Léčebný půst

Léčebný půst je schválená léčebná metoda, která se používá na německých klinikách přírodní medicíny

Historie léčebného půstu
Léčebný půst je garantován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu

Léčebný půst coby léčebná metoda se od dob Dr. Buchingera v Německu značně rozšířil. Dokonce tak, že se na tuto léčebnou metodu v Německu specializují graduovaní lékaři (s titulem MUDr.) Získávají nadstavbovou kvalifikaci v oboru léčebného půstu a plnohodnotné výživy. Lékaři s touto specializací v Německu dokonce mají svou vlastní uznávanou lékařskou společnost (Ärztegesellschaft Heilfasten & Ernährung – ÄGHE), a to už od roku 1986. Tato lékařská společnost stanovuje metodické pokyny pro vedení léčebných půstů, zajišťuje další vzdělávání lékařů. Také metodicky řídí vedení tzv. Půstů pro zdravé (Fasten für Gesunde). Lékaři v Německu na rozdíl od České republiky mohou vedle léčebných metod klasické tzv. „bílé medicíny“ využívat i přírodní metody léčení. V tom je kontrolují příslušné specializované lékařské společnosti. Na klinikách přírodní a celostní medicíny lékaři samozřejmě plně odpovídají za léčení svých pacientů.

Léčebný půst a Půst pro zdravé

Léčení pomocí přírodních léčebných metod v Německu dokonce hradí i některé zdravotní pojišťovny. Tyto metody na rozdíl od léků nepůsobí na příznak, ale směřují k tomu, aby se organismus celkově ozdravil a pak se automaticky zlepší i stav vašeho organismu. Odchází nejrůznější zdravotní problémy.

Německo je v současné době na světové špičce ve využívání kombinace léčebných půstů a plnohodnotné výživy a tato kombinace dvou metod je v současné době to nejúčinnější, co se dá v přirozeném ozdravování využít. V České republice tuto ozdravnou a regenerační metodu používá Centrum řízeného regenerace s.r.o..
 

Za léčebný půst (Heilfasten) se obvykle považuje půst v trvání nad 10 dnů. Takto dlouhý půst už musí být z mnoha důvodů veden lékaři – specialisty na léčebné půsty a výživu. Lékaři – specialisté na léčebné půsty a výživu v Německu – vedou jakýkoliv půst (i kratší než 10 dnů) u všech pacientů, kteří berou trvale léky. Hlavním důvodem je to, že léky v hladovém těle působí jinak. Lékaři během půstu upravují dávkování léků (až do postupného odstranění). Všechny léčebné půsty patří v Německu zásadně do rukou lékařů – specialistů na léčebné půsty a výživu.

Podle stejné metodiky léčebného půstu se v Německu provádí i tzv. Půsty pro zdravé (Fasten für Gesunde). Ty mohou trvat do 10 dnů a jsou určeny pro zdravé lidi, kteří nejsou trvale závislí na užívání léků. 

Základní zásady léčebného půstu

Léčebný půst podle metodiky ÄGHE představuje dobrovolné vzdání se pevné stravy po omezenou dobu. Pokud se půst provádí metodicky správně, pacienti při něm nepociťují hlad, a to ani při delších dobách půstu. Po dobu půstu se přijímá dostatečné množství tekutin (nejméně 2,5 litru za den v podobě vody, bylinkových čajů, zeleninových šťáv a vývarů – maximálně 2100 kJ (500 kcal) za den. (Poznámka: Tím se léčebný půst liší od léčebného hladovění, při kterém se pije pouze voda. Léčebné hladovění jako léčebná metoda se používá v Ruské federaci). Součástí léčebného půstu je podpora detoxikačních procesů v organismu prostřednictvím vylučovacích orgánů (střeva, játra, ledviny, plíce, kůže). K tomu se používají i masáže, speciální individuální rehabilitace, Kneippovy terapie, saunování a pohyb na čerstvém vzduchu. Po léčebném půstu se pacienti speciální návratovou dietou převádí do režimu běžné výživy.

Po půstu vždy následuje plnohodnotná výživa

K léčení léčebným půstem se vždy přistupuje z pohledu celostní medicíny. Samozřejmostí je tedy to, že kromě vlastní fáze postění, lékaři – specialisté na léčebné půsty vedou své pacienty po skončení půstu i ke správnému způsobu výživy. Léčebný půst i správná výživa jsou dvě stránky téže mince. V Německu lékaři – specialisté na léčebné půsty a výživu – svým pacientům doporučují trvale udržitelnou Plnohodnotnou výživu, která prohlubuje léčebný účinek půstu a má regenerační a léčebné účinky. Tento systém stravování je vědecky podložen mnoha studiemi a zajišťuje dostatečný přísun všech 46 esenciálních živin. Zásady Plnohodnotné výživy se pacienti přímo na klinikách přírodní medicíny učí (kliniky k tomu mají i specializované cvičné kuchyně). V České republice je tento koncept výživy prakticky neznámý, Centrum řízené regenerace s.r.o. ho poskytuje v rámci svých regeneračních programů.

Podpůrné terapie a délka půstu

Nedílnou součástí léčebného půstu je také výchova ke zdravému životnímu stylu včetně aktivního pohybu. Při něm se lékaři zabývají i psychickým stavem pacientů. Proto jsou součástí celostního přírodního léčení i psychoterapeutické metody – např. individuální a skupinové psychoterapie. Součástí půstů je vždy relaxace, dbá se na odpočinek a také sebeuvědomění. Používají se meditace, autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace, metody ke zvládání stresu a jiné.

