Zánět slinivky

Chronický zánět slinivky a jak na něj pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Jak lékaři přírodní medicíny řeší zánět slinivky?

V tomto článku se dozvíte, proč vlastně dochází k zánětu slinivky a jak je možné se ho zbavit. A dosáhnout toho, aby slinivka zase normálně fungovala. Podle lékařů přírodní medicíny je třeba systematicky působit na všechny skutečné příčiny zánětu slinivky. Tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Postupuje se jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost buněk slinivky. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody. Postup není složitý, ale je třeba se připravit na to, že ozdravování trvá pár měsíců. Podle našeho regeneračního programu zvládnete vše sami v domácích podmínkách. Pokud máte akutní zánět slinivky, je třeba ho řešit vždy ihned s lékařem, který zánět zaléčí. Potom vám můžeme pomoci, aby se u vás zánět neopakoval.

Proč dochází k zánětu slinivky?

Klasická (bílá) medicína popisuje několik hlavních příčin chronického zánětu slinivky. Uvádí se následující: dlouhodobá konzumace alkoholu, zablokování pankreatického vývodu žlučovým kamenem, dlouhodobý stres, vysoká hladina triglyceridů a další. Všechny tyto příčiny mají nějakou souvislost s kvalitou výživy a s tím v podstatě souhlasí i lékaři západní přírodní medicíny (např. funkční medicína nebo integrativní medicína), které výživu používají jako jednu z důležitých léčebných metod.

Ve svých článcích se snažím vždy podrobně vysvětlit, kde jsou příčiny problému. Ukážu vám to i u zánětu slinivky. Všechny příčiny, které jsem výše vyjmenoval, vždy vedou k tomu, že se v podstatě ucpe pankreatický vývod do dvanácterníku. Tím, že pankreatické šťávy nemohou volně odtékat, vzniká zánět. To je vždy příčina zánětu slinivky, i když podstata zablokování je ještě hlubší.

Mechanismus zablokování slinivkového vývodu

Jak se tedy může zablokovat pankreatický (slinivkový) vývod? To, že se mechanicky ucpe velkým žlučovým kamenem, si asi každý dovede představit. Ale zablokování vývodu se může odehrát i na úrovni svěračů, které regulují výtok žluči i pankreatických šťáv do dvanácterníku. (Pro zájemce – můžete si podrobně vyhledat, jak vypadá spojení žlučového a slinivkového vývodu do Vaterovy papily a následně i do dvanáctníku, kde je tzv. Oddiho svěrač.) Tyto tři svěrače způsobují problém. Svěrače jsou kruhové svaly, které při stahu uzavírají vývod (buď žlučový nebo pankreatický nebo Oddiho svěrač) a brání vývodu žluči nebo trávicích šťáv, případně se uvolňují (a umožňují průtok). Stahy těchto svěračů jsou nezávislé na vůli a jsou řízeny enterickou nervovou soustavou. Obecně lze říci, že k zánětu slinivky dochází v důsledku narušení správné funkce jednotlivých buněk, ať už svalových nebo nervových, které řídí stahy těchto svěračů.

Pokud se týká činnosti kruhových svalů, mohou být zablokovány podobně, jako když u běžných svalů dojde ke křeči. Ta vzniká nerovnováhou mezi základními elektrolytickými minerály – vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem. Narušené – překyselené – prostředí mezi nervovými buňkami narušuje neurotransmitery, které tím způsobují špatný přenos řídících nervových signálů rozhodujících o správném stahování svěračů. Toto je velice přibližné, ale pro vysvětlení dostatečné. Proto správný postup při řešení zánětu slinivky je vytvořit dobré podmínky pro činnost buněk, které ovlivňují stahy důležitých svěračů žlučového nebo dvanácterníkového vývodu, včetně Oddiho svěrače. To je vlastně i systémový princip, který uplatňujeme při odstraňování chronického zánětu slinivky.

Jak systémově probíhá regenerace slinivky?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit několik dobrých podmínek (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se ně pravidelně starat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci slinivky. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve slinivka zareaguje na nově vytvořené prostředí. Zánět odejde. Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu slinivky a k odstranění zánětu. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při chronickém zánětu slinivky, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím vás ozdravují i celkově.

Důsledné dodržení pravidel slinivkové diety

Základním problémem, kterému čelí pacienti s chronickým zánětem slinivky, je narušená funkce trávení. Slinivka je totiž důležitým producentem trávicích enzymů a inzulinu. Pokud slinivka špatně pracuje, dochází k nedostatečnému trávení potravy. Člověk trpí nadýmáním a bolestmi v břišní části. To ho většinou také donutí intuitivně ze stravy vynechávat některé potraviny. Navíc špatně natrávená strava dráždí střevní trakt, který pak neplní své funkce. To vše vede k tomu, že taková strava je nedostatečná, chybí v ní důležité živiny a dochází k podvýživě i hubnutí. Konzumace běžné stravy je v této fázi mnohdy už nemožná, klienti přecházejí do dietních režimů, ale jen dietou se obvykle situace moc nezlepší.

Je to však první krok při ozdravování, který vychází z reálných možností klienta. Ale jen dieta rozhodně nestačí. Stravu je třeba obohatit o potřebné živiny.

Plnohodnotná výživa při chronickém zánětu slinivky

Při slinivkové dietě se omezují některé potraviny (např. tuky, některé druhy masa, kynuté pečivo apod.). Automaticky tím dochází i k omezení příjmu esenciálních živin. Ale právě tyto esenciální živiny ovlivňují všechny pochody v organismu, včetně dobré činnosti svěračů žlučníkového a slinivkového vývodu. Samozřejmě tyto esenciální živiny jsou důležité i pro dobrou činnost nervových buněk a také pro správné hojení tkáně včetně zanícené tkáně slinivky břišní. Esenciální živiny mají jednu zásadní vlastnost – a sice organismus je nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit. Musí být dodány potravou. Proto je složení stravy extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy a není možné se úplně ozdravit.

U klientů, kteří mají chronický zánět slinivky, bývá problém s nedostatkem esenciálních živin téměř pravidlem. Proto v našem regeneračním programu dodržujeme pravidla slinivkové diety, zároveň je však odborně propočítána tak, aby i v omezené stravě bylo obsaženo všech 46 esenciálních živin nejméně v 100% doporučených denních dávek, jak je doporučují výživové společnosti (to je tzv. plnohodnotná výživa). Dostanete přesný stravovací plán včetně potřebných doplňků stravy, který vám zajistí ozdravnou výživu. Nic vám nebude chybět.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru

Dalším problémem u všech zánětů je tzv. překyselení (znečištění toxiny) mezibuněčného prostoru. K němu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – což jsou maso, sýry, ryby, obilniny, mléko, uzeniny, bílé pečivo a sladkosti. Pokud tyto potraviny ve stravě výrazně převyšují nad tzv. zásadotvornými (to je zejména ovoce a zelenina), zpravidla je organismus překyselen. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu (nebo i nadměrný pohyb), povrchní dýchání, znečištěné životní prostředí, přemíra alkoholu, nedostatek spánku a stres. V případech chronického zánětu slinivky je překyselení často výsledkem několika těchto vlivů (u každého člověka to může být trochu jiný soubor vlivů).

K překyselení mezibuněčného prostoru dochází tak, že se v něm dočasně nahromadí škodlivé zplodiny buněčného metabolismu. Jsou to vlastně odpady buněk, kterých se organismus zbavuje. Kyselé mezibuněčné prostředí brání tvorbě enzymů a hormonů, které jsou na kvalitu prostředí velice citlivé. V překyseleném prostředí nefungují dobře, což má velký vliv na činnost buněk a zejména na to, jestli se živiny dostanou do buněk. Překyselení narušuje také činnost enterické nervové soustavy, která řídí činnost slinivky včetně správných stahů svěračů.

V našem regeneračnímu programu je strava naplánována důsledně tak, aby se organismus průběžně odkyseloval. Postupně se tak vytváří příznivé prostředí pro činnost buněk. To je třetí významná regenerační metoda, která se v našem regeneračním programu uplatňuje.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě. Náš Regenerační program při chronickém zánětu slinivky toto zohledňuje a dává správná doporučení i na začátku regenerace, kdy příjem tuků je značně omezen.

Přírodní medicína se snaží vyřešit VŠECHNY příčiny zánětu slinivky, a to SOUČASNĚ

Přírodní medicína identifikovala ještě další příčiny, které brání tomu, aby se vyhojil zánět slinivky. Úkolem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, to by byl článek dvojnásobný a v podstatě nudný. Důležité je pochopení systému – jde o to SOUČASNĚ PŮSOBIT NA VŠECHNY ZNÁMÉ PŘÍČINY. Tak působí i náš regenerační program. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při chronickém zánětu slinivky TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Individuální přístup k regeneraci

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při chronickém zánětu slinivky řeší jen ty příčiny, které se jich týkají. Např. pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Pokud potřebujete řešit hlavně chronický zánět slinivky (nebo jste krátce po akutním zánětu slinivky), bude pro vás nejvhodnější Regenerační program při chronickém zánětu slinivky. Můžete se s ním seznámit (součástí je i video) a případně i zakoupit v našem e-shopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při chronickém zánětu slinivky podle lékařů přírodní medicíny 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.