Jak účinněji na Crohnovu nemoc podle poznatků lékařů přírodní medicíny

Proč použít metody lékařů přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že i s Crohnovou chorobou se dá účinně bojovat. Můžete svůj stav zlepšit a dostat ho do stadia trvalé remise. Bohužel u autoimunitních onemocnění jste vždy ohroženi celoživotně. Proto vám doporučíme postup, jak si dobrý zdravotní stav udržet trvale.

Podle lékařů západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny) je možné zlepšit i ty nejtěžší chronické zdravotní problémy. Je však nutné SYSTEMATICKY PŮSOBIT NA SKUTEČNÉ HLAVNÍ PŘÍČINY zdravotního problému. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytváří se lepší podmínky pro činnost buněk, zejména buněk střevního traktu. K tomu se používají regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k výraznému zlepšení zdraví. Stejný postup se uplatňuje i u Crohnovy choroby. Dále se dozvíte podrobnosti.

Příčiny Crohnovy choroby podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má Crohnova choroba celou řadu příčin, které působí současně. Za hlavní příčiny se považují:

1/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných esenciálních živin),

2/ špatná struktura stravy z hlediska obsahu zásadotvorných a kyselinotvorných potravin,

3/ dlouhodobý stres,

4/ užívání některých léků,

5/ nedostatek spánku,

6/ narušená střevní mikroflóra,

7/ celkově oslabená imunita a další příčiny.

Je třeba si uvědomit, že u každého jednotlivce se mohou vyskytovat jen některé příčiny nebo jen v různé míře. Proto je i stav u každého pacienta velmi rozdílný. Jak sami vidíte, tyto příčiny není možné odstranit pomocí léků.

Mechanismus vzniku Crohnovy choroby

Já se ve svých článcích vždy snažím podrobně vysvětlit podstatu problému. To vám pomůže pochopit, proč je systémové řešení lékařů přírodní medicíny správné. Ukážu vám to i u Crohnovy choroby.

Crohnova choroba patří mezi zánětlivá střevní onemocnění. Nejčastěji postihuje střevní trakt na rozhraní mezi tenkým a tlustým střevem. Může se však vyskytovat i v jiných částech trávicího traktu. Na původ zánětu mezi vědci a lékaři existují v zásadě dva pohledy. Jedna skupina tvrdí, že toto onemocnění má autoimunitní charakter a druhá skupina přikládá vznik zánětu speciálním mikroorganismům.

Ať už je počátek zánětu způsoben čímkoliv, prapříčinou je vždy špatná činnost buněk slizničního imunitního systému. Každou buňku si můžete představit jako miniaturní továrnu, která má dvě hlavní funkce – produkuje nejen důležité látky (např. imunitní látky, různé bílkoviny – např. kolagen), ale i látky odpadní (tzv. toxiny). Ty jsou samy o sobě zánětlivé. Pokud ve stravě převládají tzv. kyselinotvorné potraviny nad zásadotvornými, tyto toxiny se nahromadí v mezibuněčném prostředí a často dochází k tzv. překyselení mezibuněčného prostoru (kyselé pH). Buňky pak špatně fungují. Oslabené buňky ve střevním traktu (kde se přirozeně vyskytuje mnoho různých mikroorganismů a patogenů) jsou napadeny, dochází k zánětu. Na zánět reaguje imunitní systém, který se snaží poškozené místo opravit. Sliznice jsou zduřené, obvykle dojde k zúžení střevního traktu, což vede k většímu tlaku na střeva a často i k dalšímu mechanickému poškození střevní sliznice. Zánět je v těle dál, až se stane chronickým. Nemocné buňky se špatně dělí, jejich celková struktura je hodně změněná a pak jsou snadným cílem mikroorganismů nebo i vlastního imunitního systému, který tyto buňky kvůli pozměněné struktuře vyhodnotí jako cizorodé. Toto je tedy jednoduše popsaný mechanismus, jak přibližně dochází ke Crohnově chorobě. Bez ohledu na to, zda napadení střevní sliznice je dílem autoimunity nebo dílem nepřátelských mikroorganismů, správnou cestou regenerace je pokusit se obnovit původní činnost střevních buněk včetně buněk slizničního imunitního systému. To je vlastně i systémový princip, který uplatňujeme při odstraňováni Crohnovy choroby.

Jak systémově probíhá regenerace při Crohnově chorobě?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Musí pro jahody vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci buněk střevního traktu. Tyto podmínky je třeba nějakou dobu v organismu udržet. Teprve pak na ně buňky střevního traktu zareagují a zánět odejde. Seznámím vás s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu střevního traktu a k odstranění zánětu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při zánětlivých střevních onemocněních, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Vyloučení některých potravin při řešení Crohnovy nemoci

Důležitou regenerační metodou při řešení Crohnovy nemoci je počáteční omezení některých nevhodných potravin. V podstatě se dodržuje i přehled zakázaných potravin, které oficiální medicína např. vylučuje v tzv. bezezbytkových dietách. Přírodní medicína jde ještě dále, omezuje mléčné výrobky, lepek a většinu potravin, které jsou výrazně průmyslově zpracovány. Cílem je, aby se do potravy nedostaly ani žádné chemické látky (např. konzervanty), které by mohly brzdit proces regenerace buněk. Tímto seznamem povolených a zakázaných potravin se tedy přírodní medicína nijak zásadně neodlišuje od běžných diet.