Optimální léčebný půst podle metody Dr. Buchingera trvá 2 až 4 týdny, ale vždy se bere v úvahu individuální dispozice a také nadváhu pacientů. Rozhoduje vždy lékař specialista na léčebné půsty a výživu. Lékařská společnost ÄGHE doporučuje jako rozumnou dobu trvání léčebného půstu 7 až 10 dnů s tím, že před půstem je jeden den odlehčovací a po půstu 3 dny návratová dieta. Pro zdravé lidi postačuje jeden týden trvání Půstu pro zdravé – i zde byl prokázán terapeutický efekt.

Metodika ÄGHE pro léčebné půsty stanovuje pro lékaře řadu povinností, jak mají pracovat s pacientem. Dále řeší, jak mají být vybaveny specializované kliniky eventuálně lékařské ambulance lékařů – specialistů na léčebné půsty a výživu.

Léčebný půst je komplexní metoda

Léčebný půst působí na organismus komplexně, a to jak na různé metabolické procesy v organismu, tak i na psychiku. Při půstu dále výrazně působí samoléčebné síly organismu. Proto tento půst vykazuje účinky na metabolická onemocnění, chronická zánětlivá onemocnění, kardiovaskulární onemocnění, chronické bolesti, atopická onemocnění a psychosomatické poruchy. Doba léčení je individuální, pacient musí být na léčení naladěn a správně motivován. Pacienti musí počítat s tím, že k udržení výsledků léčení pomocí léčebného půstu je vždy zapotřebí změnit následně i životní styl. Tímto způsobem však může dojít k úplnému uzdravení a vyléčení mnoha nemocí, včetně chronických a tzv. nevyléčitelných. 

Indikace léčebného půstu

Podle oficiální metodiky ÄGHE se léčebnými půsty a následnou plnohodnotnou výživou léčí řada nemocí (v závorce je číslo diagnózy podle mezinárodní klasifikace nemocí): např. metabolický syndrom (E 88.9), obezita (E 65, E 66), hyperlipidémie (E 78), diabetes mellitus II. typu II (E11), arteriální hypertenze (I 10), ischemická choroba srdeční se všemi rizikovými faktory (I 25), srdeční selhání (I 50), arteriální oběhové poruchy (I 70), žilní nedostatečnost (I 83, I 87), bolest zad (M 54), revmatoidní artritida (M 05-M 07), nemoc Bechtěreva (M 45), degenerativní onemocnění páteře (M47,9).

Dále:migréna (G 43), depresivní náladovost (F 32, F 33), psycho – vegetativní vyčerpání (F 43-F 48), duševní poruchy, funkční poruchy zažívacího traktu (K 30, K 58, K 59), zánětlivé onemocnění střev (K 50, K 51), chronická kolitida (K 52), chronická zácpa (K 59,0), ztučnění jater (K 70, K 76,0), chronické onemocnění jater (K76), chronická bronchitida (J 42), astma (J 45), chronická sinusitida (J 32), alergická rýma (senná rýma), (J 30), opakující se infekce horních cest dýchacích (J 06,9), rekurentní cystitida (N 30), dysmenorea a premenstruační syndrom (N 92-N 94), klimakterický syndrom (N 95), Fluor genitalis – poševní výtok (zánět pochvy) ne infekční (N 76), mužské a ženské poruchy plodnosti (N 97, N 46), ekzém (L 20), kopřivka (L 50) akné (L 70), lupénka (L 40), glaukom (H 40) a alergie (T 78.4) a další nemoci.

Léčebný půst – kontraindikace

Kontraindikace k půstu jsou: kachexie, mentální anorexie, dekompenzovaná hyperthyreóza, pokročilá mozkomíšní – cévní nedostatečnost, demence, pokročilá jaterní nebo ledvinová nedostatečnost, těhotenství a kojení.

Ještě poznámka na závěr.

Často se setkáváme s tím, že lidé bez dostatku erudovaných informací si hladovějí doma sami. Plné odstranění zdravotního problému ovšem vyžaduje nejen fázi správného hladovění. Ale i druhou fázi – možná ještě důležitější: správné nastavení výživy po skončení hladovění. Výživa se stanovuje podle stavu pacienta, jeho zdravotního problému a rozhodně vyžaduje odborníky – specialisty na výživu. A toto už většina amatérských hladovkářů sama určitě nezvládne, takže se jim jen jednoduchou hladovkou nepodaří plně odstranit zdravotní problém.

Jak získat přesnou metodiku půstu?

Pokud máte zájem se naučit provádět Půst pro zdraví podle německé lékařské metodiky, můžete si objednat metodiku na našem e-shopu. Pomůžeme vám zvládnout váš první Půst pro zdraví. Není to složité. Jakmile se tento půst jednou naučíte provádět, můžete pak používat celoživotně. Tato znalost se určitě vyplatí, tím spíše, že v roce 2016 Japonec Yoshinori Ohsumi získal NOBELOVU CENU ZA FYZIOLOGII A LÉKAŘSTVÍ za popsání jevu tzv. autofagie (anglicky „autophagy“ – tzv. jevu „sebepojídání“, kterým buňky likvidují své nepotřebné a staré součásti většinou bílkovinové povahy. K tomuto jevu dochází při delších striktních půstech a hladovění. Tím se buňky obnovují a omlazují. A omlazování buněk pomocí striktních půstů je tak již i vědecky podloženo. Případně můžete využít i službu našeho trenéra, který vás může při vašem prvním delším půstu doprovázet. Tím se vyhnete komplikacím. Více informací o Půstu pro zdraví najdete v článku Dotazy k půstu.

Půst pro zdraví – metodika a následné poradenství. K objednání metodiky klikněte na tento odkaz

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2016, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně. Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu. V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů.