Zánět močových cest

Zánět močových cest – skutečné řešení podle lékařů přírodní medicíny

Proč se držet rad lékařů západní přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že zánětu močových cest se můžete zbavit svým vlastním úsilím. Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY působit na skutečné příčiny vnitřního zánětu. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, zánět močových cest odchází. Jak dále sami poznáte, příčiny zánětu nelze odstranit pomocí léků (např. antibiotik, která neodstraňují příčinu). Je to tedy úplně jiný systém, než používá klasická medicína, a proto zcela zákonitě přináší i jiné výsledky. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které odstraňují příčiny zdravotních problémů i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět v samostatném článku a videu na našem webu (sekce VIDEO).

Hlavní příčina zánětu močových cest podle lékařů západní přírodní medicíny

Ve svých článcích se snažím podrobně vysvětlit pravou příčinu zdravotního problému. Ukážu vám to i u zánětu močových cest. Obecně se zánět močových cest považuje za zdravotní problém, který je způsobem tím, že do močového traktu proniknou škodlivé bakterie (konkrétně Escherichia Coli). To je samozřejmě známá příčina, ale problém je hlubší. Není totiž ani tak v bakteriích (s těmi se náš organismus utkává stále), ale v tom, že pacient, který trpí na zánět močových cest, má téměř s jistotou silně oslabený imunitní systém. Ten pak útok nepřátelských bakterií nezvládne. Jinak jak známo, silný imunitní systém obvykle v těle zvládá dokonce i více než jen bakterie. Zneškodnit umí dokonce i rakovinné buňky, které vznikají průběžně i v těle zdravého člověka. Takže bakterie je víceméně zástupný problém, skutečnou příčinou je oslabená imunita.

Klasická medicína řeší záněty tím, že proti mikrobům nasazuje antibiotika. Ale antibiotika současně zničí střevní mikroflóru a tak nám vlastně ještě více oslabí imunitu. Problém se jen prohlubuje a není divu, že se záněty močových cest pacientům většinou vracejí. Až se stávají chronickými. Antibiotika totiž řeší jen příznak a ne příčinu problému, kterou je oslabený imunitní systém. Přírodní medicína zná několik příčin, proč je imunita oslabená a proč obecně vznikají vnitřní záněty.

Mezi obvyklé příčiny zánětu močových cest patří:

1/ konzumace nevhodných zánětlivých potravin,

2/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin, které organismus nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit a MUSÍ být proto získány potravou),

3/ překyselení mezibuněčného prostoru,

4/ dlouhodobý stres,

5/ narušená střevní mikroflóra (např. častým užíváním antibiotik).

Jak sami vidíte, tyto jednotlivé příčiny spadají do oblasti stravování a životního stylu, proto nemohou být odstraněny pomocí léků. U konkrétního pacienta se nemusí vyskytovat všechny výše uvedené příčiny, ale jen některé z nich.

Jak systémově probíhá regenerace při zánětu močových cest?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Pokud chce dobrou úrodu, musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí kvalitní plody. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk močového traktu i imunitních buněk. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené prostředí. Zánět močových cest odchází. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které k tomu vedou. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – působí na všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Odkyselení mezibuněčných prostor organismu

Jednou z příčin oslabení imunity je tzv. překyselení mezibuněčného prostoru. K němu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují nad potravinami zásadotvornými (zelenina a ovoce). K překyselení přispívají také: nedostatek pohybu (ale i přehnané fyzické aktivity), dlouhodobé stresové situace, nedostatek spánku. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů (produkty buněčného metabolismu – lidově toxiny) a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech. Tento prostor je velice důležitý pro činnost buněk – právě zde totiž působí enzymy, hormony i nervy, které jsou na překyselení mimořádně citlivé. To způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu, včetně imunity. Zánět močových cest je jen jedním z možných projevů překyselení organismu.

