Roztroušená skleróza a jak účinně zlepšit stav metodami lékařů přírodní medicíny

Proč mají pacienti špatné informace o roztroušené skleróze?

Většina pacientů s roztroušenou sklerózou se podle mého názoru vůbec nedostane k dobrým informacím, které by jim pomohly si zlepšovat zdravotní stav. Je to dáno tím, že hlavní informace – i ty na internetu – převážně pocházejí od lékařů tzv. bílé medicíny, kteří s léčbou roztroušené sklerózy nejsou úspěšní. V podstatě na ni neexistuje žádný dobrý lék. Proto i většina informací o léčbě roztroušené skleróze je spíše negativní. Ale málokdo se zamyslí na tím, že informace o roztroušené skleróze jsou negativní hlavně proto, že bílá medicína používá jako hlavní léčebnou metodu jen léky a ty vlastně ani nemohou pomoci, protože neřeší hlavní příčiny roztroušené sklerózy.

V tomto článku se dozvíte, že s roztroušenou sklerózou lze bojovat, minimálně zlepšit zdravotní stav  tak, abyste svou nemoc nepociťovali.  Není to sice hned, ozdravování trvá více měsíců (může trvat i déle než rok), ale vlastní postup není složitý. Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY roztroušené sklerózy, které jsou v podstatě známy. A to SOUČASNĚ a a pak nějakou dobu v nových podmínkách vytrvat. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Tento postup lékaři přírodní medicíny odzkoušeli, funguje u každého. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Pojďme se tedy společně podívat na hlavní příčiny roztroušené sklerózy. Důležité je vědět, že u každého pacienta se nemusí současně vyskytovat všechny, proto také klinický obraz roztroušené sklerózy může být u každého trochu jiný.  

Hlavní příčiny roztroušené sklerózy podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů přírodní medicíny roztroušená skleróza, coby autoimunitní onemocnění  více základních příčin. které působí současně. U každého pacienta se však všechny příčiny nemusí vyskytovat a proto je i klinický obraz nemoci u každého trochu jiný. Hlavní příčinou roztroušené sklerózy je nedostatek některé ze 46 esenciálních (nenahraditelných živin), které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A zde se nemusí jednat jen o nedostatek vitaminu D, který je u pacientů s roztroušenou sklerózou dost častý. Dalšími příčinami jsou překyselení mezibuněčného prostoru, dlouhotrvající stres, konzumace některých léků, špatný stav střevní mikroflóry, konzumace nevhodných potravin, zbytkové chemikálie z potravy a dalších několik běžných příčin. Při napravování špatné funkce imunitního systému nestačí vyřešit jen jednu příčinu. Teprve  SPOJENÉ působení na většinu skutečných příčin zdravotního problému je tím správným řešením. Sami vidíte, že výše uvedené příčiny nemůže řešit lék.  To je také tím hlavní důvodem, proč při léčbě tohoto problému mohou být lékaři přírodní medicíny úspěšnější než klasická medicína s léky. 

K tomuto závěru mne vedou zejména mé znalosti v oblasti tzv. plnohodnotné výživy a léčebných půstů a také chápání pochodů v organismu, které nastávají v organismu při jakémkoliv narušení výživy. Vědci také objevili, že mozkové a nervové buňky se v určité míře mohou obnovovat. Tento jev se nazývá neuroplasticita. Existují přírodní regenerační metody, které mohou tuto neuroplasticitu podpořit a některé jsou i nenákladné a snadno se používají v praxi.  Také to, že existují případy lidí, kteří roztroušenou sklerózu překonali a dostali se do stavu, že o svém onemocnění neví, mne utvrzují v tomto názoru. Čerpám už i ze zkušeností s našimi klienty.

Vliv nedostatku některých živin na vznik a stav roztroušené sklerózy

Začnu pro vás možná překvapivě – narušením výživy – podvýživou – nedostatkem jen v některé ze 46 esenciálních živin.  Tělo totiž může hladovět, i když jíte a zdánlivě máte „plný talíř“! Tato souvislost mezi roztroušenou sklerózou a tímto hladověním vás možná překvapí právě proto, že vy se přece stravujete určitě dobře!  Oblastí zdraví se zabývám více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Za tuto dobu jsem přečetl mnoho odborné literatury z oblastí zdraví, výživy i hladovění. Od roku 2013 řídím regeneraci lidí při různých zdravotních problémech a vidím na vlastní oči, jak systematické a vhodné změny stravování – plnohodnotná výživa ve všech 46 esenciálních živinách, pomáhá. Mám řadu argumentů, které mne vedou k přesvědčení, že problém roztroušené sklerózy hodně souvisí  s nedostatkem některých živin. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Každý, kdo trpí roztroušenou sklerózou, přesně ví, jak se zdravotní problém projevuje a jak vzniká.  Proto půjdu rovnou k jádru věci.

