Neuropatie

Neuropatie a jak se jí zbavit pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Proč se přidržovat rad lékařů přírodní medicíny?

Většina pacientů s neuropatií nebo polyneuropatií od svých lékařů slýchává, že na ni nemají lék, a tudíž že se s tímto problémem nedá nic dělat. Ale je třeba se s neuropatií skutečně smiřovat? V tomto článku se dozvíte, že neuropatie se můžete zbavit. Není to sice hned, první výsledky zaznamenáte po pár měsících, ale snaha se vám vyplatí. A jak na to? 

Podle lékařů západní přírodní medicíny (např. zastánců funkční medicíny) má neuropatie více příčin, které se musí odstranit. Tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Postupuje se jinak: v organismu se vytváří lepší podmínky pro činnost nervových buněk. K tomu se používají jednotlivé regenerační metody.

Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k celkovému zlepšení zdraví. Neuropatie odchází. Lékaři přírodní medicíny jdou tedy k podstatě problému. Tento postup již mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Jedná se o úplně jiný přístup, než léčit pomocí léků. Proto přináší jiné výsledky. Také zkušenosti našich klientů, kteří používají náš program, ukazují, že neuropatie je možné se zbavit.

Hlavní příčiny neuropatie podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů přírodní medicíny má neuropatie, tedy narušení činnosti nervů, tyto obvyklé příčiny:

1/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin),

2/ překyselení mezibuněčného prostoru,

3/ dlouhodobé užívání některých léků,

4/ nedostatek spánku,

5/ špatná struktura užívaných tuků a olejů, 

6/ dlouhodobý stres,

7/ špatné prokrvování tkání, potažmo i nervů (nedostatek pohybu) a další příčiny.

U každého, kdo má neuropatii, se ale nemusí vyskytovat všechny příčiny a nebo se příčiny vyskytují v rozdílné míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny nemůžete odstranit pomocí léků. Může ale pomoci řízená regenerace. Dále se blíže seznámíte s tím, jak se pomocí regeneračních metod jednotlivé příčiny odstraňují. 

Jak systémově probíhá regenerace při neuropatii?

Při řízené regeneraci se používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Pokud chce dobrou úrodu, musí jahodám vytvořit dobré podmínky (nestačí jen jedna): jahody zasadit na vhodně osvětleném místě, dobře hnojit, okopávat, zalévat. A musí se o ně pravidelně starat. Pak sklidí kvalitní úrodu.

U člověka je to podobné. I my se snažíme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) pro správnou funkci nervových buněk. Tyto podmínky je zapotřebí nějakou dobu v organismu udržet. Pak teprve nervové buňky zareagují na nově vytvořené podmínky. Nervy začnou lépe fungovat, neuropatie odchází.

Dále vás seznámím s principy hlavních regeneračních metod, které vedou ke zlepšení stavu neuropatie. Podrobný postup, který zahrnuje všechny potřebné regenerační metody, najdete v Regeneračním programu při neuropatii, který vám v případě zájmu poskytneme. Všechny výše uvedené metody mají jednu velkou výhodu – zasáhnou vlastně všechny buňky v organismu a tím se organismus ozdravuje i celkově. Celkem běžné je, že se našim klientům v programu současně upravuje krevní tlak, cholesterol, zlepšuje se stav krve, klienti lépe spí.

Vliv nedostatku živin na činnost nervů 

Jednou z hlavních příčin, proč nervy špatně fungují, je závažný nedostatek některých důležitých esenciálních živin, které jsou významné pro správnou činnost nervů a pro stavbu samotných nervových buněk. Jednoduše řečeno chybí “stavební materiál”. Lékaři západní přírodní medicíny vycházejí z toho, že organismus pro své dobré fungování potřebuje 46 tzv. esenciálních životně nenahraditelných živin. Proto v Regeneračním programu najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin. To je nejvýznamnější regenerační metoda.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru

Nejprve se seznámíme s tím, co to je překyselení mezibuněčného prostoru. Jak známo, všechny lidské tkáně (včetně nervů) tvoří různéi typy buněk. Mezi buňkami je prostor, který se nazývá mezibuněčný. Tento prostor je velice významný z hlediska správného fungování buněk. Přes něj do buňky vstupují živiny, ale přes tento prostor také odcházejí zplodiny buněčného metabolismu (tzv. toxiny).

Za normálních okolností se organismus průběžně detoxikuje, zbavuje se těchto zplodin. Ale vlivem špatné výživy, stresů, léků a dalších okolností v organismu mohou nastat situace, kdy se v tomto prostředí toxiny nahromadí. Toto nepřátelské (značné kyselé) prostředí výrazně narušuje činnost buněk. Tomuto stavu se velice zjednodušeně říká překyselení mezibuněčného prostoru. 

Vliv překyselení na činnost nervových buněk

A jak to vadí nervovým buňkám? Nervové buňky jsou mezi sebou propojeny na tzv. synapsi, což je maličký prostor, kudy probíhají signály mezi buňkami. Jedná se tedy o mezibuněčný prostor. Pokud je synapse překyselená, nemohou dobře fungovat tzv. neurotransmitery. To jsou látky, které umožňují přenos nervových signálů. Právě špatná činnost neurotransmiterů je v pozadí problémů s narušenou činností nervů, potažmo neuropatie. To je velice přibližné vysvětlení. 

Překyselení mezibuněčného prostoru v organismu je podle lékařů západní přírodní medicíny řešitelné. Pro rychlé počáteční odkyselení se používají tzv. odkyselovací programy (my např. používáme německý Zásaditý ozdravný program). Pro trvalé odstranění této příčiny však nestačí jen jednorázové odkyselení, dobrý stav je třeba zajistit i dlouhodobě. K tomu používáme plán výživy, ve které jsme vyvážili tzv. zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny. Takový plán výživy je vždy součástí našeho Regeneračního programu při neuropatii. Pokud se naučíte takto správně stravovat, odstraníte tím jednu z příčin neuropatie. Tato regenerační metoda je druhá nejvýznamnější.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě, které výrazně zhoršují vlastnosti buněk. Důležitý je i poměr mezi omega 3 (protizánětlivými) a omega 6 mastnými kyselinami (zánětlivými). Náš Regenerační program při neuropatii toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů. 

Neuropatie má více příčin

Cílem tohoto článku není vylíčit, jak se odstraňují všechny příčiny neuropatie. To najdete podrobně v Regeneračním programu při neuropatii. Důležité je ukázat, že tyto příčiny nemůžete odstranit pomocí léků, ale je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Jedinou cestou je tak skutečně odstranit všechny příčiny, které organismu brání v dobrém fungování.

Důležité je, že vše můžete provádět sami v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při neuropatii TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Individuální přístup

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při neuropatii vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte. 

Proč se organismus může regenerovat v jakémkoliv věku?

Lidský organismus má úžasnou regenerační schopnost a vlastně se neustále obnovuje. Za celý náš život se nám několikrát obnoví i kosti, o kterých si mnoho lidí myslí, že jsou neměnné. I nervové buňky se v jisté míře obnovují (tato schopnost organismu se jmenuje neuroplasticita) a regenerační metody lékařů přírodní medicíny k tomu přispívají. Tyto regenerační schopnosti má organismus v každém věku, ve stáří se samozřejmě schopnosti regenerace (i vlivem překyselení, nízkou mírou pohybu a horší výživou) zpomalují, ale nemizí. I starému člověku rostou nehty, vlasy, hojí se rány… To je důkaz.

Pokud máte pouze neuropatii nebo polyneuropatii, můžete se přímo seznámit s Regeneračním programem při neuropatii (tam je možnost i objednat):

Regenerační program při neuropatii podle lékařů přírodní medicíny/klikněte zde/

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.