučeny všechny potraviny, které mají vysoký obsah FODMAP složek. I když je tento poznatek významný, jen omezení potravin s vysokým obsahem FODMAP složek nestačí. Jde totiž o to, že z doporučených potravin si každý může jídelníček sestavit různě. V důsledku této diety může pak dojít k nedostatku některých živin, což může zdravotní problém prohloubit nebo se mohou objevit i jiné zdravotní problémy.

My v našem Regeneračním programu při syndromu dráždivého tračníku nejen vylučujeme potraviny s vysokým obsahem FODMAP složek, ale zároveň doplňujeme živiny tak, aby výživa byla tzv. plnohodnotná (viz dále). Dáváme našim klientům přesný PLÁN, jak se stravovat.

Plnohodnotná výživa při syndromu dráždivého tračníku

Plán plnohodnotné výživy v Regeneračním programu při syndromu dráždivého tračníku je založen na potravinách s nízkým obsahem FODMAP složek. Zároveň je propočítán tak, aby zajistil trvalý příjem všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství.

Esenciální živiny jsou například velice důležité pro svaly tračníku, které zajišťují jeho pohyb. Činnost svalů je závislá na příjmu vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku. Pokud je příjem těchto živin ve stravě v nerovnováze, mohou se ve svalech tračníku vyskytovat drobné mikrokřeče, podobné jako například křeče, které znáte ze svalů v lýtkách. Tím se mohou vysvětlovat i občasné zácpy. Tato nerovnováha je u pacientů se syndromem dráždivého tračníku častá, a proto dobře naplánovaná plnohodnotná výživa pomáhá. Více se o plnohodnotné výživě dozvíte v odkazovaném článku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
  2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
  1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
  2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
  1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
  2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
  3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
  4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
  1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
  2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
  3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
  4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Odkyselení mezibuněčného prostoru pomáhá napravit špatné fungování tračníku 

Další příčinou syndromu dráždivého tračníku je stav překyselení mezibuněčného prostoru. Právě toto překyselení výrazně narušuje činnost tzv. enterické nervové soustavy, která řídí činnost celého trávicího traktu včetně stahů tračníku. Ve svých článcích se vždy snažím podrobněji vysvětlit skutečnou podstatu zdravotních problémů, ukáži i u syndromu dráždivého tračníku.

Nejprve se seznámíme s tím, co to vlastně je překyselení mezibuněčného prostoru. Jak známo, všechny lidské tkáně (včetně nervů) jsou tvořeny různými typy buněk. Mezi buňkami je prostor, který se nazývá mezibuněčný. Tento prostor je zajímavý z hlediska vlastního života buněk. Přes tento prostor se buňky vyživují (jsou zde vedeny krevní vlásečnice), ale jsou tudy také odváděny zplodiny buněčného metabolismu. Za normálních okolností se organismus průběžně detoxikuje, zbavuje těchto zplodin. Ale v organismu mohou nastat situace, kdy se toxiny nahromadí, změní se tím prostředí (zvýší se kyselost) a toto prostředí výrazně narušuje činnost buněk. Tomuto stavu se velice zjednodušeně říká překyselení mezibuněčného prostoru. Více se o překyselení organismu dozvíte v samostatném článku.

Jak překyselení vadí nervovým buňkám?

Jak známo, nervové buňky jsou mezi sebou propojeny na tzv. synapsi, což je maličký prostor, kudy musí probíhat signály mezi buňkami. Jedná se tedy o mezibuněčný prostor. Přenos signálu se uskutečňuje pomocí tzv. neurotransmiterů. Tyto látky jsou však velice citlivé na stav mezibuněčného prostředí. Kyselost narušuje činnost těchto neurotransmiterů. To je další příčina špatné funkce tračníku. V praxi zpravidla působí více příčin najednou, a tak dochází k nepravidelnému střídání průjmů a zácpy.

Překyselení mezibuněčného prostoru v organismu je podle lékařů západní přírodní medicíny řešitelné. Pro rychlé počáteční odkyselení se používají tzv. odkyselovací programy (my např. používáme německý Zásaditý ozdravný program). Pro trvalé odstranění této příčiny však nestačí jen jednorázové odkyselení, dobrý stav je třeba zajistit i dlouhodobě. Náš plán plnohodnotné výživy v Regeneračního programu při syndromu dráždivého tračníku obsahuje vyvážený poměr mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami. Tím přispívá i k lepšímu fungování enterické nervové soustavy a pomáhá odstranit syndrom dráždivého tračníku.

Další příčiny syndromu dráždivého tračníku

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují fungování tračníku. Patří k nim dlouhodobý stres, nedostatek spánku, špatný stav střevní mikroflóry. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba skutečně řešit syndrom dráždivého tračníku, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při syndromu dráždivého tračníku TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Individuální postup regenerace

Úspěch při řešení jaterních problémů má každý, kdo SOUČASNĚ ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, poskytneme mu návod k zajištění kvalitního spánku.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců. 

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se celkově zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.

Pokud vás trápí jen syndrom dráždivého tračníku, můžete se s programem seznámit a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při syndromu dráždivého tračníku podle lékařů přírodní medicíny

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2023

Poznámka o autorovi:
Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně. Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu. V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů.


Autor knihy:
Co potřebujete znát na cestě k lepšímu zdraví.