Lupénka – psoriáza

Lupénka – a jak na ni metodami lékařů přírodní medicíny.

Proč se přidržovat rad lékařů západní přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že i s lupénkou můžete aktivně něco dělat. Můžete svůj stav zlepšit a udržet ho v tzv. trvalé remisi. 

Podle lékařů západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny) je možné řešit i ty nejtěžší chronické zdravotní problémy. Je však nutné SYSTEMATICKY PŮSOBIT NA SKUTEČNÉ HLAVNÍ PŘÍČINY zdravotního problému. U lupénky jsou hlavní příčiny především v oblasti výživy a životního stylu. Proto nemohou pomoci léky, ale pomáhá soubor regeneračních metod. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k výraznému zlepšení zdraví. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dozvědět v samostatném článku a videu na našem webu.

Hlavní příčiny lupénky podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů západní přírodní medicíny má lupénka několik hlavních příčin, které obvykle působí současně.

Mezi běžné příčiny patří:

1/ nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin),

2/překyselení mezibuněčného prostoru,

3/ špatný stav střevního traktu,

4/ konzumace některých nevhodných potravin,

5/ dlouhodobý stres (i vnitřní),

6/ užívání některých léků,

7/ větší nadváha

8/ narušená imunita – autoimunita

9/ chemikálie v potravě a další příčiny.

U každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny nebo i v různé míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny není možné odstranit pomocí léků. Pomůže řízená regenerace. Náš Regenerační program při lupénce odstraňuje všechny tyto příčiny.

Dále se budu zabývat jednotlivými hlavními příčinami. 

Vliv špatné výživy na lupénku

Při lupénce je v kůži chronický zánětlivý proces, který způsobuje, že kožní buňky (keratocyty) se ve zvýšené míře dělí a dochází k příslovečnému olupování kůže (až 9x rychleji než u běžných buněk). Pokusím se ukázat, jak k tomu přispívá výživa.

Ať už je počátek zánětu způsoben prvotním poraněním, užíváním některých léků či škodlivým patogenem, dojde k aktivaci imunitního systému. Pokud už předtím byly buňky oslabeny nebo ve špatném stavu (způsobeném právě třeba nedostatečnou výživou), pak se kožní buňky tím spíše imunitnímu systému jeví jako cizorodé či oslabené. A proto je napadá. Jde o podobnou situaci, jako když imunitní systém napadá a ničí rakovinové buňky, které průběžně vznikají i v těle zdravých lidí. 

Proč jsou buňky oslabeny?

Jednou z hlavních příčin špatné funkce buněk je vždy nedostatek živin – vlastně podvýživa v některé ze 46 esenciálních živin. Např. mohou ve výživě chybět některé vitaminy, u lupénky se uvádí např. vitamin A, vitamin D. Obecně oslabená funkce buňky může vzniknout nerovnováhou mezi příjmem vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku, které rozhodují o funkčnosti membrán buněk. Ty plní řadu funkcí, mimo jiné rozhodují o tom, jak pronikají živiny do buněk. Na funkčnost buněčných membrán má vliv také složení tuků a olejů, které konzumujeme. Sami vidíte, že výživa může činnost buněk velmi výrazně ovlivnit, a proto cesta k nápravě a zlepšení stavu vždy musí začínat výživou. Proto je plán plnohodnotné výživy jednou z hlavních regeneračních metod obsažených v Regeneračním programu při lupénce.

Více se o plnohodnotné výživě dozvíte v rámečku:

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Vliv eliminace některých potravin na lupénku

U lupénky je ještě důležité z této plnohodnotné výživy eliminovat potraviny, které podporují vnitřní zánět v organismu. Většina lidí, kteří se sami snaží vyléčit lupénku, často správně omezuje některé potraviny – např. mléčné výrobky, výrobky s obsahem lepku. Ale jen prostým vyloučením těchto potravin ze stravy dojde k tomu, že je narušen příjem některých důležitých živin, které organismus potřebuje pro správnou činnost (viz výše Plnohodnotná výživa). Pokud klienti postupují takto, jejich zdravotní stav se nemůže zlepšit, naopak se obvykle i horší. Správným řešením je eliminovat nevhodné potraviny, ale při tom současně zajistit plnohodnotnost výživy z hlediska obsahu 46 esenciálních živin. V tom je právě výhoda našeho regeneračního programu, který má odborně propočítaný plán plnohodnotné výživy, i když jsou některé nevhodné potraviny omezeny (mléčné výrobky a lepek). Proto tato regenerační metoda funguje.

Vliv překyselení mezibuněčného prostoru na vznik lupénky

K narušení činnosti buněk může dojít v důsledku tzv. překyselení mezibuněčných prostor. Protože tento jev je mnoha lidem neznámý, vysvětlím podrobněji. Každá buňka v těle je samostatným „výrobním“ závodem s mnoha funkcemi. Na jedné straně produkuje nějaké užitečné látky (např. enzymy, hormony, keratin), ale na druhé straně vznikají také odpadní látky (lidově toxiny). Ve zdravém těle (včetně pokožky) dochází k průběžné detoxikaci a odvodu těchto odpadů z těla (krví, stolicí, pokožkou, dýcháním).

Ale v organismu nastávají situace (i lokálně), kdy organismus nestačí tyto toxiny odvádět, ukládají se v mezibuněčném prostoru. Toto nepřátelské okolí buněk, se špatným pH, narušuje následně i činnost hormonů a enzymů, které jsou důležité pro správný průběh metabolických reakcí v buňce. K překyselení organismu dochází vlivem nerovnováhy mezi konzumací tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí nad zásadotvornými, což jsou hlavně ovoce a zelenina.. K překyselení přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace. (To podporuje i teorii, že jednou z příčin lupénky je dlouhodobý stres, který zakyseluje).

Proto je pro zajištění dobré funkce buněk důležité, aby strava při lupénce zajišťovala průběžné odkyselování mezibuněčného prostoru. Toho se dá dosáhnout vyváženou skladbou kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. Tuto podmínku splňuje i plán plnohodnotné výživy, který je součástí našeho Regeneračního programu při lupénce.

Lepší struktura konzumovaných tuků

Častou příčinou špatné funkce buněk je složení tuků, které konzumujeme. Kvalita a množství jednotlivých tuků z hlediska obsažených mastných kyselin rozhoduje o tom, jak nám fungují buněčné membrány. Ty pak rozhodují i o správné funkci jednotlivých buněk (příjmu živin i zbavování se toxinů). Proto je důležité mít ve stravě správný poměr mezi nasycenými, mononenasycenými a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je důležité se vyhýbat i tzv. transnasyceným tukům v potravě, které výrazně podporují zánět. Důležitý je i poměr mezi omega 3 (protizánětlivými) a omega 6 mastnými kyselinami (zánětlivými). Náš Regenerační program při lupénce toto zohledňuje a dává doporučení ke konzumaci správných tuků a olejů, ve správných poměrech. Je to významná regenerační metoda.

Problém autoimunity

Náš regenerační program vychází z toho, že lupénka má autoimunitní charakter. Tj. v organismu již vznikla situace, kdy vlastní imunitní systém napadá místo cizích organismů (např. virů, mikrobů) naše vlastní tkáně. Výše uvedené regenerační metody pomáhají zlepšit stav a fungování buněk. Tím de facto dochází k situaci, kdy se buňky přestávají našemu imunitnímu systému jevit jako cizorodé a není důvod je dále napadat. Tím přirozeně odchází zánět a dochází k remisi lupénky.

Ale vzhledem k tomu, že se jedná o autoimunitní onemocnění, je tu jedno důležité omezení.

Protože imunitní systém už má v paměti, že má napadat určitý druh poškozených buněk, dojde ke zhoršení zdravotního stavu vždy, když se v těle vyskytnou takto „poškozené“ buňky (díky tomu se také stav lupénky někdy horší a někdy lepší). Lidé s autoimunitním onemocněním jsou proto trvale ohroženou skupinou a pokud chtějí udržet dobrý zdravotní stav, musí režimová opatření (např. podle našeho regeneračního programu) a dobrý stav buněk dodržovat celoživotně. Jinak autoimunitní onemocnění propukne znovu. Ve světě lékaři dělají pokusy s „vymazáním“ imunitní paměti, což by mohlo – ale dle mého názoru jen ve spojení s výše uvedeným způsobem ozdravení buněk – vést k úplnému vyléčení autoimunitních onemocnění.

Lupénka má obvykle více příčin

Další příčiny lupénky už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit lupénku, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při lupénce TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Individuální postup regenerace

Úspěch při zlepšení stavu lupénky má každý, kdo SOUČASNĚ ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při lupénce vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Pokud někdo špatně spí, najde v regeneračním programu postup, jak dosáhnout dobrého spánku. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka:

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš celkový zdravotní stav, dochází i ke zlepšení stavu lupénky.

Pokud máte jen lupénku, můžete se s programem seznámit (součástí je i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při lupénce podle lékařů přírodní medicíny

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. Zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a skutečnou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.