Účinné řešení osteoporózy metodami lékařů přírodní medicíny

Proč se řídit radami lékařů přírodní medicíny?

Pokud trpíte osteoporózou, váš lékař se obvykle zabývá stavem vašeho vápníku a vitaminu D v krvi a nabídne vám lék. To zpravidla nestačí.

V tomto článku se dozvíte, že lékaři západní přírodní medicíny při řešení osteoporózy postupuji odlišně. Osteoporóza má totiž celou řadu příčin, které jsou známé a odstranitelné. Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY působit NA VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY osteoporózy. Tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Postupuje se jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost kostních buněk. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Pak je třeba nechat tyto nové podmínky působit na organismus. Ten na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení výživy kostí a obvykle i k celkovému zlepšení zdraví. Tento postup odstraňování osteoporózy lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. 

Hlavní příčiny osteoporózy podle lékařů západní přírodní medicíny 

1/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin, které jsou nutné pro správnou stavbu kostí a chrupavek),

2/ překyselení mezibuněčného prostoru,

3/ konzumace některých nevhodných potravin,

4/ nedostatek pohybu (malé zatěžování kostí),

5/ dlouhodobý nedostatek spánku,

6/ dlouhodobé užívání některých léků,

7/ dlouhodobý stres a další příčiny.

U každého, kdo má osteoporózu, se ale nemusí vyskytovat všechny příčiny anebo se příčiny vyskytují v rozdílné míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Může ale pomoci řízená regenerace. Dále se blíže seznámíte s tím, jak se pomocí regeneračních metod jednotlivé příčiny odstraňují.

Jak systémově probíhá regenerace při osteoporóze?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Pokud chce dobrou úrodu, musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí kvalitní plody. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci kostních buněk. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. Hustota kostí se začne zlepšovat. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu kostí. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při kostních problémech, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny tyto metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Vliv nedostatku živin na osteoporózu 

Podle lékařů přírodní medicíny je třeba především nastavit správný systém stravování tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství. Jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu. Při osteoporóze je nedostatek některé ze 46 esenciálních živin poměrně častý. Není to vždy jen vápník, ale potřebné jsou například bór, hořčík, vitamin D, vitamin K, omega 3 mastné kyseliny – přírodní lékaři identifikovali celkem 17 nezbytných živin. Napravení stravovacího stylu tak, aby strava obsahovala všech 46 potřebných živin, je vždy prvním krokem, který je potřeba při osteoporóze udělat. 

Většina lidí si sama nemůže plnohodnotnou výživu naplánovat. Jednoduše proto, že nemá k dispozici potřebné databáze, software a zkušenosti. A tak, pokud někdo chce mít plnohodnotnou výživu, je nucen vzít již nějaký propočtený model. Takový odborně propočítaný model nabízíme v našem Regeneračním programu při kostních problémech. Dosahujeme tím výrazného zlepšení výživy. Proto tato regenerační metoda funguje.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Vliv překyselení mezibuněčných tkání na osteoporózu

Především německá přírodní medicína přičítá osteoporózu další vážné příčině, tzv. překyselení mezibuněčného prostoru neboli překyselení organismu. K tomu dochází, pokud ve vaší stravě dlouhodobě převažují tzv. kyselinotvorné potraviny – tj. maso, uzeniny, sýry, mléčné výrobky, pečivo a sladkosti nad zásadotvornými, tj. ovocem a zeleninou. K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace, které omezují přívod kyslíku do organismu. Pokud jíme více kyselinotvorných potravin než zásadotvorných, musí organismus k vyrovnávání tzv. acidobazické rovnováhy (např. k udržení stálého pH v krvi) sáhnout do svých zásob, především do kostí, a odtud čerpá zásadité minerály. Tak se z kostí ztrácí zejména vápník a hořčík, kterým organismus kyseliny v těle neutralizuje. Pokud se tak děje dlouhodobě, organismus acidobazickou rovnováhu udržuje ze svých zásob (žije tzv. “na dluh”) a tím dochází k řídnutí kostí – osteopenii, popřípadě k osteoporóze. Problém překyselení je v našich končinách velmi „lidový zdravotní problém“. Podle odhadů přibližně 70 až 80% obyvatelstva trpí překyselením. Ve starším věku je každá 3. žena a každý 5. muž ohrožen osteoporózou. Výživa, kterou naši klienti mají odborně propočítanou na obsah 46 živin v Regeneračním programu při kostních problémech, je naplánována tak, aby nezakyselovala. Proto může pomáhat obnovovat kostní hmotu.

Vliv stresu a nedostatku spánku na osteoporózu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin osteoporózy. Tento stres může být v organismu vyvolán nejen složitými životními situacemi, ale třeba i tím, že delší dobu špatně spíte. Každý stres organismus vnímá jako pokyn k boji s příkazem: “Uteč nebo bojuj”. Při stresu se zrychleně spotřebovávají vitaminy skupiny B, C a také hořčík, kterých je často ve stravě nedostatek. Tyto živiny pak chybí pro správnou činnost buněk obnovujících kostní hmotu (osteoblasty). Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě osteoporózy také pozornost stresu a spánku. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Pokud špatně spíte, dostanete i přesný postup – budete zase spát jako batole. Vše je obsaženo v Regeneračním programu při kostních problémech. Lepší odolnost vůči stresu zajišťuje také plnohodnotná a nezakyselující výživa.

Vliv nedostatku bóru na hustotu kostí

Málo známým faktem je to, že např. na hustotu kostí a vůbec obnovu kostní hmoty má vliv i obsah bóru v potravě. Bór patří mezi tzv. ultrastopové prvky, které se v lidském organismu (ale i v jiných organismech, např. v organismech domácích zvířat) obvykle vyskytují v množství menším než 0,0001% tělesné váhy. Přesto hraje důležitou roli v metabolismu. Němečtí vědci zjistili, že bór je důležitý pro činnost příštítných tělísek, která produkují parathormon. Tento hormon přímo ovlivňuje metabolismus vápníku. Němečtí lékaři přírodní medicíny dokonce tvrdí, že bór je pro činnost příštítných tělísek tak důležitý, jako je důležitý jód pro činnost štítné žlázy, a že bez jeho dostatku v podstatě nelze osteoporózu, ale i třeba osteochondrózu či artrózu, zlepšit. Problémem je zemědělská velkovýroba a to, že bór poměrně mizí z půdy a tím se také nedostává do potravin. Bór v potravě přijímáme, ale v minimálním množství. Proto právě u osteoporózy je velice důležité bór doplňovat pomocí doplňků stravy. V našem regeneračním programu při kostních problémech proto – vedle jiných důležitých regeneračních metod – najdete i doplňování bóru do výživy.

Další příčiny osteoporózy

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují fungování buněk a tím i stav kostí. Patří k nim např. vysoká konzumace sacharidů s vysokým glykemickým indexem, nadváha a další příčiny. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba skutečně řešit osteoporózu, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při kostních problémech TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při kostních problémech vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se celkově zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pokud potřebujete řešit jen osteoporózu nebo osteopenii, můžete se s programem seznámit (k dispozici je vám také video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při kostních problémech

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.