Revmatická artritida

Revmatická artritida a jak se jí zbavit pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Proč použít metody lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že s revmatickou artritidou se nemusíte smířit. Tento chronický problém se nedá vyléčit léky, potřebuje jiný – komplexnější přístup. Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY působit na hlavní příčiny revmatické artritidy. Postupuje se tak, že se v organismu se vytvářejí lepší podmínky pro činnost buněk kloubní výstelky. K tomu používají jednotlivé regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, tím revmatická artritida přirozeně odchází. Dále se dozvíte podrobnosti. Stejný postup lze použít i v případě revmatoidní artititidy – což je autoimunitní onemocnění. Zde se také může výrazně zlepšit zdravotní stav, ale autoimunitní ohrožení přesto trvá. Na konci článku vysvětlím podrobněji.

Hlavní příčiny revmatické artritidy

Lékaři přírodní medicíny (např. zaměřeni na funkční medicínu) uvádějí jako hlavní příčinu revmatické artritidy dlouhodobý vnitřní zánět organismu. Ten může mít celou řadu příčin, které působí současně jako např.:

1/nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin,

2/ překyselení mezibuněčného prostoru (špatně složená strava z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin),

3/ špatný stav střevního traktu,

4/ konzumace některých nevhodných potravin,

5/špatná struktura konzumovaných tuků,

6/ dlouhodobý stres,

7/ vliv toxinů z životního prostředí,

8/ narušená imunita – autoimunita

8/ další příčiny. 

U každého, kdo má artritidu, se ale nemusí vyskytovat všechny příčiny anebo se příčiny vyskytují v rozdílné míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Může ale pomoci řízená regenerace. Dále se blíže seznámíte s tím, jak se pomocí regeneračních metod, jednotlivé příčiny odstraňují.

Jak vzniká revmatická artritida?

Ve svých článcích se snažím vždy podrobně vysvětlit podstatu problému. To vám pomůže pochopit, že naše systémové řešení je správné. Ukážu vám to i u revmatické artritidy.

Revmatická artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje výstelku – synoviální membránu – kloubních pouzder. Počátek zánětu je vždy v narušení činnosti buněk této výstelky. Buňku si vždy můžete představit jako miniaturní továrnu, která má dvě hlavní funkce – produkuje důležité látky (např. kloubní maz, kolagen, kyselinu hyaluronovou), ale produkuje i zplodiny – odpadové látky. Tyto odpadové látky jsou samy o sobě zánětlivé. Pokud se nedostatečně odvádějí do krevního oběhu a začnou se akumulovat v kloubu, jsou jednou z možných příčin zánětu. Zánět může začít také poraněním kloubů, kdy se poškodí část buněk. Zpravidla působí v nějaké míře všechny tyto příčiny společně. Na zánět reaguje imunitní systém, který se snaží poškozené místo opravit. Kloub otéká, rudne a bolí. Zpravidla v této chvíli začínáme užívat léky proti bolestem nebo protizánětlivé léky. Většinou se i méně pohybujeme, což sníží přirozenou detoxikaci. I když se bolest sníží, problém se nevyřešil. Naopak snížíme tím účinnost imunitního systému. Zánět je v těle dál, až se stane chronickým. Nemocné buňky se špatně dělí nebo jsou ničeny jako nepotřebné a dochází tím k degeneraci výstelky kloubu. Toto je tedy jednoduše popsaný mechanismus, jak přibližně dochází k revmatické artritidě. Proto správný postup při řešení revmatické artritidy je vytvořit dobré podmínky pro činnost buněk, které tvoří výstelku kloubu – synoviální membránu. Buňky pak začnou znovu dobře fungovat, zánět odejde. To je vlastně i systémový princip, který uplatňujeme při odstraňováni revmatické artritidy.

Jak systémově probíhá regenerace při revmatické artritidě?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Pokud chce dobrou úrodu, musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí kvalitní jahody. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk výstelky kloubů. Tyto podmínky je důležité nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené prostředí. Zánět odejde. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu výstelky kloubu a k odstranění zánětu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při revmatické artritidě, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím vás ozdravují i celkově.

Vliv některých potravin na artritidu

Lékaři západní přírodní medicíny považují za důležité dočasně ze stravy vyloučit některé problematické tzv. zánětlivé potraviny. Patří nim mléčné výrobky, pro obsah kaseinu a laktózy, dále výrobky s obsahem lepku (zejména pšeničné výrobky – chléb. rohlíky, sušenky apod.). Tyto zánětlivé potraviny obvykle zhoršují stav střevního traktu a tím omezují vstřebávání živin. To je hlavní důvod proč se v začátku regenerace tyto potraviny vylučují. Ovšem nelze je ze stravy vyloučit jen tak, je nutné je adekvátně nahradit. Strava i při omezení některých potravin musí mít dostatek všech 46 potřebných živin, tj. musí být plnohodnotná.

