Žlučníková dieta současně jako plnohodnotná výživa

Jen žlučníková dieta na zlepšení stavu žlučníku nestačí

Proč vám může pomoci postup lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, proč vlastně dochází k problémům se žlučníkem a jak je možné zlepšit jeho fungování. Stejný postup vám pomůže i v případě, kdy už žlučník nemáte nebo jako prevence proti žlučníkovým kamenům.

Podle lékařů přírodní medicíny je třeba systematicky odstranit všechny příčiny špatného fungování žlučníku a hlavního žlučovodu. Příčin je více a jsou v podstatě známé. Nejde je odstranit pomocí léků. Postupuje se jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost buněk. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Pokud se příčiny podaří odstranit, vytvoří se v organismu lepší vnitřní podmínky. Žlučník a žlučníkové cesty (respektive jejich buňky) se těmto zlepšeným podmínkám přizpůsobují a postupně zlepšují svou činnost. Stejný postup lze použít i v případech, kdy nemáte žlučník. Zdůrazňuji, že v těchto případech nestačí jen žlučníková dieta (omezená strava), ale je nutno použít více regeneračních metod současně. Tím se řeší skutečná podstata všech problémů se žlučníkem. Dále podrobně vysvětlím.

Proč dochází k zánětu žlučníku a ucpávání žlučovodů?

Ve svých článcích se snažím vždy podrobně vysvětlit, kde jsou příčiny problému. Ukážu vám to i u zánětu žlučníku a zablokování žlučových cest, zejména hlavního žlučovodu. V zásadě existují dva hlavní důvody vzniku zánětu žlučníku. Jedním z nich je ucpání hlavního žlučovodu (např. žlučovým kamenem). Druhou možností je zablokování svěračů (uzávěrů), které regulují odtok žluči do dvanácterníku. (Zde vás nechci zatěžovat zbytečnými podrobnostmi – rozhodující jsou 2 svěrače. Jeden je na konci hlavního žlučovodu a druhý je tzv. Oddiho svěrač při vyústění společného odtoku žluči a pankreatických šťáv do dvanácterníku – z tzv. Vaterovy papily – zájemce si může nastudovat samostatně).

Důležité je pochopení, jak se mohou zablokovat svěrače (uzávěry, přes které protéká žluč). Ty si můžete představit jako lidská ústa, která se otvírají a zavírají. Na rozdíl od úst je stahování a roztahování svěračů řízeno kruhovými svaly. Jejich stahy jsou nezávislé na vůli, jsou ovládány nervovou soustavou a pomocí hormonů (v závislosti na obsahu potravy v tenkém střevě – pokud jsou tam tuky, vpouští se žluč).

Kruhové svaly svěračů mohou být zablokovány podobně, jako když u běžných svalů dojde ke křeči. Ta vzniká zejména nerovnováhou mezi základními elektrolytickými minerály – vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem. Další příčinou zablokování svěračů je narušení nervů nebo hormonů, které tyto svěrače regulují. K tomu dochází, pokud je mezibuněčný prostor překyselen (bude dále vysvětleno podrobně). V takovém prostředí špatně fungují jak hormony, tak i neurotransmitery. Toto je tedy velmi zjednodušené vysvětlení skutečných příčin problémů se žlučníkem. Proto správný postup při řešení žlučníkových problémů je vytvořit dobré podmínky pro činnost buněk, které ovlivňují stahy důležitých svěračů. To je vlastně i systémový princip, který uplatňujeme při odstraňování chronického zánětu žlučníku i ostatních problémů se žlučníkem.

Lze nějak ovlivnit tvorbu žluči a žlučníkových kamenů?

Jak je obecně známo, složení žluči, která se vyrábí v játrech (denně 0,7 až 1,2 litrů žluči), je odlišné od složení žluči, která se ukládá ve žlučníku. Žlučník tedy neslouží jen jako „nádoba“ pro skladování žluči, ale má celou řadu „výrobních“ funkcí. Důležité je, že se zde žluč přepracovává, cca 12x zahušťuje. Probíhá zde řada biochemických reakcí, jejichž cílem je snížit obsah sodíku ve žluči a tím snížit kyselost žluči. Těchto biochemických reakcí se zúčastňují vedle sodíku také draslík, hořčík, vápník, chlór a fosfor. Také některé aminokyseliny, mastné kyseliny, lecitin, bilirubin, cholesterol a další. Zatím není přesně znám mechanismus tvorby žlučových kamenů. Pravděpodobně je důsledkem nerovnováhy v příjmu jednotlivých živin. Často se zmiňuje vápník, ale dle mého názoru jde zejména o nerovnováhu mezi příjmem draslíku, hořčíku, vápníku, sodíku a chlóru, což jsou hlavní elektrolytické minerály. Proto např. lékaři německé přírodní medicíny doporučují při většině zdravotních problémů používat tzv. plnohodnotnou výživu, která dodává všech 46 esenciálních živin v určitých množstvích. Pak v organismu vše funguje normálně. Proto skutečná plnohodnotná výživa je dle mého názoru i nejlepší obranou proti vzniku žlučníkových kamenů.

