Zánět slinivky a jak na něj pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Jak lékaři přírodní medicíny řeší zánět slinivky?

V tomto článku se dozvíte, proč vlastně dochází k zánětu slinivky a jak je možné se ho zbavit. A dosáhnout toho, aby slinivka zase normálně fungovala. Podle lékařů přírodní medicíny je třeba systematicky působit na všechny příčiny zánětu slinivky.  Postup není složitý, ale je třeba se připravit na to, že ozdravování slinivky není hned, trvá pár měsíců. Podle našeho regeneračního programu zvládnete sami v domácích podmínkách. Pokud máte akutní zánět slinivky, je třeba řešit vždy ihned s lékařem, který zánět zaléčí. Potom vám můžeme pomoci, aby se u vás zánět neopakoval.

Proč dochází k zánětu slinivky?

Klasická (bílá) medicína popisuje několik hlavních příčin chronického zánětu slinivky. Uvádí se následující: dlouhodobá konzumace alkoholu, zablokování pankreatického vývodu žlučovým kamenem, vysoká konzumace vápníku, dlouhodobý stres, vysoká hladina triglyceridů a další. Všechny tyto příčiny mají nějakou souvislost s kvalitou výživy a s tím v podstatě souhlasí i lékaři západní přírodní medicíny (např. funkční medicína nebo integrativní medicína), které výživu používají jako jednu z důležitých léčebných metod.

Já se ve svých článcích snažím vždy podrobně vysvětlit, kde jsou příčiny problému. Ukážu vám to i u zánětu slinivky. Klasická medicína má v podstatě pravdu, všechny příčiny, které jsem výše vyjmenoval vždy vedou k tomu, že se v podstatě ucpe pankreatický vývod do dvanácterníku. Tím, že pankreatické šťávy nemohou volně odtékat, vzniká zánět. To je vždy příčina zánětu slinivky, i když podstata zablokování je ještě hlubší.

Jak se tedy může zablokovat pankreatický (slinivkový) vývod? To, že se mechanicky ucpe velkým žlučovým kamenem si asi každý dovede představit. Ale zablokování vývodu se může odehrát i na úrovni svěračů, které regulují výtok žluči i pankreatických šťáv do dvanácterníku. (Pro zájemce – vyhledejte si podrobně, jak vypadá spojení žlučového a slinivkového vývodu do Vaterské papily a následně i do dvanáctníku, kde je tzv. Oddiho svěrač.) Tyto tři svěrače způsobují problému. Svěrače jsou kruhové svaly, které při stahu uzavírají vývod (buď žlučový nebo pankreatický nebo Oddiho svěrač) a brání vývodu žluči nebo trávicích šťáv, případně se uvolňují (a umožňují průtok). Stahy těchto svěračů jsou nezávislé na vůli a jsou řízeny enterickou nervovou soustavou. Obecně lze říci, že k zánětu slinivky dochází v důsledku narušení správné funkce jednotlivých buněk, ať už svalových nebo nervových, které řídí stahy těchto svěračů.

Pokud se týká činnosti kruhových svalů, mohou být zablokovány podobně, jako když u běžných svalů dojde ke křeči. Ta vzniká nerovnováhou mezi základními elektrolytickými minerály – vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem. Narušené – překyselené – prostředí mezi nervovými buňkami narušuje neurotransmitery a tím způsobují špatný přenos řídících nervových signálů rozhodujících o správném stahování svěračů. Toto je velice přibližné, ale pro vysvětlení dostatečné. Proto správný postup při řešení zánětu slinivky je vytvořit dobré podmínky pro činnost buněk, které ovlivňují stahy důležitých svěračů žlučového nebo dvanácterníkového vývodu, včetně Oddiho svěrače. To je vlastně i systémový princip, který uplatňujeme při odstraňováni chronického zánětu slinivky.

Jak systémově probíhá regenerace slinivky?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit několik dobrých podmínek (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci slinivky. Potom je třeba tyto podmínky nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve slinivka zareaguje na nově vytvořené podmínky. A zánět odejde. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu slinivky a k odstranění zánětu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při chronickém zánětu slinivky, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím vás ozdravují i celkově.

Důsledné dodržení pravidel slinivkové diety

Základním problémem, kterému čelí pacienti s chronickým zánětem slinivky, je narušená funkce trávení. Slinivka je totiž důležitým producentem trávicích enzymů a inzulinu. Pokud slinivka špatně pracuje, dochází k nedostatečnému trávení potravy. Člověk trpí nadýmáním a bolestmi v břišní části. To ho většinou také donutí intuitivně ze stravy vynechávat některé potraviny. Navíc špatně natrávená strava dráždí střevní trakt, který pak neplní své funkce. To vše vede k tomu, že taková strava je nedostatečná, chybí v ní důležité živiny a dochází k podvýživě i hubnutí. Konzumace běžné stravy je v této fázi mnohdy už nemožná, klienti přecházejí do dietních režimů, ale jen dietou se obvykle situace moc nezlepší.

