Vysoký krevní tlak a jak ho trvale snížíte podle lékařů přírodní medicíny

Zdroje informací v tomto článku

Většina pacientů s vysokým tlakem od svých lékařů slýchává, že budou muset lék na vysoký tlak brát doživotně (to nám často říkají naši klienti).  V tomto článku se dozvíte trochu jiné informace. Jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny.

Podle nich se vysokého krevního tlaku můžete zbavit i bez léků. Je však třeba SYSTEMATICKY ODSTRANIT VŠECHNY PŘÍČINY vysokého tlaku, a TO SOUČASNĚ.  A pak nějakou dobu nechat působit nově vytvořené podmínky. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k celkovému zlepšení zdraví, krevní tlak se normalizuje. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů. Naše Centrum řízené regenerace uplatňuje metody lékařů přírodní medicíny v praxi a máme již celou řadů klientů, kteří se vysokého tlaku i léků zbavili.

Role léků při snižování vysokého krevního tlaku by měla být jen přechodná

Snížení tlaku je samozřejmě možné dosáhnout pomocí léků, kterých je řada druhů. Všechny tyto léky byly vyvinuty k tomu, aby byly používány jen po přechodnou dobu. Dlouhodobé užívání těchto léků určitě není pro organismus nic prospěšného. Nejsou to jen nevinné tabletky, jak se často interpretuje.  Mají celou řadu vedlejších účinků, se kterými se můžete seznámit v příbalovém letáku. 

Pro snižování tlaku se obecně používají zejména tyto kategorie léků – beta blokátory, ACE inhibitory a blokátory vápníkových kanálků. Nebudu podrobně rozebírat, ale již samy tyto názvy ukazují, že se v organismu něco omezuje nebo blokuje. Obecně lze říci, že dlouhodobé užívání těchto léků vás jednoho dne může dovést k těmto zdravotním problémům – neuropatie, cukrovka, problémy s ledvinami, slinivkou,  plicní problémy a další. Co je důležité vědět, tyto léky v podstatě neodstraňují příčiny vysokého tlaku (viz dále). Takže pokud jdete touto cestou, musíte se připravit na to, že léky budete užívat dlouhodobě, i se všemi negativními důsledky. Právě proto byste určitě měli znát lepší řešení.

Hlavní příčiny vysokého krevního tlaku podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin), překyselení mezibuněčného prostoru, užívání některých léků, dlouhodobý stres, hormonální nerovnováha, nedostatek spánku, přemíra alkoholu, špatně složená strava, příliš slaná jídla a další. Příčin je více, ale u každého jedince nemusí být přítomné všechny a nebo jsou přítomny v různé míře. Pokud se krevní tlak má snížit, musí se tyto konkrétní příčiny odstranit. 

Role plnohodnotné výživy při normalizaci krevního tlaku

Podle lékařů západní přírodní medicíny je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku nedostatek nebo nerovnováha v příjmu základních minerálů ve stravě. Jmenovitě jde o sodík, draslík, vápník a hořčík.  Tyto základní minerály ovlivňují stav buněk a elektrochemický potenciál na membránách buněk a tím i řadu jejich funkcí. Tyto minerály  jsou také rozhodující při stahování a uvolňování svalstva cév. Tím se průběžně upravuje  průměr cév. Čím menší je průměr cév, tím se při stejném výkonu srdce, zvyšuje krevní tlak. Další esenciální minerály a vitaminy mají vliv na enzymy, hormony a neurotransmitery, které se rovněž podílí na stahování cév.  Proto je při vysokém krevním tlaku vždy třeba řešit dostatečný příjem všech 46 esenciálních (životně nenahraditelných živin) v dostatečném množství.  Více se o důležitosti plnohodnotné výživy dočtete dále v rámečku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a jak přispívá k vysokému tlaku

Pojďme se podrobněji podívat na další příčinu, kterou je překyselení mezibuněčného prostoru, tzv. překyselení organismu. Lidé „problému překyselení“ zpravidla nerozumí – není to tzv. pálení žáhy, ani stav, kdy se na lakmusovém papírku naše moč jeví jako kyselá. Nic podobného. Překyselení je situace v organismu, kdy mezibuněčný prostor v tkáních je znečištěn, tzv. překyselen (špatné pH, které vzniká nahromaděním buněčných metabolitů v mezibuněčném prostoru).  Toto nepřátelské prostředí narušuje činnost hormonů a enzymů, které v tomto prostředí nemohou dobře fungovat (enzymy a hormony jsou totiž značně citlivé na pH). Enzymy a hormony mají významnou roli při mnoha pochodech v organismu, včetně  regulace krevního tlaku.  Překyselení také brání dobrému vedení elektrických, a nervových signálů, které regulují činnost srdce a cév. Překyselení působí v organismu široce (v okolí každé buňky) a je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku. Překyselení je řešitelné pomocí správně naplánované a nezakyselující stravy. Tento dlouhodobý plán výživy učíme naše klienty používat v rámci Regeneračního programu při vysokém tlaku a cholesterolu, který našim klientům poskytujeme. 

Odkyselení organismus se dá urychlit tím, že se na začátku ozdravování provede speciální odkyselovací program. Naše společnost používá pro odkyselení (detoxikaci) dvě metody německých lékařů přírodní medicíny – 14 denní Zásaditý ozdravný program případně 7 denní  Půst pro zdraví.  Již v průběhu těchto detoxikačních programů zaznamenáte první významné snížení tlaku. 

Další příčiny vysokého krevního tlaku a jejich řešení 

Vysoký krevní tlak mívá často i další např. dlouhodobý stres. I s ním přírodní lékaři pracují. V našem programu máme i několik šikovných postupů, jak stresy zvládat. 

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny hlavní příčiny, které působí při vysokém krevním tlaku.  Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, že je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu. Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny vysokého krevního tlaku a cholesterolu. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí vysokým tlakem,  i když soubor příčin může být u každého trochu odlišný.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud potřebujete řešit hlavně hlavně vysoký tlak, bude pro vás přímo vhodný náš Regenerační program při vysokém tlaku a vysokém cholesterolu (Budete se řídit pokynů týkajících se vysokého tlaku). Můžete se s ním seznámit po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při vysokém tlaku a cholesterolu (klikněte zde)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá více než 30 let, posledních 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou zdravotních problémů.