Revmatická artritida a jak se jí zbavit pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Proč použít metody lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že s revmatickou artritidou se nemusíte smířit. Tento chronický problém se nedá vyléčit léky, potřebuje jiný – komplexnější přístup. Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny revmatické artritidy. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, tím revmatická artritida přirozeně odchází. Dále se dozvíte podrobnosti. Stejný postup lze použít i v případě revmatoidní artititidy – což je  autoimunitní onemocnění. Zde se také může výrazně zlepšit zdravotní stav, ale autoimunitní ohrožení přesto trvá. Na konci článku vysvětlím podrobněji.

Hlavní příčiny revmatické artritidy

Lékaři přírodní medicíny (např. zaměřeni na funkční medicínu) uvádějí jako hlavní příčinu revmatické artritidy dlouhodobý vnitřní zánět organismu. Ten může mít celou řadu příčin, které působí současně jako např.: nedostatek některých důležitých živin, toxiny ve vnitřním prostředí organismu, snížená činnost buněčných elektráren – mitochondrií, špatný stav střevního traktu, špatně složená strava z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin, dlouhodobý stres, špatná struktura konzumovaných tuků z hlediska nasycených, mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin a další. Všechny tyto příčiny mají nějakou souvislost s kvalitou výživy a životním stylem.

Já se ve svých článcích snažím vždy podrobně vysvětlit podstatu problému. To vám pomůže pochopit, že naše systémové řešení je správné. Ukážu vám to i u revmatické artritidy.

Revmatická artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje výstelku – synoviální membránu – kloubních pouzder. Počátek zánětu je vždy v narušení činnosti buněk této výstelky. Buňku si vždy můžete představit jako miniaturní továrnu, která má dvě hlavní funkce – produkuje důležité látky (např. kloubní maz, kolagen, kyselinu hyaluronovou), ale produkuje i zplodiny – odpadové látky. Tyto odpadové látky jsou sami o sobě zánětlivé. Pokud se nedostatečně odvádějí do krevního oběhu a začnou se akumulovat v kloubu, jsou jednou z možných příčin zánětu. Zánět může začít také poraněním kloubů, kdy se poškodí část buněk. Ta může být narušena také nedostatkem živin, které buněčné elektrárny – mitochondrie – potřebují pro výrobu buněčné energie. Zpravidla působí v nějaké míře všechny tyto příčiny společně. Na zánět reaguje imunitní systém, který se snaží poškozené místo opravit. Kloub otéká, rudne a bolí. Na odstranění zánětu působí řada imunitních látek, které se hromadí v synoviální membráně. Krátkodobě se jedná o přirozenou a užitečnou reakci organismu, která má pomoci se zánětu zbavit. V tuto chvíli by asi bylo nejsprávnější tělu dopřát klid, podpořit výživu a detoxikaci, aby zánět mohl přirozeně odejít. Ale to zpravidla neděláme, často začínáme užívat léky proti bolestem nebo protizánětlivé léky. Většinou se i méně pohybujeme, což sníží přirozenou detoxikaci. I když se bolest sníží, problém se nevyřešil. Naopak snížíme tím účinnost imunitního systému. Zánět je v těle dál, až se stane chronickým. Nemocné buňky se špatně dělí nebo jsou ničeny jako nepotřebné a dochází tím k degeneraci výstelky kloubu. Toto je tedy jednoduše popsaný mechanismus, jak přibližně dochází k revmatické artritidě. Proto správný postup při řešení revmatické artritidy je vytvořit dobré podmínky pro činnost buněk, které tvoří výstelku kloubu – synoviální membránu. Buňky pak začnou znovu dobře fungovat, zánět odejde. To je vlastně i systémový princip, který uplatňujeme při odstraňováni revmatické artritidy.

Jak systémově probíhá regenerace při revmatické artritidě?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit několik dobrých podmínek (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk výstelky kloubů. Potom je třeba tyto podmínky nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. A zánět odejde. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu výstelky kloubu a k odstranění zánětu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při revmatické artritidě, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím vás ozdravují i celkově.