Ale je to první krok při ozdravování, který vychází z reálných možností klienta.  Ale jen dieta rozhodně nestačí. Stravu je třeba obohatit o potřebné živiny.

Plnohodnotná výživa při chronickém zánětu slinivky

Při slinivkové dietě se omezují některé potraviny (např. tuky, některé druhy masa, kynuté pečivo apod.). Automaticky tím dochází i k omezení příjmu esenciálních živin. Ale právě tyto esenciální živiny ovlivňují všechny pochody v organismu, včetně dobré činnosti svěračů žlučníkového a slinivkového vývodu. Samozřejmě tyto esenciální živiny jsou důležité i pro dobrou činnost nervových buněk a také pro dobré hojení tkáně včetně zanícené tkáně slinivky břišní. Esenciální živiny mají jednu zásadní vlastnost – a sice organismus je nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit. Musí být dodány potravou. Proto je složení stravy extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy a není možné se úplně ozdravit.

U klientů, kteří mají chronický zánět slinivky, bývá problém s nedostatkem esenciálních živin téměř pravidlem. Proto v našem regeneračním programu strava dodržuje pravidla slinivkové diety, ale je odborně propočítána tak, aby i v omezené stravě byly obsaženo všech 46 esenciálních živin nejméně ve 100% doporučených denních dávek, jak je doporučují výživové společnosti (to je tzv. plnohodnotná výživa). Dostanete přesný stravovací plán včetně potřebných doplňků stravy, který vám zajistí ozdravnou výživu. Nic vám nebude chybět.

Překyselení mezibuněčného prostoru

Dalším problémem u všech zánětů je tzv. překyselení (znečištění toxiny) mezibuněčného prostoru. K němu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – což jsou maso, sýry, ryby, obilniny, mléko, uzeniny, bílé pečivo a sladkosti. Pokud tyto potraviny ve stravě výrazně převyšují nad tzv. zásadotvornými (to je zejména ovoce a zelenina), zpravidla je organismus překyselen. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu (nebo i nadměrný pohyb), povrchní dýchání, znečištěné životní prostředí, přemíra alkoholu, nedostatek spánku a stres. V případech chronického zánětu slinivky je překyselení často výsledkem několika těchto vlivů (u každého člověka to může být trochu jiný soubor vlivů).

K překyselení mezibuněčného prostoru dochází tak, že se v něm dočasně nahromadí škodlivé zplodiny buněčného metabolismu. Jsou to vlastně odpady buněk, kterých se organismus zbavuje. Kyselé mezibuněčné prostředí brání tvorbě enzymů a hormonů, které jsou na kvalitu prostředí velice citlivé. V překyseleném prostředí nefungují dobře to mám velký vliv na činnost buněk a zejména na to, jestli se živiny dostanou do buněk. Překyselení narušuje také činnost enterické nervové soustavy, která řídí činnost slinivky včetně správných stahů svěračů.

V našem regeneračnímu programu je strava naplánována důsledně tak, aby se organismus průběžně odkyseloval. Postupně se tak vytvoří příznivé prostředí pro činnost buněk. To je třetí významná regenerační metoda, která se v našem regeneračním programu uplatňuje.

Stav střevního traktu a chronický zánět slinivky

Dalším problémem, který je třeba řešit, je stav střevního traktu. Špatný stav střevního traktu je také často příčinou zánětu. Navíc zanícená střevní sliznice neumožňuje dobré vstřebávání živin z potravy. Organismus pak i při relativně dobré výživě je vlastně podvyživený. Proto v našem regeneračním programu najdete postup, jak zlepšit fungování střevního traktu. To současně pomáhá i zlepšit imunitu.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě. Náš Regenerační program při chronickém zánětu slinivky toto zohledňuje a dává správná doporučení i na začátku regenerace, kdy příjem tuků je značně omezen.

Přírodní medicína se snaží vyřešit VŠECHNY příčiny zánětu slinivky, a to SOUČASNĚ

Přírodní medicína identifikovala ještě další příčiny, které brání tomu, aby se vyhojil zánět slinivky. Úkolem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, to by byl článek dvojnásobný a v podstatě nudný. Důležité je pochopení systému – jde o to SOUČASNĚ PŮSOBIT NA VŠECHNY ZNÁMÉ PŘÍČINY. Tak působí i náš regenerační program. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách.  My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při chronickém zánětu slinivky TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.  

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při chronickém zánětu slinivky, řeší jen ty příčiny, které se jich týkají. Např. pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.  

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.    

Pokud potřebujete řešit hlavně chronický zánět slinivky (nebo jste krátce po akutním zánětu slinivky), bude pro vás nejvhodnější Regenerační program při chronickém zánětu slinivky. Můžete se s ním seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem e-shopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při chronickém zánětu slinivky podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí naleznete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.