Dna a vysoká hladina kyseliny močové – jak se zbavíte metodou lékařů přírodní medicíny

Z jakých zkušeností vychází tento článek?

Dna a vysoká hladina kyseliny močové jsou poruchy metabolismu. Podle lékařů západní přírodní medicíny a našich osobních zkušeností s klienty Centra řízené regenerace, se tato porucha dá odstranit. Musí se k tomu ale ODSTRANIT VŠECHNY SKUTEČNÉ PŘÍČINY narušeného metabolismu, a to SOUČASNÉ. Jen prostá např. nízkopurinová dieta při dně a vysoké hladině kyseliny močové problém neřeší. Dále se také dozvíte, proč. Tento článek vám ukáže hlavní kroky, jak opravit narušený metabolismus při dně a vysoké hladině kyseliny močové, pokud příčina není genetická. Pokud budete chtít, získáte i podrobný návod (včetně rozpisu výživy) pro domácí užití.

Jaké jsou hlavní příčiny dny a vysoké hladiny kyseliny močové?

Podle lékařů západní přírodní medicíny má dna a vysoká hladina kyseliny močové tyto hlavní příčiny (u každého člověka se nemusí vyskytovat všechny současně, ale jen některé):

 • Acidóza, popřípadě skrytá acidóza
 • Nadváha
 • Konzumace některých nevhodných potravin
 • Nedostatek některých živin ve výživě
 • Genetické příčiny
 • Špatný stav ledvin
 • Další příčiny (např. dlouhodobý stres)

Dále podrobně vysvětlím.

Acidóza, popřípadě skrytá acidóza a jak je odstranit?

Lidský metabolismus je poměrně složitý komplex biochemických reakcí, ve kterém hrají roli základní makroživiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), mikroživiny (např. vitaminy, minerály) a celý komplex hormonů a enzymů. Při dně a vysoké hladině kyseliny močové jsou tyto reakce narušeny, hlavně tím, že nefungují některé enzymy, což jsou vlastně katalyzátory biochemických reakcí.  

Lékaři západní přírodní medicíny jako hlavní důvod špatné funkčnosti enzymů a hormonů při dně a vysoké hladině kyseliny močové přikládají, tzv. acidóze, nebo též skryté acidóze. Někdy se tento stav také nazývá překyselením organismu. O co jde? Mezi buňkami v tzv. mezibuněčném prostoru se ukládají odpady buněčného metabolismus (tzv. toxiny). K tomuto stavu v organismu dochází zpravidla jako důsledek špatně složené stravy (nadbytek kyselinotvorných potravin nad zásadotvornými), dlouhodobými stresy (a tím i povrchním dýcháním), nedostatkem pohybu, kouřením či užíváním léků.

Toxiny v mezibuněčných prostorech způsobují, že enzymy v těchto podmínkách nemohou dobře fungovat (potřebují pro svou činnost příznivé pH). A takto nějak přibližně acidóza v mezibuněčných prostorech narušuje správnou činnost buněk. A tím i metabolismus.

Odhaduje se, že v současné době až 80% obyvatelstva trpí tzv. latentní acidózou, tzv. skrytým překyselením. Ale existují prověřené přírodní postupy, jak toto překyselení (acidózu) organismu odstranit. Zpravidla stačí dobře naplánovat stravu z hlediska obsahu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin.  Takto řeší i náš regenerační program.

Jak nadváha přispívá ke dně a vysoké hladině kyseliny močové?

Větší nadváha může být jednou z příčin dny i vysoké hladiny kyseliny močové. Při nadváze je totiž často narušena citlivost buněk na hormon inzulin (tzv. inzulinová rezistence). Buňky tak špatně fungují a může být narušena produkce některých hormonů a enzymů. A tím i metabolismus. Vyšší nadváha také způsobuje, že se v břišních partiích ukládá tzv. viscerální tuk, který je zánětlivý. Zánět v těle opět narušuje metabolické procesy. V našem regeneračním programu najdete stravovací plán jak pro běžné stravování, tak i variantu s hubnutím. Hubnete pohodlně a zdravě přibližně 3 a 4 kg/měsíc. Bez hladu.

Konzumace některých nevhodných potravin

Jednou z příčin dny a vysoké hladiny kyseliny močové je konzumace některých nevhodných potravin, které narušují činnost jater. Tam patří například vysoká konzumace alkoholu, ale také – pro někoho překvapivě – i konzumace nadměrného množství ovocných šťáv a sladkostí. Fruktóza ve větším množství působí na játra podobně jako alkohol. V našem regeneračním programu najdete stravovací plán založený pouze na potravinách, které vám neškodí.

Důležitost plnohodnotné výživy a problém diet

Správný metabolismus potřebuje, aby ve vaší stravě byl dostatek všech 46 tzv. esenciálních živin. Pokud těchto živin není ve stravě dostatek, nevytváří se některé enzymy, které jsou právě základem metabolismu.

Pacienti s dnou či vysokou hladinou kyseliny močové často podle různých návodů na internetu ze své stravy vylučují některé potraviny. Tím však dochází i k tomu, že jejich strava neobsahuje dostatek všech 46 esenciálních (životně nezbytných) živin, které organismus potřebuje pro správný metabolismus. Takové diety obvykle zdravotní stav zhorší. Proto se také často dna považuje za neřešitelný zdravotní problém.

K odstranění dny proto nestačí jen dieta, ale potřebujete tzv. plnohodnotnou výživu, která je důkladně propočítána na obsah všech 46 esenciálních (nenahraditelných živin). Takovou výživu, která navíc splňuje i předchozí podmínky (nezakyselovat), je obsažena našem regeneračním programu.  Výhodou je, že navíc splňuje dietní pravidla při dně a vysoké hladině kyseliny močové. To vám umožňuje se plnohodnotně stravovat okamžitě (dostáváte přesný stravovací plán). Jakmile se vám metabolismus opraví (obvykle za 3 až 6 měsíců), poskytneme vám stravovací plán pro normální stravování.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Genetické příčiny dny a vysoké hladiny kyseliny močové

Malé procento pacientů může mít vysokou hladinu kyseliny močové způsobeno geneticky. Pokud máte vysokou hladinu kyseliny močové už od malička, můžete být zrovna tímto nešťastníkem. Pokud se u vás vysoká hladina kyseliny močové objevila až někdy v pokročilejším věku, či ve stáří, zpravidla se nejedná o genetickou příčinu – příčina je spíše ve vašem stravování a životním stylu. V těchto případech vám může pomoci náš regenerační program.

Špatný stav ledvin

Pokud máte ve špatném stavu ledviny, což je v podstatě lidský filtr, který odstraňuje nepotřebné látky z organismu, může to být jedna z příčin vaší vyšší hladiny kyseliny močové. Nás regenerační program obsahuje univerzálně působící regenerační metody, které vedou k celkovému ozdravení organismu. Pomůže vám zlepšit i fungování ledvin.

Výše jste se dozvěděli o hlavních příčinách dny a vysoké hladiny kyseliny močové. A že je možné je odstranit a tím vyřešit dnu či vyšší hladinu kyseliny močové. Pokud i do budoucna dodržíte určité zásady – tak odstranění bude trvalé.

Pokud je vaším hlavním problémem jen dna nebo vysoká hladina kyseliny močové, je pro vás přímo vhodný Regenerační program při dně a vysoké hladině kyseliny močové.  Můžete kliknout na níže uvedený odkaz s programem se seznámit, případně si i zakoupit

Regenerační program při dně a vysoké hladině kyseliny močové (klikněte zde)

Upozornění: Protože většina lidí má více zdravotních problémů současně, raději nám je popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, Copyright 2018, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1993. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.