Síla výživy
Síla výživy – aneb co všechno dokáže výživa
Mnozí lidé se sice zajímají o řešení zdravotních problémů, ovšem někdy příliš nevěří tomu, že jim může vydatně pomoci plnohodnotná výživa. Vědí, že není jedno, co konzumují, ale netuší, že jejich výživa musí nutně 46 esenciálních živin (chybění byť jediné z nich může působit zdravotní problémy), že je třeba potravu řádně zpracovat (např. za vysoké teploty zpracované složité sacharidy – brambory, mouka – se podílejí na vzniku jedovatých látek), zda mají nebo nemají kombinovat stravu (ne vždy je to vhodné), zda se držet omílaných klišé či nikoliv. Tento článek snad všem pochybovačům o síle výživy otevře oči a ukáže jim, že právě hlavně změna konstrukce výživy a dostatečné zásobení živinami může v organismu dokázat „divy“. Správně naplánovaná výživa je vydatným pomocníkem na cestě k ozdravení organismu a mnohdy dokáže zbavit zdravotních problémů, zejména těch chronických.
Zakladatel medicíny Hippokrates tvrdil: „Strava budiž tvým lékem“. Věděl, proč to říká! Na jeho znalosti se v současné medicíně napěchované léky tak trochu zapomíná. Lékaři přírodní medicíny speciálně naplánovanou výživu používají a to jako hlavní součást svých léčebných postupů, tzv. Protokolů. A dosahují úspěchů, zejména v léčení chronických zdravotních problémů. Proto Regenerační programy Centra řízené regenerace vycházejí z jejich prověřených postupů ve výživě a také z našich znalostí a zkušeností. Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí.
Co se stane, pokud budete delší dobu bez jídla? Třeba týden. Zajisté to váš organismus zaznamená, přizpůsobí se, začne vylučovat toxiny a má čas na ozdravování. Pozor: V případě nedostatečných nebo špatných informací o hladovění, nebo v případě násilného hladovění, může dojít k závažným zdravotním problémům. Vše má svá pravidla účinnosti a bezpečnosti. Smutné příklady chudých dětí v rozvojových zemích ukazují, kam až vede dlouhodobá podvýživa – nemoci, zdravotní problémy, smrt. Zde asi nikdo nepochybuje, že je to důsledek nedostatku kvalitního jídla. Tady je možné si plně uvědomit sílu výživy!
Dopřáváme si pivo, alkohol… a pokud této potraviny zkonzumujeme malé množství, začneme být uvolněnější, veselejší. Při vyšší konzumaci „ztrácíme zábrany“ – někdo mluví „z cesty“, jiný se stane třeba dokonce agresivním. Tak to je jen praktický dopad určitého druhu výživy a vlivu jejího množství. Množství konkrétní látky, v daném případě alkoholu, je vždy důležité! Pokud se to s touto složkou potravy bude dlouhodobě přehánět, čekají nás nemalé zdravotní a potažmo i sociální problémy. Řekli byste, že alkohol nemá sílu? A je to taky „jenom“ potravina.
Potraviny mají různou chuť, barvu a strukturu. Tak jsou běžně vnímány. To, co není vidět, je jejich obsah kalorií a výživová hodnota. Víme, že obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu. Dále vitamíny. Ovšem potraviny mají i jiné běžně nepříliš známé vlastnosti a obsahují mnoho dalších látek (fytolátky, minerály, mastné kyseliny a mnoho dalších). Ty nepůsobí tak rychle a viditelně jako alkohol, přesto organismus ovlivňují významnou silou, aniž bychom to tušili. V této oblasti se intenzivně bádá a odhaduje se, že různých látek je v potravě okolo 50 000 druhů. Každá může mít svůj nějaký vliv a pracují ve vzájemné podpoře.
Např. ovoce a zelenina obsahuje vitamin C. Dokud nebyl známý (ještě v 18. století), umíralo mnoho lidí na nedostatek vitaminu C ve stravě. Tato nemoc se nazývá kurděje (odborně skorbut) a byla to nejnebezpečnější nemoc, kterou trpěli námořnici na dlouhých plavbách. Dnes se už ví, že denně potřebujeme přibližně 100 mg této látky, aby u nás skorbut nepropukl. Toto množství vitaminu C je obsaženo přibližně ve šťávě z jednoho zralého citrónu. V tomto případě dietní chyba – nedostatek vitaminu C – může způsobit i smrt, v lehčích případech únavu, bolest svalů, malátnost, krvácení z dásní. Opačně, pokud někdo trpí kurdějemi a my mu do potravy tento vitamin C včas přidáme, nemoc kurděje se dá vyléčit. O tom píše každá lékařská učebnice. Myslím, že i toto je dobrý důkaz síly výživy. V tomto případě skoro neviditelného množství vitaminu C. Tedy: Dlouhodobý nedostatek 100 mg vitaminu C vás může vyřadit z činnosti a může způsobit dokonce smrt. Možná si myslíte, že vám tady uvádím starý příklad námořníků a nic podobného dnes nehrozí. Divili byste se, i v našich končinách lidé trpí mírnými příznaky kurdějí a jinými symptomy, na jejichž počátku může být právě dlouhodobý nedostatek vitamínu C (i když přímo nehladoví).
Nedostatek jakékoliv ze 46 tzv. esenciálních živin vyvolává závažné zdravotní problémy – např. anémie je z nedostatku železa. V Asii vlivem nedostatku vitaminu B1 zemřelo mnoho lidí na nemoc, která se jmenuje beri – beri. O těchto zákonitostech se můžete dočíst na internetu, třeba ve Wikipedii. Stačí si zadat slovo „vitamin“ nebo „ esenciální živina“. Tam se také dočtete o síle mnoha esenciálních živin a o tom, jak jsou jimi ovlivňovány pochody v organismu. Z nich organismus roste, vznikají všechny tkáně, ale i hormony a enzymy. Bez nich bychom ani nebyli na světě, tak jsou důležité.
Mnoho lidí sice podceňuje sílu výživy, ale na druhou stranu např. v případě nadváhy studují různé diety a následně je drží. I toto je přímým důkazem souvislosti mezi výživou a lidským organismem. Při problému se žlučníkem vědí, že některé potraviny jíst nemohou. Jsou si vědomi, že špatným jídlem mohou svá játra nebo žlučník podráždit natolik, že se vyřadí z činnosti na několik dnů či týdnů.
Lékaři předepisují léky. Tyto malé až titěrné tabletky nebo kapsle mohou na organismus působit také značnou silou. Mohou snížit krevní tlak, napomoci spánku nebo způsobit průjem (projímadla) atd. Podobných efektů je možné dosáhnout i mnohými potravinami. Např. vyšší konzumace soli může vést ke zvýšení krevního tlaku, konzumace většího množství olejů může způsobit průjem. Příliš hořké čokolády může způsobit zácpu. Příkladů je mnoho. Existují souvislosti mezi potravinami a jejich působením v organismu, které si lidé běžně neuvědomují a možná je ani neznají. Tím lehce vznikne dojem, že něco takhle všedního nemůže mít tak nevšední účinek. Také, že moje strava je v pořádku a moje zdravotní problémy…?
Výrazné změny ve výživě, které našim klientům navrhujeme, jsou základem našich Regeneračních programů. Kromě výživy do nich zařazujeme i další nezbytné prvky, které při daném zdravotním problému pomáhají.
Využíváme našich znalostí o složení potravin a jejich vnitřním působení na organismus. Do značné míry vycházíme z prověřeného know-how zahraničních lékařů přírodní medicíny – především německého a amerického, ke kterému máme přístup (blíže se dozvíte např. v článcích Protokoly amerických lékařů přírodní medicíny, Plnohodnotná výživa). V našich typizovaných regeneračních programech zaměřených na jednotlivé zdravotní problémy (např. cukrovka, artritida, reflux, dna, astma, lupénka a další) vždy řešíme i speciální skladbu potravy a doplňky stravy tak, aby tento celek co nejlépe pomáhal v regeneraci při daném zdravotním problému. Každý regenerační program má i redukční variantu, ale vždy je tělo naprosto plnohodnotně vyživováno! Organismus na tyto změny podle zákona homeostázy vždy (zákon homeostázy – viz samostatný článek) reaguje.
Samozřejmě vše není vždy tak jednoduché a přímočaré, úspěšnost metod lékařů přírodní medicíny tkví v tom, že se současně působí takříkajíc na více frontách. To znamená, nejen že se vytvoří plnohodnotná výživa (vždy obsahuje všech 46 esenciálních živin a je přizpůsobená danému zdravotnímu problému), ale mění se také proporce mezi jednotlivými druhy potravin a dobou jídla, doplňují se živiny v podobě doplňků stravy (zde se nahlíží na doplňky stravy jako na koncentrovanou potravinu), zařazují se půsty (delší půsty asi 1x ročně, např. Půst pro zdraví), odkyselovací programy (např. Zásaditý ozdravný program), v některých případech další vhodné regenerační metody.
Některé změny v organismu mohou nastat okamžitě. Při alergii (např. na mléko) se zdravotní stav při eliminaci konkrétní potraviny zlepší třeba do týdne. Ale zpravidla jsou změny pomalejší. Regenerace při artritidě, osteoporóze, neuropatii apod. trvá až několik měsíců. V prvních týdnech regeneračního programu jsou ovšem také pociťovány pozitivní změny. Klienti uvádějí zlepšení pleti, lepší spánek, větší vitalitu, někdy ústup bolestí. O tom, jak rychle probíhá regenerace a na čem závisí její rychlost, se dozvíte v našem samostatném článku Rychlost řízené regenerace.
Na potraviny je vhodné nahlížet jako na skutečné chemikálie, které mohou výrazně působit na systémy v organismu. A výživa má skutečnou sílu! Je lék i jed. Při špatném složení může výživa způsobit řadu zdravotních problémů a opačně, pokud se strava správným způsobem změní, může výrazně pomoci při zdravotních problémech. Cílem Centra řízené regenerace je regeneračními programy napomoci zlepšení zdravotního stavu. Jejich součástí je vždy i prověřený plán plnohodnotné výživy. O její síle vás proto tímto článkem chceme alespoň orientačně informovat.