Neuropatie a jak se jí zbavit pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Z jakých zdrojů vychází informace v tomto článku?

Většina pacientů s neuropatií nebo polyneuropatií od svých obvodních lékařů slýchává, že se s tímto problémem nedá nic dělat.  Ale je tato informace správná?  Je třeba se s neuropatií skutečně smířit?

V tomto článku se dozvíte, že neuropatie se můžete zbavit.  Není to sice hned, první výsledky zaznamenáte po pár měsících, ale snaha se vám vyplatí. A jak na to?  Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A SOUČASNĚ  PŮSOBIT NA HLAVNÍ PŘÍČINY NEUROPATIE, které jsou v podstatě známy. Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu nezakyselující plnohodnotné výživy (s dostatečných obsahem všech 46 nezbytných živin), dodržovat určité zásady životního stylu, užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a aplikovat snadné domácí terapie na necitlivé končetiny. Tento postup lékaři západní přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pokud se takto odstraní všechny příčiny, organismus začne zase správně fungovat a odchází i chronické  zdravotních problémy.  To je princip úspěchu lékařů přírodní medicíny. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). 

Hlavní příčiny neuropatie a vhodné regenerační metody

Lékaři západní přírodní medicíny na neuropatii nahlíží jako na zdravotní problém, který má řadu příčin. 

Mezi hlavní příčiny špatné funkce nervů patří:

a/ překyselení mezibuněčných prostor v tkáních a nervech

b/ nedostatek některé ze 46 esenciálních živin

c/ špatná skladba výživy, systematická konzumace některých nevhodných potravin

d/ špatná skladba tuků ve výživě

d/ dlouhodobý stres

e/ špatný spánek

f/ dlouhodobé užívání některých  léků

g/špatné prokrvování tkání, potažmo i nervů (nedostatek pohybu). 

Tyto příčiny je tedy nutné odstranit, a to SOUČASNĚ.   Sami vidíte, že tyto příčiny nemůže odstranit žádný lék, musíte se na tom i sami účastnit. Ale podle našeho návodu to není složité. Je to tedy úplně jiný přístup, než který používá klasická medicína. Dále si podrobně probereme některé z těchto hlavních příčin.

Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na činnost nervové soustavy

Nejprve si probereme termín překyselení mezibuněčného prostoru. Jak známo všechny lidské tkáně (včetně nervů), jsou tvořeny různými typy lidských buněk. Mezi buňkami je prostor, který se nazývá mezibuněčný. Tento prostor je zajímavý z hlediska vlastního života buněk – přes tento prostor se buňky vyživují (jsou zde vedeny krevní kapiláry),  ale  zde jsou vedena i nervová vlákna. Přes tento prostor jsou také odváděny zplodiny buněčného metabolismu.  Aniž bych zabíhal do podrobností, v organismu mohou nastat situace, kdy biochemické prostředí v tomto mezibuněčném prostoru narušuje normální funkci nervů i buněk. Tomuto stavu se velice zjednodušeně říká překyselení mezibuněčného prostoru. 

A jak to vadí nervovým buňkám? Jak známo nervové buňky jsou mezi sebou propojeny na tzv. synapsi, což je maličký prostor, kudy musí probíhat signály mezi buňkami. Jedná se tedy o mezibuněčný prostor. Nervový signál má tzv. elektrochemickou povahu. Pokud toto mezibuněčné prostředí není chemicky příznivé, nemohou dobře fungovat tzv. neurotransmitery. To jsou látky, které právě umožňují přenos nervových signálů. Právě špatná činnost neurotransmiterů je v pozadí problémů s narušenou činností nervů, potažmo neuropatie.  

Překyselení mezibuněčného prostoru v organismu je podle lékařů západní přírodní medicíny řešitelné.   Pro rychlé počáteční odkyselení se používají tzv. odkyselovací programy (my např. používáme německý Zásaditý ozdravný program). Pro trvalé odstranění této příčiny však nestačí jen jednorázové odkyselení, dobrý stav je třeba zajistit i dlouhodobě. K tomu se používá plán výživy, ve které musí být vyváženy tzv. zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny. Takový plán výživy je vždy součástí našich regeneračních programů. Pokud se naučíte takto správně stravovat, vaše šance na odstranění neuropatie výrazně vzroste. 

Vliv výživy na činnost nervů a nervové soustavy

Dalším důvodem, proč nervy špatně fungují je závažný nedostatek některých důležitých esenciálních živin, které jsou důležité pro správnou činnost nervů a pro stavbu samotných nervových buněk.  Jednoduše řečeno chybí „stavební materiál“. Lékaři západní přírodní medicíny vycházejí z toho, že organismus pro své dobré fungování potřebuje 46 tzv. esenciálních životně nenahraditelných živin. Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto v dostatečné míře dodány potravou. Jedná se o tzv. esenciální aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vitaminy a minerály.  Pokud někdo trpí neuropatií, tak zpravidla má nedostatek některé z těchto živin.

Tato příčina je hodně častá. Většina lidí se totiž stravuje chaoticky, t.j. podle chuti a dostatek živin pro obnovu nervů nemá. Většina lidí ani neví, že potřebuje mít 46 esenciálních živin a dokonce tyto živiny ani nezná.  

Podle lékařů přírodní medicíny je u léčby všech nervových problémů vždy nutné dbát i na to, aby ve výživě byly obsaženy všechny esenciální živiny (těch je známo 46) v dostatečném množství. Výživu musí propočítat specialista. Takový plán plnohodnotné výživy je vždy součástí našeho regeneračního programu, kterým našim klientům pomáháme při nuropatii.

Neuropatie má více příčin

Cílem tohoto článku není podrobně popisovat všechny příčiny, které jsou příčinou neuropatie.  Na výše uvedených dvou hlavních příčinách jsem vám ukázal, že právě rozdílný přístup k neuropatii je základem úspěchu přístupu lékařů západní přírodní medicíny. Vidíte, že je hodně odlišný od toho, co běžně používáte (a proto také zatím nemáte úspěch). V našich regeneračních programech systematicky řešíme VŠECHNY hlavní příčiny. Jdeme tedy k jádru problému. 

Proč se organismus může regenerovat v jakémkoliv věku?

Lidský organismus má úžasnou regenerační schopnost a vlastně se neustále obnovuje.  Za celý náš život se nám několikrát obnoví i kosti, o kterých si mnoho lidí myslí, že jsou neměnné. I nervové buňky se v jisté míře obnovují (tato schopnost organismu se jmenuje neuroplasticita) a regenerační metody lékařů přírodní medicíny k tomu přispívají. Tyto regenerační schopnosti má organismus v každém věku, ve stáří se samozřejmě schopnosti regenerace (i vlivem překyselení, nízkou mírou pohybu a horší výživou) zpomalují, ale nemizí. I starému člověku rostou nehty, rostou vlasy i se hojí rány..

S vaší neuropatií vám pomůžeme

Cílem tohoto článku je ukázat, že neuropatie je zdravotní problém, který podle lékařů přírodní medicíny má řešení. Ale není to nějaká „zázračná tabletka“, jak se někdy objevuje v inzerátech. Jedinou cestou je skutečně odstranit všechny překážky, které organismu brání v dobrém fungování.  Příklady našich klientů, kteří už se neuropatie zbavili, mne přesvědčují, že řešení existuje, i když může trvat řadu měsíců. Ale pro klienty to nikdy není ztracený čas, protože se zároveň i zlepšuje jejich celkový zdravotní stav. A to je velmi cenné.

Pokud máte zájem řešit vaši neuropatii pomocí regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny, napište nám. (Použijte kontaktní formulář ve žlutém poli na této stránce). Popište vaše ostatní zdravotní problémy (diagnózy od lékařů). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a nezávazně vám nabídneme pro vás nejvhodnější regenerační program. Rádi vám pomůžeme.

Pokud máte pouze neuropatii nebo polyneuropatii můžete se přímo seznámit s Regeneračním programem při neuropatii.

Regenerační program při neuropatii /klikněte zde/

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.