Ale i při dietách se lidé obvykle nadále stravují vlastně chaotickým způsobem – to znamená podle chuti. Jsou jen omezeni seznamem povolených a zakázaných potravin. V zásadě svoji výživu z hlediska obsahu živin nijak neplánují. A to je kardinální chyba veškerých diet, které se při Crohnově chorobě používají. Buňky střevního traktu pak nemají dost živin pro správné fungování a nemůže dojít ke zhojení sliznic. My dietu výrazně zlepšujeme a zavádíme tzv. plán plnohodnotné výživy. To je významná regenerační metoda.

Plnohodnotnost výživy při Crohnově nemoci

Ve výživě je třeba nastavit systém – plán. Tento systém MUSÍ být odborně propočítaný na obsah všech 46 nenahraditelných esenciálních živin. Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou v dostatečném množství. Pokud organismus nemá pravidelně dost živin, vznikají vždy zdravotní problémy. To je i příčina špatného hojení zánětu. Proto v Regeneračním programu najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin v dostatečném množství. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!!

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
  2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
  4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  5. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
  6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
  7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
  8. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).
  9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
  10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
  11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
  12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení organismu a jak se odstraňuje

Správná funkce buněk (včetně buněk střevního traktu) je výrazně ovlivněna tím, jaké podmínky pro činnost v organismu mají enzymy a hormony. Enzymů existuje několik tisíc druhů, hormonů jsou stovky druhů. Jsou všudypřítomné a účastní se miliónů biochemických reakcí v buňkách i mezibuněčném prostoru. Jsou velice citlivé na tělesnou teplotu a kyselost prostředí (proto také krev udržuje relativně stabilní teplotu i pH). Dá se říci, že enzymy a hormony jsou základem lidského metabolismu. Pokud enzymy a hormony nemají dobré podmínky – např. vyšší teplota než 42 stupňů, umíráme. Pokud je teplota nižší, reakce probíhají pomalu. Enzymy jsou velice citlivé také na pH (kyselost) prostředí, ve kterém působí. Proto tzv. překyselení je velkou hrozbou pro správnou činnost buněk a je nutné ho odstranit.

K překyselení organismu může dojít jako důsledek převážné konzumace tzv. kyselinotvorných potravin (maso, mléko, ryby, obilniny), pokud převáží nad konzumací tzv. zásadotvorných potravin (ovoce a zelenina). K tomu při dietách při Crohnově nemoci může snadno dojít.

Proto je potřeba, aby strava při Crohnově nemoci i z omezeného portfolia povolených potravin byla naplánována tak, aby celkově nezakyselovala. A samozřejmě musí být plnohodnotná. Například v našem Regeneračním programu při zánětlivých střevních onemocněních naše výživa splňuje také tuto podmínku. Překyselení organismu je tedy další důležitý moment, který se při léčbě Crohnovy nemoci přehlíží. Ale bez splnění této podmínky nelze dosáhnout správné funkce buněk.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak ovlivňují i správnou funkci jednotlivých buněk (příjem živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je třeba se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě, které výrazně podporují zánět. Důležitý je i poměr mezi omega 3 (protizánětlivými) a omega 6 mastnými kyselinami (zánětlivými). Náš Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů ve správných poměrech. Je to významná regenerační metoda.

Posilování imunitního systému – cesta ke zvládnutí možné infekce

V posledních letech se však zejména mezi nezávislými vědci a lékaři objevuje stále více zpráv o tom, že Crohnova nemoc není s největší pravděpodobností autoimunitní onemocnění, ale spíše onemocnění infekčního původu. Vyvolává ho pravděpodobně bakterie s názvem Mycobacterium Avium Subspecies Para Tuberculosis (zkratka MAP). Jedná se o baktérii, která je velice obtížně identifikovatelná, je odolná vůči pasterizaci, mrazu, sušení, nezabíjí ji ani chlór. S největší pravděpodobností se přenáší mléčnými výrobky z infikovaných zvířat. Podobná nemoc (v angličtině Johne´s desease, česky Johnova nemoc – paratuberkulóza) je známa už od 18. století mezi chovateli dobytka (krav, koz a ovcí). Vyvolává ji stejná bakterie MAP. Projevuje se u zvířat podobnými příznaky jako u lidí. Tato bakterie je obtížně rozpoznatelná pod mikroskopem, teprve v roce 1984 americký mikrobiolog Rod Chiodini izoloval tuto bakterii od dětí, postižených Crohnovou chorobou. Postihuje spíše mladší jedince, kteří mají oslabený imunitní systém, v úvahu může připadat i genetický předpoklad.

