Syndrom dráždivého tračníku a jak se ho zbavíte metodami lékařů západní přírodní medicíny

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že syndrom dráždivého tračníku má obvykle více příčin, které působí současně. Podle lékařů západní přírodní medicíny je možné se toho problému natrvalo zbavit. Je ale třeba SYSTEMATICKY ODSTRANIT VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY syndromu dráždivého tračníku.  Pak je třeba nové podmínky nechat působit na organismus. Ten na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, syndrom dráždivého tračníku odchází.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny syndromu dráždivého tračníku podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny syndromu dráždivého tračníku patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin, které MUSÍ být získány potravou), překyselení mezibuněčného prostoru, konzumace nevhodných potravin (viz dále potraviny s vysokým obsahem FODMAP složek),  dlouhodobý stres, narušená střevní mikroflóra (např. častým užíváním antibiotik) a další příčiny. Jak sami vidíte, tyto jednotlivé příčiny spadají do oblasti stravování a životního stylu, proto nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz syndromu dráždivého tračníku může být u každého pacienta trochu odlišný.

Nové poznatky o potravinách a syndrom dráždivého tračníku

V posledních desetiletích věda získává stále více a více nových poznatků o potravinách. Ukazuje se, že na potraviny je nutné nahlížet jinak než jen na zdroj kalorií, tuků, sacharidů a bílkovin. Tyto poznatky ovlivňují i přístup k řešení střevních onemocnění. Skladba potravin hraje významnou roli i při při léčbě syndromu dráždivého tračníku. V souvislosti s tím je třeba zmínit práci australských lékařů – specialistů (gastroenterolog profesor Peter Gibson M.D. a nutriční specialistka Sue Shepherd PhD.), kteří vědecky prozkoumali a dokázali pomocí lékařské studie účinek potravin s obsahem FODMAP složek právě u pacientů se syndromem dráždivého tračníku. FODMAP je zkratka která vychází z angličtiny a znamená – Fermentable, Oligosacharides, Disachariedes, Monosacharides And Polyols). Jedná se o fermentovatelné, špatně vstřebatelné sacharidy s krátkým řetězcem. Tyto látky u citlivých jedinců způsobují nadýmání a průjmy. Tito vědci dokázali, že způsob stravování založený na potravinách s nízkým obsahem FODMAP složek při tomto zdravotním problému pomáhá. Jedná se v podstatě o eliminační dietu, to znamená, že jsou taxativně vymezeny všechny potraviny, které mají vysoký obsah FODMAP složek. I když je tento poznatek významný, já osobně si myslím, že jen přístup s omezením FODMAP složek nemůže úplně pomoci. Proto také lidé se syndromem dráždivého tračníku, kteří se přidržují různých rozpisů na internetu s nízkým obsahem FODMAP složek (soudě podle různých diskusí), dosahují jen částečných a přechodných úspěchů. Já vám dále zdůvodním proč.

Role plnohodnotné výživy při syndromu dráždivého tračníku

Jen omezení potravin s vysokým obsahem FODMAP složek pro úspěch při léčbě syndromu dráždivého tračníku nestačí.  Je to totiž jen jedna z příčin problému. Totiž pokud se ve stravě omezí jakékoliv potraviny, zcela zákonitě dojde k tomu, že se současně také naruší celkový příjem živin a potrava, i když je správná z pohledu FODMAP složek není dostatečná z pohledu obsahu všech 46 esenciálních živin. Tyto živiny organismus potřebuje, neumí je vyrobit a MUSÍ být přijaty potravou. To je problém, který většina lidí se syndromem dráždivého tračníku neřeší a v podstatě ani nemůže vyřešit bez odborné pomoci.

Plnohodnotná výživa může být poskládána z různého portfolia potravin (to znamená i z potravin s nízkým obsahem FODMAP složek). Ale bez důkladných propočtů není možné takovou výživu sestavit. Takže vedle potravin s nízkým obsahem FODMAP složek je plnohodnotnost výživy druhý problém, který je třeba při boji se syndromem dráždivého tračníku uspokojivě vyřešit.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru je další příčinou syndromu dráždivého tračníku   

Další příčinou syndromu dráždivého  podle lékařů německé přírodní medicíny je stav  překyselení mezibuněčného prostoru.  Je třeba si uvědomit, že na rozdíl třeba od Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy, syndrom dráždivého tračníku není zánětlivým střevním onemocněním. Většinou není třeba řešit zánět (jeho odstranění je obtížnější a je třeba postupovat ještě jinak), ale je třeba se zaměřit i na nekoordinované střídání období zácpy nebo průjmů. Potraviny v tom jistě hrají svou roli (jak prověřili australští odborníci). Ale další příčinu je třeba hledat ve fungování nervové soustavy – zejména tzv. enterické nervové soustavy. Ta totiž vlastně řídí činnost celého trávicího traktu včetně pohybu střev. Nervová soustava je velice ovlivněna vnitřním stavem organismu a tzv. překyselením organismu – t.j. překyselením mezibuněčného prostoru. To je stav, kdy v prostoru mezi buňkami se nahromadí toxiny (produkty buněčného metabolismu). V tomto zakyseleném prostředi (je tam špatné pH) nervy, ale i hormony a enzymy špatně fungují. Tím je také narušena správná koordinace stahování tračníku.

Je třeba odstranit všechny příčiny, a to současně

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny hlavní příčiny, které působí při syndromu dráždivého tračníku. Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při syndromu dráždivého tračníku. Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny syndromu dráždivého tračníku.  Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí jakoukoliv formou syndromu dráždivého tračníku.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud pokud potřebujete řešit hlavně syndrom dráždivého tračníku, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při syndromu dráždivého tračníku podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). K datu copyrightu se oblastí zdraví a výživy zabývá 31 let, z toho 16 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.