Jen jaterní dieta nestačí! Potřebujete lepší systém výživy!

Proč potřebujete lepší řešení než jen jaterní dietu a léky?

Při jaterních problémech (např. cirhóza, ztučnění jater, zánět jater) v lepším případě dostane pacient vedle léků od lékaře i leták s popisem jaterní diety. Tu musí dodržovat zpravidla řadu měsíců. Ovšem dieta je poměrně omezená strava, která neobsahuje všechny živiny v potřebném množství. To pak vede k tomu, že se při dlouhodobém dodržování jaterních diet často objevují další zdravotní problémy.  

Jak zlepšit stav jater podle lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že stav svých jater můžete svým vlastním úsilím výrazně zlepšit. Není to sice hned, ozdravování jater vždy trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny, které způsobily poškození jater.  Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu nezakyselující plnohodnotné výživy s dostatečným množstvím všech 46 esenciálních živin (která navíc dodržuje pravidla jaterní diety), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Zavést do praxe podle našeho návodu je poměrně jednoduché. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, játra se ozdravují.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pokud se takto odstraní všechny příčiny, organismus začne zase správně fungovat a odchází i chronické  zdravotních problémy.  To je princip úspěchu lékařů přírodní medicíny. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). 

Problém jaterních diet a nutnost plnohodnotné výživy

Diety (nejenom při onemocnění jater) často postrádají plnohodnotnost výživy. To znamená zastoupení všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství. To jsou živiny, které organismus nutně potřebuje, ale neumí vyrobit.  MUSÍ být proto dodány potravou. Pokud je ve stravě delší dobu nemáte, váš zdravotní stav se ještě zhorší.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
 4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
 5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
 6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
 7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
 8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
 9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Jaterní dieta obvykle obsahuje jen přehled zakázaných potravin a přehled povolených potravin.

Cituji příklad:

„V jaterní dietě jsou v hojné míře zařazeny bílkoviny, mléko, mléčné výrobky, tvaroh, libové maso, počet vajec je omezen na 1 kus denně. Tuky jsou omezeny, mastí se jen čerstvým nepřepáleným máslem.

Nevhodné potraviny: tučná jídla, tučné maso, uzeniny, koření (chilli, paprika), vaječné výrobky (vejce, majonéza), alkoholické nápoje.

Vhodné potraviny: zdravé tuky (olivový olej), libové maso (kuře, králík, netučné ryby, pečivo (nekynuté koláče, tvarohové těsto, bramborové těsto) a všechny druhy ovoce.“

Většina z výše uvedeného platí. Ale nestačí to.  Základním problémem všech jaterních diet (na internetu jsem jich našel více, ale žádná nesplňuje dále uvedená pravidla) je, že vlastně ponechávají na vůli každého, jak si z výše uvedených doporučených potravin svůj jídelníček sestaví. A lidé se obvykle stravují podle chuti. Někdo má rád více maso, tak si dá více masa. Další to může přehnat s mléčnými výrobky, jiný s ovocem. Každá potravina má různé složení živin a je pochopitelné, že každý člověk svou konkrétní stravou vytěží jiné množství esenciálních – životně důležitých živin (potřebujeme jich 46). Proto se stává, že tento způsob stravování nemusí každému zajistit všechny živiny v potřebném množství. Někdo to zvládne lépe, někdo hůře. Tento problém může mít obecně každý, kdo se stravuje chaoticky a nemá tudíž stravovací plán opravdu s plnohodnotnou výživou. Právě při dietách, kdy se nějaké potraviny omezují či vylučují, vzniká velká šance na nedostatek některé živiny.  Pokud organismus nemá dostatek živin, obvykle utlumí nebo omezí některé své funkce, což se projeví většinou v tom, že člověk začne trpět jinými zdánlivě nevysvětlitelnými zdravotními problémy. S lidmi, kteří si poškodili zdraví různými dlouhodobě drženými dietami, se setkáváme často a mají obvykle vážné zdravotní problémy. Nelze ze stravy pouze vyloučit zakázané potraviny.

Správné řešení – plnohodnotná výživa, která ale splňuje dietní omezení při jaterních problémech. 

Řešením je vaši dietu důkladně nutričně propočítat a systematicky naplánovat. I když se vyloučí určité potraviny, což je při jaterních problémech nutné, vaše výživa musí obsahovat všech 46 již zmiňovaných esenciálních živin v dostatečném množství. Za dostatečnost příjmu každé ze 46 živin se považuje minimálně 100% denní dávka doporučovaná výživovými společnosti (tzv. DDD). Setkáváte se možná pro vás s neznámým pojmem. V dietách, které lidé znají, se totiž obvykle sledují jen základní makroživiny, tj. bílkoviny, tuky a sacharidy. Plnohodnotný výživový plán se liší tím, že navíc sleduje také všech 46 mikroživin (minerály, vitaminy, esenciální mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny). Ty jsou totiž velice důležité pro průběh mnoha biochemických reakcí v organismu. Je na nich závislá činnost mnoha enzymů, hormonů, bez nichž se nedá obnovit ani dobrá činnost jater.  V tom se plnohodnotná výživa výrazně odlišuje od všech diet.

V praxi to znamená, mít určitý jednoduchý dobře propočítaný plán tzv. plnohodnotné výživy. Tento plán samozřejmě zohledňuje to, že při jaterních problémech nesmíte jíst nějaké potraviny a naopak, jiné ano. Budete vědět, asi jaké MNOŽSTVÍ za týden od JEDNOTLIVÝCH TYPŮ POTRAVIN jíst. To si budete orientačně hlídat. Je to poměrně jednoduché, zvládne každý.  Takový plán plnohodnotné výživy od nás obdržíte v rámci regeneračního programu. 

Komplexní přístup k řešení jaterních problémů

Správná činnost jater se ovlivňuje nejenom vhodným výběrem potravin. Lékaři přírodní medicíny při obnově funkce jater řeší také kombinace potravin v rámci jídel, strukturu olejů a tuků (ne jen olivový olej), vynechávají i některé další potraviny, které mají na činnost jater špatný vliv (nejsou to jen tuky). Na zdraví jater má vliv i celkový životní rytmus (stresy, spánek, pohyb apod.).

Proto našim klientům při obnově správné činnosti jater i celého trávicího ústrojí doporučujeme komplexnější postup. Vychází z prověřených protokolů lékařů přírodní medicíny při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech a našich vlastních zkušeností a znalostí s regenerací organismu a to i při jiných zdravotních problémech. (Poznámka: Protokoly lékařů přírodní medicíny jsou v podstatě prověřená doporučení, která lékaři dávají svým pacientům pro změny ve stravování a životním stylu s cílem vyřešit konkrétní zdravotní problém. Pracovníci Centra řízené regenerace vystudovali v Německu oblast půstů a výživy a jsou lékařsky certifikovaní odborníci v těchto směrech.)

Regenerační program vedle podrobného dobře propočítaného plánu plnohodnotné výživy při jaterních problémech nahradí nejenom případnou nedostatečnost jaterní diety, ale obsahuje celou řadu konkrétních regeneračních metod. Ty vám pomohou ozdravit nejen vaše játra, ale ozdravně působí na organismus jako celek. Většinou se upravuje také krevní tlak a cholesterol. Nepochybně zaznamenáte zlepšení nálady, pleti, vlasů i stolice. Jedná se o program, který je vlastně návodem, jak si nejen regenerovat játra, ale i celkově zlepšit zdraví.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Regenerační program má dvě varianty, jedna z nich vám umožní (pokud potřebujete) současně pohodlně a zdravě hubnout 3 až 4 kg za měsíc.

Vše provádíte v domácích podmínkách – jedná se hlavně o změny stravování a životního stylu, na které si postupně a s největší pravděpodobností i rádi zvyknete. Pokud máte jen jaterní problémy (např. cirhózu, ztučnění jater, zánět jater), můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2019

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy coby koníčkem se zabývá celoživotně, od roku 1999 profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.