Astma –  jak se ho zbavíte pomoci regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Proč dodržovat rady lékařů západní přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že astmatu, i když je to závažné chronické onemocnění, se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý. Článek vychází z postupů léčení, které při astmatu používají lékaři západní přírodní medicíny a my jsme je převzali do našich regeneračních programů.

Podle lékařů západní přírodní medicíny má astma obvykle více příčin, které působí současně. Proto je také třeba SYSTEMATICKY tyto příčiny odstranit. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytvářejí se lepší podmínky pro činnost průdušinek. K tomu se používají regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Astma postupně odchází.  Lékaři přírodní medicíny jdou tedy k podstatě problému. Proto přináší jiné výsledky než léčení pomocí léků.  Dále se dozvíte podrobnosti. 

Pokud se chcete více dozvědět o lékařích západní přírodní medicíny, naleznete na toto téma moji videopřednášku v sekci VIDEO.

Hlavní příčiny astmatu podle lékařů přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má astma několik příčin. Všechny tyto příčiny dohromady způsobují, že dochází k nadměrnému smršťování hladkého svalstva bronchiol – průdušinek. Tím se zužují dýchací cesty a ztěžuje se dýchání.

Lékaři přírodní medicíny za hlavní příčiny astmatu považují především:

a/ překyselení mezibuněčného prostoru,

b/ nedostatek některých živin,

c/ špatný stav střevního traktu,

d/ některé zánětlivé potraviny a různé alergeny,

e/ dlouhodobý stres,

f/ další příčiny.

Pokud se tyto příčiny eliminují, a to současně, astma může být potupně odstraněno. Jen podotýkám, že u každého pacienta se nemusí vyskytovat současně všechny příčiny, ale jen některé.

Jak systémově probíhá regenerace při astmatu?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit dobré podmínky pro růst (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci svalových buněk, které ovládají průdušinky. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. Začnete zase kvalitně dýchat. Seznámím vás s principy hlavních regeneračních metod, které vedou k odstranění hlavních příčin astmatu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené regenerační metody mají jednu velkou výhodu – působí na všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Překyselení mezibuněčného prostoru – narušení nervového přenosu, kterým se ovládají svaly průdušinek

Svaly průdušinek, které řídí jejich stahování, jsou řízeny nervovou soustavou. Pokud je toto nervové řízení narušeno, svaly průdušinek špatně fungují. To je jedna z příčin ztíženého dýchání. K narušení nervového přenosu dochází hlavně na spojích mezi nervovými buňkami  – na tzv. synapsích. Synapse jsou malé prostory mezi nervovými buňkami (mezibuněčné prostory), kam jsou uvolňovány speciální chemické látky, tzv. neurotransmitery, které umožňují přenos signálu. Tyto látky pro své působení potřebují relativně stálé chemické prostředí, se stálým pH. V organismu ale nastávají situace, kdy je biochemické prostředí narušeno. Takovou situací je např. překyselení mezibuněčného prostoru. Okolí buněk je znečištěno buněčnými odpady, de facto je tam špatné pH. A v tomto špatném pH nervy špatně vedou signály. Takže překyselení může narušit správnou činnost nervu, a to je jedna z příčin, proč může být narušena i koordinace stahů hladkého svalstva průdušinek. Překyselení mezibuněčného prostoru může být řešeno rychle (pomocí půstů či odkyselovacích programů – tzv. zásaditých půstů) nebo pomaleji – správně složenou stravou z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. My v regeneračním programu používáme tuto druhou cestu – ta zajišťuje dlouhodobě správný poměr mezi zásadotvornými i kyselinotvornými potravinami. Trvalé odkyselování organismu je významná regenerační metoda, která zlepšuje činnost nervové soustavy. Proto pomáhá zlepšit činnost průdušinek. Pomáhá zlepšit i činnost všech ostatních buněk v organismu. 

Nedostatek některých živin potřebných pro správnou činnost svalstva průdušinek  

Druhou příčinou špatného stahování hladkého svalstva na průdušinkách může být nedostatek některých minerálů potřebných pro správné stahování svalových vláken. Zde opět zdůrazňuji, že svaly průdušinek jsou sice maličké, ale fungují obdobně jako svaly velké, např. lýtkové. Jistě si dovedete představit křeč, kterou chytnete do lýtka. K obdobné křeči může dojít i u svalů průdušinek. Příčiny křečí jsou známé, většinou se jedná o nerovnováhu mezi hlavními minerály, které ovlivňují stahování fibril svalu – zde se zejména jedná o nerovnováhu mezi vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem. Tento problém lékaři přírodní medicíny řeší tak, že ve stravě dodají takové množství potřebných minerálů, aby k tomuto problému nedocházelo. V našem regeneračním programu se používá model tzv. plnohodnotné výživy, který zajišťuje trvale správný přísun všech 46 esenciálních živin. Ty organismus nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit a musí být proto dodány potravou.

