Jen žlučníková dieta nestačí, potřebujete lepší stravovací systém 

Lékaři přírodní medicíny doporučují jiný přístup

V tomto článku se dozvíte, že svému trávení a žlučníku můžete výrazně pomoci. Máme pro vás mnohem lepší řešení, než je žlučníková dieta. Nijak zvlášť vás nezatíží a dokonce ani nebudete muset dodržovat přesné jídelníčky. Tento lepší stravovací systém se hodí také všem, kdo mají předepsanou žlučníkovou dietu (jsou např. po operaci žlučníku). Výhodou je, že váš nový systém stravování  bude nejen šetrný ke žlučníku, ale bude vás i ozdravovat. 

Důležité pro vás je vědět, že při běžných žlučníkových dietách vám  při delším užívání hrozí nedostatek některých živin. To vám může zhoršit zdravotní stav. Aby se vám to nestalo, je podle lékařů přírodní medicíny třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU přijímat v potravě všech 46 nezbytných živin v potřebném množství, a to nezávisle na druhu diety.

Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu nezakyselující plnohodnotné výživy podle pravidel žlučníkové diety (s dostatečným množstvím všech 46 nezbytných živin), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Zavést tyto změny do života je podle našeho návodu poměrně snadné, zvládne každý. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Metody lékařů přírodní medicíny se výrazně odlišují od tisíců ostatních metod tzv. přírodní medicíny nebo i tzv. lidového léčitelství. Hlavně proto, že tyto metody rozvíjejí lékaři s vysokoškolským medicínským vzděláním, kteří dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Jakmile organismus začne zase správně fungovat, vytvoří se podmínky k tomu, aby se zbavil i chronických  zdravotních problémů.  To je podstata regeneračních metod lékařů přírodní medicíny. Tyto metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí. Své vzdělání v oblasti regeneračních metod lékařů přírodní medicíny si neustále rozšiřujeme.

Běžná žlučníková dieta a její problémy

Při problémech se žlučníkem je doporučována žlučníková dieta a to zpravidla měsíce, někdy trvale. Strava je omezena a při dlouhodobém dodržování této žlučníkové diety se mohou objevovat další zdravotní problémy. V tom je riziko všech diet, založených pouze na vyloučení zakázaných či nevhodných potravin. V tomto článku vám ukážeme, jak by stravovací systém, který respektuje pravidla žlučníkové diety, měl vypadat. Cílem je,  abyste měli dlouhodobě udržitelný stravovací systém, který vás bude udržovat v dobrém zdraví.

Při dlouhodobém omezování některých potravin může být organismus ochuzen o živiny, které si neumí vyrobit a nutně je potřebuje pro mnoho biochemických reakcí. Např. téměř každý enzym v organismu (a máme jich okolo 4000 druhů), má ve svém složení tzv. koenzym, jehož součástí bývá nějaký vitamin či minerál (což jsou esenciální živiny). Každá buňka má ve své membráně esenciální mastné kyseliny, které ovlivňují vstup živin do buněk. O významu esenciálních živin pro organismus (je jich 46) jsou napsány celé knihy, objevitelé za ně dostali Nobelovy ceny. Je už vědecky i v praxi dokázáno, že pokud organismus tyto živiny nemá, nemá ani základní materiál pro mnoho pochodů v těle. To pak způsobuje celou řadu často zdánlivě nesouvisejících zdravotních problémů.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Žlučníková dieta obvykle taxativně popisuje, které potraviny se jíst mohou a které jsou zakázány. Případně je uvedena ukázka denního jídelníčku. Žlučníkové diety v podstatě správně popisují, které potraviny lidem vadí a které by se neměly používat. To už je vypozorováno praxí. Ale to je jen jedna stránka výživy – řekněme ta okamžitá (potravina udělá dobře nebo ne).

