Astma –  jak se ho zbavíte pomoci regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že astmatu, i když je to závažné chronické onemocnění, se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý. Článek vychází z postupů léčení, které při astmatu používají lékaři západní přírodní medicíny a z našich osobních zkušeností v Centru řízené regenerace. Základní myšlenka ozdravování spočívá v tom, že astma má obvykle současně více příčin. Proto je také třeba SYSTEMATICKY A SOUČASNÉ tyto příčiny odstranit. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Astma postupně odchází.  Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Hlavní příčiny astmatu podle lékařů přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má astma několik příčin. Všechny tyto příčiny v nějaké míře způsobují, že dochází k nadměrnému smršťování hladkého svalstva bronchiol – průdušinek. Tím se zužují dýchací cesty a ztěžuje se dýchání.

Lékaři přírodní medicíny za hlavní příčiny astmatu považují především:

a/ narušení nervového přenosu, kterým se ovládají svaly průdušinek,

b/ nedostatek některých živin,

c/ špatný stav střevního traktu,

d/ některé zánětlivé potraviny a různé alergeny

e/ dlouhodobý stres

f/ špatná imunita

Pokud se tyto příčiny odstraní, a to současně, astma může být potupně odstraněno. Jen podotýkám, že u každého pacienta se nemusí vyskytovat současně všechny příčiny, ale jen některé. Pojďme se podívat na jednotlivé příčiny astmatu podrobně:

Narušení nervového přenosu, kterým se ovládají svaly průdušinek

K tomu může dojít především na spojení mezi nervovými buňkami nebo na napojení nervu se svalovou buňkou – na tzv. synapsích. Synapse jsou malé prostory mezi buňkami, kam jsou uvolňovány speciální chemické látky tzv. neurotransmitery, které umožňují přenos signálu. Tyto látky pro své působení potřebují relativně stálé chemické prostředí, se stálým pH. V organismu ale nastávají situace, kdy biochemické prostředí je narušeno. Takovou situací je např. překyselení mezibuněčného prostoru. To je stav, kdy okolí buněk je znečištěno buněčnými odpady, de facto je tam špatné pH. A v tomto špatném pH nervy špatně vedou signály. Takže překyselení může narušit dobrou činnost nervu a to je jedna z příčin, proč může být narušena i dobrá koordinace stahů hladkého svalstva průdušinek. Překyselení mezibuněčného prostoru může být řešeno rychle (pomocí půstů či odkyselovacích programů tzv. zásaditých půstů) nebo pomaleji – správně složenou stravou z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. My v regeneračním programu používáme tuto druhou cestu – ta zajišťuje trvalé vyřešení této příčiny.

Nedostatek některých živin potřebných pro správnou činnost svalstva průdušinek  

Druhou příčinou špatného stahování hladkého svalstva na průdušinkách může být nedostatek některých minerálů potřebných pro správné stahování svalových vláken. Zde opět zdůrazňuji, že svaly průdušinek jsou sice maličké, ale fungují obdobně jako svaly velké, např. lýtkové  chodidla. Zde si jistě dovedete představit křeč, kterou chytnete do lýtka. K obdobné křeči může dojít i u svalů průdušinek. Příčiny křečí jsou známé, většinou se jedná o nerovnováhu mezi hlavními minerály, které ovlivňují stahování fibril svalu – zde se zejména jedná o nerovnováhu mezi vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem. Tento problém lékaři přírodní medicíny řeší tak, že ve stravě je dostatek potřebných minerálů k tomu, aby k tomuto problému nedocházelo. V našem regeneračním programu se používá model tzv. plnohodnotné výživy, který toto zajišťuje.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Špatný stav střevního traktu  

Další příčinou astmatu může být narušená střevní mikroflóra nebo dokonce tzv. propustná střeva. Špatný stav střevního traktu způsobuje, že se z přijaté stravy do krevního oběhu nedostanou všechny potřebné živiny. Organismus pak nemá dostatek živin, které potřebuje jak pro činnost nervů (na výrobu neurotransmiterů), tak pro správnou činnost svalů průdušinek. Při syndrom propustného střeva navíc do krevního oběhu pronikají toxiny (zplodiny metabolismu střevní mikroflóry i části jídla) a způsobují v těle záněty. Boj se záněty přetěžuje imunitní systém. V našem regeneračním programu je obsaženo několik regeneračních metod, které podporují správné trávení a činnost střevního traktu.

Odstranění zánětlivých potravin ze stravy, odstranění dalších toxinů

Pokud je v těle častý zánět, např, v plicích, ve střevech, v močovém měchýři nebo i jinde, podle lékařů západní přírodní medicíny pomáhá vyvarovat se různých toxinů (např. bytová chemie, toxiny, znečištěné ovzduší). Doporučuje se také ze stravy odstranit některé zánětlivé potraviny – v souvislosti s astmatem se jedná především o obiloviny s obsahem lepku a mléčné výrobky. Ale jen prosté vyloučení těchto problematických potravin ze stravy nestačí. Pokud se totiž jen odstraní ze stravy některé skupiny potraviny, ve stravě pak chybí důležité živiny (např. vápník obsažený v mléčných výrobcích, draslík či vitaminy skupiny B z obilnin). Tento problém řeší důsledně náš Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích. Stravovací plán obsažený v regeneračním programu je důkladně propočítán na obsah všech 46 důležitých živin a chybějící živin se dodávají pomoci doplňků stravy. Tím se náš regenerační program liší od různých amatérských přístupů, kdy se sice mléčné výrobky a lepek ze stravy odstraní, ale už se neřeší náhrada chybějících nezbytných živin. To pak zdravotní problémy zpravidla jen prohloubí.

Dlouhodobý stres

Podle lékařů přírodní medicíny dlouhodobý stres, který je často doprovázen zhoršeným či povrchovým dýcháním, zhoršuje odvod produktů buněčného metabolismu. To vede k překyselení mezibuněčného prostoru. O jeho důsledcích již jsme mluvil výše. Při dlouhodobých stresech nadledvinky produkují více stresových hormonů, které zvýšeně spotřebovávají některé důležité minerály a vitaminy (např. hořčík, vitamin C, vitaminy skupiny B). Tyto živiny pak chybí např. pro správnou činnost svalů bronchiol (popsáno výše). Proto je v našem regeneračním programu obsaženo několik účinných metod ke zvládání stresových situací.

Posílení imunity

Dobrá imunita vzniká jako důsledek více faktorů. Patří k nim dostatek pohybu (pro pohyb lymfy), dobrý stav střevního traktu (viz výše), udržování organismu v nezakyseleném stavu, dostatek spánku a příjem důležitých minerálů a vitaminů (především vitaminu D, C, vitaminů skupiny B, zinku. Proto náš regenerační program řeší i tyto oblasti.

Spolupráce s lékaři

Při použití regeneračního programu nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat. Ale je pro vás i nadále důležitý.  Sleduje vaše pokroky (vyšetřuje vás a má k dispozici různé laboratorní testy) a upravuje dávkování léků (postupně, jak se ozdravujete).

Pro řešení astmatu použijete Regenerační program pří zánětlivých onemocněních a alergiích. Pokud máte jen astma, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. Dále vám pomůžeme.

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte kromě astmatu ještě i jiné zdravotní problémy, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2022

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.