Jedná se o odborně propočítaný plán plnohodnotné výživy, ve kterém navíc dodržujeme i dietní pravidla důležitá při astmatu (dočasně se vylučují mléčné výrobky a lepek). Dosahujeme tím významného zlepšení výživy. Proto tato regenerační metoda funguje a navíc je schopna vám výrazně zlepšit zdraví.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Špatný stav střevního traktu  

Další příčinou astmatu může být narušená střevní mikroflóra nebo dokonce tzv. propustná střeva. Špatný stav střevního traktu způsobuje, že se z přijaté stravy do krevního oběhu nedostanou všechny potřebné živiny. Organismus pak nemá dostatek živin, které potřebuje jak pro činnost nervů (na výrobu neurotransmiterů), tak pro správnou činnost svalů průdušinek. Při syndromu propustného střeva navíc do krevního oběhu pronikají toxiny (zplodiny metabolismu střevní mikroflóry i části jídla) a způsobují v těle záněty. Boj se záněty přetěžuje imunitní systém. V našem regeneračním programu proto najdete několik regeneračních metod, které podporují správné trávení a činnost střevního traktu.

Odstranění zánětlivých potravin ze stravy, odstranění dalších toxinů

Pokud je v těle častý zánět, např. v plicích, ve střevech, v močovém měchýři nebo i jinde, podle lékařů západní přírodní medicíny pomáhá vyvarovat se různých toxinů (např. bytová chemie, znečištěné ovzduší). Doporučuje se také ze stravy odstranit některé zánětlivé potraviny – v souvislosti s astmatem se jedná především o obiloviny s obsahem lepku a mléčné výrobky. Ale jen prosté vyloučení těchto problematických potravin ze stravy nestačí. Pokud se totiž pouze odstraní ze stravy některé skupiny potravin, ve stravě pak chybí důležité živiny (např. vápník obsažený v mléčných výrobcích, draslík či vitaminy skupiny B z obilnin). Tento problém řeší důsledně náš Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích. Stravovací plán obsažený v regeneračním programu je důkladně propočítán na obsah všech 46 důležitých živin a chybějící živiny se dodávají pomocí doplňků stravy. Tím se náš regenerační program liší od různých amatérských přístupů, kdy se sice mléčné výrobky a lepek ze stravy odstraní, ale už se neřeší náhrada chybějících nezbytných živin. 

Dlouhodobý stres

Podle lékařů přírodní medicíny dlouhodobý stres, který je často doprovázen zhoršeným či povrchovým dýcháním, zhoršuje odvod produktů buněčného metabolismu (toxinů). To vede k překyselení mezibuněčného prostoru. O jeho důsledcích jsem již mluvil výše. Při dlouhodobých stresech nadledvinky produkují více stresových hormonů, které zvýšeně spotřebovávají některé důležité minerály a vitaminy (např. hořčík, vitamin C, vitaminy skupiny B). Tyto živiny pak chybí např. pro správnou činnost svalů bronchiol (popsáno výše). V našem regeneračním programu je proto obsaženo několik účinných metod ke zvládání stresových situací.

Další příčiny astmatu

Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které zhoršují činnost bronchiol – průdušinek. Patří k nim vysoká konzumace sacharidů s vysokým glykemickým indexem,  toxické látky z prostředí a další. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit astma, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách.  My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při zánětlivých onemocněních a alergiích TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.   

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při zánětlivých onemocněních a alergiích vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.  

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.    

Pro řešení astmatu použijete Regenerační program pří zánětlivých onemocněních a alergiích. Pokud máte jen astma, můžete se s programem seznámit (k dispozici je také video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny 

Postup při více zdravotních problémech současně
 • Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám v emailu popište, jaké máte diagnózy od lékařů (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také orientačně svůj věk, výšku a váhu
 • Navrhneme nejvhodnější postup právě pro Vás
 • Někdy je vhodné regenerační programy zkombinovat, jindy řešíme zdravotní problémy postupně. Platíte vždy jen za jeden regenerační program (bez ohledu na počet zdravotních problémů)
 • Řešení najdeme skoro pro každého. Odpovídáme do dvou pracovních dnů
 • Pomoc s výběrem regeneračního programu je ZDARMA

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, doplnění 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.