Problémem všech žlučníkových diet tedy nejsou seznamy zakázaných a povolených potravin, ale to, že tyto diety vlastně nejsou dlouhodobým stravovacím systémem, který zajistí všechny živiny. Ponechávají totiž na vůli každého, jak si z doporučených potravin svůj jídelníček sestaví. A lidé se obvykle stravují podle chuti, vlastně chaoticky a bez systému. Jídla si jen sestavují z povolených potravin.  Někdo má rád více maso, tak si dá více masa. Další to může přehnat s mléčnými výrobky, jiný s ovocem. Každá potravina však má různé složení živin a je pochopitelné, že každý člověk svou konkrétní stravou vytěží jiné množství esenciálních – životně důležitých živin (potřebujeme jich 46). Proto se dost často stává, že tento způsob stravování nemusí každému zajistit všechny živiny v potřebném množství. Někdo to zvládne lépe, někdo hůře. Tento problém může mít obecně každý, kdo se stravuje chaoticky a nemá tudíž nějaký odborně sestavený stravovací plán (např. sestavený výživovým poradcem). Mnohem vyšší šance na nedostatek živin je právě při dietách, kdy se nějaké potraviny omezují či vylučují. Pokud organismus nemá dostatek živin, obvykle utlumí nebo omezí některé své funkce, což se projeví většinou v tom, že člověk začne trpět zdravotními problémy. S lidmi, kteří si poškodili zdraví různými dlouhodobě drženými dietami, se setkáváme často a mají obvykle vážné zdravotní problémy.

Jak lze vylepšit žlučníkovou dietu?

Jistě si říkáte, jak to tedy vyřešit, když skutečně některé potraviny při problémech se žlučníkem nelze jíst? Lékaři přírodní medicíny doporučují výživu propočítat na obsah všech živin. I když se vyloučí určité potraviny, což je při žlučníkové dietě nutné, strava musí obsahovat všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství. Jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu. Esenciální živiny pro vás mohou být novinkou. V dietách, které lidé znají, se totiž obvykle sledují jen základní makroživiny, tj. bílkoviny, tuky a sacharidy. Plnohodnotný výživový plán se liší tím, že navíc sleduje také všech 46 mikroživin (minerály, vitaminy, esenciální mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny). Na nich je závislé i celé trávicí ústrojí včetně jater a žlučníku.   V tom se plnohodnotná výživa výrazně odlišuje od všech diet.

V praxi pro vás to znamená, mít určitý jednoduchý dobře propočítaný plán tzv. plnohodnotné výživy. Výběr potravin se prakticky moc nezmění (bude odpovídat žlučníkové dietě), ale k tomu navíc budete orientačně vědět, jaké MNOŽSTVÍ za týden od JEDNOTLIVÝCH TYPŮ POTRAVIN budete asi jíst. A tato množství budete přibližně sledovat. Je to poměrně jednoduché, zvládne každý.  Plán plnohodnotné výživy může od nás každý získat v rámci regeneračního programu. (ten ho obsahuje ve dvou variantách – pro běžné stravování a pro hubnutí).

Komplexní postup při žlučníkových potížích

Správná činnost trávicího traktu se však ovlivňuje nejen vhodným výběrem potravin. Lékaři přírodní medicíny při nastavení stravovacího systému při potížích s trávením řeší také kombinace potravin v rámci jednotlivých jídel, časování jídel, strukturu olejů a tuků (ne jen olivový olej), vyváženost stravy z hlediska zásaditosti a kyselosti apod.  

Proto našim klientům při obnově činnosti celého trávicího ústrojí doporučujeme komplexnější postup. Vychází z prověřených protokolů lékařů západní přírodní medicíny při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech a našich vlastních znalostí a zkušeností s regenerací organismu i při jiných zdravotních problémech. (Poznámka: Protokoly lékařů přírodní medicíny jsou v podstatě prověřená doporučení, která tito lékaři dávají svým pacientům pro změny ve stravování a životním stylu s cílem vyřešit konkrétní zdravotní problém). 

Regenerační program vedle podrobného dobře propočítaného plánu plnohodnotné výživy (nahradí nedostatečnou žlučníkovou dietu s pouhým vyloučením potravin) obsahuje celou řadu konkrétních postupů, které vám pomohou ozdravit jak trávicí trakt, tak i celý organismus.  Jedná se o program, který je vlastně návodem, jak si nejen dát do pořádku trávení, ale i celkově zlepšit zdraví.

Regenerační program má dvě varianty, jedna z nich vám umožní (pokud potřebujete) současně i pohodlně a zdravě zhubnout 3 až 4 kg za měsíc.

Vše provádíte v domácích podmínkách – jedná se hlavně o změny stravování a životního stylu, na které si postupně a pravděpodobně dobře a rádi zvyknete.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat jakoukoliv vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pokud potřebujete řešit hlavně chronický zánět žlučníku (nebo jste už bez žlučníku), můžete se s programem podrobně seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2019

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy coby koníčkem se zabývá celoživotně, od roku 1999 profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.