O příčinách a skutečném řešení artrózy

Pokud vás trápí artróza v kloubech, nemusíte spoléhat jen na léky proti bolestem. Eventuálně výhledově čekat na endoprotézu kolenního či kyčelního kloubu. Jsou i jiné cesty, které vám pomohou se vyhnout tomuto běžnému vývoji, který postihne každého, kdo se tomuto zdravotnímu problému nepostaví čelem a nezačne něco dělat.  Ukážu vám postup, jak se dá stav artrózy výrazně zlepšit a tím i předejít běžnému zhoršování zdravotního stavu. V článku se budu hlouběji zabývat jen skutečnými příčinami artrózy a jak je odstraníte. V článku neřeším různé masti proti bolestem ani léky, které sice také pomáhají, ale neřeší skutečnou podstatu artrózy.

Odkud pocházejí informace v tomto článku?  

V současné době žijeme v záplavě informací. Internet umožňuje každému velice jednoduše zveřejňovat informace, dostupné každému na světě. Proto na internetu můžete najít i špatné i dobré informace. A léčba artrózy není výjimkou. A velice důležité je vedle samotných informací také sledovat, kdo informaci zveřejnil a jak důvěryhodný je to zdroj. Abych vám toto pátrání usnadnil, tak hned na začátku sděluji, že informace v tomto článku jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny. Jedná se o zvláštní skupiny lékařů (s vysokoškolským lékařským titulem – na západě např. MD – odpovídá titulu MUDr., nebo ND – doktor naturopatie), kteří ve své lékařské praxi většinou nepoužívají léky (nebo jen dočasně). Pokud chcete vědět více o těchto lékařích západní přírodní medicíny a proč se jim dá věřit, mám na toto téma videopřednášku na webu v sekci VIDEO. Tito lékaři se svými pacienty pracují jinak, snaží se zjistit skutečné příčiny zdravotních problémů a ty pak odstranit.  Podle nich většina zdravotních problémů – včetně artrózy – má vždy více příčin, které působí současně. Proto také správné řešení zdravotních problémů spočívá v tom, že se všechny tyto hlavní příčiny musí odstranit, také současně. Organismus pak na změny zareaguje a zdravotní problémy se zmírňují, nebo úplně odcházejí. Hodně z těchto příčin spočívá ve špatném stravovacím a životním stylu, proto účast pacienta na léčení je podmínkou.  Centrum řízené regenerace v regeneračních programech používá stejný přístup k řešení zdravotních problémů a víceletá zkušenost potvrzuje, že  tento přístup je správný.

Artróza má příčiny především ve špatném stravovacím a životním stylu. Proto i stav vaší artrózy můžete výrazně zlepšit určitými změnami ve stravování a životním stylu.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 životně  nenahraditelných živin, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou!!! 
 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna stránka výživy. Vědci zjistili, že výživa musí (vedle dostatečného množství kalorií, bílkovin, tuků a cukrů) nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. (Pokud nevěříte, můžete se nezávisle přesvědčit a přečíst si informace o jednotlivých živinách třeba na Wikipedii).  Tyto živiny organismus neumí vyrobit a MUSÍ být proto dodány potravou. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme.
 2. Pokud jakákoliv esenciální živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství, nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater, ledvin apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Z těchto 46 výchozích esenciálních živin organismus vyrábí všechny další důležité látky: např.  imunitní látky, hormony, enzymy. Esenciální živiny jsou důležité pro stavbu i funkci svalů, kostí, nervů i všech lidských orgánů. K tomu, aby organismus dobře fungoval,  v těle probíhají milióny biochemických reakcí. Pokud organismus nějakou esenciální živinu nemá v dostatečném množství, některé biochemické reakce neproběhnou. Tak vznikají zdravotních problémy.
 4. Proto je tolik důležité dbát na obsah všech 46 esenciální živin (a to u jakéhokoliv typu výživy – např. i u veganů a vegetariánů).  Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 5. Základním problémem různých „zdravých“ výživ, je to, že i když má obsaženy „zdravé“ suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin v DOSTATEČNÉM MNOŽSTVÍ. Proto tato nahodilá strava vede často k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. 
 6. Některé esenciální živiny se dále ve zvýšené míře spotřebovávají při stresu, pití alkoholu, užívání některých léků. Lidé často drží různé diety, omezují některé druhy potravin (např. sacharidy, maso, sýry, ryby, oříšky, zeleninu – nebo jen některé z nich), a i tím také narušují dostatečný příjem esenciálních živin.
 7. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin.
 8. Pokud se zásoby v esenciálních živin v těle sníží, k jejich doplnění nestačí už jen běžná nahodilá výživa (i třeba ze zdravých surovin)
 9. Tato situace se dá jednoduše změnit. Je třeba se stravovat podle konkrétního stravovacího plánu, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin. Jedině tak se dají systematicky doplnit snížené zásoby esenciálních živin. Proto se plán plnohodnotné výživy používá jako významná regenerační metoda.  V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. 
 10. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit. A máme s ní poměrně rozsáhlé a dobré zkušenosti, pomáhá každému.  
 11. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně si to ověřte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje DOSTATEČNÝ obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány (jsou ve všech regeneračních programech) se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán „zdravé výživy“, který v podstatě jinde nenajdete. A můžete skutečně doplnit snížené zásoby živin. To vám pomůže zlepšit zdraví. 
 12. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  

Jaké jsou hlavní příčiny artrózy podle lékařů západní přírodní medicíny? 

