Chronický zánět slinivky a jak na něj pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že chronického zánětu slinivky se můžete zbavit – svým vlastním úsilím, a dokonce v domácích podmínkách.  Postup je vhodný také pro všechny, kdo chtějí svoji slinivku ozdravit po překonání akutního zánětu slinivky.

Postup není složitý.  Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny chronického zánětu slinivky. Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu protizánětlivé a nezakyselující plnohodnotné výživy (s obsahem všech 46 nezbytných živin), vynechat některé nevhodné potraviny, užívat některé doplňkové živiny na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Zavést tyto změny do praxe je podle našeho návodu poměrně snadné, zvládne každý. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého.

Při regeneraci se tedy používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit dobré podmínky – dobře hnojit, okopávat a zalévat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my můžeme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) a organismus pak lépe funguje. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Metody lékařů přírodní medicíny se výrazně odlišují od tisíců ostatních metod tzv. přírodní medicíny nebo i tzv. lidového léčitelství. Hlavně proto, že tyto metody rozvíjejí lékaři s vysokoškolským medicínským vzděláním, kteří dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Jakmile organismus začne zase správně fungovat, vytvoří se podmínky k tomu, aby se zbavil i chronických  zdravotních problémů.  To je podstata regeneračních metod lékařů přírodní medicíny. Tyto metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí. Své vzdělání v oblasti regeneračních metod lékařů přírodní medicíny neustále rozšiřujeme. 

Přístup lékařů přírodní medicíny k chronickému zánětu slinivky

V tomto článku vám ukážeme, jak chronický zánět slinivky řeší lékaři přírodní medicíny. Možnost regenerace u chronického zánětu slinivky samozřejmě vždy závisí na tom, nakolik jsou buňky slinivky poničené. Obecně platí, že v zónách, kde již vzniklo místo funkčních buněk slinivky vazivo (tuhá tkáň), se touto metodou funkční buňky slinivky obnovit nemohou. Na ostatních místech (100% poničení slinivky je řídké) se však buňky slinivky mohou normálně regenerovat (bez léků) a zánět může odejít. Slinivka tak může zlepšit svoji činnost a klienti se mohou i celkově ozdravit.
Pozor: při akutním zánětu slinivky vyhledejte okamžitě lékaře. Náš regenerační program vám pomůže až poté, co je akutní zánět slinivky zažehnán.

Základním problémem, kterému čelí pacienti s chronickým zánětem slinivky, je narušená funkce trávení. Slinivka je totiž důležitým producentem trávicích enzymů a inzulinu. Pokud slinivka špatně pracuje, dochází k nedostatečnému trávení potravy. Člověk trpí nadýmáním a bolestmi v břišní části. To ho většinou také donutí intuitivně ze stravy vynechávat některé potraviny. Navíc špatně natrávená strava dráždí střevní trakt, který pak neplní své funkce. To vše vede k tomu, že taková strava je pak nedostatečná, chybí v ní důležité živiny a dochází k podvýživě i hubnutí. Konzumace běžné stravy je v této fázi mnohdy už nemožná, klienti přecházejí do dietních režimů, ale situace se ani tak většinou moc nelepší.

Lékaři přírodní medicíny mají východisko i pro tuto zdánlivě neřešitelnou situaci. Základem regenerace při problému zvaném “chronický zánět slinivky” je počáteční detoxikace a pak následná kvalitní výživa, která pomáhá obnovit činnost buněk. 

Američtí naturopaté například používají v těchto případech na počáteční odlehčení speciálně naplánovanou stravu. Zklidnění trávicího traktu obvykle trvá týden, ale může trvat i déle. Závisí na konkrétním počátečním zdravotním stavu pacienta. Zásadním problémem této první fáze ozdravování je vždy to, že pacienti s chronickým zánětem slinivky bývají často již dost vyhublí a všechny tyto uvedené metody vedou vždy k určitému úbytku váhy. Musí se proto postupovat velice opatrně. 

