Roztroušená skleróza a jak účinně zlepšit stav metodami lékařů přírodní medicíny

 
Proč mají pacienti špatné informace o léčení roztroušené sklerózy?

Většina pacientů s roztroušenou sklerózou se podle mého názoru vůbec nedostane k dobrým informacím, které by jim pomohly skutečně si zlepšovat zdravotní stav. Je to dáno tím, že hlavní informace – i ty na internetu – převážně pocházejí od lékařů tzv. bílé medicíny, kteří s léčbou roztroušené sklerózy nejsou úspěšní. Léky nemohou pomoci, protože neřeší hlavní příčiny roztroušené sklerózy. Je třeba použít jiný systém léčby.

Proč použít metody lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že i s roztroušenou sklerózou se dá aktivně něco dělat. Můžete svůj stav zlepšit a udržet ho v tzv. remisi. Bohužel u autoimunitních onemocnění jste vždy ohroženi celoživotně. Proto vám doporučíme postup, jak si dobrý zdravotní stav udržet trvale.

Podle lékařů západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny) je možné zlepšit i ty nejtěžší chronické zdravotní problémy.  Je však nutné SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA SKUTEČNÉ HLAVNÍ PŘÍČINY zdravotního problému.  Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k výraznému zlepšení zdraví. Stejný postup se uplatňuje i u roztroušené sklerózy. Je to úplně jiný postup, než léčba pomocí léků a také proto může přinést jiné výsledky (to je odpověď pro ty, kterým lékaři řekli, že mají jen léky). Dále se dozvíte podrobnosti.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět z mé přednášky na videu na našem webu (sekce VIDEO).

Hlavní příčiny roztroušené sklerózy podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má roztroušená skleróza – coby autoimunitní onemocnění – více příčin, které obvykle působí současně. U každého pacienta se však všechny příčiny nemusí vyskytovat, a proto jsou i projevy nemoci u každého trochu jiné. Hlavní příčinou roztroušené sklerózy je nedostatek některé ze 46 esenciálních (nenahraditelných živin), které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. Dalšími běžnými příčinami jsou překyselení mezibuněčného prostoru, dlouhotrvající stres, užívání některých léků, špatný stav střevní mikroflóry, konzumace nevhodných potravin, zbytkové chemikálie z potravy a další. Složitost léčení spočívá v tom, že se u každého jednotlivce mohou vyskytovat jen některé příčiny. My tento problém řešíme tak, že náš Regenerační program při roztroušené skleróze TYPIZOVANĚ řeší VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY. Každý klient pak sám řeší jen ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.  

Jak systémově probíhá regenerace při roztroušené skleróze?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit několik dobrých podmínek (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk (včetně mozkových a imunitních). Potom je třeba tyto podmínky nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. A mozek i imunitní systém začnou lépe fungovat. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při roztroušené skleróze, který vám v případě zájmu poskytneme.

Já se ve svých článcích pokouším jít vždy až k jádru problému. Ukážu vám proto, proč jednotlivé regenerační metody mohou zlepšit stav roztroušené sklerózy. To vám pomůže pochopit, že naše systémové řešení je správné.

Vyloučení některých potravin při řešení roztroušené sklerózy

Důležitou regenerační metodou při řešení roztroušené sklerózy je omezení některých nevhodných potravin. Lékaři západní přírodní medicíny doporučují vyloučit potraviny, které mají potenciál vytvářet alergické reakce a nezdravě aktivovat imunitní systém. Tam patří zejména mléčné výrobky a výrobky s obsahem lepku (zejména pšenice). Mnozí pacienti s roztroušenou sklerózou si tento typ diety zavádějí sami a často se diví, že se jim zdravotní stav nelepší, ale často i zhoršuje.  Problém ale není v tom, že sami vyloučí mléčné výrobky a lepek, ale v tom, že v jejich výživě pak chybí některé důležité živiny, které tyto vyloučené potraviny do těla normálně dodávají (např. vápník, hořčík). A to je kardinální chyba.  Proto my v Regeneračním programu sice mléčné výrobky a lepek také vylučujeme, ale zavádíme lepší systém stravování – plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všechny potřebné živiny v dostatečném množství.

Plán plnohodnotné výživy při roztroušené skleróze

Hlavním problémem při roztroušené skleróze je, že organismus provádí destrukci tzv. myelinových obalů nervů zejména v mozku. Vznikají tzv. léze.  Obnažená nervová vlákna špatně vedou nervové signály a s tím souvisí celá řada problémů typických pro roztroušenou sklerózu. Obecně se uvádí, že k destrukci dochází tím, že tyto myelinové obaly napadne vlastní imunitní systém. Dále většinou odborné vysvětlení chybí, pokusím se objasnit podrobněji.

Podle mého názoru imunitní systém nenapadá buňky jen tak, prapříčinou je vždy špatný stav buněk, které se pak imunitnímu systému jeví jako cizorodé či oslabené, a proto je napadá. Jde o podobnou situaci, jako když imunitní systém napadá a ničí rakovinové buňky, které průběžně vznikají i v těle zdravých lidí. Proč jsou buňky oslabeny? Každou buňku si můžete představit jako miniaturní továrnu, která má dvě hlavní funkce – produkuje nejen důležité látky (např. gliové buňky produkují myelin), ale při činnosti buněk vznikají i odpadní látky (tzv. toxiny). Ty za normálních okolností procházejí přes mezibuněčné prostředí do krevního oběhu (organismus průběžně detoxikuje). Za určitých okolností (např. vlivem špatně složené potravy z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin, při dlouhodobých stresech apod.) v těle může dojít k lokálnímu překyselení mezibuněčného prostoru (je tam vysoká kyselost – pH). Tím se zhoršuje výživa buněk, buněčné elektrárny – mitochondrie – nevyrábějí dost energie a buňky špatně fungují. Další příčinou oslabení funkce buněk je např. nerovnováha v příjmu sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, které rozhodují o správné funkci buněčných membrán. Na stavbu a funkčnost buněčných membrán má vliv také složení tuků a olejů, které konzumujeme. Oslabené buňky jsou natolik pozměněné, že se našemu imunitnímu systému mohou jevit jako cizorodé, a proto je i napadá. Toto je tedy jednoduše popsaný mechanismus, jak přibližně dochází k roztroušené skleróze.

Jednou z hlavních příčin špatné funkce buněk je tedy vždy nedostatek živin – vlastně podvýživa v některé ze 46 esenciálních živin.  Tělo totiž může hladovět, i když jíte a zdánlivě máte „plný talíř“!

Je třeba si uvědomit, že každá esenciální živina je pro činnost organismu důležitá, protože esenciální živiny jsou nedílnou součástí hormonů, enzymů, ovlivňují acidobazickou rovnováhu. Proto v Regeneračním programu najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin.  

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na činnost buněk, které tvoří myelin

Druhou příčinou, proč může být problém s myelinovými obaly nervů, je narušená činnost buněk, kde se vlastní myelin tvoří. V případě myelinu se jedná o produkční buňky, které se jmenují oligodendrocyty. Je známo, že v počátečních stádiích roztroušené sklerózy se myelinové pochvy dokonce opravují, dochází k tzv. remyelinizaci. Znamená to, že buňky jsou schopny myelin obnovovat. 

Co tedy naruší schopnost oligodendrocytů produkovat myelin? Zde je opět potřeba se podívat na to, jak se obecně narušuje buněčná činnost. Odpověď je jednoduchá. Buňky si mohou narušit svoji činnost vlastními odpadními látkami. Pokud je organismus nestačí odvádět z organismu, ukládají se v mezibuněčném prostoru. Německá přírodní medicína tuto situaci nazývá překyselením organismu. Toto nepřátelské okolí buněk, se špatným pH, narušuje následně i činnost hormonů a enzymů, které jsou právě na pH velice citlivé. Za překyselením organismu obecně stojí nedostatek tzv. zásadotvorných minerálů v potravě.  Především sodík, hořčík, vápník a draslík jsou nesmírně důležité pro dobrou funkci buněčné membrány, která rozhoduje o průniku živin do buňky a o odstraňování odpadů z buněk. To vše dohromady ovlivňuje dobrou výživu buněk a tím i jejich funkčnost. Nepochybně i schopnost oligodendrocytů produkovat myelin.

