Cukrovka – diabetes

Cukrovka a jak na ní pomocí metod lékařů přírodní medicíny

Proč můžete být úspěšní při léčbě cukrovky? 

V tomto článku se dozvíte, že cukrovka 2.typu má celou řadu příčin, které je však možné odstranit. Proto se cukrovky můžete i zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý. Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY PŮSOBIT NA HLAVNÍ PŘÍČINY CUKROVKY. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytváří se lepší podmínky pro činnost buněk. K tomu se používají regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. V tomto článku vám vysvětlím, proč je to možné.

Klasický přístup k léčbě cukrovky 2.typu

Pokud je někomu diagnostikována cukrovka 2. typu, zpravidla je upozorněn, že ho tato diagnóza bude provázet celý život. Dostane léky a pokyny, jak se stravovat. V případě potřeby i návod, jak zacházet s inzulinem a jak si měřit glykémii. Prostě umět udržet svůj cukr pod kontrolou. To je víceméně standardní postup. Vzhledem k tomu, že v ČR žije skoro milión diabetiků, lidé tento postup znají a většinou ho vnímají jako jediné možné řešení. Toto řešení ovšem neodstraňuje příčiny cukrovky, jen reaguje na existující stav. Protože se neodstraňují příčiny, často se stav cukrovky zhoršuje a vede k dalším zdravotním problémům – např. k diabetické noze, slepotě či neuropatii. 

Lékaři západní přírodní medicíny se zaměřují na hlavní příčiny cukrovky

Chtěl bych zde ukázat jiný přístup, který k cukrovce 2.typu zaujímají lékaři západní přírodní medicíny (např. funkční medicíny nebo integrativní medicíny). Jedná se vlastně o nové lékařské směry, které se na rozdíl od klasické medicíny více zabývají výživou a životním stylem. Řeší tedy skutečné příčiny cukrovky. Podle těchto lékařů je hlavní příčinou cukrovky zejména inzulinová rezistence buněk. Tou trpí většina diabetiků. V organismu je v podstatě dostatek inzulinu, jen inzulinové receptory buněk (zjednodušeně řečeno “vrátka, která otvírají cestu glukóze”) jsou lidově řečeno “zablokované”. Na inzulin nereagují nebo reagují špatně. Buňky pak špatně přijímají glukózu, která je jejich hlavním energetickým zdrojem, a začnou špatně fungovat. Inzulinová rezistence buněk se však dá odstranit. Lékaři přírodní medicíny znají více příčin, které ji způsobují.

Patří k nim:

1/ špatná frekvence denních jídel,

2/nedostatek některých esenciálních živin,

3/ dlouhodobý stres,

4/překyselení mezibuněčného prostoru,

5/konzumace nevhodných potravin,

6/ velká nadváha a další.

U vás se nemusí vyskytovat všechny příčiny, nebo příčiny mohou být přítomné v různé míře. Jak sami vidíte, tyto příčiny nejde odstranit pomocí léků. Dále rozeberu jednotlivé příčiny a jak se odstraňují.

Nedostatek některých živin i při kaloricky bohaté stravě

Častou příčinou, proč buňky špatně reagují, je závažný nedostatek některých důležitých esenciálních živin, které jsou důležité pro správnou činnost buněk. Jednoduše řečeno chybí “stavební materiál”. Pokud někdo trpí cukrovkou, tak zpravidla má nedostatek některé z těchto živin. Proto v Regeneračním programu najdete snadný plán plnohodnotné výživy, který obsahuje všech 46 živin.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?
Běžné názory na zdravou výživu

Lidé často žijí v představě, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus sám nevyrábí a MUSÍTE je proto dodávat potravou!!!

Co musí obsahovat zdravá výživa:
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ se proto dodávat potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus potvrzuje velké množství Nobelových cen.

Jak organismus využívá esenciální živiny?
 1. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 2. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.

Možné problémy ve výživě
 1. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když se používají “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 2. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 3. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 4. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).

Jak lze dosáhnout zdravé výživy?
 1. Tuto situaci můžete jednoduše změnit. Stravujte se podle konkrétního stravovacího plánu, který vám někdo odborně propočítá na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak systematicky doplníte snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 2. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 3. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsme je odborně propočítali na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 4. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení mezibuněčného prostoru

Podle lékařů západní přírodní medicíny má významný vliv na cukrovku tzv. překyselení mezibuněčného prostoru. To je prostor mezi buňkami, ve kterém se odehrává celá řada biochemických reakcí. Zde probíhají vlásečnice, které dodávají do buněk živiny (v krvi) a také se odvádí zplodiny buněčného metabolismu. Pokud se v tomto prostředí nahromadí příliš mnoho kyselých toxinů, nefungují zde správně hormony a enzymy, které jsou na kyselost prostředí zvlášť citlivé. Takto velmi zjednodušeně se dá vysvětlit, jak překyselení přispívá ke špatné funkci jak beta buněk Langerhansových ostrůvků, tak i ke špatné reakci inzulinových receptorů na buňkách – při inzulinové rezistenci. Překyselení mezibuněčného prostoru se dá odstranit správnou strukturou potravy z hlediska zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. Přesný návod dostanete v regeneračním programu.

Vysoká konzumace sacharidů a špatná frekvence denních jídel

Konzumace sacharidů s vysokým glykemickým indexem (tj. potraviny, které rychle zvyšují hladinu inzulinu v krvi) a častá konzumace jídel (časté svačinky) vedou k tomu, že inzulinové receptory buněk musí příliš často reagovat na zvýšenou hladinu inzulinu. Tím se snižuje jejich citlivost. I tato situace se dá zvrátit správnou skladbou potravin a správnou frekvencí denních jídel. V regeneračním programu je výživa naplánována tak, aby splnila dietní pravidla, která jsou nutná při cukrovce (takovou po vás požaduje dodržovat i váš lékař). Výhodou u nás je, že celkový plán výživy obsahuje i všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství.

Další příčiny cukrovky

Další příčiny cukrovky už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit cukrovku, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při cukrovce TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při cukrovce vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Např. pokud někdo má nadváhu, program mu dá přesný návod, jak zdravě a příjemně zhubnout. Pokud nadváhu nemá, metodu na snížení váhy používat nebude. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka

Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepší váš zdravotní stav, dochází k tomu, že už nepotřebujete tolik léků. Často se jich úplně zbavíte.

Pro řešení cukrovky máme speciální Regenerační program při cukrovce podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (součástí je také video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při cukrovce podle lékařů přírodní medicíny (pokud nepoužíváte inzulin) 

Regenerační program při cukrovce a případné neuropatii podle lékařů přírodní medicíny (pokud již používáte inzulin) 

 • Navrhneme nejvhodnější postup právě pro Vás
 • Někdy je vhodné regenerační programy zkombinovat, jindy řešíme zdravotní problémy postupně. Platíte vždy jen za jeden regenerační program (bez ohledu na počet zdravotních problémů)
 • Řešení najdeme skoro pro každého. Odpovídáme do dvou pracovních dnů
 • Pomoc s výběrem regeneračního programu je ZDARMA

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018. revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá celý život, od roku 1999 profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 80 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.