Někteří lékaři přírodní medicíny počáteční detoxikaci provádějí hladověním pouze o vodě – tuto metodu používají např. lékaři v Ruské federaci, nebo léčebným půstem, kdy je strava omezena na pouhých 250 kcal, tj. skoro nic se nejí. Tuto metodu používají němečtí lékaři přírodní medicíny. (Ani jednu metodu nedoporučujeme klientům používat bez řádné ověřené a bezpečné metodiky. Hladovění o vodě vždy musí dozorovat lékař na klinice – specialista na hladovění!!!) Slinivka pak není nucena produkovat trávicí enzymy, trávicí trakt odpočívá a má energii na regeneraci. Tělo je do určité míry vyživováno z vlastních zásob. Existují i další metody. 

Vhodný regenerační postup při chronickém zánětu slinivky

Pro české poměry proto používáme u všech klientů. kteří mají chronický zánět slinivky, metodu amerických lékařů přírodní medicíny – naturopatů, která není založena ani na léčebném hladovění ani na léčebném půstu. Vychází z lékařského protokolu (ověřeného postupu), který je zaměřen na chronický zánět slinivky Metoda je přijatelná pro většinu klientů (i po odeznění akutního zánětu). Má dvě na sebe navazující fáze s rozdílnými stravovacími plány. Na začátku je portofólio vhodných potravin omezeno (cca 14 dnů), jde hlavně o celkové zklidnění trávicího traktu. V druhé fázi regenerace jsou stravovací plány zaměřeny na odstranění chronického zánětu slinivky. Jednotlivé fáze trvají vždy individuálně. Určí si sám klient podle dosaženého zdravotního stavu. Výhodou tohoto postupu je, že klienti mohou nadále užívat léky a mohou celý program absolvovat v domácích podmínkách. Postupně – jak se ozdravují – se však mohou užívání léků zbavit. O vysazení léků rozhodne vždy lékař na základě zdravotního stavu pacienta.

Role plnohodnotné výživy při chronickém zánětu slinivky

Zde je třeba zdůraznit, že u klientů, kteří mají chronický zánět slinivky, je klíčová výživa. Musí mít dostatek všech živin, tzv. být plnohodnotná. Nesmí dále zakyselovat – a při tom ve všech fázích musí být pro klienta přijatelná. Pokud strava nezajistí všech 46 živin v dostatečném množství (to je hlavní kritérium plnohodnotnosti výživy), může sice zasytit, ale už nezajistí všechny potřeby organismu. Právě tyto esenciální živiny ovlivňují všechny pochody v organismu, včetně krevního tlaku, cholesterolu, hormonů, enzymů, srdeční činnosti, činnosti střev, nervů, stavu pokožky, nadváhy. Samozřejmě tyto esenciální živiny jsou důležité i pro dobré hojení tkáně včetně zanícené tkáně slinivky břišní. Esenciální živiny mají jednu zásadní vlastnost – a sice organismus je nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit. Musí být dodány potravou. Proto je složení stravy extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy.

U klientů, kteří mají chronický zánět slinivky, bývá problém s nedostatkem esenciálních živin téměř pravidlem.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
 4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
 5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
 6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
 7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
 8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
 9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Překyselení organismu (mezibuněčného prostoru) a chronický zánět slinivky

Dalším problémem u zánětů je tzv. překyselení organismu. K němu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – což jsou maso, sýry, ryby, obilniny, mléko, uzeniny, bílé pečivo a sladkosti. Pokud tyto předchozí potraviny ve stravě výrazně převyšují tzv. zásadotvorné (zejména ovoce a zelenina), zpravidla je organismus překyselen. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu (nebo i nadměrný pohyb), povrchní dýchání, znečištěné životní prostředí a stres. V případech chronického zánětu slinivky je překyselení také důsledkem nedostatečné výživy.