K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace. (To podporuje i jednu možnou příčinu – dlouhodobý stres přispívá k roztroušené skleróze). Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře týkat 80 % obyvatelstva.

Proto pro zajištění dobré funkce buněk je důležité, aby strava při roztroušené skleróze zajišťovala průběžné odkyselování mezibuněčného prostoru. Toho se dá dosáhnout vyváženou skladbu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. Tuto podmínku splňuje i i plán plnohodnotné výživy, který je součástí našeho Regeneračního programu při roztroušené skleróze.  

Vliv dlouhodobého stresu na roztroušenou sklerózu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin roztroušené sklerózy. Při dlouhodobém stresu je totiž trvale nabuzen imunitní systém, který se pak chová nestandardně a často napadá i vlastní buňky. Dlouhodobý stres také způsobuje vyčerpání zásob některých živin – například vitaminů skupiny B, vitaminu C, hořčíku apod. Tento stav vede zpětně k nedostatečné výživě.  Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě roztroušené sklerózy také pozornost psychické stránce tohoto zdravotního problému. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Ty jsou obsaženy i v našem regeneračním programu.  

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě, které výrazně podporují zánět. Důležitý je i poměr mezi omega 3 (protizánětlivými) a omega 6 mastnými kyselinami (zánětlivými). Náš Regenerační program při roztroušené skleróze toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů. Je to významná regenerační metoda.

Problém autoimunity

Náš regenerační program vychází z toho, že roztroušená skleróza má autoimunitní charakter. T.j v organismu je stav, kdy vlastní imunitní systém napadá místo cizích organismů (např. virů, mikrobů) naše vlastní tkáně. Výše uvedené regenerační metody pomáhají obnovit zdraví všech buněk včetně buněk lymfatického systému i střevního traktu, kde zejména sídlí imunitní systém.  V tomto směru náš regenerační program pomáhá. Ale je tu jedno důležité omezení.

Protože imunitní systém už má v paměti, že má napadat určitý druh poškozených buněk, dojde ke zhoršení zdravotního stavu vždy, když se v těle vyskytnou takto „poškozené“ buňky. Proto jsou lidé s autoimunitním onemocněním trvale ohroženou skupinou a pokud chtějí udržet dobrý zdravotní stav, musí režimová opatření (např. podle našeho regeneračního programu) a dobrý stav buněk dodržovat celoživotně, jinak autoimunitní onemocnění propukne znovu. Ve světě lékaři dělají pokusy s „vymazáním“ imunitní paměti, což by mohlo – ale dle mého názoru jen ve spojení s výše uvedeným způsobem ozdravení buněk – vést k úplnému vyléčení autoimunitních onemocnění. Bohužel náš regenerační program neumí „vymazat“ imunitní paměť osob, které roztroušenou sklerózou už trpí.

Další příčiny roztroušené sklerózy

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují fungování buněk. Patří k nim např. nedostatek spánku, chemikálie v potravě a další. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit roztroušenou sklerózu, to stačí.  Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách.  My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při roztroušené skleróze TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.   

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při roztroušené skleróze vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programem postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.  

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že se váš stav stabilizuje.  To dokladují příklady pacientů, kteří kteří roztroušenou zvládli a žijí s ní úspěšně mnoho let. A to tak, že o svém onemocnění skoro neví. Čerpám už i ze zkušeností s našimi klienty, kteří delší dobu dodržují náš regenerační program.

Pokud potřebujete řešit hlavně roztroušenou sklerózu, můžete se s programem seznámit (je tam i video)  v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Postup při více zdravotních problémech současně
 • Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám v emailu popište, jaké máte diagnózy od lékařů (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu.
 • Navrhneme nejvhodnější postup právě pro vás
 • Někdy je vhodné regenerační programy zkombinovat, jindy řešíme zdravotní problémy postupně
 • Řešení najdeme skoro pro každého. Odpovídáme do 2 pracovních dnů.
 • Pomoc s výběrem regeneračního programu je ZDARMA

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá již více než 30 let. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.