Hlavním problémem při roztroušené skleróze je, že organismus provádí destrukci tzv. myelinových obalů nervů zejména v mozku. Vznikají tzv. léze.  Obnažená nervová vlákna špatně vedou nervové signály a s tím souvisí celá řada problémů typických pro roztroušenou sklerózu.

Já vám dnes ukážu, že problém je často v nedostatku některých živin. Jak známo jíme obvykle 3x až 5x denně, pokud nejíme, žijeme ze zásob. To, že organismus využívá své zásoby, pokud nemá dostatek živin v potravě, není nic neobvyklého. Podobných procesů v organismu probíhá celá řada a ani si jich mnohdy nevšímáme. Třeba v noci také nejíme nebo např. při delším hladovění. Pokud organismus nemá živiny z potravy, opatřuje si své živiny tím, že sáhne do svých rezerv. Zde platí princip tzv. priority orgánů – tj. organismus si obstarává své živiny nejprve z tkání, které nejméně potřebuje. Teprve když tyto zásoby vyčerpá, sáhne i do tkání pro organismus důležitějších. Zákonitosti hladovění byly zkoumány v celém světě.

Pokud organismu chybí DLOUHODOBĚ živiny a nedostává je z potravy, čerpá ze svého organismu. Zpravidla z míst, které v danou chvíli nejméně potřebuje.  Organismus je v tomto směru velice schopný „počítač“, aby si vyhodnotil své priority.

Organismus nemusí ani hladovět, stačí i nedostatek některé konkrétní živiny v potravě. Např. při nedostatečném příjmu vápníku potravou, si organismus opatřuje potřebný vápník z kostí a zubů. To je dost častý a známý jev, kdy vzniká tzv. osteoporóza. Podobně organismus postupuje i u jiných živin a vznikají tak různé zdravotní problémy, které mnohdy ani nepovažujeme za důsledek špatné výživy.

Pokud se podíváme na složení myelinových obalů nervů, tak objevíme, že myelin je vlastně lipoprotein – tj. sloučenina tuků a bílkovin. Pokud půjdeme ještě dále po složení lipidů (tuků) myelinu, objevíme mezi složkami těchto lipidů např. cholesterol. Ten organismus potřebuje např. pro tvorbu hormonů, vzniká z něj vitamin D a také je důležitou součástí všech buněčných membrán. Podobně je možné se podívat i na proteiny myelinu. Pokud tedy organismus nemá ve výživě všechny aminokyseliny potřebné pro tvorbu těchto proteinů, také je nemůže vytvořit. Pak se nemůže obnovovat ani myelin. Živiny jsou fakticky stavebním materiálem a bez nich to nejde.

Proto jedním z důvodů, proč organismus může napadat myelinové obaly nervů, je pravděpodobně právě nedostatek konkrétních esenciálních živin v potravě. Dovedu si představit situaci, kdy organismus napadne myelinové pochvy nervů, rozloží je a využije živiny v nich obsažené na stavbu jiných potřebnějších buněk či orgánů. Např. na tvorbu některých hormonů, které třeba potřebuje v daný moment více.

Proto u některých jedinců z roztroušenou sklerózou mohou být prvotní příčinou špatné stravovací návyky a zejména nedostatek některých živin.  Je třeba si uvědomit, že každá esenciální živina (a je jich celkem 46, které se musí dodávat potravou) je pro činnost organismu důležitá, protože esenciální živiny jsou nedílnou součástí hormonů, enzymů, ovlivňují acidobazickou rovnováhu. Protože působí ve složitých komplexech, je vždy důležité prověřit, jestli člověk ve své výživě má všech 46 esenciálních živin, a to v potřebném množství. To se může týkat pacientů s roztroušenou sklerózou. Klasická medicína se zatím při řešení zdravotních problémů nezabývá tím, zda pacient ve své stravě dlouhodobě přijímá všech 46 esenciálních živin. A jen rozbor krve toto nezjistí. Proto také nevidí tyto možné příčiny roztroušené sklerózy.

Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na činnost buněk, které tvoří myelin

Druhou příčinou, proč může být problém s myelinovými obaly nervů, je narušená činnost buněk, kde se vlastní myelin tvoří. V případě myelinu se jedná o produkční buňky, které se jmenují oligodendrocyty. Je známo, že v počátečních stádiích roztroušené sklerózy se myelinové pochvy dokonce opravují, dochází k tzv. remyelinizaci. Znamená to, že buňky jsou schopny myelin obnovovat. 

Co tedy naruší schopnost oligodendrocytů produkovat myelin? Zde je opět potřeba se podívat na to, jak se obecně narušuje buněčná činnost. Odpověď je jednoduchá. Buňky si mohou narušit svoji činnost vlastními odpadními látkami. Pokud je organismus nestačí odvádět z organismu, ukládají se v mezibuněčném prostoru. Německá přírodní medicína tuto situaci nazývá překyselením organismu. Toto nepřátelské okolí buněk, se špatným pH, narušuje následně i činnost hormonů a enzymů, které jsou právě na pH velice citlivé. Za překyselením organismu obecně stojí nedostatek tzv. zásadotvorných minerálů v potravě, což jsou především sodík, draslík, hořčík a vápník. Některé prvky, zejména sodík, vápník a draslík jsou nesmírně důležité pro dobrou funkci buněčné membrány, která rozhoduje o průniku živin do buňky a o odstraňování odpadů z buněk. To vše dohromady ovlivňuje dobrou výživu buněk a tím i jejich funkčnost. Nepochybně i schopnost oligodendrocytů produkovat myelin.

K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace. (To podporuje i jednu možnou příčinu – dlouhodobý stres přispívá k roztroušené skleróze). Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře týkat 80 % obyvatelstva.

Další příčiny roztroušené sklerózy

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny příčiny a jak se správně odstraňují.  Uvedl jsem je na začátku článku. Problém, proč se roztroušená skleróza zatím považuje za nevyléčitelný a nevysvětlitelný zdravotní problém, je také v tom, že se hledá jeden konkrétní viník, který vše způsobuje. Ale jak jsem vám ukázal výše, příčina není nikdy jen jedna, příčin je většinou mnohem více a působí současně. A proto také musí být všechny odstraněny, a to současně.  Tento přístup lékařů západní přírodní medicíny k řešení chronických zdravotních problémů uplatňujeme i v Centru řízené regenerace v našich regeneračních programech.   

Koncepce Regeneračního programu, který pomůže při roztroušené skleróze

Od roku 2013 našim klientům pomáháme se zlepšováním zdraví. Používáme regenerační programy, kde využíváme různé regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Vycházíme i z prověřených Protokolů lékařů přírodní medicíny, které jsou vlastně komplexním postupem, jak konkrétní lékaři přírodní medicíny působí na daný zdravotní problém, na jeho hlavní příčiny. Protokolů je více, jedním z nich je i protokol Dr. Wahls, dle mého názoru všechny mají slabiny, protože se právě do důsledků nezabývají plnohodnotnou výživou ve všech 46 esenciálních živinách. Proto důležitou součástí všech našich programů je důkladně vědecky propočítaná plnohodnotná výživa na obsah všech 46 esenciálních živin. Vždy v závislosti na konkrétním zdravotním problému je upravena tak, aby neobsahovala potraviny, které při daném zdravotním problému vadí.

Za tuto dobu mi prošly rukama stovky klientů a z jejich dotazníků často vyplývalo, že sice většina měla kaloricky dostatečně vydatnou stravu a zdálo by se, že jim nic nechybí. Ale podrobnou analýzou jsem si ověřoval, že mnoha z nich chyběly některé důležité živiny. Také struktura stravy byla špatná.  Mnoho lidí trpí také překyselením organismu, což vede také k celé řadě dalších zdravotních problémů. Kombinace těchto příčin pak vede ke zdravotním problémům. Pacienti s roztroušenou sklerózou jsou na tom podobně a možná hůře, než běžná populace. Proto pomáhá systémový přístup.  

Náš Regenerační program při roztroušené skleróze působí na všechny známé příčiny roztroušené sklerózy. Sami pak řešíte jen ty, které u vás připadají v úvahu. Podle našich několikaletých zkušeností s klienty již víme, že program funguje a zlepšuje zdravotní stav. Ale chce to trpělivost – bude vám trvat více měsíců, podle zkušeností našich klientů spíše více než rok, než se vám zdravotní stav výrazně zlepší. Organismus se opravuje relativně pomalu. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud potřebujete řešit hlavně roztroušenou sklerózu, můžete se s programem seznámit (je tam i video)  v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá již více než 30 let. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.