Překyselení organismu zabraňuje dobré funkci buněk tím, že se mezibuněčný prostor zaplní škodlivými zplodinami buněčného metabolismu. Jsou to vlastně odpady buněk, kterých se organismus zbavuje. Kyselé mezibuněčné prostředí brání tvorbě enzymů a hormonů, které jsou na kvalitu prostředí velice citlivé. Překyselení organismu má velký vliv na činnost buněk a zejména na to, jestli se živiny dostanou do buněk.

Málokdo ví o tom, že překyselení organismu má velký vliv na celou koordinaci trávicího traktu a potažmo i na činnost slinivky břišní. Činnost celého trávicího traktu včetně koordinace sekrece žaludečních šťáv i enzymů slinivky břišní je řízena bloudivým nervem. Překyselení organismu narušuje právě činnost tohoto nervu a tady je i začátek špatné funkce trávicího traktu.

Metoda americké přírodní medicíny je zajímavá tím, že vlastně v obou fázích regenerace pomocí kvalitních stravovacích plánů dobře působí i proti překyselení organismu.

Stav střevního traktu a chronický zánět slinivky

Třetím hlavním problémem, který je třeba řešit při chronickém zánětu slinivky je stav střevního traktu. Špatný stav střevního traktu neumožňuje dobré vstřebávání živin z potravy. Organismus pak i při relativně dobré výživě nemá šanci dobře vstřebávat živiny a je vlastně podvyživený. Špatný stav střevního traktu podporuje také zánětlivost v organismu a je hlavním zdrojem vnitřního zánětu, který zasahuje i slinivku břišní.

Přírodní medicína se snaží vyřešit VŠECHNY příčiny zánětu slinivky, a to SOUČASNĚ

Přírodní medicína identifikovala ještě další příčiny, které brání tomu, aby se vyhojil zánět slinivky. Úkolem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, to by byl článek dvojnásobný a v podstatě nudný. Pro popis toho, jak metoda funguje, postačí pouze konstatovat, že lékaři přírodní medicíny se při řešení zdravotních problémů snaží SOUČASNĚ PŮSOBIT NA VŠECHNY ZNÁMÉ PŘÍČINY a nikoliv působit pouze na příznaky zánětu a v lepším případě v souvislosti s výživou. Proto je přírodní medicína úspěšná při řešení chronických zdravotních problémů včetně chronického zánětu slinivky.

Koncepce Regeneračního programu při chronickém zánětu slinivky

Regenerační program při chronickém zánětu slinivky obsahuje vedle 2 zmíněných základních stravovacích plánů ještě několik podpůrných regeneračních metod, které působí proti chronickému zánětu. Samozřejmě současně působí i na celý organismus, takže se budete regenerovat i celkově. Na rozdíl od ostatních regeneračních programů tento program neobsahuje redukční variantu. Předpokládáme totiž, že lidé, kteří mají chronický zánět slinivky, řeší prioritně zánět slinivky a často jsou i vyhublí. Klientům s nadváhou doporučujeme proto nejprve absolvovat tento program zaměřený na chronický zánět slinivky. 

Jak probíhá regenerace?

Od nás dostáváte přesný návod (regenerační program). Většinou mailem. Potřebné doplňkové živiny zasíláme poštou.  Vše provádíte sami v domácích podmínkách. Zvládne každý. Nikam nemusíte jezdit, ani na začátku. Ale samozřejmě po celou dobu regenerace máte možnost s námi tento program konzultovat (na dálku – telefon, mail, ale i osobně – máme kancelář v Praze, kde nás denně zastihnete).

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat jakoukoliv vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pokud pokud potřebujete řešit hlavně chronický zánět slinivky (nebo jste krátce po akutním zánětu slinivky), bude pro vás nejvhodnější Regenerační program při chronickém zánětu slinivky. Můžete se s ním seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při chronickém zánětu slinivky podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí naleznete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2019

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.