Reflux jícnu

Reflux jícnu a jak se ho zbavíte pomocí metod lékařů přírodní medicíny

Proč věřit radám lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že reflux jícnu se dá celkem pohodlně odstranit. Je ale třeba působit na skutečné příčiny narušené funkce spodního svěrače jícnu, který způsobuje reflux. Tyto příčiny podle lékařů západní přírodní medicíny nejde odstranit pomocí léků. Léky mohou jen zmírnit příznaky, refluxní choroba jícnu se jen léky odstranit nedá.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují také příčiny narušené funkce svěrače jícnu. Organismus na změněné podmínky reaguje, činnost jícnu se upravuje. Regenerace funguje poměrně rychle, v řádu týdnů až několika měsíců. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů přírodní medicíny. Více se o těchto lékařích můžete dozvědět z mé přednášky v sekci VIDEO. 

Čím je způsoben reflux jícnu?

Většina článků na internetu se spokojuje s konstatováním, že při refluxu jícnu je oslabena činnost dolního svěrače jícnu. Oslabenou funkci sfinkteru považují jiní autoři za něco předem daného. A že se s tím nedá nic dělat. Lékaři přírodní medicíny si to nemyslí a spíše kladou otázku: „Proč tento dolní svěrač jícnu špatně funguje a jak lze zlepšit jeho činnost?“ 

Pojďme se tedy na funkci sfinkteru podrobně podívat. Jak známo, jedná se o kruhový sval, tvořený z hladké svaloviny. Tuto svalovinu nemůžete ovládat vůlí, jako třeba stahy břicha. Stahy jsou řízeny nevědomě, ovládá je tzv. bloudivý nerv a hormony. Hormony a nervy (zejména neurotransmitery) jsou závislé na pH vnitřního prostředí. Pokud je pH nevhodné (kyselé), hormony a neurotransmitery nefungují dobře. Vnitřní biochemické prostředí organismu lze ale ovlivnit výživou (zejména tzv. odkyselením organismu a plnohodnotnou výživou – popíši dále). Tím se ovlivní i činnost sfinkteru jícnu. To je i cílem regenerace při refluxu jícnu. Popsal jsem velice zjednodušeně. 

Další příčiny, které ovlivňují činnost svěrače jícnu

Podle lékařů přírodní medicíny mají (vedle překyselení a nedostatečné výživy) na vznik refluxu vliv ještě tyto běžné příčiny: 

1/ špatné kombinování některých potravin,

2/konzumace některých nevhodných potravin,

3/dlouhodobé užívání některých léků,

4/dlouhodobý stres,

5/ nadváha,

6/ nedostatek spánku a další příčiny.

Jak sami vidíte tyto příčiny refluxu jícnu nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz refluxu jícnu může být u každého pacienta trochu odlišný. 

Jak systémově probíhá regenerace při refluxu jícnu?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Aby se jahodám dařilo, musí pro ně vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci spodního svěrače jícnu. Tyto podmínky je nutné nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve na tyto změněné vnitřní podmínky svěrač jícnu zareaguje. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou k odstranění refluxu jícnu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při refluxu jícnu, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny regenerační metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Vliv některých potravin při refluxu jícnu

Na začátku regenerace je potřeba z potravy vyloučit některé nevhodné potraviny a používat správné kombinace potravin v rámci jednotlivých denních jídel. Již tato změna pacientům s refluxem výrazně uleví. Ale je potřeba, aby i při omezení stravy výživa obsahovala všech 46 nezbytných živin. Tento přístup používáme i v Regeneračním programu při refluxu jícnu. Pacienti s refluxem tuto metodu sami často intuitivně používají. Ale pokud se určité potraviny ze stravy vylučují a trvá to delší dobu, zhoršuje se příjem některých živin a problém se vlastně prohloubí. Jen omezení potravin tedy nestačí. 

Vliv plnohodnotné výživy na reflux jícnu 

Je třeba nastavit jiný systém výživy. Tento musí dodržet seznam povolených a zakázaných potravin, musí respektovat pravidlo kombinování potravin a navíc MUSÍ být odborně propočítán. Proto v Regeneračním programu najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin. Tento přístup zajišťuje přísun všech nezbytných živin, které svěrač jícnu potřebuje pro svou činnost.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení organismu a jak přispívá k refluxu jícnu

Podle německých lékařů přírodní medicíny je druhou hlavní příčinou refluxní choroby jícnu tzv. překyselení organismu (překyselení mezibuněčných prostor – špatné pH). To je situace, kdy ve stravě dlouhodobě výrazně převažují tzv. kyselinotvorné potraviny (např. maso, sýry, těstoviny, ryby, chléb, cukrovinky a mléčné výrobky) nad tzv. zásadotvornými potravinami (to jsou ovoce a zelenina). Organismus má nedostatek zásaditých minerálů, které nutné potřebuje k udržení vnitřního prostředí v tzv. nezakyseleném stavu. Proto je plnohodnotná výživa v Regeneračním programu při refluxu jícnu vždy naplánována i tak, aby nezakyselovala (správný poměr zásadotvorných a kyselinotvorných potravin). To je velice významná regenerační metoda.

Vliv stresu na reflux jícnu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin refluxu jícnu. Každý stres organismus vnímá jako pokyn k boji s příkazem: “Uteč nebo bojuj”. Při stresu se prakticky zastavuje trávení. Tím se narušuje i příjem živin. Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě všech žaludečních potíží včetně refluxu jícnu také pozornost psychické stránce tohoto zdravotního problému. Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Ty jsou obsaženy i v našem Regeneračním programu při refluxu jícnu. Lepší odolnost vůči stresu zajišťuje také plnohodnotná a nezakyselující výživa.

Reflux jícnu můžete s námi definitivně vyřešit 

Cílem tohoto článku není podrobně rozebrat všechny příčiny, které působí při refluxu jícnu. Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Důležité je, že všechny příčiny můžete odstranit sami, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při refluxu jícnu TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny. 

Individuální přístup k regeneraci

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při refluxu jícnu vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo nadváhu, najde v programu plán redukční plnohodnotné výživy, která mu umožní pohodlně a zdravě snížit váhu (cca 3-4 kg/ měsíc. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců. 

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete lék. 

Pro řešení refluxu jícnu se nejlépe hodí Regenerační program při refluxu jícnu podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit ( k dispozici je vám též video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při refluxu jícnu

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, 2016, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.