Chronický únavový syndrom a jeho léčba

Proč se řídit radami lékařů západní přírodní medicíny?

V tomto článku se dozvíte, že chronické únavy i nespavosti se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, postup však není složitý. Je ale třeba postupovat podle rad lékařů západní přírodní medicíny.

Tito lékaři mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny. (Více se o těchto lékařích můžete dozvědět v sekci VIDEO).

Podle lékařů západní přírodní medicíny (např. zastánců funkční medicíny) má chronická únava více příčin, které se musí odstranit. To ale nejde udělat pomocí léků. Musí se na to jinak: vytváří se lepší podmínky pro činnost buněk. K tomu se používají regenerační metody. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k celkovému zlepšení zdraví. Buňky pak mají více energie, vše lépe funguje. Chronická únava odchází. Lékaři přírodní medicíny jdou k podstatě problému. Tento postup mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Jedná se tedy o úplně jiný přístup, než léčit pomocí léků. Proto přináší jiné výsledky.

Hlavní příčiny a příznaky chronické únavy

Chronický únavový syndrom je onemocnění, kterým trpí mnoho lidí na celém světě. Jejich počet se zřejmě zvyšuje i v České republice, soudě podle množství klientů, kteří obrazně řečeno „klepou na naše dveře“. Mezi hlavní příčiny tohoto zdravotního problému patří špatná výživa (nedostatek některé ze 46 životně důležitých živin, které organismus neumí vyrobit, ale nutně je potřebuje), překyselení mezibuněčného prostoru (a tím i snížení výkonnosti buněk), špatný spánek, dlouhodobý stres, nedostatek fyzické aktivity a několik dalších příčin. U každého pacienta se nemusí ale vyskytovat všechny příčiny, stačí i jen některé (např. nedostatek spánku).Jedná se o komplexní zdravotní problém, který se projevuje napříč celým organismem. Běžné příznaky jsou celková slabost a bolesti svalů, poruchy spánku, bolesti kloubů, nesoustředěnost, zmatenost, deprese, úbytek paměti, bolest hlavy, ale i bolest v krku, zvýšená teplota a další.

Jak sami vidíte, výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Musí se změnit především strava a napravit některé nedostatky životního stylu (např. zlepšit spánek). Vše je řešitelné. Ve svých článcích se snažím podrobně ukázat skutečné příčiny zdravotních problémů. Proto dále podrobně rozeberu některé hlavní příčiny chronické únavy a nespavosti a jak se správně odstraňují.

Role plnohodnotné výživy při chronické únavě

Hlavní příčinou chronické únavy a nespavosti je závažný nedostatek některé ze 46 esenciálních (nenahraditelných) živin, které jsou důležité pro činnost buněk i jednotlivých orgánů (např. mozku, nervů a nadledvinek). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto v dostatečné míře dodány potravou. Skladba potravy z dlouhodobého hlediska je proto extrémně důležitá, zásoby živin se mohou při dlouhodobě špatně složené stravě prostě vyčerpat. Tady je třeba hledat hlavní příčinu chronického únavového syndromu. Více se dozvíte v rámečku:

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám přicházejí s přesvědčením, že jedí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme.

Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!!

 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C, D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii). Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Obrovský význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např. imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval, v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů). Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých “zdravých” výživ je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin).
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Plán plnohodnotné výživy se proto používá jako významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému. 
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře, či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete efektivně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak většinou nejsme schopni dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení organismu a jak přispívá k chronické únavě

Nejprve si vysvětlíme pojem překyselení organismu. Jak známo, náš organismus a jeho jednotlivé buňky se za normálních okolností zbavují svých odpadů pomocí hlavních detoxikačních orgánů, kam patří plíce, střevní trakt, játra, ledviny, pokožka, jazyk. Detoxikace v organismu probíhá vlastně pořád. Ale za určitých okolností, které např. u lidí s chronickým únavovým syndromem nastávají (např. špatná strava, málo pohybu, stresy, povrchové dýchání), dochází k tzv. překyselení organismu. Vlastně se jedná o nedokonalý odvod odpadů buněčného metabolismu. Mezi jednotlivými buňkami – v mezibuněčném prostoru – se ukládají odpadové produkty buněčného metabolismu. Tyto metabolity – lidově se jim říká toxiny – znehodnocují mezibuněčné prostředí. Mění jeho pH, toto mezibuněčné prostředí se stává v chemické terminologii kyselým. Mezibuněčný prostor je ale enormně důležitý. Odehrává se tam řada biochemických reakcí, např. zde probíhá komunikace mezi buňkami pomocí hormonů. V kyselém prostředí hormony špatně fungují, což je základ celé řady zdravotních problémů. Podobně je to i s enzymy, což jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí. Bez nich nemůže proběhnout jakákoliv reakce v buňkách. Jen pro příklad – přenos kyslíku krví vyžaduje přítomnost asi 30 různých enzymů. A takových enzymů je v celém organismu vice než 3500 a stále se objevují další. Pokud prostředí v místě působení enzymu není pro enzym příznivé, nedojde k biochemické reakci. A tady je další příčina, proč pacienti s chronickým únavovým syndromem mají celou řadu různých příznaků (např. bolesti svalů – fibromyalgie, deprese, bolesti hlavy apod.).

