Vysoký krevní tlak a jak ho trvale snížíte podle lékařů přírodní medicíny

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

Podle západní přírodní medicíny se lze zbavit vysokého krevního tlaku, a to i bez léků. A natrvalo. Pokud už nějaký lék na vysoký tlak užíváte, pak se naučíte postup, abyste ho nemuseli doživotně brát. Navíc budete výrazně zdravější. 

Informace v tomto článku jsou založeny na prověřených Protokolech (postupech) lékařů přírodní medicíny zaměřených na vysoký tlak a vysoký cholesterol. To jsou vlastně doporučení k úpravě životního a stravovacího stylu, které přírodní lékaři dávají svým klientům. Pokud se klienti ve svém životě těmito doporučeními řídí, pak dosahují změn ve zdravotním stavu. Prověřeno. A je to natrvalo.

My pracujeme s našimi klienty stejným způsobem a tato doporučení jsou součástí našich regeneračních programů. Mnozí naši klienti už mají pod naším vedením své hodnoty tlaku a cholesterolu v pořádku i bez léků, jsou celkově i zdravější. Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí. 

Role léků při snižování vysokého krevního tlaku by měla být jen přechodná

Na začátek bych chtěl upozornit, že léky na vysoký tlak (a většina těch ostatních také) byly vyvinuty k tomu, aby byly používány jen po přechodnou dobu. Dlouhodobé užívání těchto léků určitě není pro organismus nic prospěšného. Nejsou to jen nevinné tabletky, jak se často interpretuje. A že se mohou a musí brát doživotně (ale pokud nic nezměníte, tak asi budete muset).  Tyto léky, aby dosáhly snížení tlaku, musí omezit některé buněčné funkce. A tím mohou dále škodit organismu.

Pro snižování tlaku se obecně používají zejména tyto kategorie léků – beta blokátory, ACE inhibitory a blokátory vápníkových kanálků. Nebudu podrobně rozebírat, ale již samy tyto názvy ukazují, že se v organismu něco omezuje nebo blokuje. Obecně lze říci, že dlouhodobé užívání těchto léků vás jednoho dne může dovést k těmto zdravotním problémům – neuropatie, cukrovka, problémy s ledvinami, slinivkou,  plicní problémy a další. Ostatně všechny tyto problémy naznačují i příbalové letáky k těmto lékům. 

Přístup lékařů přírodní medicíny k řešení zdravotních problémů

Přírodní medicína se vždy snaží najít skutečné příčiny zdravotních problémů a  hledá cesty, jak se lékům vyhnout a pokud už je berete, tak se jich i postupně zbavit.

Většina chronických zdravotních problémů (kam patří i vysoký krevní tlak) má obvykle VÍCE PŘÍČIN, které působí SPOLEČNĚ. Správnou cestou, jak tyto chronické zdravotní problémy řešit, je tudíž odstranit všechny známé příčiny zdravotního problému, a to SOUČASNĚ. A pak samozřejmě tento stav udržet.  Protože hodně příčin vysokého tlaku je způsobeno chybami v životním a stravovacím stylu, dávají lékaři přírodní medicíny svým klientům doporučení, jaké změny v životě udělat. Léky neumí napravit chyby životního stylu.

Je to jiný přístup než má klasická medicína. Léky na snížení tlaku není totiž řešení, ale jen potlačení problému. Důkaz: pokud přestanete lék užívat, zase se vám krevní tlak zase zvýší. Ale jak ukazuje praxe lékařů přírodní medicíny, musí se zvolit úplně jiný přístup, který odstraňuje hlavní příčiny vysokého tlaku.  Tento postup koresponduje se zákony fungování organismu a proto má výsledky.

Hlavní příčiny vysokého krevního tlaku 

Možná vás to překvapí, ale lékaři přírodní medicíny považují za hlavní příčiny vysokého krevního tlaku tzv. překyselení organismu, špatně složenou stravu, chybějící živiny, přemíru stresu, nadváhu a další.   Příčin je více. Pokud se krevní tlak má snížit, musí se tyto příčiny odstranit. A pak odejde i problém s vysokým tlakem. 