Plnohodnotná výživa při revmatické artritidě

Při revmatické artritidě se omezují některé potraviny, (lepek, mléčné výrobky a některé další). Automaticky tím dochází i k omezení příjmu esenciálních živin. Ale právě tyto esenciální živiny ovlivňují všechny pochody v organismu, včetně správné činnosti buněčných elektráren – mitochondrií. Tuto energii buňky potřebují k tomu, aby mohly plnit všechny své funkce. 

Proto v našem regeneračním programu je strava i přes vyloučené potraviny odborně propočítána tak, aby i v omezené stravě bylo obsaženo všech 46 esenciálních živin nejméně ve 100% doporučených denních dávek, jak je doporučují výživové společnosti (to je tzv. plnohodnotná výživa). Dostanete přesný stravovací plán včetně potřebných doplňků stravy, který vám zajistí ozdravnou výživu s obsahem všech 46 esenciálních živin. Nic vám nebude chybět. Proto tato regenerační metoda funguje.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!!

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
  2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
  4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  5. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
  6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
  7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
  8. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).
  9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
  10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
  11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
  12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru a vliv na artritidu

Za jednu z dalších příčin revmatické artritidy se považuje tzv. překyselení mezibuněčného prostoru, což je stav, kdy buňky mají své okolí znečištěné svými metabolity (mění se pH). V tomto mezibuněčném prostoru se odehrává mnoho reakcí, které jsou ale vlivem překyselení značně omezeny (např. činnost enzymů a hormonů). Proto zde buňky nemohou dobře fungovat. K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě převažující konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, sýrů, mléka, uzenin, bílého pečiva a sladkosti nad zásadotvornými, což jsou ovoce a zelenina. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu a stresy. Překyselení organismu je výrazným zdrojem všech zánětů v organismu. Proto při regeneraci musí být strava nejen plnohodnotná, ale vyvážená z hlediska obsahu zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. Takový plán výživy najdete i našem Regeneračním programu.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě. Náš Regenerační program při revmatické artritidě toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů.

Význam bóru při artritidě

Od roku 1963 se hromadí důkazy, které naznačují, že bór je důležitý stopový prvek nutný pro správný metabolismus kostí a důležitý pro nápravu všech kostních a zubních problémů (osteoporóza, artróza, artritida, zubní problémy). Toto objevil australský lékař a odborník na botaniku Dr. Rex Newnham, který sám trpěl artritidou a zařazením bóru do své výživy se artritidy zbavil. Tento vědec po celém světě zkoumal závislost mezi obsahem bóru v půdě a mírou výskytu artritidy u obyvatelstva. Zjistil, že v zemích, kde je příjem bóru obvykle 1 mg/den nebo méně, se odhadovaný výskyt artritidy pohybuje v rozmezí od 20 do 70%, zatímco v oblastech světa, kde je příjem bóru obvykle 3 až 10 mg, se odhadovaný výskyt artritidy pohybuje v rozmezí 0 až 10%. Někteří němečtí lékaři přírodní medicíny uvádějí, že bór je s největší pravděpodobností velice důležitý pro činnost příštítných tělísek, které produkují hormon kalcitonin, nezbytný pro správný metabolismus vápníku v těle. Tito lékaři uvádějí, že bór je pro činnost příštítných tělísek podobně důležitý jako jód pro činnost štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že se množí důkazy o tom, že zemědělská půda je hodně vyčerpaná a neobsahuje (vzhledem ke kyselým dešťům) bór, považujeme za důležité preventivně suplementovat v nízkých dávkách bór trvale. Proto v Regeneračním programu doporučujeme užívání doplňkového bóru. K tomu jsme vyvinuli speciální doplněk stravy, který vedle bóru obsahuje i doporučené denní dávky dalších často nedostatkových živin, nutných pro zdraví kostí i celého organismu (vitamin D, betakaroten, kyselina alfa lipoová a vitamin K2).

