Lupénka – a jak ji odstranit metodami lékařů přírodní medicíny.

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že lupénky se můžete zbavit.  Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY LUPÉNKY. To znamená jít až ke kořenům tohoto problému.  Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, lupénka odchází. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Hlavní příčiny lupénky podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má lupénka několik hlavních příčin, které obvykle působí současně.

Mezi obvyklé příčiny patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin), překyselení mezibuněčného prostoru, vliv nevhodných chemikálií či škodlivých látek, některé nevhodné potraviny,  užívání některých léků, dlouhodobý stres, hormonální nerovnováha, špatný stav střevního traktu a další příčiny. Problém léčení lupénky obvykle spočívá v tom, že výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz lupénky může být u každého pacienta trochu odlišný. 

Všechny tyto příčiny narušují imunitu a i proto se lupénka považuje za autoimunitní onemocnění.  Dobrou zprávou pro každého, kdo trpí lupénkou je to, že imunita se dá opravit. Ale musí se odstranit všechny skutečné příčiny narušené imunity. A to je základní princip, který uplatňují lékaři západní přírodní medicíny a my v Centru řízené regenerace také. Dále probereme podrobně jednotlivé příčiny a jejich vliv na imunitu organismu. 

Role plnohodnotné výživy při léčbě lupénky

Hlavním problémem při lupénce je nedostatek některé ze 46 esenciálních živin, které organismus nutně potřebuje, neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou.  V případě lupénky používáme speciální rozpis plnohodnotné výživy, který eliminuje nevhodné potraviny a současně zajišťuje všech 46 esenciálních živin, potřebných pro činnost organismu. To je také základní krok k opravě narušené imunity.  Teprve když se do pročištěných buněk a orgánů dostanou všechny potřebné živiny, mohou proběhnout všechny potřebné biochemické reakce, které jsou nutné pro správnou funkci organismu.  Dochází k regeneraci a uzdravování.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Vliv eliminace některých potravin na lupénku

U lupénky je ještě důležité z této plnohodnotné výživy eliminovat potraviny, které způsobují vnitřní zánět v organismu a zejména narušení činnosti střevního traktu. Narušení činnosti střevního traktu totiž jednak podporuje vnitřní zánět a také způsobuje nedostatečné vstřebávání živin. Trvalý vnitřní zánět je také často jednou z příčin autoimunity.  Řešením je eliminovat nevhodné potraviny, ale při tom současně zajistit plnohodnotnost výživy z hlediska obsahu 46 esenciálních živin. Většina lidí, které se sami snaží vyléčit lupénku, často správně omezuje některé potraviny – např. mléčné výrobky, výrobky s obsahem lepku. Ale nepodaří se jim zlepšit zdravotní stav, protože se neumí tuto omezenou stravu přetvořit na plnohodnotnou výživu. V tom je právě výhoda našeho regeneračního programu, který má odborně propočítaný plán plnohodnotné výživy, i když jsou některé potraviny omezeny.  

Vliv překyselení mezibuněčného prostoru na vznik lupénky

Kožní nemoci obecně a lupénka (psoriáza) mají vždy jako jednu z příčin tzv. překyselení mezibuněčného prostoru. Jak k němu dochází?

Je třeba vědět, že v mezibuněčném prostoru jsou vedeny vlásečnice, které krví přinášejí živiny do organismu. Dále zde reagují hormony a enzymy s receptory umístěnými na buněčných membránách a spouštějí různé potřebné biochemické reakce. Do třetice jsou zde vedeny i nervy, které také částečně ovlivňují nutné biochemické reakce.  Přes mezibuněčný prostor také odcházejí toxiny z organismu (do krve).  Pokud organismus nezvládá odstranit toxiny z toho mezibuněčného prostoru, dochází k tzv. překyselení mezibuněčného prostoru. To znamená, že je narušeno prostředí, ve kterém dochází k různým biochemickým reakcím. Tak lékaři přírodní medicíny vysvětlují jednu z běžných příčin lupénky.

Proto důkladná a průběžná detoxikace je základem řešení kožních onemocnění. V průběhu detoxikace dochází k tomu, že se z mezibuněčných prostor organismus zbavuje dočasně uložených buněčných metabolitů, které omezují činnost buněk.  Dochází k tzv. odkyselení organismu. Teprve po pročištění buňky lépe vstřebávají potřebné živiny a tím i lépe fungují a produkují enzymy, hormony, kolagen a další látky. Samozřejmě se to týká i buněk pokožky. Detoxikace má velice příznivý vliv na krevní oběh. Zlepšené prokrvení pokožky také ovlivňuje stav pokožky při nemoci zvané lupénka (psoriáza) jednoduše tím, že krev do pokožky přináší více živin a kyslíku. Potrava musí být nastavena tak, aby průběžně odkyselovala po celou dobu, kdy se zbavujete lupénky.

Lupénka má obvykle více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou být příčinou lupénky. Je jich více, a proto se považuje za nevyléčitelnou.  Podle přírodní medicíny je však u autoimunitních onemocnění možné dosáhnout stavu, kdy se imunita kompletně opraví a vy se lupénky zbavíte.  Je to vždy individuální. Důležité je odstranit všechny příčiny lupénky a pak určitou dobu v těchto nových podmínkách vytrvat. A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení autoimunitních problémů existuje. Ten používáme i v našem Regenerační programu při lupénce. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace.   

Pro řešení lupénky používáme Regenerační program při lupénce podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při lupénce podle lékařů přírodní medicíny(po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. na internetu zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a skutečnou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.