Ekzémy a kožní problémy. Jak se jich zbavit metodami lékařů přírodní medicíny.

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že jakýchkoliv kožních problémů se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA VŠECHNY PŘÍČINY  kožních problémů, které jsou v podstatě známy. Jdou tedy ke kořenům zdravotního problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, kožní potíže odcházejí.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Hlavní příčiny dlouhodobých kožních problémů 

Ekzémy a dlouhodobé kožní problémy jsou většinou velmi úporná onemocnění. Mohou mít celou řadu příčin, které by se daly rozdělit na dvě hlavní skupiny. Vnější příčiny, kam spadají látky a materiály dráždící pokožku (různé koupelové přísady, čisticí prostředky, nevhodně volené krémy a oleje, umělé textilie, ale také vliv životního prostředí).  V tomto článku bych se chtěl zabývat především druhou skupinou, a sice vnitřními vlivy, tj. vlivy, které vycházejí zevnitř organismu (dlouhotrvající stres, důsledky konzumace některých typů potravin,  špatný stav střevního traktu, zácpa nebo průjmy, špatně volená strava, nedostatky některých živin, překyselení organismu – narušené vnitřní biochemické prostředí, dlouhodobé užívání léků a některé další vlivy).

Pokud jsou ekzémy způsobeny vnějšími vlivy, pak někdy mohou pomoci různé ochranné pomůcky, vyživovací krémy či uklidňující mastičky. Pokud jsou ekzémy způsobeny vnitřními vlivy, pak povrchové prostředky – mastičky, krémy, oleje mohou mít jen dočasný a poměrně slabý vliv.  

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny kožních problémů, a to SOUČASNĚ

Lékaři západní přírodní medicíny, z jejichž regeneračních metod také vycházíme, se při léčbě jakýchkoliv kožních problémů snaží dopátrat všech možných příčin. Pak se je pomocí regeneračních metod či prvků snaží odstranit. Tím eliminují skutečnou podstatu kožních potíží. Toto SPOJENÉ ÚSILÍ je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů, včetně úporných ekzémů, použít.

Pojďme se teď podívat na některé příčiny ekzémů, a jaké regenerační metody lékaři přírodní medicíny používají k jejich odstranění. Schéma je jasné: ke každé známé příčině se nachází adekvátní řešení = regenerační metoda, která působí k odstranění této příčiny.  

Vliv některých potravin a plnohodnotné výživy na dlouhodobé kožní problémy 

Tak například při ekzémech (ale i při jiných zánětlivých onemocněních a alergiích) lékaři přírodní medicíny doporučují ze stravy úplně vyloučit nebo hodně omezit některé potraviny s obsahem významných alergenů. Tj. jednou z příčin ekzémů jsou potraviny s vysokým alergickým potenciálem. Tuto příčinu lidé s ekzémy často znají, a protože každý se snaží svého ekzému nějak zbavit, řešení je nasnadě. Lidé trpící ekzémy většinou ze své potravy vyřazují např. všechny mléčné výrobky. Dělají to amatérsky, a proto mnohdy neúspěšně. Ptáte se proč, když zdánlivě dělají to samé, co lékaři přírodní medicíny? Kde je chyba? Odpověď je jasná. Běžně člověk neřeší souvislosti! Někde se dozví, že je při ekzémech vhodné z potravy vyloučit např. všechny mléčné výrobky. To udělá, ale už dále neřeší, čím nahradí mléčné výrobky ve stravě.  Odstranění celé skupiny mléčných výrobků z denní stravy s sebou přinese ztrátu některých důležitých živin, např. vápníku, zinku, některých vitaminů skupiny B atd. Takže amatér sice zdánlivě odstraní jednu z příčin ekzému – eliminuje potraviny, které mohou být pro něj alergenem, ale v konečném důsledku si naruší příjem některých živin, což zpětně vyvolává další zdravotní problémy a neumožňuje ani dobré hojení tkání. Oproti tomu lékař přírodní medicíny – profesionál, udělá zdánlivě to samé. To znamená, také vyloučí např. mléčné výrobky, ale lékař přírodní medicíny udělá i důležitý krok navíc:  nahradí v ochuzené stravě chybějící živiny (např. pomocí doplňků stravy) tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v doporučených denních dávkách.  To znamená, že lékaři přírodní medicíny dbají na to, aby strava nejen eliminovala nevhodné potraviny, ale aby byla stále plnohodnotná. Takže to je například popis jedné regenerační metody – eliminace zánětlivých potravin, která se často používá při ekzémech a jiných zánětlivých onemocněních. Sami vidíte, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž!

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení organismu a jak přispívá ke kožním problémům

Obvykle je další známou příčinou kožních problémů překyselení organismu. Je to celkem logické. Jakmile je mezibuněčné prostředí zakyseleno (to znamená je tam špatné pH vlivem ukládání buněčných odpadů), nemohou buňky dobře fungovat. A to ani kožní. Proto lékaři přírodní medicíny při kožních problémech vždy na začátek používají vhodný odkyselovací program. Centrum řízené regenerace klienty svým klientům s kožními problémy na začátek doporučuje k odkyselení buď Půst pro zdraví a nebo odkyselovací Zásaditý ozdravný program podle metodiky německých přírodních lékařů. I v odkyselovacích programech je určitě velký rozdíl mezi amatérskými pokusy a skutečně propracovanými profesionálními odkyselovacími programy a to zejména v rámci bezpečnosti a efektivity. Skuteční profesionálové řeší i různé další souvislosti, které například při odkyselování organismu nastávají (např. ztráta důležitých vitaminů a minerálů). Také většinou nestačí jen jednorázově odkyselit organismus, ale je potřeba zajistit, aby i následná strava byla postavena tak, aby ani dále nezakyselovala organismus. Lékaři přírodní medicíny proto dbají i na to, aby i následné stravovací plány byly důkladně propočítány jak z hlediska nutričního, tak i z hlediska možného překyselování organismu. Tímto způsobem se přírodní lékaři – a my v našem regeneračním programu také – vypořádávají s odstraněním druhé příčiny chronických ekzémů, alergií nebo jiných zánětlivých onemocnění.

Ekzémy a kožní problémy mají většinou  více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou způsobovat ekzémy a kožní potíže.  Patří  nim například špatná struktura stravy (přemíra některých potravin), dlouhotrvající stres, který naruší příjem některých živin, užívání některých léků či bylinek, nedostatek spánku a další. Důležité je odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ.  A pak nějakou dobu nechat nové podmínky působit na organismus. To je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Tento využíváme v Centru řízené regenerace. 

Pro řešení ekzémů a jiných alergických onemocnění máme speciální Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny.  Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.