Vliv některých potravin na artritidu

Lékaři západní přírodní medicíny považují za důležité dočasně ze stravy vyloučit některé problematické tzv. zánětlivé potraviny. Patří nim mléčné výrobky, pro obsah kaseinu a laktózy, dále výrobky s obsahem lepku (zejména pšeničné výrobky – chléb. rohlíky, sušenky apod.). Tyto zánětlivé potraviny obvykle zhoršují stav střevního traktu a tím omezují vstřebávání živin. To je hlavní důvod proč se v začátku regenerace tyto potraviny vylučují. Ovšem tyto potraviny nelze ze stravy vyloučit jen tak, je nutné adekvátně nahradit. Strava i při omezení některých potravin musí mít dostatek všech potřebných živin, tj. musí být plnohodnotná.

Plnohodnotná výživa při revmatické artritidě

Při revmatické artritidě se omezují některé potraviny, (lepek, mléčné výrobky a některé další).  Automaticky tím dochází i k omezení příjmu esenciálních živin. Ale právě tyto esenciální živiny ovlivňují všechny pochody v organismu, včetně dobré činnosti buněčných elezráren – mitochondrií. Tuto energii buňky potřebují k tomu, aby mohly plnit všechny své funkce.  Esenciální živiny mají jednu zásadní vlastnost – a sice organismus je nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit. MUSÍ být dodány potravou. Proto je složení stravy extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy.

Proto v našem regeneračním programu je strava i přes vyloučené potraviny odborně propočítána tak, aby i v omezené stravě byly obsaženo všech 46 esenciálních živin nejméně ve 100% doporučených denních dávek, jak je doporučují výživové společnosti (to je tzv. plnohodnotná výživa). Dostanete přesný stravovací plán včetně potřebných doplňků stravy, který vám zajistí ozdravnou výživu. Nic vám nebude chybět.

Překyselení mezibuněčného prostoru a vliv na artritidu

Za jednu z dalších příčin revmatické artritidy se považuje tzv. překyselení mezibuněčného prostoru, což je stav, kdy buňky mají své okolí znečištěné svými metabolity, tzv. překyselené (je tam jiné pH). V tomto mezibuněčném prostoru se odehrává mnoho reakcí, které jsou ale vlivem překyselení značně omezeny (např. činnost enzymů a hormonů). Proto zde buňky nemohou dobře fungovat. K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě převažující konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, sýrů, mléka, uzenin, bílého pečiva a sladkosti nad zásadotvornými, což jsou ovoce a zelenina. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu a stresy. Překyselení organismu je také výrazným zdrojem všech zánětů v organismu. Proto při regeneraci musí být strava nejen plnohodnotná, ale vyvážená z hlediska obsahu zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. Takový plán výživy najdete i našem Regeneračním programu.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě. Náš Regenerační program při revmatické artritidě toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů.

Význam bóru při artritidě

Od roku 1963 se hromadí důkazy, které naznačují, že bór je důležitý stopový prvek nutný pro správný metabolismus kostí a důležitý pro nápravu všech kostních a zubních problémů (osteoporóza, artróza, artritida, zubní problémy). Toto objevil australský lékař a odborník na botaniku Dr. Rex Newnham, který sám trpěl artritidou a zařazením bóru do své výživy se své artritidy zbavil. Tento vědec po celém světě zkoumal závislost mezi obsahem bóru v půdě a mírou výskytu artritidy u obyvatelstva. Zjistil, že v zemích, kde je příjem bóru obvykle 1 mg/den nebo méně, se odhadovaný výskyt artritidy pohybuje v rozmezí od 20 do 70%, zatímco v oblastech světa, kde je příjem bóru obvykle 3 až 10 mg, se odhadovaný výskyt artritidy pohybuje v rozmezí 0 až 10%. Někteří němečtí lékaři přírodní medicíny uvádějí, že bór je s největší pravděpodobností velice důležitý pro činnost příštítných tělísek, které produkují hormon kalcitonin, nezbytný pro správný metabolismus vápníku v těle. Tito lékaři uvádějí, že bór je pro činnost příštítných tělísek podobně důležitý jako jód pro činnost štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že se množí důkazy o tom, že zemědělská půda je hodně vyčerpaná a neobsahuje (vzhledem ke kyselým dešťům) bór, považujeme za důležité preventivně suplementovat v nízkých dávkách bór trvale. Proto v Regeneračním programu doporučujeme užívání doplňkového bóru. K tomu jsme vyvinuli speciální doplněk stravy, který vedle bóru obsahuje i doporučené denní dávky dalších často nedostatkových živin, nutných pro zdraví kostí i celého organismu (vitamin D, betakaroten, kyselina alfa lipoová a vitamin K2).