Podle lékařů západní přírodní medicíny mají na vznik artrózy vliv tyto 4 hlavní příčiny (všechny se ale nemusí vyskytovat u každého pacienta najednou nebo se vyskytují v různé míře, či v různé kombinaci).

 1. Překyselení“ mezibuněčných prostor, které je dáno dlouhodobou nerovnováhou mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami (špatná struktura stravy)
 1. Nedostatek některých zásadních živin ve výživě, takže organismus nemá dostatek stavebního materiálu na správnou výživu chrupavek
 2. Nedostatek pohybu, případné přetěžování kloubů či zatěžování nestandardním způsobem
 1. Dlouhodobý stres – přispívá k překyselení organismu, narušuje rovnováhu hormonů a enzymů, způsobuje vyšší spotřebu některých živin (tím vzniká relativní deficit živin pro obnovu chrupavky kloubů).

Dále se budu zabývat jednotlivými hlavními příčinami.

Vliv překyselení mezibuněčných prostor na vznik a rozvoj artrózy

Překyselení organismu – lépe řečeno překyselení mezibuněčných prostor – se jako příčina vzniku artrózy jen málokdy uvádí a je také špatně chápáno. Přitom se jedná o základní příčinu, která v případě artrózy brzdí regeneraci buněk, i produkci kloubního mazu.

Abyste plně pochopili termín „překyselení“, je třeba se podívat až na úroveň jednotlivé buňky. Každou lidskou buňku si de facto můžeme představit jako samostatný „výrobní závod“, který má – obdobně jako skutečná továrna –  určitý výrobní program (každá buňka produkuje určité látky – mohou to být enzymy, hormony, imunitní látky ale třeba i kolagen apod.). K tomu každá buňka potřebuje také dostatek surovin (zásobování zajišťuje krevní oběh, který rozvádí všechny potřebné živiny – ty se do organismu dostávají potravou). Ale každá buňka produkuje i odpady (lidově řečeno toxiny), které jsou průběžně odváděny u organismu. Procházejí přes tzv. mezibuněčný prostor, do krevního oběhu. Vzhledem k tomu, že organismus se snaží udržet stálé pH krve cca v úrovni 7,4, přijímá krev tyto toxiny omezeně, aby se pH krve příliš nezměnilo. K překyselení mezibuněčného prostoru a tím i schopnosti buněk přijímat živiny přispívá i nerovnováha mezi příjmem tzv. zásadotvorných minerálů (sodík, draslík, hořčík, vápník) a kyselinotvorných minerálů (hlavně síra, fosfor a chlór). Ty všechny jsou také přijímány potravou. Pokud nepříznivá situace v organismu trvá dlouho, dochází k překyselení mezibuněčného prostoru (nepříznivé pH), který významně omezuje činnost buněk. V mezibuněčném prostoru totiž fungují i enzymy a hormony, které rozhodují o správné činnosti buněk. Enzymy a hormony jsou ale velice citlivé na pH tekutin, ve kterých fungují. Pokud je pH nepříznivé, činnost hormonů a enzymů se narušuje a tím i špatně probíhají různé potřebné biochemické reakce.  Takto nějak zjednodušeně působí tzv. překyselení. To platí obecně pro všechny buňky a jejich mezibuněčný prostor.   

U artrózy se překyselení týká mezibuněčného prostředí okolo buněk chrupavky. To, že při artróze degeneruje chrupavka jistě každý „držitel“ artrózy dobře ví. Chrupavka pokrývá povrch hlavice kloubu i povrch kloubní jamky. Při artróze se poškozuje právě tato chrupavka a to je právě začátek všech problémů s klouby. Tím většina článků o artróze obvykle končí. Vás ale jistě bude zajímat, proč se chrupavka narušuje. Zde je třeba se podívat na vlastní stavbu chrupavky – co vlastně obsahuje. Chrupavka je složena z velkého množství tzv. mezibuněčné hmoty a buněk, které se jmenují chondrocyty. Tyto buňky produkují kyselinu hyaluronovou a kolagen. Jsou zajímavé tím, že nemají vlastní přístup ke krevnímu oběhu (na rozdíl od běžných buněk) a také nejsou napojeny na nervovou soustavu. Jsou závislé na tzv. synoviálním mazu, který je vlastně i vyživuje.