Překyselení organismu a jak přispívá k vysokému tlaku

Pojďme se podrobněji podívat na jednotlivé příčiny vysokého krevního tlaku. Tou první je tzv. překyselení organismu. Lidé “problému překyselení” zpravidla nerozumí – není to tzv. pálení žáhy, ani stav, kdy se na lakmusovém papírku naše moč jeví jako kyselá. Nic podobného. Překyselení je situace v organismu, kdy mezibuněčný prostor v tkáních je znečištěn, tzv. překyselen (špatné pH).  Toto nepřátelské prostředí narušuje činnost hormonů a enzymů, které v tomto prostředí nemohou dobře fungovat (enzymy a hormony jsou totiž značně citlivé na pH). Enzymy a hormony mají významnou roli při mnoha pochodech v organismu, včetně vysokého tlaku.  Překyselení také brání dobrému vedení elektrických, a nervových signálů, které regulují činnost srdce a cév. Překyselení působí v organismu široce (v okolí každé buňky) a je hlavní příčinou vysokého krevního tlaku. Potěšitelnou zprávou pro všechny, kdo vysokým krevním tlakem trpí je to, že překyselení organismu je řešitelné a lze se ho zbavit.  Je třeba naplánovat výživu tak, aby byla dlouhodobě plnohodnotná (viz dále) a nezakyselující. Tento dlouhodobý plán výživy učíme naše klienty používat v rámci Regeneračního programu při vysokém tlaku a cholesterolu, který našim klientům poskytujeme. 

Odkyselení organismus se dá urychlit tím, že se na začátku ozdravování provede hluboká detoxikace. Naše společnost používá pro odkyselení (detoxikaci) dvě metody německých lékařů přírodní medicíny – 14 denní Zásaditý ozdravný program případně 7 denní  Půst pro zdraví. Kromě odkyselení se při těchto programu zlepšuje i inzulinová rezistence buněk, která je jednou z hlavních příčin nejen vysokého krevního tlaku, ale i vysokého cholesterolu a vyšších hladin cukru. Proto již v průběhu těchto detoxikačních programů jistě zaznamenáte první významné snížení tlaku. 

Role plnohodnotné výživy při normalizaci krevního tlaku

Aby vám v organismu všechno fungovalo, potřebujete se ve svém životě přidržovat jednoduchého plánu tzv. plnohodnotné výživy, který zajistí vašemu organismu všech 46 esenciálních (životně nenahraditelných živin) v dostatečném množství.  Většina lidí se totiž stravuje chaoticky a tuto podmínku nesplňuje. A tak často trpí nedostatkem některých důležitých živin, které jsou nezbytné pro udržení dobrého krevního tlaku.  Více se o důležitosti plnohodnotné výživě dočtete dále v rámečku.

Plnohodnotná výživa navíc trvale udržuje organismus ve stavu, aby nedocházelo k dalšímu překyselení. To je proto, aby po počáteční odkyselení (např. pomocí Zásaditého ozdravného programu) nedošlo opět k zakyselení organismu. Pokud se naučíte tento systém plnohodnotné výživy používat, zbavíte se trvale i problémů s vysokým tlakem (a mnoha jiných). Taková výživa vás bude i nadále regenerovat. Není nijak složité jí používat, jen vaše strava bude mít trochu jinou strukturu, než na jakou jste pravděpodobně (vzhledem k tomu, že máte asi vysoký tlak – jinak byste nečetli tento článek) byli zvyklí. Ale tato jiná struktura (samozřejmě se používají běžné potraviny) pomáhá obecně nejen s vysokým tlakem, ale udrží se vám v pořádku i cholesterol, cukr. Pokud máte nadváhu, tak i té se postupně zbavíte. Takže se budete regenerovat celkově.

Proč věřit metodám lékařů přírodní medicíny?

 • Tito přírodní lékaři mají vysokoškolské medicínské vzdělání, na západě je platí i zdravotní pojišťovny (nejsou to tedy žádní šarlatáni, jak se v ČR mylně tvrdí)
 • Od vašich lékařů se liší jen tím, že se snaží vyřešit zdravotní problémy bez léků, které mají spoustu vedlejších účinků.
 • Přírodní lékaři lidem ve formě tzv. protokolů dávají rady, jak zlepšit stravování a denní zvyky. Používají prověřené a lidem pochopitelné regenerační metody – např. plnohodnotnou výživu, obsahující všech 46 esenciálních živin, omezení nevhodných potravin, vyšší dávky některých živin, odkyselení organismu, pohybové terapie, postupnou eliminaci léků apod.
 • Zjistili, že nejlepší možnou cestou, jak vyřešit zdravotní problém, je ODSTRANIT  NAJEDNOU všechny známé PŘÍČINY zdravotního problému 
 • Metody jsou velice účinné, ale vyžadují aktivitu ze strany klientů   

  Jím zdravě? 

