Osteochondróza páteře a jak zlepšit stav pomocí metod lékařů přírodní medicíny

Jak na osteochondrózu – vyhřezlé ploténky – podle lékařů přírodní medicíny?

Pokud máte problémy s ploténkami, dostáváte se právě teď k informacím, které vám mohou výrazně pomoci. Tento článek je důležitý pro všechny, kdo jsou po operaci plotének nebo se na ni chystají. Pokud však následně ve svém životě nic nezměníte, může vás čekat i další operace. Seznámím vás s postupem, jak stav své páteře zlepšíte a zabráníte dalšímu zhoršování zdravotního stavu. Tento postup pochází od lékařů tzv. západní přírodní medicíny.

Proč používat ozdravné (regenerační) metody lékařů západní přírodní medicíny?

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé ozdravné (regenerační) metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Ve své praxi se zaměřují na změny stravování a životního stylu. Naše regenerační programy vycházejí z jejich metod.

Podle těchto lékařů má osteochondróza – vyhřezlé ploténky – obvykle více příčin, které působí současně. Proto je také třeba SYSTEMATICKY tyto příčiny odstranit. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytváří se lepší podmínky pro činnost buněk páteře (kostní buňky i chrupavky). K tomu se používají regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Stav páteře se zlepšuje. Lékaři přírodní medicíny jdou tedy k podstatě problému. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Pokud se chcete více dozvědět o lékařích západní přírodní medicíny, k dispozici je vám na toto téma moje videopřednáška v sekci VIDEO.

Jaké jsou hlavní příčiny osteochondrózy podle lékařů západní přírodní medicíny? 

Podle lékařů západní přírodní medicíny má špatný stav plotének tyto hlavní příčiny:

1/ špatná výživa – nedostatek některé ze 46 esenciálních živin ve výživě, takže organismus nemá dostatek stavebního materiálu na správnou výživu plotének. To znamená, že klientovi z různých příčiny chybí tzv. plnohodnotná výživa

2/ „překyselení“ mezibuněčných prostor, které je dáno dlouhodobou nerovnováhou mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami (špatná struktura stravy), někdy se nazývá též překyselení organismu

3/ nedostatek pohybu a dostatečného zatěžování páteře,

4/ dlouhodobý stres,

5/ velká nadváha,

6/ užívání některých léků,

7/ další příčiny. 

U vás se ale nemusí vyskytovat všechny tyto příčiny najednou, nebo jsou přítomny v různé míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Ale je možné je odstranit pomocí jednotlivých regeneračních metod. Dále se budu zabývat jednotlivými hlavními příčinami.

Vliv nedostatku některé ze 46 esenciálních živin na stav osteochondrózy

Většina lidí má stravu dostatečně kaloricky bohatou, přesto však může ve výživě chybět některá ze 46 esenciálních živin (tj. životně nezbytné živiny, které si však organismus neumí sám vyrobit a musejí být proto přijaty v potravě) nebo jsou některé živiny ve výrazné nerovnováze. To je častá příčina osteochondrózy. Je způsobena tím, že lidé se stravují víceméně nahodile, podle chuti a nálady. My vám v Regeneračním programu poskytneme stravovací systém důkladně propočítaný na obsah všech 46 živin. Proto tato regenerační metoda funguje. Více se dozvíte dále v rámečku. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Vliv překyselení mezibuněčných prostor na stav osteochondrózy

Nejprve se seznámíme s tím, co to je překyselení mezibuněčného prostoru. Všechny lidské tkáně (včetně obratlů a plotének) jsou tvořeny různými typy buněk. Mezi buňkami je prostor, který se nazývá mezibuněčný. Tento prostor je zajímavý z hlediska vlastního života buněk – přes tento prostor se buňky vyživují (jsou zde vedeny krevní kapiláry a také nervy), ale jsou přes něj také odváděny zplodiny buněčného metabolismu. Za normálních okolností se organismus průběžně detoxikuje, zbavuje těchto zplodin. Ale mohou nastat situace, kdy se v tomto prostředí toxiny nahromadí, změní se tím prostředí (vzniká kyselé pH). Tomuto stavu se velice zjednodušeně říká překyselení mezibuněčného prostoru. K němu dochází v důsledku špatně složené potravy z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin, dlouhodobými stresy, kouřením, nedostatkem pohybu, nedostatkem spánku nebo užíváním některých léků. 

Překyselení je při léčbě osteochondrózy výrazně podceňováno. Dnes už věda zjistila, že právě na stavu tohoto mezibuněčného prostoru hodně záleží. Zde působí mnohé enzymy a všechny hormony, do buněk vstupují živiny. Pokud je tento prostor znečištěný toxiny, tzv. překyselený (je tam špatné pH), nemohou buňky dobře fungovat. Do buněk hůře prochází živiny (a to i tehdy, když je jinak správná výživa). Špatně zde fungují hormony, které jsou velice citlivé na pH mezibuněčného prostoru. Proto lékaři západní přírodní medicíny vždy zařazují odkyselení mezibuněčného prostoru jako důležitou regenerační metodu.

Překyselení mezibuněčného prostoru se dá odstranit správnou strukturou potravy z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. Přesný návod dostanete v regeneračním programu.

Vliv pohybu na stav osteochondrózy

Krevní oběh u páteře i plotének je podporován pohybem páteře. Proto u lidí, kteří mají nedostatek pohybu, mají také meziobratlové ploténky nedostatek výživy. Vysychají. Často dochází k výhřezu plotének. Tento patologický proces nepřichází ze dne na den, většinou trvá roky. Výhřez plotének doprovází většinou silné bolesti, které zase zpětně brání v pohybu. V současně době existuje několik způsobů, jak vyhřezlou ploténku napravit, krajním řešením je operace. Ale i po napravení stavu, případně operaci, pokud nedojde k odstranění příčin – viz tento článek – je klient stále v ohrožení, že dojde k opakovanému vyhřeznutí ploténky. Proto je při regeneraci při osteochondróze nutné, vedle jiných opatření popsaných v tomto článku, vždy zařadit nějakou formu pohybu páteře. Nejlépe ve spolupráci s fyzioterapeutem, který nejlépe posoudí stav klienta a může zařadit takový pohyb, který bude co nejméně bolestivý. Bohužel bez dostatečného pohybu nejde páteř regenerovat. Je to významná regenerační metoda.

Další příčiny osteochondrózy

Řešení dalších příčin, které způsobují osteochondrózu, už nebudu podrobně rozepisovat. Myslím, že k pochopení systému, jak je třeba tento problém řešit, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při kostních problémech TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Úspěch při řešení osteochondrózy má každý, kdo SOUČASNĚ ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být tento soubor trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při kostních problémech vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Např. pokud někdo má nadváhu, program mu dá přesný návod, jak zdravě a příjemně zhubnout. Kdo nadváhu nemá, metodu na snížení váhy používat nebude. Pokud má někdo stres, najde v programu několik metod, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pokud máte hlavně problémy s páteří – vyhřezlé plotýnky (osteochondróza), pak se můžete rovnou seznámit s Regeneračním programem při kostních problémech. Více informací najdete po kliknutí na odkaz níže:

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně. Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu. V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů