Dotazy k půstu

V této sekci zveřejňujeme jen dotazy klientů, kteří se teprve chystají k delšímu půstu (7 až 14 dnů).

Upozornění:
Pokud už máte zakoupenou metodiku k Půstu pro zdraví a máte dotazy k vlastnímu provádění Půstu pro zdraví, přejděte do sekce PODPORA. Tam zodpovídáme dotazy k vlastnímu provádění Půstu pro zdraví.

Zapomeňte na to, že jste někdy drželi nějaký striktní půst či hladovku a nevydrželi jste to. To je celkem přirozené. Neměli jste zřejmě dobrou metodiku. Lidé, kteří nemají s intenzivními a delšími půsty (7 až 14 dnů) zkušenosti, dostatek znalostí a dobrou metodiku včetně podpůrných procedur, to běžně po 1 až 2 dnech vzdávají. (Nemluvíme o tom, když někdo vynechá maso v neděli – to není žádný půst).Pokud chcete zvládat delší půsty a využívat jejich vynikajících detoxikačních efektů, musíte se naučit správné zásady jejich provádění.

Německá lékařská metodika Půstu pro zdraví, kterou poskytujeme, umožňuje absolvovat pohodlně mnohem delší půsty (6 až 10 dnů + 3-5 dnů návratové diety). To, že nebudete mít hlad, je dáno režimem tzv. vnitřní výživy. Při našem půstu vlastně nehladovíte, tělo využívá tzv. ketolátky, které vznikají z vašich tuků (podobně jako u většiny tzv. ketogenních diet), žijete ze zásob. A protože tělo je z těchto zásob kvalitně vyživováno, nevysílá do mozku signály hladu. Proto není klasický pocit hladu. Ale abyste zvládli delší půst, potřebujete se něco předem naučit. Právě k tomu slouží Metodika půstu pro zdraví podle německých lékařů přírodní medicíny, kterou si můžete zakoupit u nás na e-shopu. Našim klientům při Půstu pro zdraví pomáháme.

Naše metodika intenzivního lékařského Půstu pro zdraví je vlastně komplexní regenerační program, který obsahuje jak intenzivní půst (jen 250 kcal/den), tak i potřebné detoxikační procedury a pohyb, aby nedocházelo ke ztrátě svalové hmoty. Pokud jsou svaly v pohybu, jsou kvalitně zásobovány krví a živinami a tím také nedochází ke ztrátě svalové hmoty. V tom je náš Půst pro zdraví unikátní a právě toto spojení výborně funguje. Jinak se delší řízené hladovění nedá zvládnout! Nepotřebujete žádné zvláštní nadání, schopnosti ani vůli, abyste tento půst v domácích podmínkách zdárně absolvovali. K tomuto tvrzení nás opravňují nejen stoleté zkušenosti německých klinik přírodní medicíny, ale i zkušenosti vlastní. Dnes můžeme tvrdit, že s vedením půstů nemá v ČR nikdo větší zkušenost než naše společnost Centrum řízené regenerace s.r.o. S námi to určitě zvládnete, stejně jako celá řada našich dalších spokojených klientů. Při držení Půstu pro zdraví naše klienty podporujeme, nemusíte se tedy bát.

Pod pojmem půst na internetu najdete spoustu různých návodů (které s naším intenzivním německým lékařským Půstem pro zdraví a jeho metodikou nemají nic společného). Každý půst může probíhat úplně jinak. Nejrozšířenější jsou půsty náboženské, které alenepoužívají žádné detoxikační praktiky ani pohybNáš intenzivní lékařský půst probíhá podle garantované německé lékařské metodiky, která je prověřena a jejím jediným cílem je zlepšení zdraví. Je to ozdravný program, který zahrnuje důležité součásti: 1/ vlastní půst, 2/ detoxikační procedury, 3/ pohyb a odpočinek, 4/ zvládání problémů při půstu, 5/ návratovou dietu. Každá z těchto součástí metodiky je pro dosažení celkového ozdravného výsledku stejně důležitá. Na přesném dodržení naší metodiky velice záleží, je pro úspěch půstu rozhodující (a nezáleží na tom, jestli se rozhodnete postit 3 nebo 10 dnů). Každý prvek naší metodiky má totiž své přesné místo a načasování. I zde platí, že když dva dělají totéž, nemusí být stejný výsledek – např. zkušený zedník a nezkušený začátečník staví stejnou zeď, ale výsledek bude rozdílný. A tak je to i u naší profesionální metodiky půstu.

