Chronický únavový syndrom a jak ho překonáte pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že chronické únavy se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A SOUČASNĚ PŮSOBIT NA VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY zdravotního problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). 

Hlavní příčiny a příznaky chronické únavy

Chronický únavový syndrom je onemocnění, kterým trpí mnoho lidí na celém světě. Jejich počet se zvyšuje i v České republice, soudě podle množství klientů, kteří obrazně řečeno „klepou na naše dveře“. Mezi hlavní příčiny tohoto zdravotního problému patří špatná výživa (nedostatek některých důležitých živin), špatný spánek, zvýšené pracovní vypětí, stres, nedostatek fyzické aktivity, poruchy hormonální činnosti, špatné dýchání. Jedná se o komplexní zdravotní problém, který se projevuje napříč celým organismem. Běžné příznaky jsou celková slabost svalů, bolesti svalů, poruchy spánku, bolesti kloubů, nesoustředěnost, zmatenost, deprese, úbytek paměti, bolest hlavy, ale i bolest v krku, zvýšená teplota a další. Jak vidíte spektrum příznaků je široké, což ostatně sami znáte. Dále podrobně rozebereme některé hlavní příčiny. 

Role plnohodnotné výživy při chronické únavě

Většina lidí se stravuje NAHODILE, podle chuti a nálady. Tento přístup ke stravování většinou nezajistí všech 46 nenahraditelných živin, které organismus nutně potřebuje a musí dostat potravou. Skladba potravy z dlouhodobého hlediska je extrémně důležitá, zásoby živin se mohou při dlouhodobě špatně složené stravě prostě vyčerpat. Tady je třeba hledat hlavní příčinu chronického únavového syndromu. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
Překyselení organismu a jak přispívá k chronické únavě

Nejprve si vysvětlíme pojem odkyselení organismu. Jak známo, náš organismus a jeho jednotlivé buňky se za normálních okolností zbavuje svých odpadů pomocí hlavních detoxikačních orgánů, kam patří plíce, střevní trakt, játra, ledviny, pokožka, jazyk. Detoxikace v organismu probíhá vlastně pořád. Ale za určitých okolností, které např. u lidí s chronickým únavovým syndromem nastávají (např. špatná strava, málo pohybu, stresy, povrchové dýchání) dochází k tzv. překyselení organismu. Vlastně se jedná o nedokonalý odvod odpadů buněčného metabolismu. Mezi jednotlivými buňkami – v mezibuněčném prostoru – se ukládají odpadové produkty buněčného metabolismu. Tyto metabolity – lidově se jim říká  toxiny –  znehodnocují mezibuněčné prostředí. Mění jeho pH, toto mezibuněčné prostředí se stává v chemické terminologii kyselým. Mezibuněčný prostor je ale enormně důležitý. Odehrává se tam řada biochemických reakcí, např. zde probíhá komunikace mezi buňkami pomocí hormonů. V kyselém prostředí hormony špatně fungují, což je základ celé řady zdravotních problémů.  Podobně je to i s enzymy, což jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí. Bez nich nemůže proběhnout jakákoliv reakce v organismu. Většina lidí zná jen trávicí enzymy, ale je jich mnohem více. Jen pro příklad – přenos kyslíku krví vyžaduje přítomnost asi 30 různých enzymů. A takových enzymů je v celém organismu vice než 3500 a stále se objevují další.  Pokud prostředí v místě působení enzymu není pro enzym příznivé, nedojde k biochemické reakci. A tady je další příčina, proč pacienti s chronickým únavovým syndromem mají celou řadu zdravotních problémů.

Zde jen podtrhuji, že překyselení organismu je stav, kdy celé vnitřní biochemické prostředí organismu není příznivé pro fungování buněk. Potěšitelnou zprávou je, že vnitřní biochemické prostředí organismu se dá poměrně elegantně zlepšit intenzivními detoxikačními praktikami. Německá přírodní medicína používá intenzivní půsty a odkyselovací – zásadité programy. Ty působí kompletně na celý organismus, na každou buňku. Samozřejmě k hlubokému okyselení nestačí jednodenní půst, ale půst v trvání minimálně 7 až 10 dnů. Intenzivní odkyselovací programy např. náš Zásaditý ozdravný program jsou založeny na trochu jiném principu – tj. na konzumaci většího množství tzv. zásadotvorných potravin a zásaditých minerálů, které neutralizují kyseliny v organismu, trvají většinou 14 dnů. I déle.

V případě chronického únavového syndromu není vždy vhodné intenzivní detoxikační programy nasadit. Přistupuje se individuálně.   Lidé zdeptaní, vysílení a často i vyhublí únavou, navíc v trvalém  stresu potřebují především dobře jíst a spát. Zpravidla také nemají náladu držet jakýkoliv půst ani odkyselovací program. Lidé s chronickým únavovým syndromem často svou výživu tzv. flákají, stravují se chaoticky, často se v jejich stravě objevuje i alkohol.  Odkyselení se dá řešit radikálně, ale i mírnější cestou. Pomocí dobře naplánované plnohodnotné výživy, která odkyseluje průběžně. Ale trvá to déle. V řádech měsíců. K tomu je třeba přidat ještě další regenerační prvky, které pomáhají překonat chronickou únavu, případně i nespavost.

Další příčiny chronické únavy a jejich řešení 

Chronická únava má ještě celou řadu dalších příčin, které je třeba vyřešit. V tuto chvíli nemá moc smysl vypisovat všechny další příčiny (např. nedostatek některých hormonů). Zmíním jen několik. Mým hlavním cílem bylo ukázat, jak postupuje přírodní medicína. Na závěr jsem si ponechal psychickou stránku problému, která je vždycky součástí našeho řešení chronické únavy i nespavosti.  Jde totiž o to, že lékařské regenerační metody působí komplexně na celý organismus a to znamená i na činnost nervů, nadledvinky (bývají vyčerpané),  na mozkovou činnost. Postupným odkyselením, kvalitní plnohodnotnou výživou, se totiž léčí i celá řada psychických nemocí – včetně deprese, neuróz, poruch spánku a schizofrenie. Tento přístup používá i němečtí, američtí a ruští lékaři zaměření na přírodní medicínu. Používají podobné metody a stejný postup pomáhá jak na fyzické, tak i psychické úrovni. Proto je i při léčbě chronického únavového syndromu nezbytné dát do pořádku výživu buněk a celý metabolismus. Pak začnou i lépe fungovat nervy, klienti začnou být i psychicky odolnější a klidnější. Samozřejmě naše klienty v Regeneračním programu vybavíme i několika účinnými technikami ke zvládání stresu. 

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na pohyb, který napomáhá zvýšenému okysličování tkání, lepší detoxikaci a také vede k lepšímu vyživování buněk. Přiměřený pohyb – zejména aerobní aktivity –  je proto vždy součástí našich regeneračních programů. Každodenní aerobní aktivity podle možností konkrétního klienta jsou při chronické únavě nezbytné. Ovšem je třeba začínat postupně, podle možností klienta.

Všechny výše uvedené regenerační metody a prvky (a celá řada dalších, které jsem nezmínil) se používají v Protokolech (postupech) lékařů západní přírodní medicíny zaměřených na chronickou únavu a nespavost. Protože vyházejí z přirozených pochodů v organismu a působí SOUČASNĚ na HLAVNÍ PŘÍČINY, jsou většinou úspěšné při řešení chronického únavového syndromu, ale i jiných zdravotních problémů. My tyto postupy používáme i v našich komplexních regeneračních programech. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

S vaší chronickou únavou, popřípadě nespavostí vám pomůžeme

Cílem tohoto článku je ukázat, že chronická únava je komplexní  zdravotní problém, který podle lékařů přírodní medicíny má řešení. Ale není na to nějaká „zázračná tabletka“, jak se někdy objevuje v inzerátech. Jedinou cestou je skutečně odstranit všechny překážky, které organismu brání v dobrém fungování.  Příklady našich klientů, kteří už se chronické únavy zbavili, mne přesvědčuje, že řešení existuje, i když může trvat řadu měsíců. Ale pro klienty to nikdy není ztracený čas, protože se zároveň i zlepšuje jejich celkový zdravotní stav. A to je velmi cenné.

Pro řešení chronické únavy máme speciální Regenerační program při chronické únavě a nespavosti. Pokud máte jen tento problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže.

Regenerační program při chronické únavě a nespavosti podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám popište v emailu své zdravotní problémy (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Copyright:  Ing. Vladimír POPOV, 2018, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1985, od roku 1999 profesionálně. Založil a řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.