Poznámka k revmatoidní artritidě – posílení imunity

Výše uvedené platí pro revmatickou artritidu, kterou lze popsanými metodami úplně odstranit (pokud nedošlo k velkým a nevratným degenerativním změnám). Pokud má někdo diagnostikovanou revmatoidní artritidu (autoimunitní onemocnění), používá se stejný postup regenerace, je však třeba počítat s tím, že nebezpečí revmatoidní artritidy nejde úplně eliminovat. Ale lze s ním dobře žít. Vysvětlím podrobněji.

V případě autoimunitních onemocnění se autoimunita – tj. stav, kdy vlastní imunitní systém napadá místo cizích organismů (např. virů, mikrobů a rakovinných buněk) naše vlastní tkáně – považuje zatím za něco stálého a neměnného. Prostě za něco, co už nejde léčit či ovlivnit. Ale lékaři přírodní medicíny – např. funkční medicíny – s tím nesouhlasí. I lidé s autoimunitním onemocněním mohou být s regenerací úspěšní, ale s určitým omezením.

U autoimunitních onemocnění jsou oslabeny některé tkáně. Příčinou je špatná funkce buněk napadených tkání. Ta je způsobena přemírou toxinů, špatným složením buněčných membrán, nedostatečnou výživou, špatným prokrvením v důsledků zánětu nebo poškození, vlivem cizích organismů apod. Vlivů může být více. Tyto pozměněné buňky (u roztroušené sklerózy např. myelinové obaly mozkových buněk, u Crohnovy choroby buňky střevní sliznice, u revmatoidní artritidy – buňky kloubní výstelky apod.) se imunitnímu systému jeví jako cizorodé, a proto je napadá.

Proto lékaři funkční medicíny (a my v regeneračních programech také) svým pacientům s autoimunitním onemocněním doporučují kroky, které ozdravují buňky poškozených tkání. K tomu slouží výše popsané regenerační metody – průběžné odkyselování, plnohodnotná výživa, zlepšení stavu střevního traktu, odstranění trvalého stresu apod. Pokud se podaří obnovit správnou funkci buněk (současným působením všech potřebných ozdravných metod), tkáně se ozdravují, stávají se normálními a tím přestávají být cílem imunitního systému. Tím se dá trochu oklamat imunitní systém. Stejné ozdravné metody zlepšují i vlastní produkci buněk imunitního systému a zejména B – lymfocytů (produkují je buňky kostní dřeně) a T – lymfocytů (produkují buňky brzlíku). Situace je daleko složitější, popsal jsem jen princip.

Naše regenerační programy – i podle zkušeností našich klientů, zlepšují imunitu. Klienti jsou méně nemocní a pokud se setkají s novým patogenem, zpravidla ho rychle zvládnou. To se týká i klientů s autoimunitním onemocněním. Ti se však i nadále musejí mít více na pozoru.

Protože jejich imunitní systém už má v paměti, že má napadat určitý druh poškozených buněk, dojde ke zhoršení zdravotního stavu vždy, když se v těle vyskytnou „poškozené“ buňky. Proto jsou lidé s autoimunitním onemocněním trvale ohroženou skupinou a pokud chtějí udržet dobrý zdravotní stav, musí režimová opatření (např. podle našeho regeneračního programu) a dobrý stav buněk dodržovat celoživotně, jinak autoimunitní onemocnění propukne znovu. Ve světě lékaři dělají pokusy s „vymazáním“ imunitní paměti, což by mohlo – ale dle mého názoru jen ve spojení s výše uvedeným způsobem ozdravení buněk – vést k úplnému vyléčení autoimunitních onemocnění. Toto se týká také revmatoidní artritidy.

Další příčiny revmatické artritidy

Cílem tohoto článku není podrobně vylíčit, jak se odstraňují všechny příčiny revmatické artritidy. To najdete podrobně v Regeneračním programu při revmatické artritidě. Myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit revmatickou artritidu, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při revmatické artritidě TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při revmatické artritidě vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Např. pokud někdo má nadváhu, program mu dá přesný návod, jak zdravě a příjemně zhubnout. Pokud nadváhu nemá, metodu na snížení váhy používat nebude. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pro řešení revmatické artritidy se nejlépe hodí Regenerační program při revmatické artritidě podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (k dispozici je i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při revmatické artritidě podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí získáte více informací)

  • Navrhneme nejvhodnější postup právě pro Vás
  • Někdy je vhodné regenerační programy zkombinovat, jindy řešíme zdravotní problémy postupně. Platíte vždy jen za jeden regenerační program (bez ohledu na počet zdravotních problémů)
  • Řešení najdeme skoro pro každého. Odpovídáme do dvou pracovních dnů
  • Pomoc s výběrem regeneračního programu je ZDARMA

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.