Různé názory na půsty můžete konfrontovat s našimi webovými stránkami (včetně odpovědí na dotazy k Půstu pro zdraví na této stránce). Slovo “půst” podobně jako třeba slovo “auto” je jen obecný název. Slovo auto označuje jak “starou rachotinu”, tak i “nejmodernější auto”. Podobně i u půstů jsou velké rozdíly. Výsledek každého půstu vždy záleží jak na metodice provádění vlastního půstu, tak i na souvisejících procedurách. Naše metodika Intenzivního lékařského půstu je komplexní ozdravný program garantovaný renomovanou německou Lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE), což je lékařská společnost sdružující lékaře – specialisty na léčebné půsty a plnohodnotnou výživu. Tradice tohoto ozdravného a léčebného prostředku je více než 100 let. Pracovníci Centra řízené regenerace s.r.o. se v této oblasti neustále vzdělávají – především v zahraničí. 

Častým mýtem je, že vnitřní výživa nastává jen u čistého hladovění (tj. když se nepřijímá žádná strava a pije se pouze čistá voda). Zde je třeba říci, že k vnitřní výživě dochází u lidského organismu vždycky, když má nedostatek potravy zvenku. Pokud by tomu tak nebylo, tak by vlastně ani nešlo zhubnout. Organismus – pokud nepřijímá potravu zvenku – si vždycky hledá cestu, jak kvalitní výživu zabezpečit. A to jak u čistých hladovek, tak u půstů a různých diet. Ale zdravotní výsledek každé hladovky, půstu či diety záleží na mnoha okolnostech – např. na stávajících zásobách živin v organismu, na množství dodávaných živin, na fyzických a detoxikačních aktivitách, které se při omezení stravy provádějí, na délce omezení stravy. Podstatné je také to, zda se po skončení půstu či hladovění přejde na opravdu kvalitní výživu – např. Plnohodnotnou výživu. Po pročištění organismu jsou buňky schopné lépe přijímat živiny, lépe se tvoří enzymy a hormony a dochází k ozdravování.

Půst pro zdraví podle metodiky německé Lékařské společnosti pro léčebné půsty a výživu omezuje stravování na příjem 250 kcal denně. Půst je však dostatečně krátký – trvá jen 6 až 10 dnů (+ 3 až 5 dnů tzv. návratové diety). Toto je poměrně krátké období, kdy je organismus schopen své potřeby všech esenciálních živin pokrýt z vnitřních zásob. S Půstem pro zdraví jsou stoleté zkušenosti, takže i praxe ukazuje, že k žádné podvýživě nedochází. Při tomto půstu se převážně pije, nekonzumuje se žádná pevná strava. Další kalorie a živiny organismus získává „zevnitř“, tj. ze zásob. Při půstu se samozřejmě hubne, ale protože je krátkodobý, k podvýživě nedojde. Zde jen zdůrazňujeme, že lidé, kteří jsou příliš hubení, Půst pro zdraví provádět nemohou. Půst je vhodný jen pro lidi s normální váhou a nadváhou. Ti si mohou dovolit ztratit pár kilogramů váhy a při tom k žádné podvýživě nedojde. Podvýživa je spíše záležitost dlouhodobého nedostatku živin. 

U většiny domácky prováděných půstů budete mít zřejmě hlad. Ale když lidé projdou naším Půstem pro zdraví, diví se, jak to bylo snadné. Německá metodika půstu totiž zahrnuje postup, jak se rychle vyhnout počátečním silným pocitům hladu. Klíčem je rychlé přepnutí organismu do režimu tzv. endogenní (vnitřní) výživy. V tomto režimu organismus začne spotřebovávat především tukové zásoby a chuť k jídlu je samovolně potlačena.

