Ekzémy a kožní problémy

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že většiny kožních problémů se můžete zbavit. Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY PŮSOBIT NA VŠECHNY SKUTEČNÉ PŘÍČINY kožních problémů. Ty, jak níže poznáte, většinou nejde odstranit pomocí léků nebo mastí. Musí se na to jinak: vytváří se lepší podmínky pro činnost buněk, zejména kožních. K tomu se používají regenerační metody. Lékaři přírodní medicíny jdou tedy ke kořenům zdravotního problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, ekzémy a kožní problémy odcházejí. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Pokud chcete více informací o těchto lékařích, můžete si poslechnout na toto téma moji přednášku na našem webu v sekci VIDEO.

Hlavní příčiny dlouhodobých kožních problémů 

Ekzémy a dlouhodobé kožní problémy jsou většinou velmi úporná onemocnění. Podle lékařů západní přírodní medicíny jsou hlavní příčiny následující:

 1. nedostatek některé ze 46 esenciálních (životně nenahraditelných živin)
 2. překyselení mezibuněčného prostoru
 3. dlouhotrvající stres
 4. konzumace některých nevhodných potravin
 5. špatný stav střevního traktu
 6. užívání některých léků
 7. nedostatek spánku
 8. další příčiny (např. látky a materiály dráždící pokožku)

Platí, že u každého pacienta se nemusí vyskytovat všechny příčiny nebo se vyskytují v rozdílné míře. Sami vidíte, že tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. 

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny kožních problémů, a to SOUČASNĚ

Lékaři západní přírodní medicíny, z jejichž regeneračních metod vycházíme, se při léčbě jakýchkoliv kožních problémů snaží dopátrat všech možných příčin. Pak se je pomocí regeneračních metod snaží odstranit. Tím eliminují skutečnou podstatu kožních potíží. Toto SPOJENÉ ÚSILÍ je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů, včetně úporných ekzémů, použít.

Pojďme se teď podívat na některé příčiny kožních problémů (ekzémů) a jaké regenerační metody lékaři přírodní medicíny používají k jejich odstranění. Schéma je jasné: ke každé známé příčině se nachází adekvátní řešení = regenerační metoda, která působí k odstranění této příčiny.

Vliv některých potravin a plnohodnotné výživy na kožní problémy 

Tak například při ekzémech (ale i při jiných zánětlivých onemocněních a alergiích) lékaři přírodní medicíny doporučují ze stravy úplně vyloučit nebo hodně omezit některé potraviny s obsahem významných alergenů. Zejména se doporučuje dočasně vyloučit ze stravy mléčné výrobky a výrobky s obsahem lepku. Tuto příčinu lidé s ekzémy a alergiemi často znají. Proto ze své stravy vylučují např. všechny mléčné výrobky. Dělají to často amatérsky, a proto mnohdy neúspěšně.

Ptáte se proč, když zdánlivě dělají to samé, co lékaři přírodní medicíny? Kde je chyba? Odpověď je jasná. Člověk sice vyloučí ze stravy všechny mléčné výrobky, ale už dále neřeší, čím je nahradí. Odstranění celé skupiny mléčných výrobků z denní stravy s sebou přinese ztrátu některých důležitých živin, např. vápníku, zinku, některých vitaminů skupiny B atd. Takže se sice zdánlivě odstraní jedna z příčin ekzému, tedy možné alergeny, ale v konečném důsledku se naruší příjem některých živin, což zpětně vyvolává další zdravotní problémy a neumožňuje ani dobré hojení tkání.

Oproti tomu lékař přírodní medicíny udělá zdánlivě to samé. To znamená, také vyloučí např. mléčné výrobky, ale udělá i důležitý krok navíc: nahradí v ochuzené stravě chybějící živiny (např. pomocí doplňků stravy) tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v doporučených denních dávkách. Takto řešíme eliminaci nevhodných potravin i v našem Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích. Proto tato regenerační metoda pomáhá.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení organismu a jak přispívá ke kožním problémům

Další známou příčinou kožních problémů je překyselení mezibuněčného prostoru organismu (někdy se zjednodušeně nazývá překyselení organismu). Jedná se de facto o znečištění prostoru mezi buňkami. To vzniká tak, že se v tomto prostoru nahromadí toxiny (odpady buněčného metabolismu). V tomto nepříznivém prostředí jsou narušeny hormony a enzymy, čímž buňky (včetně kožních) nemohou dobře fungovat. Téma překyselení popisuji záměrně velmi zjednodušeně (více informací se dozvíte např. v našem článku na webu Zásaditý ozdravný program). Lékaři přírodní medicíny při kožních problémech doporučují zajistit, aby strava byla naplánována jako nezakyselující (tj. musí obsahovat dostatek zeleniny a ovoce). V našem Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích je strava naplánována tak, aby nezakyselovala a zároveň obsahovala všech 46 esenciálních živin v potřebném množství. Tak se dlouhodobě dosáhne stavu, kdy kožní buňky mají vhodné prostředí pro svou správou funkci. Více se o překyselení organismu dozvíte v článku Překyselení organismu a jeho vliv na zdraví.

Špatný stav střevního traktu

Další příčinou ekzémů může být narušená střevní mikroflóra nebo dokonce tzv. propustná střeva. Špatný stav střevního traktu způsobuje, že se z přijaté stravy do krevního oběhu nedostanou všechny potřebné živiny. Takže i když původní přijatá strava je v pořádku, organismus nemá dostatek živin, které potřebuje pro činnost kožních buněk. Při syndromu propustného střeva navíc do krevního oběhu pronikají toxiny (zplodiny metabolismu střevní mikroflóry i části jídla) a narušují činnost kožních buněk. V našem regeneračním programu proto najdete několik regeneračních metod, které podporují správné trávení a činnost střevního traktu.

Dlouhodobý stres

Podle lékařů přírodní medicíny dlouhodobý stres, který je často doprovázen nesprávným či povrchovým dýcháním, zhoršuje odvod produktů buněčného metabolismu (toxinů). To vede k překyselení mezibuněčného prostoru (viz výše). Při dlouhodobých stresech nadledvinky produkují více stresových hormonů, které zvýšeně spotřebovávají některé důležité minerály a vitaminy (např. hořčík, vitamin C, vitaminy skupiny B). Tyto živiny pak chybí např. pro správnou činnost kožních buněk (taktéž popsáno výše). Proto je v našem regeneračním programu obsaženo několik účinných metod ke zvládání stresových situací.

Další příčiny ekzémů a kožních problémů

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují činnost kožních buněk. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit kožní problémy, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při zánětlivých onemocněních a alergiích vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho eliminovat. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pro řešení ekzémů a jiných alergických onemocnění máme speciální Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (k dispozici je také video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.