Jak systémově probíhá regenerace při problémech se žlučníkem?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit několik dobrých podmínek (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk žlučníku i žlučníkových cest. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve žlučník na nově vytvořené prostředí zareaguje. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu žlučníku a žlučníkových cest. (Zde jen upozorňuji, že tento postup neodstraní velké žlučníkové kameny, pokud už vznikly, může být ale dobrou prevencí proti vzniku nových žlučníkových kamenů). Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny níže uvedené regenerační metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím vás ozdravují i celkově.

Důsledné dodržení pravidel žlučníkové diety – vyloučení nevhodných potravin

Při problémech se žlučníkem je klasickou medicínou doporučována žlučníková dieta a to často měsíce, někdy i trvale (při odstranění žlučníku). Pacient zpravidla dostává seznam zakázaných a povolených potravin. Ale tento systém ponechává na vůli každého, jak si z doporučených potravin svůj jídelníček sestaví. A lidé se obvykle stravují podle chuti, vlastně chaoticky a bez systému.

Strava je tak omezena a při dlouhodobém dodržování této žlučníkové diety se mohou objevovat další zdravotní problémy. My v našem Regeneračním programu při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech respektujeme pravidla žlučníkové diety, ale plán výživy výrazně zdokonalujeme.

Plnohodnotná výživa při problémech se žlučníkem

Při žlučníkové dietě se omezují některé potraviny, čímž automaticky dochází k tomu, že v potravě chybí důležité živiny. Dieta tedy rozhodně nestačí na to, aby se opravila činnost žlučníku a žlučníkových cest. Vědci už objevili, že lidský organismus nutně potřebuje 46 tzv. esenciálních živin. To jsou živiny, které organismus nutně potřebuje, ale neumí je vyrobit. Proto musí být dodány potravou. Právě tyto esenciální živiny ovlivňují činnost svěračů, ale také se podílí na procesech zahušťování žluči ve žlučníku. Mají potažmo vliv i na vznik žlučníkových kamenů. Složení stravy je proto extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy a není možné se úplně ozdravit.

U klientů, kteří mají žlučníkové problémy nebo dodržují žlučníkové diety, bývá problém s nedostatkem esenciálních živin téměř pravidlem. Proto v našem regeneračním programu strava nejen dodržuje pravidla žlučníkové diety, ale je odborně propočítána tak, aby i v dietní stravě bylo obsaženo všech 46 esenciálních živin nejméně v 100% doporučených denních dávek, jak je doporučují výživové společnosti (to je tzv. plnohodnotná výživa).

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!!

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
  2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
  4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  5. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
  6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
  7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
  8. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).
  9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
  10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
  11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
  12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru

Protože jste se možná s termínem překyselení mezibuněčného prostoru ještě nesetkali, vysvětlím podrobněji. Každá buňka v těle se totiž chová jako celý organismus – na jedné straně přijímá výživu a na druhé straně produkuje odpadní látky – metabolity, lidově tzv. toxiny. Pokud je člověk zdravý, organismus se průběžně těchto toxinů zbavuje, odvádí je krví. Ale za určitých okolností (převaha kyselinotvorné stravy nad zásadotvornou, dlouhodobé stresy nebo špatné dýchání), se tyto metabolity mohou ukládat v mezibuněčných prostorech. Tím se natolik znehodnotí okolní prostředí buněk (špatné pH), že enzymy, neurotransmitery a hormony v těchto podmínkách nemohou fungovat (potřebují pro svou činnost příznivé pH). Proto překyselení mezibuněčného prostoru narušuje činnost buněk. Právě překyselení narušuje činnost nervů a hormonů, které řídí činnost žlučníku včetně správných stahů svěračů.

V našem regeneračnímu programu je strava naplánována důsledně tak, aby se organismus průběžně odkyseloval. Postupně se tak vytvoří příznivé prostředí pro činnost buněk. To je třetí významná regenerační metoda, která se v našem regeneračním programu uplatňuje.

Vliv stresu a nedostatku spánku při problémech se žlučníkem

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin špatného fungování žlučníku. Tento stres může být v organismu vyvolán nejen složitými životními situacemi, ale třeba i tím, že delší dobu špatně spíte. Každý stres organismus vnímá jako pokyn k boji s příkazem: “Uteč nebo bojuj”. Při stresu se zrychleně spotřebovávají vitaminy skupiny B, C a také hořčík, kterých je často ve stravě nedostatek. Tyto živiny pak chybí pro správnou činnost žlučníku (zahušťování žluči), ale i pro činnost svěrače hlavního žlučovodu i Oddiho svěrače. Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě problémů se žlučníkem také pozornost stresu a spánku. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Pokud špatně spíte, dostanete i přesný postup – budete zase spát jako batole. Vše je obsaženo v Regeneračním programu. Lepší odolnost vůči stresu zajišťuje také plnohodnotná a nezakyselující výživa.

Další příčiny žlučníkových potíží

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují fungování žlučníku a žlučovodů. Cílem tohoto článku není podrobně ukazovat, jak se odstraňují všechny příčiny. Myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba skutečně řešit žlučníkové problémy, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se celkově zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.

Pokud potřebujete řešit hlavně chronický zánět žlučníku (nebo jste už bez žlučníku), můžete se s programem podrobně seznámit (součástí je i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při žaludečních, jaterních a žlučníkových problémech podle lékařů přírodní medicíny

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy coby koníčkem se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.