Tyto informace o možné bakteriální příčině jsou vládami některých států brány vážně až tak, že zavádějí preventivní opatření, aby se tato nemoc ze zvířat dále nešířila na lidi. Jmenovitě se jedná o vlády Velké Británie, Irska, Norska, Nového Zélandu, Japonska a Holandska. Opatření spočívají v důkladné kontrole stád. Významná jsou i opatření při výrobě mléčných výrobků. Například v Anglii mají již občané možnost nakupovat mléčné výrobky, které jsou certifikovány, že neobsahují bakterii MAP. Samozřejmě opatření, která by bylo nutno dělat v zemědělství a v potravinářské výrobě v oblasti mléčných výrobků, jsou poměrně finančně náročná a vyžadují zásah státních orgánů. Proto možná některé státy vyčkávají. Situací se podle mých informací zabývá i Evropská komise. Toto však není hlavním obsahem článku.

Ve světě už proběhlo několik výzkumných studií, které zkoumaly účinnost některých antibiotik proti MAP, zatím se nejvíce osvědčila kombinace 3 antibiotik (Clarithromycin, Ribabutin, Clafazamine), i když výsledky lékařských studií nejsou jednoznačné. Několik nezávislých lékařů ve světě tuto trojkombinaci antibiotik údajně úspěšně používá, v běžné lékařské praxi se nepoužívá. Léčení antibiotiky musí trvat nejméně 54 týdnů, ale první výsledky se dostavují už po 6 měsících. Podle mého názoru 54 týdnů pod antibiotiky musí být pro organismus velký nápor a samozřejmě to způsobí organismu další škody. Zatím k tomu nejsou žádné bližší informace a určitě to není cesta, kterou by prosazovala přírodní medicína. Ta se snaží jít jinou cestou – posílit imunitní systém natolik, aby byl schopný se s bakteriemi vypořádat.

Pokud imunitní systém dobře funguje, pak se vypořádá i s různými bakteriemi (i těmi, které údajně mohou také být jednou z příčin Crohnovy choroby). Je to podobná situace jako s rakovinovými buňkami. Ty vznikají průběžně v každém organismu (i úplně zdravém) a silný imunitní systém je zničí. Proto např. biologická léčba rakoviny je zaměřena na posílení imunitního systému, který pak sám rakovinové buňky zneškodňuje. Podobný princip lékaři západní přírodní medicíny uplatňují i při léčbě Crohnovy nemoci. Výše uvedené regenerační metody zlepšují i vlastní produkci buněk imunitního systému a zejména B – lymfocytů (produkují je buňky kostní dřeně) a T – lymfocytů (produkují buňky brzlíku). Naše regenerační programy – i podle zkušeností našich klientů – zlepšují imunitu. Klienti jsou méně nemocní a pokud se setkají s novým patogenem, zpravidla ho rychle zvládnou. To se týká i klientů s autoimunitním onemocněním. Ti ale mají i nadále problém autoimunity.

Problém autoimunity

Náš regenerační program počítá i s tím, že Crohnova choroba má autoimunitní charakter. Tj. kdy vlastní imunitní systém napadá místo cizích organismů (např. virů, mikrobů) naše vlastní tkáně. Výše uvedené regenerační metody pomáhají obnovit zdraví buněk střevního traktu. Ale je tu jedno důležité omezení.

Protože imunitní systém už má v paměti, že má napadat určitý druh poškozených buněk, dojde ke zhoršení zdravotního stavu vždy, když se v těle vyskytnou takto „poškozené“ buňky. Proto jsou lidé s autoimunitním onemocněním trvale ohroženou skupinou a pokud chtějí udržet dobrý zdravotní stav, musí režimová opatření (např. podle našeho regeneračního programu) a dobrý stav buněk dodržovat celoživotně, jinak autoimunitní onemocnění propukne znovu. Ve světě lékaři dělají pokusy s „vymazáním“ imunitní paměti, což by mohlo – ale dle mého názoru jen ve spojení s výše uvedeným způsobem ozdravení buněk – vést k úplnému vyléčení autoimunitních onemocnění. Náš regenerační program neumí „vymazat“ imunitní paměť.

Další příčiny Crohnovy choroby

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují fungování buněk. Patří k nim např. dlouhodobý stres. Tyto příčiny už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit Crohnovu chorobu, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při zánětlivých střevních onemocněních TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při zánětlivých střevních onemocněních vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (k dispozici je i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních podle lékařů přírodní medicíny 

  • Navrhneme nejvhodnější postup právě pro Vás
  • Někdy je vhodné regenerační programy zkombinovat, jindy řešíme zdravotní problémy postupně. Platíte vždy jen za jeden regenerační program (bez ohledu na počet zdravotních problémů)
  • Řešení najdeme skoro pro každého. Odpovídáme do dvou pracovních dnů
  • Pomoc s výběrem regeneračního programu je ZDARMA

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, Copyright 2018, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Založil a řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.