Poznámka k revmatoidní artritidě – posílení imunity

Výše uvedené platí pro revmatickou artritidu, kterou lze popsanými metodami úplně odstranit (pokud nedošlo k velkým a nevratným degenerativním změnám). Pokud má někdo diagnostikovanou revmatoidní artritidu (autoimunitní onemocnění), používá se stejný postup regenerace, ale je třeba počítat s tím, že nebezpečí revmatoidní artritidy nejde úplně eliminovat. Ale lze s ním dobře žít. Vysvětlím podrobněji.

V případě autoimunitních onemocnění se autoimunita – tj. stav, kdy vlastní imunitní systém napadá místo cizích organismů (např. virů, mikrobů) a rakovinných buněk naše vlastní tkáně – považuje zatím za něco stálého a neměnného. Prostě za něco, co už nejde léčit či ovlivnit. Ale lékaři přírodní medicíny – např. funkční medicíny – s tím nesouhlasí. I lidé s autoimunitním onemocněním mohou být s regenerací úspěšní, ale s určitým omezením.

 U autoimunitních onemocnění jsou oslabeny některé tkáně. Příčinou je špatná funkce buněk napadených tkání. Ta je způsobena přemírou toxinů, špatným složením buněčných membrán, nedostatečnou výživou, špatným prokrvením v důsledků zánětu nebo poškození, vlivem cizích organismů apod. Vlivů může být více. Tyto pozměněné buňky (u roztroušené sklerózy např. myelinové obaly mozkových buněk, u Crohnovy choroby buňky střevní sliznice, u revmatoidní artritidy – buňky kloubní výstelky apod.)  se imunitnímu systému jeví jako cizorodé, a proto je napadá.

Proto lékaři funkční medicíny (a my v regeneračních programech také) svým pacientům s autoimunitním onemocněním doporučují kroky, které ozdravují buňky poškozených tkání. K tomu slouží výše popsané regenerační metody – průběžné odkyselování, plnohodnotná výživa, zlepšení stavu střevního traktu, odstranění trvalého stresu apod.  Pokud se podaří obnovit správnou funkci buněk (současným působením všech potřebných ozdravných metod), tkáně se ozdravují, stávají se normálními a tím přestávají být cílem imunitního systému. Tím se dá trochu oklamat imunitní systém.  Stejné ozdravné metody zlepšují i vlastní produkci buněk imunitního systému a zejména B – lymfocytů (produkují je buňky kostní dřeně) a T – lymfocytů (produkují buňky brzlíku). Situace je daleko složitější, popsal jsem jen princip.

Naše regenerační programy – i podle zkušeností našich klientů, zlepšují imunitu. Klienti jsou méně nemocní a pokud se setkají s novým patogenem, zpravidla rychle zvládnou. To se týká i klientů s autoimunitním onemocněním. Ti ale mají i nadále. problém.

Protože jejich imunitní systém už má v paměti, že má napadat určitý druh poškozených buněk, dojde ke zhoršení zdravotního stavu vždy, když se v těle vyskytnou „poškozené“ buňky. Proto jsou lidé s autoimunitním onemocněním trvale ohroženou skupinou a pokud chtějí udržet dobrý zdravotní stav, musí režimová opatření (např. podle našeho regeneračního programu) a dobrý stav buněk dodržovat celoživotně, jinak autoimunitní onemocnění propukne znovu. Ve světě lékaři dělají pokusy s „vymazáním“ imunitní paměti, což by mohlo – ale dle mého názoru jen ve spojení s výše uvedeným způsobem ozdravení buněk – vést k úplnému vyléčení autoimunitních onemocnění. Toto se týká také revmatoidní artritidy.

Další příčiny revmatické artritidy

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které ji způsobují. Patří k nim dlouhodobý stres, vysoká konzumace sacharidů s vysokým glykemickým indexem, velká nadváha, nedostatek aerobních aktivit, nedostatek spánku. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit revmatickou artritidu, to stačí.  Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách.  My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při revmatické artritidě TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.   

Úspěch při řešení revmatické artritidy má každý, kdo SOUČASNÉ ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při revmatické artritidě vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Např. pokud někdo má nadváhu, program mu dá přesný návod, jak zdravě a příjemně zhubnout.  Pokud někdo nadváhu nemá, metodu na snížení váhy používat nebude.  Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.  

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.    

Pro řešení revmatické artritidy se nejlépe hodí Regenerační program při revmatické artritidě podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při revmatické artritidě podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí získáte více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.