Synoviální maz obsahuje kolagen, kyselinu hyaluronovou, elastiny a další látky. Vzniká v kloubním pouzdře, které má na vnitřní straně tzv. synoviální membránu. Právě buňky této membrány (tzv.synovialocyty)  produkuji tzv. synoviální maz, který promazává chrupavku. Při artróze je výrazně snížena produkce tohoto synoviálního mazu, čímž se chrupavka hodně opotřebovává a dochází k její degeneraci.

Degenerace chrupavky má 2 konkrétní příčiny.

První příčina může být v nedostatečné výživě K té dojde, pokud se do kloubního pouzdra nedostane dost potřebných živin pro tvorbu kolagenu (podrobně dále).  Druhou příčinou je tzv. překyselení mezibuněčného prostoru, které jsem výše popsal. Pokud mezi synoviálními buňkami je nevhodné pH, nemohou dobře fungovat enzymy (to jsou vlastně katalyzátory), které jsou potřebné pro tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové. A pak vzniká i méně synoviálního mazu, chrupavka se i nadále používá a opotřebovává a sníženě obnovuje.  Takto nějak – velice zjednodušeně popsáno –  dochází k tomu, proč pomalinku atrofuje chrupavka.

Proto se přírodní medicína při odstraňování artrózy vždy zabývá překyselením mezibuněčného prostoru. Pro rychlé odkyselení se používají detoxikace (půsty a odkyselovací programy). Pokud někdo má artrózu v počátku, tak po těchto programech obvykle rychle odcházejí bolesti. Překyselení ale musí být vyřešeno dlouhodobě. Lze zajistit správnou strukturou stravy, kde musí být nastolena rovnováha mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami.  Také je důležité omezit některé aktivity, které přispívají k překyselení – např. kouření, fyzicky náročné aktivity (např. silové sporty typu box bez důsledné následné relaxace), časté stresy, nedostatek spánku apod.

Vliv nedostatku živin na stav artrózy

Druhou hlavní příčinou artrózy, která obvykle působí současně s překyselením organismu, je nedostatek potřebných živin. Esenciální – tj. životně důležité a nenahraditelné živiny – přijímáme potravou. Věda zatím zná pouze 46 těchto esenciálních živin, žádné jiné živiny organismus pro svoje dobré fungování nepotřebuje. Z těchto 46 živin v organismu vznikají milióny různých dalších látek. Živiny jsou zdrojem naší energie, ale také základem pro stavbu všech kostí, svalů, chrupavek, orgánů, nervů, ale i enzymů, hormonů a imunitních látek. V organismu se prostě bez těchto 46 živin nic neobejde. A pokud některé chybí nebo nejsou stravou přijímány v dostatečném množství, vždy nastávají zdravotní problémy.

Pokud se týká “dostatečného množství“, tak pro všechny živiny – jedná se o esenciální aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály – už jsou známy nejmenší množství (tzv. doporučené denní dávky), které je třeba průměrně denně přijímat potravou.

Většina lidí se ale stravuje tzv. nahodile – podle chuti. Dá se říci, že 95% populace nesleduje v potravě výše uvedené živiny, ale zajímá se hlavně o zasycení a chuť jídla. Přitom by bylo potřeba sledovat všechny tři parametry. U klientů, kteří mají artrózu, je celkem obvyklé, že jejich strava neobsahuje všech 46 esenciálních živin, které organismus pro obnovu správné funkce páteře potřebuje. Deficit často bývá v některých aminokyselinách, v mastných kyselinách (především omega 3 mastné kyseliny), ale také ve vitaminech (např. D, C, A) a minerálech (vápník, hořčík, bór, vápník, zinek a další). Běžná nahodilá strava tento stav nemůže zlepšit. Je třeba mít systém v zásobování živinami. Proto lékaři západní přírodní medicíny doporučují místo nahodilé stravy použít určitý jednoduchý plán kvalitní plnohodnotné výživy, který zajistí všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství. Takový odborně propočítaný plán nezakyselující plnohodnotné výživy je proto i součástí našeho Regeneračního programu při kostních problémech.

Systém plnohodnotné výživy na rozdíl od různých diet či ochuzených „zdravých výživ“ je „plnokrevná“ výživa. Nebudete trpět hlady. Ani se nemusíte vzdávat svých oblíbených jídel.  Je to jednoduchý plán výživy, bez přesných jídelníčků. Jde jen o systematický přísun živin.

Vliv pohybu na stav artrózy

Pokud začnou bolet klouby, lidé většinou reagují přirozeně  a sníží svůj pohyb. Případně použijí nějakou mastičku, která potlačí bolest kloubů. Pohyb je však pro klouby důležitý. Pokud se klouby nepohybují, neproudí dostatečně krev, klouby se proto nedostatečně vyživují, ale také nedostatečně odchází toxiny. Kloubní pouzdro se zakyseluje a tím stav artrózy vlastně nadále zhoršuje. Je to začarovaný kruh. Tento patologický proces se však musí zastavit. Vedle změn ve výživě, které současně pomáhají jak s dobrou výživou, tak i s průběžným odkyselováním tkání kloubního pouzdra, je nutné dosáhnout toho, aby se klouby opět začaly pohybovat do krajních poloh. Zkušený ortoped pomůže nastavit pravidelné cvičení, které zlepší pohyblivost kloubů.    Proto lékaři přírodní medicíny ve svých protokolech ke zlepšení artrózy vždy zařazují i přiměřený pohyb. Bez dostatečného pohybu nejde klouby regenerovat.

Vliv trvalého stresu na stav artrózy

Mnoho lidí si neuvědomuje souvislost mezi trvalým stresem a stavem svého organismu a některých orgánů. Pokusím se opět vysvětlit souvislosti. Stres je vlastně reakce organismu na situaci, kterou člověk vnímá jako ohrožující. Stres může být i nenápadné – např. dlouhodobá zášť nenávist (např. napjaté vztahy mezi partnery, kolegy na pracovišti), dlouhodobý strach (např. při ztrátě zaměstnání), dlouhodobý smutek (např. po úmrtí blízkého) –  jsou vlastně dlouhodobé stresové situace.  Stresová situace (někdy se říká stav „bojuj nebo uteč“)  je stav který zažívali naši prapředci, když se setkávali např. z nebezpečným divokým zvířetem. Náš organismus je na krátkodobé stresy dobře zařízen a zvládá je.  Za stresu organismus vylučuje do krevního oběhu tzv. stresové hormony (adrenalin, cortisol), které ovlivňují činnost různých orgánů – např. při stresu se zastavuje trávení. Při stresu se také ve zvýšené míře spotřebovávají některé základní vitaminy – např. nadledvinky spotřebovávají ve zvýšené míře vitamin C, stres může doslova za chvilku spálit všechny vitaminy skupiny B. Stres ve zvýšené míře z organismu odčerpává hořčík. Pokud se strava neupraví zvýšeným nárokům vyvolaným stresem, pak tyto důležité esenciální živiny organismu chybí a má to za následek další zdravotní problémy – např. vyšší tlak, cukrovka, často i rakovina. Při dlouhodobém stresu často dochází i k povrchnímu dýchání, což zmenšuje přísun kyslíku do organismu.  Důsledkem takových dlouhodobých stresů je horší úroveň detoxikace, což také vede k překyselení organismu. O překyselení jsem hovořil výše. Zase velmi orientačně jsem se vám pokusil, jak dlouhodobý stres škodí organismu, potažmo i stavu vašich kloubů.

Jak vám pomůžeme?

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny artrózy, je jich ještě více. Např. kouření, nedostatek spánku, špatný stav střevního traktu – časté průjmy nebo zácpy a další.

Podle lékařů přírodní medicíny je vždy důležité odstranit všechny hlavní příčiny artrózy a pokud možno současně. Organismus se pak přizpůsobí novým podmínkám a pokud podmínky trvají zdravotní stav se zlepší. V tomto  duchu jsou koncipován i náš Regenerační program při kostních problémech. Je to vlastně návod ke zlepšení zdraví určený pro domácí užití. V programu jsou vyřešeny všechny hlavní příčiny, které se obvykle u pacientů s artrózou vyskytují.  Každý řeší jen ty příčiny, které u něj připadají v úvahu. Např. pokud máte již nezakyselující stravu, nemusíte tuto příčinu řešit. Pokud nemáte stresy, nemusíte se zabývat metodami ke zvládání stresu. V programu najdete jednoduchý plán plnohodnotné výživy, který obvykle využije každý. Velkou výhodou programu je to, že kromě artrózy si i celkově zlepšíte zdraví. Ale není to ze dne na den. Regenerace trvá většinou v měsících. Organismus se regeneruje relativně pomalu, ale za to účinně.  

Pokud vás řešení skutečných příčin artrózy zaujalo a máte jako hlavní problém artrózu, můžete se podrobně seznámit s programem v našem eshopu (klikněte na odkaz níže). 

Více se o Regeneračním programu při kostních problémech dozvíte po kliknutí na tento odkaz. 

Upozornění: Pokud máte i více zdravotních problémů, raději nám je popište (přes kontaktní formulář na této stránce).  Uveďte prosím vaše zdravotní problémy (diagnózy od lékařů), váš věk, výšku a váhu.  Vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program.

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně. Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu. V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů.