Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza a jak účinně zlepšit stav metodami lékařů přírodní medicíny

Proč použít metody lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že i s roztroušenou sklerózou se dá aktivně něco dělat. Můžete svůj stav zlepšit a udržet ho v tzv. remisi. Bohužel u autoimunitních onemocnění jste vždy ohroženi celoživotně (vysvětlím na konci článku). Proto vám doporučíme postup, jak si dobrý zdravotní stav udržet trvale.

Podle lékařů západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny) je možné zlepšit i ty nejtěžší chronické zdravotní problémy. Je však nutné SYSTEMATICKY PŮSOBIT NA SKUTEČNÉ PŘÍČINY zdravotního problému. Tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. U roztroušené sklerózy se postupuje jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost mozkových, imunitních a nervových buněk. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k výraznému zlepšení zdraví. Roztroušená skleróza se dostává do stavu remise. Je to úplně jiný postup, než léčba pomocí léků, a také proto může přinést jiné výsledky (to je odpověď pro ty, kterým lékaři řekli, že mají jen léky). Dále se dozvíte podrobnosti.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Proto jim lze důvěřovat. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět z mé přednášky na videu na našem webu (sekce VIDEO).

Hlavní příčiny roztroušené sklerózy podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má roztroušená skleróza – coby autoimunitní onemocnění – více příčin, které obvykle působí současně. Hlavní příčiny roztroušené sklerózy jsou:

1/ nedostatek některé ze 46 esenciálních (nenahraditelných živin), které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou,

2/ překyselení mezibuněčného prostoru,

3/ dlouhotrvající stres,

4/ užívání některých léků,

5/ konzumace nevhodných potravin,

6/ špatná imunita – autoimunita,

7/ špatný stav střevní mikroflóry, případně škodlivé patogeny v organismu,

8/ chemikálie z potravy či životního prostředí a další příčiny.

U každého, kdo má roztroušenou sklerózu, se ale nemusí vyskytovat všechny příčiny, a nebo se příčiny vyskytují v rozdílné míře. Proto je klinický obraz roztroušené sklerózy u každého pacienta různý. Jak sami vidíte, tyto příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Může ale pomoci řízená regenerace. Dále se blíže seznámíte s tím, jak se pomocí regeneračních metod jednotlivé příčiny odstraňují.

Jak systémově probíhá regenerace při roztroušené skleróze?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Pokud chce dobrou úrodu, musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí kvalitní plody. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk (včetně mozkových a imunitních). Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené prostředí. Mozek i imunitní systém začnou lépe fungovat. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při roztroušené skleróze, který vám v případě zájmu poskytneme.

Ve svých článcích se pokouším jít vždy až k jádru problému. Ukážu vám proto, proč jednotlivé regenerační metody mohou zlepšit stav roztroušené sklerózy. To vám pomůže pochopit, proč toto systémové řešení je správné.

Vyloučení některých potravin při řešení roztroušené sklerózy

Důležitou regenerační metodou při řešení roztroušené sklerózy je omezení některých nevhodných potravin. Lékaři západní přírodní medicíny doporučují vyloučit potraviny, které mají potenciál vytvářet alergické reakce a nezdravě aktivovat imunitní systém. Tam patří zejména mléčné výrobky a výrobky s obsahem lepku (zejména pšenice). Mnozí pacienti s roztroušenou sklerózou si tento typ diety zavádějí sami a mnohdy se diví, že se jim zdravotní stav nelepší, ale často i zhoršuje. Problém ale není v tom, že sami vyloučí mléčné výrobky a lepek, ale v tom, že v jejich výživě pak chybí některé důležité živiny, které tyto vyloučené potraviny do těla normálně dodávají (např. vápník, hořčík). A to je kardinální chyba. Proto my v Regeneračním programu sice mléčné výrobky a lepek také vylučujeme, ale zavádíme lepší systém stravování – plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 potřebných živin v dostatečném množství.

Plán plnohodnotné výživy při roztroušené skleróze

Hlavním problémem při roztroušené skleróze je, že organismus provádí destrukci tzv. myelinových obalů nervů zejména v mozku. Vznikají tzv. léze. Obnažená nervová vlákna špatně vedou nervové signály a s tím souvisí celá řada problémů typických pro roztroušenou sklerózu. Obecně se uvádí, že k destrukci dochází tím, že tyto myelinové obaly napadne vlastní imunitní systém. Dále většinou odborné vysvětlení chybí, pokusím se objasnit podrobněji.

Podle mého názoru imunitní systém nenapadá buňky jen tak bez důvodu. Prapříčinou je vždy špatný stav buněk, které se pak imunitnímu systému jeví jako cizorodé či oslabené, a proto je napadá. Jde o podobnou situaci, jako když imunitní systém napadá a ničí rakovinové buňky, které průběžně vznikají i v těle zdravých lidí.

Proč jsou buňky oslabeny?

Jednou z hlavních příčin špatné funkce buněk je vždy nedostatek živin – vlastně podvýživa v některé ze 46 esenciálních živin. Tělo totiž může hladovět, i když jíte a zdánlivě máte “plný talíř”! Nasytit vás může i potrava, která nemá dostatek všech 46 živin (stačí, když má dost kalorií). Je třeba si uvědomit, že každá esenciální živina je pro činnost organismu důležitá, a pokud organismus všechny živiny nemá v dostatečné míře, nefunguje dobře. Oslabené buňky jsou natolik pozměněné, že se našemu imunitnímu systému mohou jevit jako cizorodé, a proto je i napadá. Toto je tedy jednoduše popsaný mechanismus, jak přibližně dochází k roztroušené skleróze. Proto v Regeneračním programu při roztroušené skleróze najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin. Více s o plnohodnotné výživě dozvíte v odkazovaném článku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na činnost buněk, které tvoří myelin

Druhou příčinou, proč dochází k destrukci myelinových obalů nervů, je narušená činnost buněk, kde se vlastní myelin tvoří – jmenují se oligodendrocyty. Tyto buňky si mohou narušit svoji činnost vlastními odpadními látkami. Pokud je organismus nestačí odvádět z organismu, ukládají se v mezibuněčném prostoru. Německá přírodní medicína tuto situaci nazývá překyselením organismu. Toto nepřátelské okolí buněk, se špatným pH, narušuje následně i činnost hormonů a enzymů, které jsou rozhodující pro správnou funkci buněk a jsou právě na pH velice citlivé. To vše dohromady ovlivňuje funkčnost oligodendrocytů. Nepochybně i jejich schopnost produkovat myelin.

K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace. (To podporuje i jednu z možných příčin – dlouhodobý stres přispívá k roztroušené skleróze). 

Proto pro zajištění dobré funkce buněk – oligodendrocytů je důležité, aby strava při roztroušené skleróze zajišťovala průběžné odkyselování mezibuněčného prostoru. Toho se dá dosáhnout vyváženou skladbou kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. Tuto podmínku splňuje i plán plnohodnotné výživy, který je součástí našeho Regeneračního programu při roztroušené skleróze. 

Vliv dlouhodobého stresu na roztroušenou sklerózu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin roztroušené sklerózy. Při dlouhodobém stresu je totiž trvale nabuzen imunitní systém, který se pak chová nestandardně a často napadá i vlastní buňky. Dlouhodobý stres také způsobuje vyčerpání zásob některých živin – například vitaminů skupiny B, vitaminu C, hořčíku apod. Tento stav vede zpětně k nedostatečné výživě. Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně zase přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě roztroušené sklerózy také pozornost psychické stránce tohoto zdravotního problému. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Ty jsou obsaženy i v našem regeneračním programu. 

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě, které výrazně podporují zánět. Důležitý je i poměr mezi omega 3 (protizánětlivými) a omega 6 mastnými kyselinami (zánětlivými). Náš Regenerační program při roztroušené skleróze toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů. Je to významná regenerační metoda.

Problém autoimunity

Náš regenerační program vychází z toho, že roztroušená skleróza má autoimunitní charakter. Tj. v organismu je stav, kdy vlastní imunitní systém napadá místo cizích organismů (např. virů, mikrobů) naše vlastní tkáně. Výše uvedené regenerační metody pomáhají obnovit zdraví všech buněk včetně buněk lymfatického systému i střevního traktu, kde zejména sídlí imunitní systém. V tomto směru náš regenerační program pomáhá. Ale je tu jedno důležité omezení.

Protože imunitní systém už má v paměti, že má napadat určitý druh poškozených buněk, dojde ke zhoršení zdravotního stavu vždy, když se v těle vyskytnou takto „poškozené“ buňky. Proto jsou lidé s autoimunitním onemocněním trvale ohroženou skupinou, a pokud chtějí udržet dobrý zdravotní stav, musí režimová opatření (např. podle našeho regeneračního programu) a dobrý stav buněk dodržovat celoživotně, jinak autoimunitní onemocnění propukne znovu. Ve světě lékaři dělají pokusy s „vymazáním“ imunitní paměti, což by mohlo – ale dle mého názoru jen ve spojení s výše uvedeným způsobem ozdravení buněk – vést k úplnému vyléčení autoimunitních onemocnění. Bohužel náš regenerační program neumí „vymazat“ imunitní paměť.

Další příčiny roztroušené sklerózy

Cílem tohoto článku není podrobně vylíčit, jak se odstraňují všechny příčiny roztroušené sklerózy. To najdete podrobně v Regeneračním programu při roztroušené skleróze. K vysvětlení systému, jak je třeba řešit roztroušenou sklerózu, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při roztroušené skleróze TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Individuální přístup

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při roztroušené skleróze vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka:

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že se váš stav stabilizuje. To dokladují příklady pacientů, kteří kteří roztroušenou sklerózu zvládli a žijí s ní úspěšně mnoho let. A to tak, že o svém onemocnění skoro neví. Čerpám už i ze zkušeností s našimi klienty, kteří delší dobu dodržují náš regenerační program.

Pokud potřebujete řešit hlavně roztroušenou sklerózu, můžete se s programem seznámit (k dispozici je i video) v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při roztroušené skleróze

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá již od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.