Lidé k nám často přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… a přesto mám zdravotní problém apod.
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

 Proč lidem nepomáhá jejich “zdravá výživa”? 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky. Výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (esenciálních – tělo si je neumí vyrobit) živin v dostatečném množství = plnohodnotná výživa. Význam těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami.
 2. Lidé (i když mají BIO produkty nebo z vlastní zahrádky) se stále stravují spíše chaoticky podle chuti. To se týká přibližně 95 % populace
 3. Pouze systematická plnohodnotná výživa podle lékařů přírodní medicíny skutečně pomáhá řešit zdravotní problémy
 4. Proto lidem jejich „zdravá výživa“ při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje. Lidé docházejí k chybnému závěru, že zdravotní problém nesouvisí s výživou. Opak je pravdou: nedostatek byť jediné esenciální živiny znamená vždy zdravotní problém!
 5. Plán plnohodnotné výživy potřebuje být odborně propočítán na obsah 46 živin. Musí zohledňovat i to, že se při konkrétních zdravotních problémech vylučují některé problematické potraviny.  Nenajdete na Internetu.

 Jak mi můžete pomoci? 

 • Pomůže vám regenerační program
 • Zahrnuje vedle odborně propočítaného plánu plnohodnotné výživy i další prověřené regenerační metody, které SPOLEČNĚ účinně působí na konkrétní zdravotní problém
 • Dostanete odzkoušené řešení podle lékařů přírodní medicíny. Vychází z jejich protokolů.  Sami si nic nevymýšlíme 
 • Tyto metody podporují vaši léčbu u lékařů. Ti se totiž většinou vaším stravováním a životním stylem nezabývají. Léčbu u lékařů nepřerušujete, provádíte současně
 • Stačí nás kontaktovat

Další příčiny vysokého krevního tlaku a jejich řešení 

Samozřejmě vysoký krevní tlak u někoho může mít i jinou příčinu např. trvalý stres. I s ním přírodní lékaři pracují. V našem programu máme i několik šikovných postupů, jak stresy zvládat. Další příčinou může být nekvalitní spánek. I na ten máme v našem programu samostatný postup, který  zpracovala naše klinická psycholožka. Vše ale souvisí se vším.  Například už samotná plnohodnotná výživa  (dostatek vitaminů, minerálů a dalších živin) přispívá k celkovému zklidnění i lepšímu spánku.  Prostě i na stresy budete schopni lépe reagovat. 

Možných příčin vysokého tlaku je více (např. nadváha), ale ne všechny se u každého vyskytují. Náš typizovaný Regenerační program při vysokém tlaku a cholesterolu, podle kterého můžete postupovat, je však má vyřešeny všechny (včetně například příjemného snižování váhy rychlostí cca 3-4 kg/ měsíc – pokud je potřeba).  Každý ale řeší jen ty příčiny, které se u něho vyskytují.  V tomto regeneračním programu se naučíte, co máte dělat a jak se stravovat, aby byl tlak v normálu. Tlak se zpravidla normalizuje za 3 měsíce dodržování programu. V tomto období se také doplní chybějící živiny, které organismus potřebuje. V dalším období už víte, jak na to. Dodržování určitého systému ve stravování vás moc nezatíží. 

Cílem tohoto článku není podrobně rozepisovat všechny příčiny, které mají vliv na vysoký krevní tlak.  Přírodní medicína zná lepší řešení než užívat prášky – prostě odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ. Vy se naučíte, jak správně strukturovat stravu a ještě pár důležitých kroků, které směřují k tomu, abyste už problém vysokého tlaku doživotně nemuseli řešit (samozřejmě pokud se budete přidržovat našich rad). Pokud tyto nově získané znalosti zavedete do svého životního a stravovacího stylu, váš vysoký tlak se normalizuje a můžete si ho udržet trvale. Budete i celkově zdravější. A to je zatím nejlepší přístup, který k trvalému řešení vysokého tlaku i trvalého zdraví existuje.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat jakoukoliv vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pokud pokud potřebujete řešit hlavně hlavně vysoký tlak, bude pro vás nejvhodnější Regenerační program při vysokém tlaku a vysokém cholesterolu.

Zde bych chtěl ještě zdůraznit, že i když regenerační programy jsou typizované, každý člověk je jiný a má při regeneraci jiné problémy. Téměř každý někdy potřebuje poradit. Abychom vzájemnou spolupráci usnadnili, mají klienti v ceně programu i konzultace. Velmi se nám osvědčilo, každý může poslat mail nebo zavolat.  Cena účasti v regeneračním programu je jednotná a stojí 1200,-Kč (zahrnuje metodiku včetně poradenství).

Můžete se s ním seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2017

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá více než 30 let, posledních 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou zdravotních problémů.