Překyselení mezibuněčného prostoru v organismu je podle lékařů západní přírodní medicíny řešitelné. Pro rychlé počáteční odkyselení se používají tzv. odkyselovací programy (my např. používáme německý Zásaditý ozdravný program). Pro trvalé odstranění této příčiny však nestačí jen jednorázové odkyselení, dobrý stav je třeba zajistit i dlouhodobě. Náš plán plnohodnotné výživy v Regeneračního programu při zánětlivých onemocněních a alergiích obsahuje vyvážený poměr mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami. Tím udrží vás organismus nezakyselený. Proto přispívá i k lepšímu fungování enzymů, hormonů a nervů a pomáhá odstranit vnitřní zánět. Více se o překyselení organismu dozvíte v článku po prokliku

Vyloučení nevhodných potravin

Při vnitřním zánětu organismu doporučují lékaři západní přírodní medicíny omezit konzumaci některých nevhodných potravin (např. mléčné výrobky, výrobky s obsahem lepku). Pacienti se zánětem močových cest sami někdy tyto potraviny také správně vylučují. Ale už zpravidla neřeší, jak tyto vyloučené potraviny ve své stravě nahradí. A to je zásadní chyba.

Strava je tak omezena a při dlouhodobém dodržování této diety se mohou objevovat další zdravotní problémy. Imunita se dokonce snižuje. My v našem Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích zánětlivé potraviny také vylučujeme, ale plán výživy výrazně zdokonalujeme (viz dále).

Plnohodnotná výživa při zánětu močových cest

Dieta s vyloučením mléčných výrobků a potravin s obsahem lepku tedy rozhodně nestačí na odstranění zánětu močových cest a na posílení imunity. Vědci už objevili, že lidský organismus pro svou činnost nutně potřebuje 46 tzv. esenciálních živin, To jsou živiny, které organismus nutně potřebuje, ale neumí je vyrobit. Proto musí být dodány potravou. Právě tyto esenciální živiny rozhodují o stavu imunity (zde například má vliv vitamin D, vitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C, zinek, hořčík, selen a další živiny). Proto je složení stravy extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy a není možné se úplně ozdravit.

U klientů, kteří dodržují různé diety, bývá problém s nedostatkem esenciálních živin téměř pravidlem. Proto v našem regeneračním programu strava nejen vylučuje zánětlivé potraviny, ale je odborně propočítána tak, aby i v dietní stravě bylo obsaženo všech 46 esenciálních živin nejméně v 100% doporučených denních dávek, jak je doporučují výživové společnosti (to je tzv. plnohodnotná výživa). Dosahujeme tím výrazného zlepšení výživy, protože organismu dodáváme vše, co skutečně potřebuje pro správnou činnost (včetně dobré imunity). Proto tato regenerační metoda funguje. Více se o plnohodnotné výživě dozvíte v rámečku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Vliv střevní mikroflóry na stav zánětu močových cest

Další příčinou oslabené imunity, která se často přehlíží, je špatný stav střevního traktu. Ten prioritně vzniká nesprávnou strukturou stravy, která ovlivňuje poměr mezi přítomnosti prospěšných a škodlivých mikroorganismů. Pokud převáží škodlivé mikroorganismy nad těmi prospěšnými, je narušen metabolismus celého organismu. Toto společenství mikroorganismů je samostatný svět v nás. Jednotlivé mikroorganismy mají svůj vlastní metabolismus. Jejich odpadové produkty jsou často toxické a přispívají ke špatnému stavu střev. Navíc se některé toxiny dostávají do krevního oběhu a vyvolávají alergické reakce. Špatný stav střevního traktu také neumožňuje dobré vstřebávání živin z potravy. Organismus je pak i při relativně dobré výživě vlastně podvyživený. To způsobuje další metabolické problémy. Proto náš regenerační program obsahuje několik regeneračních metod, které vracejí střevnímu traktu jeho správnou funkčnost. Tím se i zvyšuje imunita.

Řešení dalších příčin zánětu močových cest

Cílem tohoto článku není podrobně vylíčit, jak se odstraňují všechny příčiny zánětu močových cest. To najdete podrobně v Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích. Myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba skutečně řešit zánět močových cest, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny. 

Individuální přístup

Úspěch při řešení zánětu močových cest má každý, kdo SOUČASNĚ ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, poskytneme mu návod k zajištění kvalitního spánku.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se celkově zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.

Pokud potřebujete řešit hlavně zánět močových cest, bude pro vás nejvhodnější Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích.

Můžete se s ním seznámit a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá již od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.