Na této stránce najdete běžné dotazy, které dostáváme od zájemců o Zásaditý ozdravný program

Upozornění: dotazy a odpovědi k vlastnímu provádění Zásaditého ozdravného programu (t.j. pro klienty, kteří už mají metodiku Zásaditého ozdravného programu), najdete na samostatné stránce v sekci PODPORA). Na této stránce najdete jen odpovědi na dotazy, které se u klientů objevují před zakoupením Zásaditého ozdravného programu.

Jak poznám, že jsem překyselen(a)?

Odpověď: V České republice neexistuje možnost provést testování na překyselení mezibuněčného prostoru. (tento test provádí jen několik laboratoří v Německu, kde teorie překyselení mezibuněčného prostoru vznikla). Lékaři přírodní medicíny překyselení mezibuněčného prostoru v běžné praxi  diagnostikují spíše podle některých příznaků. Mezi tyto příznaky patří: dlouhodobá únava, ztráta energie, podrážděnost, roztržitost, bolesti hlavy, bolesti zad, bolesti svalů a kloubů, špatný spánek. Překyselení se také obvykle týká všech, kdo mají dlouhodobý stres a také těch, kteří ve své stravě mají nedostatek ovoce a zeleniny. Více informací o překyselení organismu – mezibuněčného prostoru – se můžete dozvědět v samostatném článku Překyselení organismu.  

Mohu určit překyselení organismu pomocí testovací proužků zakoupených v lékárně? 

Odpověď: Testovací proužky, které analyzují kyselost nebo zásaditost moči slouží skutečně jen k testování stavu moči. Tyto hodnoty však nemají nic společného s překyselením mezibuněčného prostoru. Překyselení organismu – tak, jak ho chápe německá přírodní medicína – je skutečně narušení pH v prostoru mezi buňkami a nemá přímo souvislost s aktuálním pH moči,  které se během dne mění. 

Slouží Zásaditý ozdravný program také detoxikaci?

K  detoxikaci v lidském organismu dochází vlastně soustavně.  A lidský organismus je na to zařízen. Mezi hlavní detoxikační orgány patří pokožka, játra, plíce,  ledviny a močový trakt a střevní trakt. Všechny tyto orgány slouží k tomu, aby odváděly z těla nepotřebné látky – produkty metabolismu buněk.  Činnost těchto detoxikačních orgánů podle lékařů přírodní medicíny může být podpořena. A k tomu slouží různé detoxikační programy. Mezi nejúčinnější patří půsty a odkyselovací programy. My naše klienty učíme striktní německý Půst pro zdraví a odkyselovací Zásaditý ozdravný program.  Účinnost detoxikace je dána zejména omezením stravy, případně změnou struktury stravy.  Jakmile totiž organismus nemusí zpracovávat přemíru potravy, může lépe vylučovat a zbavovat se tak přebytečných škodlivých látek, které jsou dočasně uskladněny v organismu. A o toto jde při každé detoxikaci.  Zejména v dnešní době, kdy většina lidí konzumuje průmyslově přepracované produkty, které obsahují různé konzervační látky, zbytky pesticidů a herbicidů, je třeba občas organismu ulevit a podpořit detoxikaci. Lékaři přírodní medicíny doporučují provést intenzivní detoxikační program alespoň 1 krát ročně a to i tehdy, pokud se celoročně stravujete plnohodnotně.

Má Zásaditý ozdravný program nějaké kontraindikace?

Zásaditý ozdravný program na rozdíl od např. Půstu pro zdraví prakticky nemá téměř žádnou kontraindikaci. Výjimkou jsou jen osoby výrazně podvyživené a děti, pro ně není vhodný.  Při Zásaditém ozdravném programu se za 14 dnů vždy trochu zhubne  Na rozdíl např. od Půstu pro zdraví mohou tento program absolvovat v domácích podmínkách i lidé, kteří trvale užívají léky a starší generace prakticky bez věkového omezení. Výjimkou je užívání inzulinu. Lidé, kteří pravidelně užívají inzulin, musí umět upravit dávkování inzulinu úměrně nové struktuře stravy (jsou omezeny sacharidy, proto jsou většinou potřebné nižší dávky inzulinu). 

Proč jsou v Zásaditém ozdravném programu nutné také doplňky stravy?

Při Zásaditém ozdravném programu je stravovací plán založen především na zásadotvorných potravinách a na omezení kyselinotvorných potravin. Zároveň je snížen celkový kalorický příjem. Tato úprava stravy vede k tomu, že v této potravě chybí zejména některé důležité minerály a vitaminy. Vzhledem k tomu, že detoxikace trvá 14 dnů a zásoby zejména některých vitaminů v těle jsou minimální, je třeba je doplňovat pomocí doplňků stravy. Bez doplňkových živin by se zpomalil metabolismus a lidé by se v tomto programu necítili dobře (byli by unaveni a nervózní). Pro zdárný průběh odkyselovacího programu jsou některé doplňkové živiny nezbytné.

 

  •