Účinné řešení osteoporózy metodami lékařů přírodní medicíny

Z jakých zdrojů pocházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že osteoporóza je zdravotní problém, který má obvykle více příčin, které působí současně. Proto podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A SOUČASNĚ odstranit VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY osteoporózy. A pak je třeba nechat tyto nové podmínky působit na organismus.  Ten na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení výživy kostí a obvykle i k celkovému zlepšení zdraví. Tento postup odstraňování osteoporózy lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Máme s ním dobré zkušenosti i v našem Centru řízené regenerace. Pokud budete chtít, můžete od nás získat i podrobný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny osteoporózy podle lékařů západní přírodní medicíny 

Podle lékařů západní přírodní medicíny mezi obvyklé příčiny osteoporózy patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin, které jsou nutné pro správnou stavbu kostí a chrupavek), překyselení mezibuněčného prostoru, užívání některých nevhodných potravin, nedostatek pohybu (malé zatěžování kostí), dlouhodobé užívání některých léků, hormonální nerovnováha, špatný stav střevního traktu a další příčiny. Jak sami jistě vidíte,  výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz osteoporózy  může být u každého pacienta trochu odlišný.

Lékaři západní přírodní medicíny se svými pacienty pracují výrazně jiným způsobem než lékaři klasické medicíny. Základním rozdílem je to, že lékaři přírodní medicíny dávají svým pacientům místo léků rady, jak změnit stravování a životní styl (celkově tyto rady nazývají protokolem)  V případě osteoporózy protokol je vlastně návodem, jak odstranit všechny hlavní příčiny osteoporózy a zajistit tak lepší výživu kostí.  

Protokoly lékařů přírodní medicíny se hodně liší od běžných „jednoduchých“ návodů k řešení osteoporózy, kterých je plný internet, typu: „musíte jíst více vápníku!“. Proto jsou lékaři západní přírodní medicíny tolik úspěšní v léčení osteoporózy. My u našich klientů uplatňujeme stejný přístup a víme, že funguje.   

Vliv nedostatku živin na osteoporózu 

Podle lékařů přírodní medicíny je třeba především nastavit správný systém stravování tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství. Jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu. Při osteoporóze je nedostatek některé ze 46 esenciálních živin poměrně častý.  Napravení stravovacího stylu je tedy vždy prvním krokem, který je potřeba při osteoporóze udělat. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Vliv překyselení mezibuněčných tkání na osteoporózu

Především německá přírodní medicína přičítá osteoporózu další vážné příčině tzv. překyselení mezibuněčného prostoru, tzv. překyselení organismu. K překyselení organismu dochází, pokud v naší stravě dlouhodobě převažují tzv. kyselinotvorné potraviny – tj. maso, uzeniny, sýry, mléčné výrobky, pečivo a sladkostí nad zásadotvornými tj. ovocem a zeleninou.  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace, které omezují přívod kyslíku do organismu.  Pokud jíme více kyselinotvorných potravin než zásadotvorných, musí organismus k vyrovnávání tzv. acidobazické rovnováhy (např. k udržení stálého pH v krvi) sáhnout do svých zásob, především do kostí a odtud čerpá zásadité minerály. Tak se z kostí ztrácí především vápník, kterým organismus kyseliny v těle neutralizuje. Pokud se tak děje dlouhodobě, organismu acidobazickou rovnováhu udržuje ze svých zásob (žije tzv. „na dluh“) a tím dochází k řídnutí kostí k osteopenii, popřípadě k osteoporóze. Problém překyselení je v našich končinách velmi „lidový zdravotní problém“. Podle odhadů přibližně 70 a 80% obyvatelstva trpí překyselením.  Ve starším věku každá 3. žena a každý 5. muž je ohrožen osteoporózou. Výživa, kterou naši klienti mají naplánovánu v Regeneračním programu při kostních  problémech, je naplánována tak, aby nezakyselovala. Proto může pomáhat obnovovat kostní hmotu.

Vliv nedostatku bóru na hustotu kostí

Málo známým faktem je to, že např. na hustotu kostí a vůbec obnovu kostní hmoty má vliv i obsahu bóru v potravě. Bór patří mezi tzv. ultrastopové prvky, které se v lidském organismu (ale i v jiných organismech, např. v organismech domácích zvířat) obvykle vyskytují v množství menším než 0,0001% tělesné váhy. Přesto hraje důležitou roli v lidském metabolismu. Němečtí vědci zjistili, že bór je důležitý pro činnost příštítných tělísek, která produkují parathormon. Tento hormon přímo ovlivňuje metabolismus vápníku. Němečtí lékaři přírodní medicíny dokonce tvrdí, že bór je pro činnost příštítných tělísek tak důležitý, jako je důležitý jód pro činnost štítné žlázy a že bez jeho dostatku v podstatě nelze osteoporózu, ale i třeba osteochondrózu či artrózu zlepšit. Problémem je zemědělská velkovýroba a to, že bór poměrně mizí z půdy a tím se také nedostává do potravin.  V bór v potravě přijímáme, ale v minimálním množství. Proto právě u osteoporózy je velice důležité bór doplňovat pomocí doplňků stravy.  V našem regeneračním program při kostních problémech proto – vedle jiných důležitých opatření –  má své místo i doplňování bóru. 

Jak vyřešíte vaši osteoporózu nebo osteopénii?

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny příčiny osteoporózy. Důležité je ukázat, že tyto příčiny většinou nelze odstranit pomocí léků, i když samozřejmě existují léky, které umí zlepšit hustotu kostí. Ale ty jsou většinou jednoúčelové a navíc mají celou řadu vedlejších účinků. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které jednotlivé příčiny osteoporózy umí odstranit i bez léků. Řešení lékařů západní přírodní medicíny je sice trochu složitější než jen polknout lék, ale zato bez vedlejších účinků. A naopak se ještě zlepšuje celkové zdraví (řada regeneračních metod působí celkově ozdravně), což je významná výhoda tohoto přístupu. 

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při kostních problémech. Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny osteoporózy. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí jakoukoliv formou osteoporózy či osteopénie.

Zde se dozvíte více o Regeneračním programu při kostních problémech klikněte.

Upozornění:  Pokud kromě osteoporózy řešíte ještě i jiné zdravotní problémy současně, raději nám je krátce popište (viz kontaktní formulář vedle na stránce). Uveďte  i svůj orientační věk, výšku, váhu.  Budeme vás zpětně kontaktovat a naši specialisté vám navrhnou nejvhodnější regenerační program, který vám pomůže jak s osteoporózou, tak případně i s dalšími zdravotními problémy. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 18 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.