Především proto, že si všichni přejeme být zdraví! Každý delší půst nebo hladovění pomáhá organismu se zbavit všeho nadbytečného, co se v něm za léta uložilo. V současných podmínkách průmyslové velkovýroby potravin je to zvlášť důležité. Nikdo v těchto moderních podmínkách nemůže úplně zamezit vnikání toxických chemikálií z potravy (např. zbytky pesticidů, herbicidů, konzervantů apod.), ze vzduchu a z vody do organismu. Je proto velice důležité alespoň 1x ročně organismus tímto způsobem očistit. Zejména se pročistí mezibuněčný prostor, který často brání dobrému fungování buněk a potažmo i činnosti enzymů a hormonů, které jsou pro lidské zdraví klíčové. Na důkladné vyčištění mezibuněčného prostoru – při běžném rytmu mnohdy nekvalitního jídla 3x až 5x denně – organismus nemá čas a je obvykle přetížen. Půst je radikální údržba organismu, kterou tak rychle nelze udělat jiným způsobem. Člověk, který se postí pravidelně, vydatně napomáhá tomu, že jeho organismus funguje dobře i s přibývajícím věkem. Je to podobné jako s vaším automobilem: pokud mu dopřejete pravidelnou údržbu, můžete se na něj dlouho spolehnout.

Podle německé lékařské metodiky Půstu pro zdraví se v domácích podmínkách používá každodenně klystýr (na německých půstovních klinikách se alternativně používá ještě malá kolonhydroterapie). Klystýr má při Půstu pro zdraví své nezastupitelné místo. Při omezení potravy dojde ke zpomalování vyměšování a toxiny (odpadní látky) se hromadí ve střevním traktu. Pokud se pravidelně nepročišťuje střevní trakt (právě pomocí klystýru), toxiny se ze střeva vstřebávají zpět do krevního oběhu a klient se necítí dobře (např. bolení hlavy, únava). Klystýru se nemusíte bát, snadno se jeho aplikaci naučíte. Při Půstu pro zdraví – vedle dalších podpůrných terapií – oceníte tuto metodu jako velmi užitečného pomocníka. Pomůže vám totiž zvládnout Půst pro zdraví v pohodě, bez pocitu hladu a s přílivem energie. 

Náš Půst pro zdraví není určen k tomu, aby se lidé nějak dlouhodobě omezovali v jídle. Je míněn jako pravidelná, ale velmi účinná údržba organismu. Stejně jako váš automobil, taky s ním někdy jdete do servisu – a pak zase jezdíte bez problémů. Co se týče vaší záliby v jídle, nebudete se jí muset po půstu nijak vzdávat, možná právě naopak. Příklady lidí, kteří pravidelně praktikují ozdravný půst a jsou tudíž v dobré kondici, ukazují, že jejich metabolismus je natolik dobrý, že jim umožní stravovat se bez zvláštních omezení, aniž by např. přibývali na váze. Jen si jedenkrát ročně udělají za 6 -7 dnů intenzivní (a správně vedený) půst a jejich organismus je zase na rok připraven k hodování. Je například výhodné absolvovat Půst pro zdraví před Vánocemi či Velikonocemi.

Podle naší metodiky, pokud ji dobře nastudujete, zvládnete Půst pro zdraví klidně sami. Můžete začít třeba kratším půstem v délce 3 dny a vše si nejprve vyzkoušet. Pokud máte nejasnosti k metodice Půstu pro zdraví, pomáháme vám. Při našem Půstu pro zdraví nejde jen o výrazné omezení jídla. Náš Půst pro zdraví je celý systém péče o organismus v režimu omezení potravy – není to jen přerušení příjmu potravy. Ke zvládnutí takového půstu už je třeba mít nějaké znalosti, které se účastníci musí nejprve naučit podle naší metodiky. Metodiku a přípravky vám na požádání zašleme. Ti, kteří projdou naším Půstem pro zdraví, se nejen přímo ozdraví, ale naučí se provádět metodicky správně kvalitní ozdravný půst, při kterém není hlad. Další půsty si pak už určitě můžete držet doma sami i bez naší pomoci.

Půst pro zdraví není dieta, půst je určen hlavně pro dokonalé pročištění organismu. Cílem je dostat z organismu to, co tam nepatří. Proto se 7-10 dnů přijímá jen tekutá strava (vybrané zeleninové šťávy a vývary, bylinkové čaje a voda – celkem 250 kcal/den). Od diety se Půst pro zdraví také odlišuje tím, že součástí naší metodiky půstu jsou podpůrné očistné, relaxační praktiky, vhodný pohyb a automasáže. Bez těchto přesně prováděných doprovodných procedur by totiž lidé jednak měli hlad a také by se mohly dostavit nežádoucí projevy, např. bolení hlavy, únava, malátnost, poruchy spánku. Německá metodika Půstu pro zdraví tyto projevy umí eliminovat. Tím se také náš profesionálně řízený Půst pro zdraví liší od domácky prováděných půstů. Je efektivní, bezpečný a úspěšný.

Náš Půst pro zdraví v trvání jednoho týdne je určen zejména pro zdravé jedince, kteří nejsou závislí trvale na lécích. Půst pro zdraví má tyto kontraindikace:

  • Těhotenství a kojení
  • Alkoholová a drogová závislost
  • Těžké stavy deprese
  • Duševní nemoci
  • Bulimie, anorexie
  • Vysoký krevní tlak – pokud se pravidelně již užívají léky
  • Diabetes
  • Pravidelné užívání léků
  • Lidé do patnácti let a nad 65 let (pokud dosud nemá starší člověk žádné zkušenosti s ozdravným půstem)

Pokud někdo má kontraindikaci právě k tomuto Půstu pro zdraví, nemusí si zoufat. Máme náhradní variantu k Půstu pro zdraví, který také odlehčí váš mezibuněčný prostor a ozdraví vás. Podrobné informace naleznete v článku Zásaditý ozdravný program.

Náš Půst pro zdraví je možné absolvovat i během práce. Ale jinak se doporučuje si na týden Půstu pro zdraví naplánovat práce méně, více si celý Půst pro zdraví užijete. Je plánován i jako určitá forma regenerace.

Náš Půst pro zdraví je určen pro zdravé zájemce, kteří nejsou závislí na lécích. Pacienti závislí na lécích mohou absolvovat jiné typy našich půstů či ozdravných programů. Máme náhradní variantu k Půstu pro zdraví, který také odlehčí váš mezibuněčný prostor a ozdraví vás. Podrobné informace naleznete v článku Zásaditý ozdravný program. 

Náš Půst pro zdraví je ozdravný program. Součástí metodiky tohoto půstu je i vynechání alkoholických nápojů. Alkohol ve vyhladovělém organismu zvlášť škodí, zatěžuje játra, které při půstu naopak potřebujeme očistit a omladit – mají totiž úžasnou regenerační schopnost a právě při půstu mohou dobře regenerovat. Proto je alkohol s Půstem pro zdraví neslučitelný.

Podle německé metodiky Půstu pro zdraví se během půstu nekouří. Půst totiž prioritně slouží k očistě organismu a škodliviny z kouření působí přesně opačně. Snižuje se tak účinnost celého ozdravného programu. Pro kuřáky se to může zdát složité, ale dobrá zpráva je, že pokud budete Půst pro zdraví provádět správně, pravděpodobně ani nebudete mít na cigaretu chuť. Podle dlouhodobých německých statistik 50% kuřáků, kteří prošli tímto typem německého půstu, dokonce úplně přestalo kouřit. Dalších 45% kuřáků kouření po Půstu pro zdraví omezilo.

Tato profese je u nás nová. Pochází z Německa, kde pracují tisíce takových trenérů půstů. Trenér půstu nebo též vedoucí Půstu pro zdraví je především konzultant, který vás naučí, jak správně provádět ozdravný půst podle německé metodiky tzv. Půstu pro zdraví. Také pomáhá zvládat zdravotní potíže, které při půstech a každém výrazném omezení stravy – vlivem důkladné detoxikace organismu – mohou nastat. Každý reagujeme jinak. Naši trenéři půstu své vzdělání získali přímo v Německu jako první v České republice.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů využijte kontaktní formulář. Rádi vám pomůžeme.