Jak účinně na ulcerózní kolitidu podle poznatků lékařů přírodní medicíny

 Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že ulcerózní kolitida mí více příčin, které obvykle působí současně. Abyste se jí zbavili, je podle lékařů západní přírodní medicíny třeba SYSTEMATICKY ODSTRANIT VŠECHNY PŘÍČINY, a to SOUČASNĚ. A pak je třeba nechat nové podmínky působit na organismus. Ten na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Ulcerózní kolitida odchází.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny ulcerózní kolitidy podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů přírodní medicíny má ulcerózní kolitida tyto obvyklé příčiny: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin, který často vzniká i různými dietami a častými průjmy), překyselení mezibuněčného prostoru, konzumace některých nevhodných potravin, dlouhodobé užívání některých léků, dlouhodobý stres a další příčiny. Problém léčení ulcerózní kolitidy obvykle spočívá v tom, že výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz ulcerózní kolitidy může být u každého pacienta trochu odlišný.

Problém diet při řešení ulcerózní kolitidy

Pokud někoho postihne ulcerózní kolitida, obvykle drží nějakou dietu při ulcerózní kolitidě. Tu získá buď od svého ošetřujícího lékaře, nebo na internetu (na internetu je jich mnoho, existují i různá fóra, kde si lidé vyměňují zkušenosti).  Dieta je v podstatě hlavní léčebný prostředek, který lidé (vedle léků) užívají.  Podle těchto dietních pravidel si lidé jen vybírají ze seznamu povolených potravin a nekonzumují tzv. zakázané potraviny. Tyto různé diety se mezi sebou liší seznamem povolených a zakázaných potravin, někomu částečně fungují a někomu ne. Tento přístup je správný, při ulcerózní kolitidě nelze skutečně konzumovat všechny potraviny. 

Základním problémem různých diet při ulcerózní kolitidě, je především to, že nezajišťují plnohodnotnost výživy ve všech 46 esenciálních živinách. Pokud diety něco řeší, tak obvykle počet kalorií, obsah bílkovin, tuků a sacharidů. A to je vše. Při dietách se lidé obvykle i nadále stravují vlastně chaotickým způsobem  – to znamená podle chuti. Jsou omezeni seznamem povolených a zakázaných potravin. Ale v zásadě svoji výživu nijak neplánují.

Při ulcerózní kolitidě – aby se odstranil zánět a zahojily sliznice střeva – je třeba na prvním místě řešit dlouhodobý dostatek všech 46 esenciálních živin v potravě. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na hojení sliznic a odstranění zánětu 

Naši klienti se nás často ptají na to, čím je způsobeno špatné hojení tkání střevních sliznic. Články, týkající se ulcerózní kolitidy, které jsou dostupné na internetu, se tím obvykle nezabývají. Pokusím se proto toto téma vysvětlit trochu podrobněji. Pro pochopení je třeba se zabývat činností jednotlivých buněk a funkcí mezibuněčného prostoru.   

Každá lidská buňka (včetně buněk střevního traktu) má určité funkce. Např. sliznice tlustého střeva jsou kryty epiteliálními buňkami, které mají ochrannou, ale také vstřebávací funkci.  Správná funkce buněk  vyžaduje splnění více podmínek – např. dostatečný přísun esenciálních živin, správné pH v mezibuněčném prostředí, které zajistí správnou reakci buněčných receptorů na enzymy a hormony. Ty většinou spouští potřebné biochemické reakce probíhající na povrchu i uvnitř buněk. O těchto biochemických reakcích, probíhajících v buňkách, byly napsány četné odborné knihy a nebudu vás tím zatěžovat.  

Pro vás je důležité vědět, že enzymy a hormony jsou základem lidského metabolismu. Pokud enzymy a hormony nemají dobré podmínky – zejména je špatné pH v mezibuněčném prostoru –  buněčný metabolismus nefunguje dobře a za těchto špatných podmínek se také špatně hojí tkáně. 

Protože jste se možná s termínem překyselení mezibuněčného prostoru ještě nesetkali, vysvětlím podrobněji. Každá buňka v těle se totiž chová jako celý organismus – na jedné straně přijímá výživu a na druhé straně produkuje odpadní látky – metabolity, lidově tzv. toxiny.  Pokud je člověk zdravý, organismus se průběžně těchto toxinů zbavuje, odvádí je krví. Ale za určitých okolností (převaha kyselinotvorné stravy nad zásadotvornou nebo vzniká i při dlouhodobých stresech, špatném dýchání), se tyto metabolity mohou ukládat v mezibuněčných prostorech. Organismus tyto mezibuněčné prostory využívá jako dočasné odkladiště buněčných odpadů (toxinů).  Tím se natolik znehodnotí okolní prostředí buněk (špatné pH), že enzymy a hormony v těchto podmínkách nemohou fungovat (potřebují pro svou činnost příznivé pH). Tímto mechanismem se podle lékařů západní přírodní medicíny narušuje činnost buněk v organismu. Týká se samozřejmě i buněk sliznic tlustého střeva. Překyselení mezibuněčného prostoru je proto častou příčinou, proč se sliznice střevního traktu špatně hojí.  Pro dobré hojení sliznic je proto důležité, aby strava při ulcerózní kolitidě zajišťovala průběžné odkyselování mezibuněčného prostoru. Toho se dá dosáhnout vyváženou skladbu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. Tuto podmínku splňuje i i plán plnohodnotné výživy, který je součástí našeho Regeneračního programu při zánětlivých střevních onemocněních.  

Vliv dlouhodobého stresu na ulcerózní kolitidu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin ulcerózní kolitidy. Při dlouhodobém stresu je totiž trvale nabuzen imunitní systém, který se pak chová nestandardně a často napadá i vlastní buňky střevního traktu.  To může být také  příčinou  zánětu sliznic střevního traktu.  Dlouhodobý stres také způsobuje vyčerpání zásob některých živin – například vitaminů skupiny B, vitaminu C, hořčíku apod. Tento stav vede zpětně k nedostatečné výživě.  Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě ulcerózní kolitidy také pozornost psychické stránce tohoto zdravotního problému. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Ty jsou obsaženy i v našem regeneračním programu.  

Ulcerózní kolitidu můžete s námi vyřešit 

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny hlavní příčiny, které působí při ulcerózní kolitidě. Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních. Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny ulcerózní kolitidy. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí ulcerózní kolitidou,  i když soubor příčin může být u každého trochu odlišný.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud pokud potřebujete řešit hlavně hlavně ulcerózní kolitidu, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, 2018, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá v podstatě celý život, od roku 1999 profesionálně. Založil a řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.