Překyselení mezibuněčného prostoru v organismu je podle lékařů západní přírodní medicíny řešitelné. Pro rychlé počáteční odkyselení se používají tzv. odkyselovací programy (my např. používáme německý Zásaditý ozdravný program). Pro trvalé odstranění této příčiny však nestačí jen jednorázové odkyselení, dobrý stav je třeba zajistit i dlouhodobě. K tomu se používá plán výživy, ve které musí být vyváženy tzv. zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny. Takový plán výživy je vždy součástí našeho Regeneračního programu při chronické únavě a nespavosti. Pokud se naučíte takto správně stravovat, odstraníte tím jednu z příčin chronické únavy i nespavosti. 

Vliv nedostatku spánku na chronickou únavu

Podle lékařů přírodní medicíny je nedostatek spánku jednou ze závažných příčin chronické únavy. Ve spánku dochází k obnově organismu, především mozku a nervů. Ve spánku se také tvoří důležité hormony, např. růstový hormon důležitý pro obnovu tkání. Nedostatek spánku vyvolává v organismu stres. Každý stres organismus vnímá jako pokyn k boji s příkazem: “Uteč nebo bojuj”. Při stresu se zrychleně spotřebovávají vitaminy skupiny B, C a také hořčík, kterých je často ve stravě nedostatek. Tyto živiny pak chybí pro správnou činnost nervů, mozku a nadledvinek. Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru se všemi dalšími důsledky (popsal jsem výše). Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě chronické únavy pozornost spánku. Pokud špatně spíte, dostanete i přesný postup, jak svůj spánek zlepšíte. (Dobře spát můžete už velice brzy, během pár dnů). Vše je obsaženo v Regeneračním programu při chronické únavě a nespavosti. 

Další příčiny chronické únavy a jejich řešení 

Chronická únava má ještě několik dalších příčin, které podrobně řešíme v Regeneračním programu. Ty už nebudu podrobně rozepisovat, myslím, že k vysvětlení systému, jak je třeba řešit chronickou únavu a nespavost, to stačí. Důležité je, že všechny příčiny můžete sami odstranit, v domácích podmínkách. My vám pomáháme tím, že v našem Regeneračním programu při chronické únavě a nespavosti TYPIZOVANĚ řešíme všechny hlavní příčiny.

Úspěch při zlepšení zdravotního stavu má každý, kdo SOUČASNĚ ODSTRANÍ VŠECHNY SVÉ PŘÍČINY. Samozřejmě u každého člověka může být soubor příčin trochu jiný. Proto naši klienti podle Regeneračního programu při chronické únavě a nespavosti vždy řeší jen ty problémy, které se jich týkají. Pokud má někdo stres, najde v programu metodu, jak ho snížit. Kdo stres nemá, nebude se touto příčinou zabývat. Podobně je to u všech ostatních příčin.

Proto má náš program šanci pomoci každému, ať je v jakémkoliv výchozím stavu. Vše dostanete písemně, případně vám pomůžeme. Není třeba mít žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Jen trpělivost a ochotu pro sebe něco udělat. Regenerace totiž trvá vždy několik měsíců.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vaším stravováním a životním stylem zabývat. Postupně, jak se zlepšuje váš zdravotní stav, dochází k tomu, že se váš stav stabilizuje. Čerpám už i ze zkušeností s našimi klienty, kteří delší dobu dodržují náš regenerační program.

Pro řešení chronické únavy máme speciální Regenerační program při chronické únavě a nespavosti. Pokud máte jen tento problém, můžete se s programem seznámit (k dispozici je vám také video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže.

Regenerační program při chronické únavě a nespavosti podle lékařů přírodní medicíny 

 • Navrhneme nejvhodnější postup právě pro Vás
 • Někdy je vhodné regenerační programy zkombinovat, jindy řešíme zdravotní problémy postupně. Platíte vždy jen za jeden regenerační program (bez ohledu na počet zdravotních problémů)
 • Řešení najdeme skoro pro každého. Odpovídáme do dvou pracovních dnů
 • Pomoc s výběrem regeneračního programu je ZDARMA

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, 2018, revize 2020, revize 2023

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, od roku 1999 profesionálně. Založil a řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.