Ulcerózní kolitida a jak na ní podle poznatků lékařů přírodní medicíny

Jak účinně na ulcerózní kolitidu podle poznatků lékařů přírodní medicíny

Proč se přidržovat rad lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že ulcerózní kolitida má více příčin, které obvykle působí současně. Lékaři západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny) doporučují systematicky působit na všechny známé příčiny. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Tím se pro organismus a zejména pro jednotlivé buňky střevního traktu vytvoří lepší podmínky. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Ulcerózní kolitida odchází. Lékaři přírodní medicíny jdou tedy k podstatě problému. Tento postup mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Jedná se o úplně jiný přístup, než léčit pomocí léků. Proto přináší jiné výsledky. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět v samostatném článku a videu na našem webu.

Hlavní příčiny ulcerózní kolitidy podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů přírodní medicíny má ulcerózní kolitida tyto obvyklé příčiny:

1/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin, který často vzniká i různými dietami a častými průjmy),

2/ překyselení mezibuněčného prostoru,

3/ konzumace některých nevhodných potravin,

4/ dlouhodobé užívání některých léků,

5/ dlouhodobý stres,

6/ nedostatek spánku a další příčiny.

U každého, kdo má ulcerózní kolitidu, se ale nemusí vyskytovat všechny příčiny, anebo se příčiny vyskytují v rozdílné míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Může ale pomoci řízená regenerace. Dále se blíže seznámíte s tím, jak se pomocí regeneračních metod jednotlivé příčiny odstraňují.

Jak systémově probíhá regenerace při ulcerózní kolitidě?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Pokud chce dobrou úrodu, musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí kvalitní plody. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk střevního traktu. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené prostředí. Zánět odejde. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu střevního traktu a k odstranění zánětu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při zánětlivých střevních onemocněních, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Vynechání nevhodných potravin při ulcerózní kolitidě

Považuje se za významnou regenerační metodu, kterou používá i tzv. bílá medicína. Pokud někoho postihne ulcerózní kolitida, obvykle drží tzv. bezezbytkovou dietu. Dieta je v podstatě hlavní léčebný prostředek, který se (vedle léků) používá. Podle těchto dietních pravidel si lidé jen vybírají ze seznamu povolených potravin a nekonzumují tzv. zakázané potraviny. Tento přístup je správný, při ulcerózní kolitidě nelze (minimálně ze začátku regenerace) skutečně konzumovat všechny potraviny. Ale jen dodržování dietních pravidel určitě nestačí. Viz dále.

Plnohodnotnost výživy při ulcerózní kolitidě

Základním problémem různých diet při ulcerózní kolitidě je především to, že nezajišťují plnohodnotnost výživy ve všech 46 esenciálních živinách. Pokud diety něco řeší, tak obvykle počet kalorií, obsah bílkovin, tuků a sacharidů. To je vše. Při dietách se lidé obvykle i nadále stravují vlastně chaotickým způsobem – to znamená podle chuti. Jsou omezeni jen seznamem povolených a zakázaných potravin. V zásadě však svoji výživu nijak neplánují.

Proto je třeba nastavit jiný systém výživy. Tento musí dodržet seznam povolených a zakázaných potravin, ale navíc MUSÍ být odborně propočítán na obsah všech 46 nenahraditelných esenciálních živin. Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou v dostatečném množství. Takový odborně propočítaný model nabízíme v našem regeneračním programu. Při tom dodržujeme i dietní pravidla (bezezbytkovou dietu). Dosahujeme tím výrazného zlepšení výživy. Proto tato regenerační metoda funguje.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na hojení sliznic a odstranění zánětu 

Naši klienti se nás často ptají na to, čím je způsobeno špatné hojení tkání střevních sliznic. Pokusím se proto toto téma vysvětlit trochu podrobněji. Pro pochopení je třeba se zabývat činností jednotlivých buněk a funkcí mezibuněčného prostoru. 

Každá lidská buňka (včetně buněk střevního traktu) má určité funkce. Např. sliznice tlustého střeva jsou kryty epiteliálními buňkami, které mají ochrannou (imunitní, existuje tzv. slizniční imunita), ale také vstřebávací funkci. Správná funkce buněk vyžaduje splnění více podmínek – např. dostatečný přísun esenciálních živin, správné pH (kyselost) v mezibuněčném prostředí, které zajistí správnou reakci buněčných receptorů na enzymy a hormony. Ty většinou spouští potřebné biochemické reakce probíhající na povrchu i uvnitř buněk.

Pro vás je důležité vědět, že enzymy a hormony jsou základem lidského metabolismu. Pokud enzymy a hormony nemají dobré podmínky – zejména špatné pH v mezibuněčném prostoru – buněčný metabolismus nefunguje dobře a za těchto špatných podmínek se také špatně hojí tkáně. 

Protože jste se možná s termínem překyselení mezibuněčného prostoru ještě nesetkali, vysvětlím podrobněji. Každá buňka v těle se totiž chová jako celý organismus – na jedné straně přijímá výživu a na druhé straně produkuje odpadní látky – metabolity, lidově tzv. toxiny. Pokud je člověk zdravý, organismus se průběžně těchto toxinů zbavuje, odvádí je krví. Ale za určitých okolností (převaha kyselinotvorné stravy nad zásadotvornou nebo dlouhodobé stresy, špatné dýchání), se tyto metabolity mohou ukládat v mezibuněčných prostorech. Tím se natolik znehodnotí okolní prostředí buněk (špatné pH), že enzymy a hormony v těchto podmínkách nemohou fungovat (potřebují pro svou činnost příznivé pH). Proto překyselení mezibuněčného prostoru narušuje činnost buněk. Týká se samozřejmě i buněk sliznic tlustého střeva. Pro dobré hojení sliznic je proto důležité, aby strava při ulcerózní kolitidě zajišťovala průběžné odkyselování mezibuněčného prostoru. Toho se dá dosáhnout vyváženou skladbu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. Tuto podmínku splňuje i plán plnohodnotné výživy, který je součástí našeho Regeneračního programu při zánětlivých střevních onemocněních. 

Vliv dlouhodobého stresu na ulcerózní kolitidu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin ulcerózní kolitidy. Při dlouhodobém stresu je totiž trvale nabuzen imunitní systém, který se pak chová nestandardně a často napadá i vlastní buňky střevního traktu. To může být také příčinou zánětu sliznic střevního traktu. Dlouhodobý stres také způsobuje vyčerpání zásob některých živin – například vitaminů skupiny B, vitaminu C, hořčíku apod. Tento stav vede zpětně k nedostatečné výživě. Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak rovněž zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě ulcerózní kolitidy také pozornost psychické stránce tohoto zdravotního problému. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Ty jsou obsaženy i v našem regeneračním programu. 

Ulcerózní kolitidu můžete s námi vyřešit 

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny příčiny, které působí při ulcerózní kolitidě. Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Důležité je, že všechny příčiny můžete odstranit sami, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při zánětlivých střevních onemocněních TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při zánětlivých střevních onemocněních vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pokud potřebujete řešit hlavně ulcerózní kolitidu, můžete se s programem seznámit (k dispozici je i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních podle lékařů přírodní medicíny

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, 2018, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Založil a řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.