Artróza v kloubech a jak si můžete pomoci metodami lékařů přírodní medicíny

 
Proč věřit radám lékařů západní přírodní medicíny?

Pokud vás trápí artróza v kloubech, nemusíte spoléhat jen na léky proti bolestem, které mají řadu vedlejších účinků. Eventuálně výhledově čekat na endoprotézu kolenního či kyčelního kloubu. Jsou i jiné cesty, které vám pomohou se vyhnout tomuto běžnému vývoji, který postihne každého, kdo se tomuto zdravotnímu problému nepostaví čelem a nezačne něco dělat. Ukážu vám postup lékařů západní přírodní medicíny. Pomocí něho se dá stav artrózy výrazně zlepšit, často i úplně zvrátit. 

Kdo jsou lékaři západní přírodní medicíny?

V současné době žijeme v záplavě informací. Internet umožňuje každému velice jednoduše cokoliv zveřejňovat. Proto na internetu můžete najít nejrůznější údaje, i špatné i dobré. A léčba artrózy není výjimkou. Proto je velice důležité vedle samotných informací také sledovat, kdo je zveřejnil a jak důvěryhodný je to zdroj. Abych vám toto pátrání usnadnil, tak hned na začátku sděluji, že informace v tomto článku jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny, integrativní medicíny). Jedná se o zvláštní skupiny lékařů (s vysokoškolským lékařským titulem – na západě např. MD – odpovídá titulu MUDr., nebo ND – doktor naturopatie), kteří ve své lékařské praxi většinou nepoužívají léky (nebo jen dočasně). Pokud chcete vědět více o těchto lékařích západní přírodní medicíny a proč se jim dá věřit, mám na toto téma videopřednášku na našem webu v sekci VIDEO.

Jak pracují lékaři přírodní medicíny?

Tito lékaři se svými pacienty pracují jinak, snaží se zjistit skutečné příčiny zdravotních problémů a ty pak odstranit. Podle nich většina chronických zdravotních problémů – včetně artrózy – má vždy více příčin, které je možné odstranit. Proto také správné řešení artrózy spočívá v tom, SYSTEMATICKY působit na skutečné příčiny. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytvářejí se lepší podmínky pro činnost buněk chrupavek kloubní výstelky. K tomu se používají regenerační metody. Organismus pak na změny zareaguje, artróza se zmírňuje nebo dokonce odchází. Přírodní medicína jde k jádru problému. Protože lékaři přírodní medicíny používají úplně jiný systém léčení, než jen léky, jsou také výsledky jiné. Centrum řízené regenerace v regeneračních programech používá stejný přístup k řešení zdravotních problémů a víceletá zkušenost potvrzuje, že tento přístup je správný.

Jaké jsou hlavní příčiny artrózy podle lékařů západní přírodní medicíny? 

Podle lékařů západní přírodní medicíny mají na vznik artrózy vliv tyto 4 hlavní příčiny (všechny se ale nemusí vyskytovat u každého pacienta najednou nebo se vyskytují v různé míře, či v různé kombinaci):

  1. Nedostatek některých zásadních živin ve výživě, takže organismus nemá dostatek stavebního materiálu na správnou výživu chrupavek a kostí
  2. „Překyselení“ mezibuněčných prostor, které vzniká dlouhodobou nerovnováhou mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami (špatná struktura stravy)
  3. Nedostatek pohybu, případné přetěžování kloubů či zatěžování nestandardním způsobem
  4. Dlouhodobý stres – přispívá k překyselení organismu, narušuje rovnováhu hormonů a enzymů, způsobuje vyšší spotřebu některých živin (tím vzniká relativní deficit živin pro obnovu chrupavky kloubů).

Existují i další příčiny – např. dlouhodobé užívání některých léků, nedostatek spánku a další příčiny. Jak sami vidíte, tyto příčiny skutečně se nedají odstranit pomocí léků. Musí se na to jinak. K tomu slouží řízená regenerace.

Jak systémově probíhá regenerace při artróze?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit dobré podmínky pro růst (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci kostních i chrupavkových buněk. Následně je třeba tyto podmínky nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. A kostní tkáň i chrupavky se obnovují. Seznámím vás s principy hlavních regeneračních metod, které k tomu vedou. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při kostních problémech, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – působí na všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově.

Vliv nedostatku živin na stav artrózy – nutnost plnohodnotné výživy

Jednou z hlavních příčin všech zdravotních problémů, která obvykle působí současně s překyselením organismu, je nedostatek potřebných živin. Proto v Regeneračním programu najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
  2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
  1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
  2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
  1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
  2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
  3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
  4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
  1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
  2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
  3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
  4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Co je překyselení mezibuněčných prostor

Překyselení organismu – lépe řečeno překyselení mezibuněčných prostor – se jako příčina vzniku artrózy jen málokdy uvádí. Přitom se jedná o základní příčinu, která v případě artrózy brzdí regeneraci buněk i produkci kloubního mazu.

