Vysoký tlak

Vysoký krevní tlak a jak ho trvale snížíte podle lékařů přírodní medicíny

Proč se řídit radami lékařů západní přírodní medicíny?

Mnoho pacientů s vysokým tlakem od svých lékařů slýchává, že budou muset lék na vysoký tlak brát doživotně (to nám často říkají naši klienti). V tomto článku se dozvíte trochu jiné informace. Jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny.

Podle nich se vysokého krevního tlaku můžete zbavit i bez léků. Potřebujete SYSTEMATICKY ODSTRANIT VŠECHNY PŘÍČINY vysokého tlaku, a TO SOUČASNĚ. Tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Postupuje se jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost buněk (srdečních, cévních i nervových). K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Pak je třeba nějakou dobu nechat působit na organismus nově vytvořené podmínky. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k celkovému zlepšení zdraví, krevní tlak se normalizuje. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Máme s ním dobré zkušenosti i u našich klientů v Centru řízené regenerace. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody GARANTUJÍ lékařské společnosti lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět v samostatném článku a videu na našem webu.

Role léků při snižování vysokého krevního tlaku by měla být jen přechodná

Snížení tlaku je samozřejmě možné dosáhnout pomocí léků, kterých je řada druhů. Všechny tyto léky byly vyvinuty k tomu, aby byly používány jen po přechodnou dobu. Tyto léky sice sníží tlak, ale neodstraní skutečné příčiny. Dlouhodobé užívání těchto léků určitě není pro organismus nic prospěšného. Mají celou řadu vedlejších účinků, se kterými se můžete seznámit v příbalovém letáku. 

Pro snižování tlaku se obecně používají zejména tyto kategorie léků – beta blokátory, ACE inhibitory a blokátory vápníkových kanálků. Nebudu podrobně rozebírat, ale již samy tyto názvy ukazují, že se v organismu něco omezuje nebo blokuje. Obecně lze říci, že dlouhodobé užívání těchto léků vás jednoho dne může dovést k těmto zdravotním problémům. Proto byste určitě měli znát lepší řešení.

Hlavní příčiny vysokého krevního tlaku podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny patří:

1/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin, které si organismus neumí vyrobit a nutně potřebuje),

2/ překyselení mezibuněčného prostoru,

3/ užívání některých léků,

4/ dlouhodobý stres,

5/ nedostatek spánku,

6/ příliš soli v potravě,

7/ vysoká nadváha a další.

Příčin je více, ale u každého jedince nemusí být přítomné všechny, anebo jsou přítomny v různé míře. Jak sami vidíte, výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Musí se změnit především strava a napravit některé nedostatky životního stylu (např. zlepšit spánek). Každá výše uvedená příčina se ale dá odstranit pomocí správné regenerační metody. Dále se budu podrobně zabývat některými příčinami.

Role plnohodnotné výživy při normalizaci krevního tlaku

Podle lékařů západní přírodní medicíny je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku nedostatek nebo nerovnováha v příjmu základních minerálů ve stravě. Jmenovitě jde o sodík, draslík, vápník, chlór a hořčík. (Možná někdo z vás hodně solí, což také narušuje tuto rovnováhu, ale není to jen o soli). Příjem těchto základní minerálů přímo ovlivňuje stahování srdce a také stahování a uvolňování svalstva cév. Pokud je v příjmu těchto základních minerálů nerovnováha, může se zvýšit krevní tlak.

Prakticky si můžete představit, že i na úrovni jednotlivých drobných svalů cév, které stahují cévy, může dojít ke křečím (podobným jako znáte ve svalech). To je velmi zjednodušeně řečeno. Nedostatek některých dalších živin (např. některých vitaminů a aminokyselin) je také častou příčinou špatného fungování srdce. V praxi by bylo složité přesně určit, které živiny chybí. Proto při vysokém krevním tlaku je vždy třeba řešit dostatečný příjem všech 46 esenciálních (životně nenahraditelných živin). Takový odborně propočítaný model plnohodnotné výživy najdete v Regeneračním programu při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu. Dosahujeme tím výrazného zlepšení výživy a zajišťujeme, že organismu žádná živina nechybí. Proto tato regenerační metoda funguje.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a jak přispívá k vysokému tlaku

Nejprve se seznámíme s tím, co to je překyselení mezibuněčného prostoru. Jak známo, všechny lidské tkáně (včetně nervů) jsou tvořeny různými typy buněk. Mezi buňkami je prostor, který se nazývá mezibuněčný. Tento prostor je zajímavý z hlediska vlastního života buněk – přes tento prostor se buňky vyživují (jsou zde vedeny krevní kapiláry), ale jsou tudy se také odvádějí zplodiny buněčného metabolismu. Za normálních okolností se organismus průběžně detoxikuje, zbavuje těchto zplodin. Ale mohou nastat situace, kdy se v tomto prostředí toxiny nahromadí, změní se tím prostředí (vysoká kyselost pH) a takovéto prostředí výrazně narušuje činnost buněk. Tomuto stavu se velice zjednodušeně říká překyselení mezibuněčného prostoru. 

Vliv překyselení na krevní tlak

Ve svých článcích se snažím klientům vysvětlit skutečné příčiny zdravotního problému. Ukážu vám i u vysokém tlaku. Regulace činnosti srdce včetně regulace tlaku je poměrně složitá záležitost, významnou roli zde má tzv. bloudivý nerv. Pokud je činnost bloudivého nervu narušena, regulace srdce a krevního tlaku neprobíhá dobře. K tomu hodně přispívá překyselení mezibuněčného prostoru, který je i mezi jednotlivými nervovými buňkami bloudivého nervu. Jak známo, nervové buňky mají mezi sebou spojení tzv. synapsi, což je maličký prostor, kudy musí probíhat signály mezi buňkami. Jedná se tedy o mezibuněčný prostor.

Pokud toto mezibuněčné prostředí není chemicky příznivé, nemohou dobře fungovat tzv. neurotransmitery. To jsou látky, které umožňují přenos nervových signálů. Právě špatná činnost neurotransmiterů je v pozadí problémů s narušenou činností bloudivého nervu, potažmo i špatnou regulací krevního tlaku. Podobným způsobem překyselení ovlivňuje i činnost enzymů a hormonů, které jsou obecně důležité pro správnou činnost každé buňky a které jsou také citlivé na pH v okolí buněk. Takto přibližně má překyselení mezibuněčného prostoru vliv na správnou regulaci krevního tlaku.

Jak lze odstranit překyselení?

Překyselení mezibuněčného prostoru v organismu je podle lékařů západní přírodní medicíny řešitelné. Pro rychlé počáteční odkyselení se používají tzv. odkyselovací programy (my např. používáme metodu německých lékařů přírodní medicíny – Zásaditý ozdravný program). Pro trvalé odstranění této příčiny však nestačí jen jednorázové odkyselení, dobrý stav je třeba zajistit i dlouhodobě. K tomu použijete plán výživy, který má správný poměr mezi tzv. zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami. Takový plán výživy je vždy součástí našeho Regeneračního programu. Pokud se naučíte takto správně stravovat, odstraníte tím jednu z příčin vysokého krevního tlaku. Není složité, jde o systém. Více se o překyselení organismu dozvíte v samostatném článku po prokliku,

Vliv stresu na vysoký tlak

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin vysokého tlaku. Tento stres může v organismu vzniknout i tím, že delší dobu špatně spíte. Každý stres organismus vnímá jako pokyn k boji s příkazem: “Uteč nebo bojuj”. Při stresu se zrychleně spotřebovávají vitaminy skupiny B, C a také hořčík, kterých je často ve stravě nedostatek. Tyto živiny pak chybí pro správnou činnost nervů. Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny při léčbě vysokého tlaku věnují také pozornost stresu a spánku. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Pokud špatně spíte, dostanete i přesný postup, jak svůj spánek zlepšíte. Vše najdete v Regeneračním programu při vysokém krevním tlaku a cholesterolu. Lepší odolnost vůči stresu zajišťuje také plnohodnotná a nezakyselující výživa.

Další příčiny vysokého krevního tlaku a jejich řešení 

Cílem tohoto článku není podrobně vylíčit, jak se odstraňují všechny příčiny vysokého krevního tlaku. Je jich ještě několik. Ty najdete podrobně v Regeneračním programu. Důležité je ukázat, že tyto příčiny nemůžete odstranit pomocí léků, je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Skutečné příčiny vysokého tlaku se neodstraní lékem (důkaz: jakmile lék přestanete brát, krevní tlak se vám zase zvýší). Jedinou cestou je skutečně odstranit všechny překážky, které organismu brání v dobrém fungování.

Důležité je, že všechny příčiny můžete odstranit sami, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny. 

Individuální postup regenerace

Úspěch při řešení vysokého tlaku má každý, kdo ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu vždy řeší jen ty příčiny, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Pokud má někdo nadváhu, najde v programu redukční variantu plnohodnotné výživy, která mu umožní příjemně a zdravě hubnout. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Nezávisí na výchozím stavu, pomůže každému

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Během několika měsíců svůj krevní tlak spravíte (a pokud užíváte léky, nebudete je muset již užívat). Výhodou je, že se naučíte systém, jak svůj tlak udržet v pořádku celoživotně. Není to nijak složité, krevní tlak je jeden z nejjednodušších zdravotních problémů, který klientům pomáháme řešit. 

Pokud řešíte hlavně vysoký tlak, použijete náš Regenerační program při vysokém tlaku a vysokém cholesterolu (Budete se řídit podle pokynů týkajících se vysokého tlaku). Můžete se s ním seznámit po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při vysokém tlaku a cholesterolu (klikněte zde)

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2020, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá více od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou zdravotních problémů.