Abyste plně pochopili termín „překyselení“, je třeba se podívat až na úroveň jednotlivé buňky. Každou lidskou buňku si de facto můžeme představit jako samostatný „výrobní závod“, který má – obdobně jako skutečná továrna – určitý výrobní program (každá buňka produkuje určité látky – mohou to být enzymy, hormony, imunitní látky, ale třeba i kolagen apod.). Každá buňka však produkuje i odpady (lidově řečeno toxiny), které se u průběžně odvádí z organismu. Procházejí přes tzv. mezibuněčný prostor do krevního oběhu. Pokud se v mezibuněčném prostoru nahromadí toxinů mnoho, dochází k jeho překyselení. Vzniká nepříznivé pH.

Proč je mezibuněčné prostředí důležité

V mezibuněčném prostoru působí enzymy a hormony, které rozhodují o správné činnosti buněk. Enzymy a hormony jsou ale velice citlivé na pH tekutin, ve kterých fungují. Pokud je pH nepříznivé, činnost hormonů a enzymů se narušuje a tím i špatně probíhají různé potřebné biochemické reakce. Takto nějak zjednodušeně působí tzv. překyselení. To platí obecně pro všechny buňky a jejich mezibuněčný prostor.

Vliv překyselení na vznik artrózy

U artrózy se překyselení týká mezibuněčného prostředí okolo buněk chrupavky. To, že při artróze degeneruje chrupavka, jistě každý „držitel“ artrózy dobře ví. Chrupavka pokrývá povrch hlavice kloubu i povrch kloubní jamky. Při artróze se poškozuje právě tato chrupavka a to je právě začátek všech problémů s klouby. Tím většina článků o artróze obvykle končí.

Mechanismus, kterým se narušuje chrupavka

Vás ale jistě bude zajímat, proč se chrupavka narušuje. Zde je třeba se podívat na vlastní stavbu chrupavky – co vlastně obsahuje. Chrupavka je složena z velkého množství tzv. mezibuněčné hmoty a buněk, které se jmenují chondrocyty. Tyto buňky produkují kyselinu hyaluronovou a kolagen. Jsou zajímavé tím, že nemají vlastní přístup ke krevnímu oběhu (na rozdíl od běžných buněk) a také nejsou napojeny na nervovou soustavu. Jsou závislé na tzv. synoviálním mazu, který je vlastně i vyživuje.

Synoviální maz obsahuje kolagen, kyselinu hyaluronovou, elastiny a další látky. Vzniká v kloubním pouzdře, které má na vnitřní straně tzv. synoviální membránu. Právě buňky této membrány (tzv.synovialocyty) produkují tzv. synoviální maz, který promazává chrupavku. Při artróze je výrazně snížena produkce tohoto synoviálního mazu, čímž se chrupavka hodně opotřebovává a dochází k její degeneraci.

Hlavní příčiny degenerace chrupavky

Degenerace chrupavky má 2 konkrétní příčiny.

První příčina může být v nedostatečné výživě. K té dojde, pokud se do kloubního pouzdra nedostane dost potřebných živin pro tvorbu kolagenu (podrobně dále). Druhou příčinou je tzv. překyselení mezibuněčného prostoru, které jsem výše popsal. Pokud je mezi synoviálními buňkami nevhodné pH, nemohou dobře fungovat enzymy (to jsou vlastně katalyzátory), které jsou potřebné pro tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové. A pak vzniká i méně synoviálního mazu, chrupavka se i nadále používá a opotřebovává a jen málo se obnovuje. Takto nějak – popsal jsem velice zjednodušeně – dochází k tomu, proč pomalinku chrupavka atrofuje.

Proto se přírodní medicína při odstraňování artrózy vždy zabývá překyselením mezibuněčného prostoru. Pro rychlé odkyselení se používají detoxikace (půsty a odkyselovací programy). Pokud má někdo artrózu v počátku, tak po těchto programech obvykle rychle odcházejí bolesti. Překyselení ale musí být vyřešeno dlouhodobě. To lze zajistit správnou strukturou stravy, kde musí být nastolena rovnováha mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami. Takový plán výživy naleznete v našem Regeneračním programu při kostních problémech. Je také důležité omezit některé aktivity, které přispívají k překyselení – např. kouření, fyzicky náročné aktivity (např. silové sporty typu box bez důsledné následné relaxace), časté stresy, nedostatek spánku apod.


Vliv pohybu na stav artrózy

Pokud začnou bolet klouby, lidé většinou reagují přirozeně a sníží svůj pohyb. Případně použijí nějakou mastičku, která potlačí bolest kloubů. Pohyb je však pro klouby důležitý. Pokud se klouby nepohybují, neproudí dostatečně krev, klouby se proto nejen nedostatečně vyživují, ale také nedostatečně odcházejí toxiny. Kloubní pouzdro se zakyseluje a tím stav artrózy vlastně nadále zhoršuje. Je to začarovaný kruh. Tento patologický proces se však musí zastavit. Vedle změn ve výživě, která zajistí jak dostatek živin, tak i průběžné odkyselování, je nutné dosáhnout toho, aby se klouby opět začaly pohybovat do krajních poloh. Zkušený ortoped pomůže nastavit pravidelné cvičení, které zlepší pohyblivost kloubů. Proto lékaři přírodní medicíny ve svých protokolech ke zlepšení artrózy vždy zařazují i přiměřený pohyb. Bez dostatečného pohybu nejde klouby regenerovat. Přiměřený pohyb doporučujeme i v našem Regeneračním programu při kostních problémech.

Vliv trvalého stresu na stav artrózy

Mnoho lidí si neuvědomuje souvislost mezi trvalým stresem a stavem svého organismu a některých orgánů. Pokusím se opět vysvětlit souvislosti. Stres je vlastně reakce organismu na situaci, kterou člověk vnímá jako ohrožující. Stres může být i nenápadný – např. dlouhodobá zášť či nenávist (např. napjaté vztahy mezi partnery, kolegy na pracovišti), dlouhodobý strach (např. při ztrátě zaměstnání), dlouhodobý smutek (např. po úmrtí blízkého) – jsou vlastně dlouhodobé stresové situace. Stresová situace (někdy se říká stav „bojuj nebo uteč“) je stav, který zažívali naši prapředci, když se setkávali např. s nebezpečným divokým zvířetem. Náš organismus je na krátkodobé stresy dobře zařízen a zvládá je. Za stresu organismus vylučuje do krevního oběhu tzv. stresové hormony (adrenalin, kortisol), které ovlivňují činnost různých orgánů – např. při stresu se zastavuje trávení.

Při stresu se také ve zvýšené míře spotřebovávají některé základní vitaminy – např. nadledvinky spotřebovávají ve zvýšené míře vitamin C, stres může také doslova za chvilku spálit všechny vitaminy skupiny B. Ve zvýšené míře se z organismu odčerpává hořčík. Pokud se strava neupraví zvýšeným nárokům vyvolaným stresem, pak tyto důležité esenciální živiny organismu chybí a má to za následek další zdravotní problémy – např. vyšší tlak, cukrovku, často i rakovinu. Při dlouhodobém stresu často dochází i k povrchnímu dýchání, což zmenšuje přísun kyslíku do organismu. Důsledkem takových dlouhodobých stresů je horší úroveň detoxikace, což také vede k překyselení organismu. Velmi orientačně jsem se vám pokusil vysvětlit, jak dlouhodobý stres škodí organismu, potažmo i stavu vašich kloubů.

Jak vám pomůžeme?

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny artrózy, je jich ještě více. Např. kouření, nedostatek spánku, špatné složení tuků v potravě a další.

Podle lékařů přírodní medicíny je vždy důležité odstranit všechny hlavní příčiny artrózy a pokud možno současně. Organismus se pak přizpůsobí novým podmínkám a pokud podmínky trvají, zdravotní stav se zlepší. V tomto duchu jsme koncipovali i náš Regenerační program při kostních problémech. Je to vlastně návod ke zlepšení zdraví určený pro domácí užití.

Individuální postup regenerace

V programu jsme vyřešili všechny hlavní příčiny, které se obvykle u pacientů s artrózou vyskytují. Každý řeší jen ty příčiny, které u něj připadají v úvahu. Např. pokud máte již nezakyselující stravu, nemusíte tuto příčinu řešit. Pokud nemáte stresy, nemusíte se zabývat metodami ke zvládání stresu.

V programu najdete jednoduchý plán plnohodnotné výživy, který obvykle využije každý. Velkou výhodou programu je to, že kromě artrózy si i celkově zlepšíte zdraví. Ale není to ze dne na den. Regenerace trvá většinou v měsících. Organismus se regeneruje relativně pomalu, ale zato účinně.

Pokud vás řešení skutečných příčin artrózy zaujalo a máte jako hlavní problém artrózu, můžete se podrobně seznámit s programem v našem eshopu (klikněte na odkaz níže). 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020, aktualizace 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně. Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu. V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů.